علمی و پزشکی

مسکن قوی برای تسکین درد دیسک کمر

امروزه کمردرد یکی از شایع ترین علل مراجعه بیماران به مراکز درمانی است و تعداد زیادی از مردم در سراسر دنیا با کمردرد سروکار دارند. عوامل مختلفی می  توانند موجب درد کمر شوند. مشکل در هر کدام از این ساختارها می  تواند منجر به درد کمر شود که این درد می  تواند به سایر نقاط بدن هم منتقل شود.
کمر ساختاری پیچیده دارد و از اجزای مختلفی تشکیل شده است شامل:

  • تاندون  ها و ماهیچه و بافت نرم
  • اعصاب و ریشه  های عصبی بسیار حساس
  • مفاصل کوچک و پیچیده
  • دیسک  های ستون فقرات با هسته ژلاتینی داخل آنها

برای درمان کمر درد چه می توان کرد؟

علاوه بر روش  های جراحی، انواع مختلفی از روش  های غیر جراحی برای درمان کمردرد وجود دارد.
تزریق، یکی از انواع روش  های غیرجراحی است که برای درمان کمر درد بعد از دوره  های درمانی با دارو و درمان  های فیزیکی توسط متخصص درد استفاده می  شود.
برای تسکین درد، آمپول بسیار موثرتر از داروهای خوراکی است چرا که دارو مستقیما به محل تولید درد وارد می  شود. به طور معمول یک داروی استروئیدی که خاصیت ضد  التهابی دارد به محل درد وارد می  شود. بسته به نوع تزریق ممکن است تسکین درد، طولانی مدت یا کوتاه باشد.

تزریق اپیدورال

تزریق اپیدورال کمر یک روش بی  خطر و موثر با حداقل تهاجم است که برای درمان انواع خاصی از کمر درد استفاده می  شود. این نوع از تزریق نخاعی، دو هدف را به دنبال دارد:
اطلاعات تشخیصی مهمی را در اختیار پزشک قرار می  دهد
از نقطه نظر تشخیصی در صورتی  که تزریق اپیدورال کمری علائم را کاهش دهد به این معنی است که عصب، محل تولید درد بوده است. این اطلاعات تشخیصی برای برنامه های درمانی بعدی سودمند است.

این مطلب را از دست ندهید!درمان دیسک کمر بدون جراحی با جدیدترین روش ها

کاهش التهاب عصب و کمک به بهبودی

روش تزریق اپیدورال شامل تزریق کورتیکو استروئید به فضای اپیدورال است. کورتیکواستروئید یک داروی ضدالتهابی قوی است که به آهستگی آزاد می  شود ولی تاثیر آن طولانی مدت است. گاهی مواد مسکن هم برای تسکین درد بیشتر تزریق می  شود. فضای اپیدورال غشای محافظی است که بین طناب نخاعی و جدار استخوانی نخاع وجود دارد. بعد از تزریق، دارو جاری می  شود و اثر خود را روی ریشه های عصبی می  گذارد.
در صورتی که تزریق اپیدورال با یک برنامه درمانی ورزشی همراه باشد تاثیر آن بیشتر خواهد بود.

بعد از تزریق اپیدورال کمری

بلافاصله بعد از تزریق اپیدورال می  توانید به خانه بروید و نیازی نیست که در رختخواب بمانید، فقط از فعالیت شدید خودداری کنید.
ممکن است درد شما در 2 تا 4 روز اول بیشتر شود اما به تدریج با تاثیر استروئید این حالت رفع می  شود. همچنین ممکن است در ابتدا دچار سردرد یا بدخوابی شوید. می  توان برای کاهش درد و ناراحتی هر 20 دقیقه یکبار تا 48 ساعت در محل تزریق یخ بگذارید و بعد از 48 ساعت در صورت نیاز از کیسه آب گرم استفاده کنید.
درد شما ممکن است بلافاصله به دلیل داروهای مسکن در تزریق فروکش کند اما تسکین واقعی درد بعد از 2 تا 5 روز از زمان تزریق استروئید اتفاق می  افتد. تعدادی از بیماران هم ممکن است بعد از دو هفته تسکین درد را حس کنند.

در چه مواردی نمی توان اپیدورال کمری تزریق کرد؟

  • عفونت موضعی یا سیستمیک
  • بارداری
  • مشکلات خونریزی مثل هموفیلی
  • همچنین در صورتی که درد به علت تومورهای نخاعی ایجاد شده باشد نباید برای تسکین درد از تزریق اپیدورال استفاده کرد. در مواردی که شک به وجود تومور است باید قبل از تزریق، MRI انجام داد.

این مطلب را از دست ندهید!هیدرودیسککتومی


‫4/5


‏‫(2 نظر)‬

اشتراک گذاری مطلب:

 

  این مقاله صرفا جهت اطلاعات شما می باشد و درمان قطعی با این روش ها ثابت نشده است.

کمر درد یک مشکل سلامتی شایع در میان افراد میانسال و مسن است، اما گاهی اوقات اشخاص جوان نیز دچار آن می شوند. برخی از علائم کمر درد، وجود درد در ناحیه کمر یا اطراف لگن، کاهش انعطاف پذیری ستون فقرات و مشکل در خوابیدن می باشد. کمر دردها می توانند به دلایل متعددی مانند تنش عضلانی، رژیم غذایی نامناسب، کمبود فعالیت فیزیکی، آرتروز، کار جسمانی بیش از از حد، وضعیت بد بدن هنگام نشستن و بارداری رخ دهند.

کمردرد می تواند انجام فعالیت های روزمره را دشوار کند. درمان های طبیعی می توانند باعث تسکین سریع درد و فراهم شدن امکان لذت بردن از زندگی شود. در ادامه اصلی ترین رژيم ها و درمان های گیاهی برای کمردرد ارائه شده اند.

درمان گیاهی

 

زنجبیل

ریشه زنجبیل که برای درمان استفراغ استفاده می شود را می تواند برای درمان کمردرد نیز استفاده کرد. ترکیبات ضد التهابی موجود در زنجبیل موجب تسکین کمر درد می گردد.

 • مقداری خمیر رنجبیل را بر روی ناحیه ی متاثر قرار دهید و پس از آن از روغن اکالیپتوس استفاده کنید.
 • 4 تا 6 تکه ریشه زنجبیل تازه را برش داده و آنها را در یک و نیم فنجان آب قرار دهید. به مدت 10 تا 15 دقیقه بر روی حرارت کم بجوشانید. اجازه دهید که این مخلوط خنک شود و به دمای اتاق برسد و سپس آن را صاف کنید. در نهایت مقداری عسل به آن اضافه کرده و بنوشید. شما می توانید چای زنجبیل را دو یا سه بار در روز و تا زمانی که بهبودی حاصل شد، مصرف کنید.
 • همچنین می توانید با نصف قاشق چای خوری فلفل سیاه، نصف قاش چای خوری میخک و یک قاشق چای خوری پودر زنجبیل یک جوشانده گیاهی تهیه کنید.

زردچوبه

زردچوبه با ترکیب فعال آن یعنی کورکومین به عنوان یک ضد التهاب طبیعی موثر عمل کرده و موجب تسکین درد عضلانی می گردد. این ماده به صورت مکمل موجود است و یا می توانید مقداری از آن را به غذای خود اضافه کنید.

برگ ریحان

برگ های ریحان نیز می توانند در هنگام کمردرد موثر باشند.

 1. 8 تا 10 برگ ریحان را به یک فنجان آب اضافه کرده و آن را تا زمانی که حجم آب به نیمه برسد بجوشانید.
 2. اجازه دهید تا این مخلوط در دمای اتاق خنک شود و سپس کمی نمک به آن اضافه نمایید.
 3. برای درد خفیف، این معجون را یک بار در روز و برای درد شدید دو بار در روز بنوشید.

چای بابونه

یک فنجان چای بابونه داغ به تسکین گرفتگی بافت های عضلانی که می تواند علت کمردرد یا یکی از علائم آن باشد، کمک خواهد کرد. شما می توانید یک چای بابونه بسته بندی شده را بخرید یا خودتان تهیه کنید.

 1. یک قاشق غذاخوری گل بابونه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند.
 2. روزانه یک تا سه فنجان از آن را بنوشید.

پوست درخت بید

پوست درخت بید که گاهی اوقات تحت عنوان آسپرین طبیعی شناخته می شود حاوی ترکیباتی به نام سالیسیلات است که آسپرین از آن گرفته می شود. یک پژوهش نشان داده است که این روش از آسپرین و سایر ضد التهاب های غیر استروئیدی برای درمان طولانی مدت درد پایین کمر موثرتر است.

نعنا

در طب سنتی ترکیبات بسیار متعددی از نعنای طبیعی وجود دارد. اگر مادرتان در هنگام کودکی مقداری پماد ویکس را بر روی سینه ی شما مالیده باشد، با احساس گرما و بخار منتول و کافور که دو ماده ی طبیعی موجود در نعنا هستند، آشنا می باشید. روغن نعناع هنگامی که بصورت موضعی بر روی کمر استفاده شود می تواند موجب تسکین درد گردد.

سنبل الطیب

ناتوانی در شل کردن عضلات به دلیل وجود تنش می تواند باعث سفت تر و دردناک تر شدن عضلات شود. سنبل الطیب به عنوان یک آرام بخش عمل می کند که حساسیت عصبی را کاهش می دهد. برخلاف سایر چای های گیاهی، سنبل الطیب به عنوان یک نوشیدنی طعم خوبی ندارد، بنابراین بسیاری از افراد ترجیح می دهند که شکل کپسول آن را مصرف کنند.

فلفل قرمز

فلفل قرمز یکی دیگر از ادویه جاتی است که برای کاهش درد مفید است. ماده ی فعال آن کپسایسین است که یک ماده شیمیایی طبیعی و قوی برای تسکین درد است. این فلفل بصورت کرم ضد درد موضعی موجود می باشد. هرچند می توانید عصاره ی فلفل قرمز را بطور مستقیم بر روی پوست خود بمالید. این کار باعث کاهش موقت ماده شیمیایی که در التهاب نقش دارد می گردد. کاهش درد معمولاً بعد از چند روز پس از استفاده از کرم کپسایسین بر روی پوست آغاز می شود.

دانه خشخاش

دانه خشخاش به عنوان درمانی برای کمردرد تاثیر فوق العاده ای دارد.

 1. یک فنجان دانه خشخاش و نبات را با هم آسیاب کنید.
 2. دو قاشق چای خوری از این مخلوط را دو بار در روز مصرف کرده و بعد از آن یک لیوان شیر بنوشید.

گندم

گندم دارای ترکیباتی است که تاثیر ضد درد داشته و به حداقل رساندن درد کمک می کند.

 1. یک مشت گندم را به مدت یک شب داخل آب خیس کنید.
 2. در هنگام صبح آن را با گشنیز ترکیب کنید. سپس یک فنجان شیر به آن اضافه کرده و به مدت چند دقیقه بجوشانید تا غلیظ شود.
 3. دو بار در روز این ترکیب را بنوشید.

روغن گیاهی

ماساژ دادن کمر با روغن گیاهی می تواند به شل شدن عضلات و تسکین درد کمک کند. شما می توانید از روغن های گیاهی مانند روغن اکالیپتوس، روغن بادام، روغن زیتون یا روغن نارگیل استفاده نمایید. روغن را گرم کنید و سپس با استفاده از آن با ملایمت ناحیه ی دردناک را ماساژ دهید.

سیر

سیر یک ماده ی دیگر است که می تواند به درمان کمر درد کمک کند. تنها دو تا سه حبه سیر را هر روز صبح با شکم خالی بخورید. همچنین می توانید کمر خود را با روغن سیر ماساژ دهید.

 1. برای تهیه ی روغن سیر، مقداری روغن نارگیل، روغن خردل یا روغن کنجد را روی حرارت کم گرم کنید، سپس 8 تا 10 حبه سیر را به آن اضافه نمایید. سیر را تا زمانی که قهوه ای شد سرخ کنید. روغن را صاف کرده و اجازه دهید در دمای اتاق خنک شود.
 2. کمر خود را با ملایمت با این روغن ماساژ دهید. بگذارید روغن برای مدتی بر روی ناحیه ی دردناک بماند و سپس با آب گرم حمام کنید.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا