هنر و سینما

زیبا کرمعلی در فیلم حکم تجدید نظر

خلاصه داستان فیلم حکم تجدید نظر

آرش که متهم به قتل نامزدش لیدا است، در انتظار حکم دادگاه در زندان به سر می برد. او برای مادرش قسم می خورد که بی گناه است. گاهی پذیرش واقعیت و تجدید نظر در عقاید و باورهای انسان، سخت تر از حکم قصاص است.

نکاتی درباره فیلم حکم تجدید نظر

اولین فیلم محمدامین کریم پور همانطور که انتظار می رفت ایرادات عجیب و ساختاری دارد. ایراداتی که بخش بزرگ آن به عدم تجربه فیلمسازی کریم پور در فضایی غیر از اینستاگرام می گردد. فیلمنامه «حکم تجدید نظر» به اندازه ای حفره و مشکلات عجیب دارد که حتی گاهی فیلم را تبدیل به اثری طنز می کند. کریم پور در طول فیلم، شخصیت ها و موقعیت های متعددی را به مخاطب معرفی کرده که به به طور شگفت انگیزی به حال خود رها می کند.به عنوان مثال، در فیلم شخصیت پدر (همسر سابق مادر آرش) که در بخش هایی از فیلم حضور دارد اما نه می دانیم قبلاً کجا بوده و نه می دانیم الان کجاست و فیلم هم به یکباره او را از فیلم حذف می کند! این در شرایطی است که شخصیت پدر در ابتدای فیلم حضور فعالی داشت و حتی زمانی که نیاز به حضور او نبود، خود ر ا به معرکه می رساند تا بتواند موقعیت را به نفع خود تغییر دهد اما زمانی که موقعیت بغرنج شده و شرایط سخت تر می شود، هیچ خبری از شخصیت پدر نیست و به عجیب و غریب ترین شکل ممکن از داستان حذف می شود!فارغ از شخصیت پدر، فیلم خرده روایت های دیگری را هم مطرح می کند که کارکرد مشخصی ندارند. مقوله اهدای عضو وصله ای کاملاً ناجور در کلیت قصه است به طوری که توازن داستان را برهم ریخته است. مقوله ای که هیچ ارتباطی به هسته اصلی داستان ندارد و پرداختن نصفه و نیمه به آن تنها زمان مفید فیلم را کاهش داده است. ایرادات تدوین و فیلمبرداری نیز در اثر قابل مشاهده است به طوری که گاهی هنگام صحبت با تلفن به یکباره سکانس کات نامربوطی می خورد و بحث به پایان می رسد. نمونه این مشکل را می توان در سکانس گفتگوی تلفنی پس از سرقت منزل مشاهده کرد که در نوع خودش عجیب است. وجود شخصیت های عجیب و غریبی همچون پرستاری که از موسیقی و صدای خوش برای بهبود وضعیت بیمار سخن می گوید نیز در نوع خودش جالب است!اما یکی از بزرگترین ضعف هایی که می توان در فیلم مشاهده کرد، بازی بازیگران فیلم است که به جز ژاله صامتی، در وضعیت بحران قرار دارند! بازیگران مطرحی از جمله همایون ارشادی که یکی از بدترین بازی های دوران بازیگری اش را در فیلم به نمایش گذاشته و حتی در مقاطعی به راحتی می تواند باعث خنده مخاطب شود. بازیگران فرعی دیگر نیز وضعیت بهتری از ارشادی ندارند و عدم توانایی کارگردان در بازی گرفتن از بازیگران به وضوح در فیلم «حکم تجدید نظر» قابل رویت است.محمدامین کریم پور راهی طولانی برای تبدیل شدن به یک فیلمساز پیش روی دارد. پشتوانه محکم او در فضای مجازی و محیط اینستاگرام هیچ تضمینی برای موفقیت او در سینما نخواهد بود چراکه مدیوم سینما تفاوت فراوانی با فضای مجازی دارد. در سینما قصه و شخصیت ساخته شده و سپس پرداخت می شوند، ویژگی که به طور مشخص در فیلم «حکم تجدید نظر» در ضعیف ترین حالت ممکن خلق شده است. به روایت پر ایراد کریم پور، گره گشایی نهایی فیلم را هم باید اضافه کرد که علامت سوال های منطقی فراوانی بر جای می گذارد که فیلمساز به آن پاسخی نمی دهد. «حکم تجدید نظر» هیچ شباهتی به یک فیلم سینمایی ندارد و در بهترین حالت می تواند تله فیلم یا یک اثر ویدیویی باشد.

کارگردان فیلم حکم تجدید نظر

محمد امین کریم پور فارغ التحصیل کارشناسی برق الکترونیک از دانشگاه علمی کاربردی است.کریم پور بازیگری در فیلم سینمایی «سرکوفت» و کارگردانی در فیلم «حکم تجدید نظر» را به عهده داشته است.

بازیگران فیلم حکم تجدید نظر

ژاله صامتی، همایون ارشادی، فرید سجادی حسینی، گیتی قاسمی، زیبا کرمعلی، شاهرخ فروتنیان، احسان امانی، مجید یلان، آرش عدل پرور

ساير عوامل فیلم حکم تجدید نظر

  • کارگردان: محمدامین کریم پور
  • نویسنده فیلمنامه:رضا کریمی
  • تهیه کننده:رضا کریمی

مشخصات فیلم حکم تجدید نظر

  • ژانر : خانوادگی، اجتماعی
  • زبان : فارسی​​​​​​
  • امتیاز IMDb: امتیاز 0 از 10

به گزارش خبرگزاری آنلاین به نقل از روابط عمومی پروژه، با اتمام تدوین فیلم سینمایی «حکم تجدیدنظر» به کارگردانی محمد امین کریم پور و تهیه کنندگی رضا کریمی توسط بهرام دهقانی، فریدون شهبازیان آهنگسازی و محمود موسوی نژاد هم کار صداگذاری این فیلم را آغاز کردند.

«حکم تجدیدنظر» اولین فیلم بلند محمد امین کریم پور است که فیلمنامه آن توسط رضا کریمی بر اساس طرحی از حسین سلیمانی به نگارش در آمده است.

ژاله صامتی، همایون ارشادی، فرید سجادی حسینی، گیتی قاسمی، زیبا کرمعلی، شاهرخ فروتنیان، آرش عدل پرور و مجید یلان بازیگران این فیلم هستند.

طی روزهای آینده سازندگان «حکم تجدید نظر» نسخه ای از این فیلم را به دفتر جشنواره فجر ارائه می کنند.


زهرا منصوری

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا