غذاهایی که باعث جوش می شوند

آکنه یکی از مشکلات پوستی متداولی است که 10 درصد جمعیت جهان با آن دست و پنجه نرم می کنند عوامل زیادی در بروز آکنه تاثیر دارند و می توان به تولید بیش از حد کراتین و التهاب و مسدود شدن منافذ پوست اشاره کرد. ارتباطی بین رژیم غذایی و بروز آکنه موضوعی بحث برانگیز است که اخیراً مطالعاتی روی این مقوله در حال انجام است؛ آیا هر بار که پیتزا یا همبرگر مصرف می کنید، می بینید که یک جوش جدید ظاهر می شود؟ یا مصرف غذای سرخ شده خود را زیر نظر گرفته اید، زیرا می دانید صبح روز بعد منجر به ظاهر شدن جوش های جدید می شود؟ اگر پاسخ شما به این سؤالات مثبت است، احتمالاً می خواهید برای جلوگیری از آکنه از مصرف برخی مواد غذایی اجتناب کنید. غذاهایی که باعث آکنه می شوند

شیر هر چه شیر بیشتری بنوشید، احتمال بروز آکنه در شما بیشتر می شود به خصوص اگر شیر بدون چربی باشد. دانشمندان هنوز در تلاشند تا دلیل آن را دریابند، اما ممکن است این هورمون هایی باشد که گاوها در دوران بارداری تولید می کنند و در شیر آنها جمع می شوند. افرادی که سطوح بالاتری از این هورمون ها در خون خود دارند، بیشتر متوجه ظاهر شدن آکنه می شوند. شکر و کربوهیدرات اگر رژیم غذایی شما مملو از غذاها و نوشیدنی هایی مانند نوشابه، نان سفید، برنج سفید و کیک باشد، احتمال بروز آکنه وجود دارد. قند و کربوهیدرات موجود در این غذاها خیلی سریع وارد خون شما می شود. این بدان معناست که آنها دارای شاخص گلیسمی بالایی هستند، معیاری برای چگونگی تأثیر غذاها بر قند خون. وقتی بدن شما انسولین بیشتری تولید می کند تا قند خون را پایین بیاورد، بر هورمون های دیگری که می توانند تولید چربی در پوست شما را افزایش دهند، تأثیر می گذارد و جوش ها ظاهر می شوند.

شکلات چند مطالعه کوچک نشان می دهد افرادی که شکلات بیشتری می خورند بیشتر در معرض جوش زدن هستند. اما معلوم نیست چرا و عنصر اصلی، کاکائو، به نظر نمی رسد دلیل آن باشد. در یک مطالعه، افرادی که شکلات با 10 برابر کاکائو بیشتر مصرف می کردند، نسبت به افرادی که شکلات معمولی مصرف می کردند، بیشتر دچار جوش نمی شدند. اگر سعی دارید آکنه خود را کنترل کنید، شکلات تلخ، با شکر و شیر کمتر، ممکن است انتخاب بهتری باشد.غذاهای پر فیبر افرادی که فیبر زیادی می خورند ممکن است شاهد بهبود آکنه خود باشند. پزشکان دلیل دقیق آن را نمی دانند. آنها می دانند که رژیم های غذایی با فیبر بالا می تواند به کنترل قند خون کمک کند که برای دور نگه  داشتن آکنه بهتر است. بلغور جو دوسر، لوبیا، سیب و هویج راه های آسانی برای افزودن کمی فیبر به رژیم غذایی شما هستند.

فست فودها جوش به شدت با رژیم غذایی دارای کالری و کربوهیدرات وابسته است، فست فودهایی مانند برگرها، ناگت، هات داگ، سیب زمینی سرخ کرده، نوشابه و میلک شیک ها یکی از رژیم های غذایی غربی و پر خطر از لحاظ آکنه هستند. مطالعه ای روی پنج هزار نوجوان چینی نشان می دهد که غذاهای دارای چربی زیاد 43 درصد امکان بروز جوش را افزایش می دهد و به طور مؤثر خوردن فست فود 17 درصد، احتمال ابتلا به این عارضه را تسریع می کند، مطالعه جداگانه دیگری روی 2 هزار و 300 مرد ترکیه ای نشان داده مصرف همبرگر و سوسیس 24 درصد خطر بروز آکنه را افزایش داده است. هنوز به طور واضح مشخص نیست که چرا خوردن فست فودها منجر به افزایش ابتلا به آکنه می شود، اما برخی محققان معتقدند که به دلیل تأثیر بر بیان ژن و تغییر سطح هورمون این عارضه رخ می دهد با این حال مطالعات فعلی فقط ارتباط بین الگوهای رژیم غذایی و آکنه را نشان می دهد، اما برای بروز این عارضه دلیلی مطرح نشده است.

لبنیات بسیاری از مطالعات ارتباط بین مصرف محصولات لبنی و شدت بروز آکنه در نوجوانان را مورد بررسی قرار دادند علاوه بر آن مطالعه دیگری ارتباط میان مصرف منظم لبنیات و بروز آکنه در بزرگسالان را مورد بررسی قرار می دهد که نشان می دهد افرادی که مصرف منظم این سرم ضد جوش لاکچری کوین را دارند چهار برابر بیشتر به آکنه دچار می شوند.

این مطالعات تا کنون ارتباط بین مصرف لبنیات و آکنه را نشان می دهد و دلیل علت و معلولی آن را مشخص می کند در واقع هنوز مشخص نیست که مصرف مواد لبنی چگونه منجر به آکنه می شود، اما چندین نظریه در این زمینه وجود دارد. شیر به عنوان ماده ای برای افزایش انسولین شناخته می شود که می تواند بر شدت بروز آکنه تاثیر گذار باشد علاوه بر آن شیر گاو حاوی آمینو اسیدهایی است که باعث تولید بیشتر IGF1 (محصولات کبدی) می شود، این موضوع به افزایش ابتلا به آکنه می انجامد البته هنوز مشخص نیست که چرا لبنیات بر تشدید جوش و آکنه تاثیر دارد، اما ارتباط بین این دو عامل مشخص شده است.

غذاهای غنی از چربی امگا 6 رژیم غذایی حاوی مقادیر بالای حاوی اسیدهای چرب امگا 6 مانند دیگر رژیم های غذایی با افزایش التهاب و آکنه ارتباط مستقیم دارد این موضوع به دلیل رژیم های غذایی غربی اغلب حاوی مقادیر زیادی از ذرت و سویا هستند که این غذاها منبع غنی از امگا 6 محسوب می شوند علاوه بر آن ماهی و گردو حاوی چربی امگا 3 است که عدم تعادل میان اسیدهای چرب امگا 3 و اگا 6 بدن را دچار التهاب کرده و همین عامل از شدت آکنه می افزاید البته اسیدهای چرب امگا 3 به تنهایی التهاب را کاهش داده در نتیجه میزان بروز آکنه کم می شود.

غذاهای حساسیت زا گاهی آکنه به عنوان یک بیماری التهابی محسوب می شود و در این شرایط داروهای ضد التهاب کورتیکو و سرم هیالورونیک اسید لاکچری کوین و درمان های این چنینی برای جلوگیری از بروز آکنه موثر واقع می شود چرا که موجب کاهش مولکول های التهابی بدن می شود یکی از موثرترین راه ها برای کاهش التهاب پوست از طریق شناخت حساسیت های غذایی و جلوگیری از مصرف آنهاست. حساسیت غذایی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه ماده غذایی را به عنوان یک تهدید می شناسد و علیه آن حمله می کند این موضوع باعث می شود تا سطح مولکول های پروتئینی بدن افزایش یابد بنابراین آکنه در بدن تشدید می شود.

غذاهای متعددی وجود دارد که سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار داده است تا بهترین راه تشخیص نسبت به محرک بودن این غذا مشورت با متخصص تغذیه و پس از شناسایی ماده غذایی حذف آن از رژیم است. تست های حساسیت غذایی مانند تست MRT التهاب مربوط به هر غذا را نشان می دهد علاوه بر آن یافته هایی ارتباط بین التهاب و آکنه وجود دارد، اما دراین مطالعات چگونگی تأثیر این التهاب بر بروز آکنه مشخص نشده است. در مورد غذای روغنی چطور؟ خوردن غذاهای چرب باعث آکنه یا بدتر شدن آن نمی شود. اگر زمان زیادی را صرف پختن آن می کنید، ممکن است متوجه مشکلات بیشتری برای پوست خود شوید. این به این دلیل است که روغن سرخ کن یا منبع دیگری می تواند به فولیکول های مو بچسبد و آن را مسدود کند.

برای کنترل آکنه چه بخوریم؟

ماهی سالمون این ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است. آنها التهاب را در بدن شما کاهش می دهند و ممکن است به دور نگه داشتن آکنه کمک کند. آنها همچنین به کاهش مقدار پروتئینی که بدن شما می سازد، به نام IGF-1، که با آکنه مرتبط است، کمک می کند.

آجیل افراد مبتلا به آکنه اغلب دارای سطوح پایینی از آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین E و سلنیوم هستند که بادام، بادام زمینی و آجیل برزیلی مقدار زیادی از آن ها را دارند. این مواد مغذی از سلول ها در برابر آسیب و عفونت محافظت می کنند. هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که آنتی اکسیدان ها آکنه را از بین ببرند، اما از راه های دیگر برای بدن شما مفید هستند. بنابراین اضافه کردن آنها به رژیم غذایی ضرری ندارد. فقط زیاده روی نکنید: حدود 24 بادام یا سه یا چهار آجیل برزیلی تمام چیزی است که نیاز دارید.

صدف آنها مقدار زیادی روی دارند، یک ماده مغذی که برای پوست شما مهم است. در میان چیزهای دیگر، ممکن است به کشتن باکتری هایی که باعث انواع خاصی از آکنه می شوند کمک کند. همچنین به نظر می رسد که به بدن کمک می کند تا مواد شیمیایی که می توانند باعث التهاب شوند را متوقف کند؛ ماده ای که با آکنه مرتبط است. با این حال، روی بیش از حد می تواند باعث مشکلات سلامتی شود. بزرگسالان نباید بیش از 40 میلی گرم در روز روی دریافت کنند. جلبک دریایی جلبک دریایی منبع عالی ید است که غده تیروئید شما برای عملکرد صحیح به آن نیاز دارد. اما مصرف بیش از حد ید می تواند خطرناک باشد. اکثر بزرگسالان به 150 میکروگرم در روز نیاز ید دارند، اگرچه زنان باردار و شیرده به مقدار بیشتری نیاز دارند.

اگر رژیم غذایی متعادلی داشته باشید، به اندازه مورد نیاز خود ید دریافت خواهید کرد. علاوه بر جلبک دریایی، می توانید ید را از غذاهایی مانند ماهی، محصولات لبنی و نمک یدداغذا به تنهایی نمی تواند عامل ایجاد جوش باشد. در واقع ژنتیک، سبک زندگی و تغییرات هورمونی،عدم استفاده از  سرم سیر سیاه  هم در این وضعیت نقش دارند. اما بعضی از مواد غذایی به بدتر شدن جوش های صورت کمک می کنند.  البته مجموعه ای از محصولات غذایی هم وجود دارد که به بهبود سلامت و زیبایی پوست کمک می کند. در این نوشته شما به اطلاعات مفید و کاملی در این زمینه دست خواهید یافت.

دکمه بازگشت به بالا