آموزش کانال کشی کولر آبی

هر محیطی فارغ از کارکردی که دارد برای آسایش و راحتی ساکنین خود نیاز به تعادل دمایی خوب و مناسب در تمامی فصول سال دارد. در روزهای گرم سال استفاده از کولر آبی رایج ترین روش برای تهویه مطبوع فضای شما است. برای استفاده بهینه تر از کولر آبی و برای جلوگیری از هدر رفت انرژی نیاز به کانال کشی کولر مناسب و اصولی دارید. در واقع زمانی نصب کولر آبی تکمیل می شود که اصول و نکات مربوط به کانال کشی را به خوبی رعایت کرده باشید.

تعریف کانال کولر

در سیستم های مرسوم تهویه مطبوع، انتقال هوا به کمک کانال های استاندارد انجام می شود. کانال های انتقال هوا در دو نوع گرد و چهارگوش طراحی و عموما از ورق گالوالنیزه یا آلمینیوم و پنل های عایق شده و پلاستیکی استفاده می شود.

روش استاندارد کانال کشی

شاید شما هم تجربه کرده باشید که سیستم کولر آبی شما با حداکثر توان در حال کار باشد، اما هوای خانه یا محل کارتان خنک نباشد. یکی از دلایل این اتفاق کانال کشی نامناسب کولر است.

مراحل نصب کانال کولر از انتخاب ورق تا اجرا

اجرای درست کانال کشی کولر برای انتقال جریان هوای تازه نیاز به داشتن ابزاری مناسب دارد، در نتیجه پیشنهاد می کنیم تا قبل از شروع کردن به اجرای فرایند کانال کشی کولر حتما از کامل بودن جعبه ابزار خود مطمئن باشید.

دریل برقی رونیکس

دریل برقی ابزاری کاربردی و حرفه ای جهت انواع سوراخکاری است. دریل های برقی به واسطه قدرت بیشترشان برای سوراخکاری ابزاری کارآمدتر هستند. نصب کانال کولر و فرایند آن نیاز به ابزاری پر قدرت مانند دریل برقی رونیکس دارد.

با موتور پر قدرت، گشتاور بالا، طراحی ارگونومیک، قابلیت چپ گرد و راست گرد و بدنه  ای ضد ضربه و ضد آب همراه مناسبی برای انجام کارهای فنی در محیط های خانگی و صنعتی است.

دریل برقی رونیکس

تراز لیزر رونیکس

هر تغییری مربوط به ساخت و ساز می تواند بر ظاهر ساختمان موثر باشد. در نتیجه کانال کشی کولر زمانی که به درستی طراحی و اجرا  شود، می تواند تاثیر مناسبی روی دکوراسیون ساختمان داشته باشد.

، علاوه بر کاربرد فراوان در تراز کردن و نصب سنگ، کاشی و سرامیک کف و دیوار و دکوراسیون داخلی در اجرای درست کانال کشی کولر نیز موثر است.

تراز لیزری رونیکس

افزون  بر این موارد، تراز لیزری رونیکس دارای قابلیت خودترازی اتوماتیک بوده و دقت و کارایی بالایی دارد. در این دستگاه به آسانی می توانید خطوط عمودی، افقی، متقاطع و قدرت تابش لیزر را تنظیم کنید. تمامی این ویژگی ها شما را در اجرای درست و دقیق کانال کشی کولر همراهی می کنید.

قیچی ورق بر

رونیکس برای بریدن قطعات فلزی نازک مورد استفاده قرار می  گیرد. این قیچی قادر است ورقه  های فولاد سرد را هم برش دهد. برای برش انواع ورق های آلومینیومی و گالوانیزه در فرایند اجرای کانال کشی کولر آبی قیچی ورق بر ابزاری کارآمد است.

قیچی ورق بر رونیکس

برش متناسب با اندازه های طراحی شده کاری دقیق است که جز با ابزاری حرفه ای نمی توان خروجی مناسبی را انتظار داشت. قیچی ورق بر در دو مدل چپ بر و راست بر طراحی شده است. که متناسب با نیاز کاربر می توان آن را تهیه کرد.

کانال کشی کولر در ساختمان به چند دلیل اهمیت فراوانی دارد، هم از نظر ایجاد تهویه مطبوع فضای سکونت یا محل کار، جلوگیری از هدر رفت انرژی و زیبایی ظاهری که می تواند با اجرای نادرست کانال کشی، زیبایی ساختمان را تحت الشعاگر قرار است برای منزل و یا محل کار خود از کولر آبی استفاده کنید، مهمترین نکته قبل از هر کاری، توجه به کانال کشی کولر و اجرای اصولی آن است.

در بیان اهمیت اصول کانال کشی کولر همین بس که اگر شما بهترین برند کولر آبی را خریداری نمایید اما کانال آن در ساختمان به خوبی طراحی و نصب نشده باشد، نمی توانید از پتانسیل خوب این دستگاه استفاده کنید.

در واقع کانال کشی بخشی از معماری ساختمان به حساب می آید. فرض کنیم که شما به تازگی وارد یک خانه شدید که متاسفانه کانال کشی کولر ندارد، در این صورت باید از یک بنا کمک بگیرید تا سقف را خراب کرده و برحسب اصول کانال کشی کولر، جدید را بسازد. بنابراین متوجه شدید نحوه و اصول اجرای کانال کشی کولر نه تنها بخشی از دکوراسیون داخلی را تشکیل می دهد بلکه تعیین کننده میزان خنک شدن ساختمان است.

به همین دلیل در این محتوا از مجله “خدمت از ما” به بررسی تمامی جوانب و نحوه کانال کشی کولر آبی می پردازیم، پس تا انتها با ما باشید. از برترین متخصصین شهر کانال رایگان قیمت بگیرید، با آن ها چت کنید و بهترین را انتخاب کنید.

نحوه عملکرد سیستم کانال کشی چگونه است؟

به طور کلی برای انتقال هوا چه سرد و چه گرم در محیط های مختلف، از سییستم کانال کشی () استفاده می شود و تمام مراحلی که در سیستم تهویه مطبوع انجام می شود توسط کانال ها قابل اجراست. سیستم کانال کشی به این صورت عمل می کند که چه دستگاه در حالت گرمایش باشد و چه سرمایش، هوای تولید شده از طریق سیستم را توسط کانال های رفت وارد محیط خانه می کند و هوای محیط را از طریق کانال برگشت به دستگاه وارد می کند تا عملیات لازم به درستی انجام شود.

سیستم های کانال کشی می تواند در انواع مختلف و با جنس های متفاوتی اجرا شود که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

آشنایی با انواع کانال کشی از نظر ظاهر

کانال ها بر اساس شکل ظاهری به دو صورت هستند، یکی کانال کشی با سطح مقطع گرد و دیگری کانال کشی با سطح مقطع مربعی؛ که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد و بر همین اساس برای کانال کشی صنعتی و ساختمانی استفاده می شوند.

  • کانال های مربعی: کانال های مربعی نسبت به مدل گرد، دارای نصب راحت تری هستند و بیشتر در فضاهای ساختمانی اجرا می شوند. از دیگر مزایای آنها هزینه کمتر و سرعت بالا در انتقال هوا می باشد.
  • کانال های گرد: کانال های گرد که از نظر ظاهری بسیار زیباتر هستند و موجب کاهش صدا می شوند. همچنین این مدل به دلیل اینکه گوشه ندارند باعث کاهش اصطحکاک و افزایش راندمان کولر می شوند. از معایب آن دشوار بودن اجرا و نصب آن است. از آنجایی که نصب این نوع کانال ها نیاز به محیط های بزرگ دارد از آن برای کانال کشی صنعتی استفاده می شود.

انواع کانال ها بر اساس جنس

امروزه از متریال و آلیاژهای مختلفی جهت کانال کشی استفاده می شود؛ به همین دلیل شما باید بر اساس نیاز و شرایط خود و نوع کاربری محیط بهترین آنها را انتخاب کنید. در زیر به توضیح انواع کانال کشی از نظر جنس می پردازیم:

  • کانال کشی گالوانیزه: در کانال کشی از نوع گالوانیزه، به دلیل نوع متریال، هزینه اجرا مقرون به صرفه است اما باید حتما هنگام نصب کانال عملیات عایق کاری را انجام دهید.
  • کانال فلکسیبل: این نوع کانال دارای قابلیت انعطاف پذیری بالایی است و از قبل عایق شده است، به همین دلیل بسیار پرمصرف می باشد.
  • کانال اسپیرال: نوع دیگری از کانال فلکسیبل است که بیشتر برای کانال کشی صنعتی استفاده می شود زیرا فقط به شکل گرد یافت می شود.
  • آلومینیومی : نوع آلومینیومی آن به دلیل جنسی که دارد، بسیار سبک و قابل اجرا و نصب است.

چرا رعایت اصول کانال کشی کولر اهمیت دارد؟

جریان هوای خنک در محیط ساختمان در هنگام روشن شدن کولر مستلزم کانال کشی صحیح و اصولی است. رعایت اوصول کانال کشی کولر و کانال سازی از تهیه تجهیزات با کیفیت تا اجرای صحیح آن را در بر می گیرد. از جمله مواردی که در هنگام کانال کشی کولر از اهمیت بالایی برخوردار بوده محل کاربرد این امکانات، نوع و نحوه اجرای آنها  می باشد.

به طور کلی رعایت اصول کانال کشی کولر و نصب صحیح آن بر روی دمای منزل و کارگاه ها بسیار موثر است و مانع از نشت هوا بعد از گذشت مراحل نصب می شود. در صورت بد اجرا شدن کانال کشی شما شاهد نشت هوا و کاهش هوای خنک هستید و در واقع این اتفاق باعث می شود که شما به دلیل کاهش راندمان دستگاه فکر کنید که نیاز به تعمیر و سرویس کولر آبی دارید اما بعد از مراجعه متخصص باز هم تغییری احساس نکنید.

برای اجرای کانال کشی کولر در ساختمان دسترسی به تجهیزات و سپس آگاهی کامل از نحوه صحیح انجام این کار امری ضروری و مهم است. در این مطلب با ارائه راهنمای نحوه کانال کشی کولر با شما همراه خواهیم بود.

راهنمای نحوه کانال کشی کولر

با توجه به مطالبی که بیان شد، اکنون به اهمیت کانال کشی کولر آبی و دقت در این زمینه پی برده اید. لذا در زمانی که قرار است یک کولر آبی را برای ساختمان خود بخرید، حتما در ابتدا به اصول کانال کشی کولر دقت کرده و از یک فرد مجرب و ماهر تقاضا کنید این عمل را برای شما انجام دهد. یکبار هزینه در این زمینه، یک عمر استفاده ایده آل از هر نوع کولر آبی را برای شما به ارمغان خواهد داشت.

در ادامه به 4 مرحله مهم در کانال کشی کولر آبی اشاره خواهیم نمود:

  1. کانال کشی کولر براساس طراحی ساختمان
  2. تهیه جنس مناسب ورق کانال
  3. عایق کاری هنگام کانال کشی کولر
  4. کانال کشی کولر متناسب با سرعت جریان باد

1- کانال کشی کولر آبی براساس طراحی ساختمان

مهمترین نکته که در زمان نصب کانال باید به آن توجه داشت، معماری ساختمان است. شما باید پیش از بهترین موقعیت دریچه ها را پیدا کرده و بعد کانال کشی کولر آبی را انجام دهید. ممکن است که در یکی از قسمت های ساختمان، امکان نصب دریچه وجود نداشته باشد زیرا بعد از روشن کردن کولر، یا باد وارد این قسمت نمی شود و یا این که به دلیل تنظیم نبودن زاویه، به شدت محیط را سرد می کند.

لذا کسی که قرار است کانال کولر را طراحی کند ابتدا باید نقشه ساختمان را بررسی نماید و سپس تخریب ونصب را آغاز نماید. فراموش نکنید که انتهای هر کانال باید به یک دریچه ختم شود لذا دقت کنید که اگر قرار است در بخشی از ساختمان، دریچه را نصب کنید، کانال را به آن قسمت منشعب کنید.

2- انتخاب ورق با جنس مناسب برای کانال کولر

باز هم این نکته را متذکر می شویم که اصول کانال کشی کولر آبی را رعایت کنید در غیر این صورت اگر مشکلی رخ بدهد، مجبور هستید عملیات تخریب و ساخت و ساز را دوباره از سر بگیرید. وظیفه کانال کولر، انتقال هوای سرد از داخل کولر به داخل محیط ساختمان است. حال اگر جنس ورقه های کانال مناسب نباشد، به مرور زمان سوراخ شده و در نتیجه هوای گرم وارد کانال کولر می شود.

همین نقص باعث می شود که ساختمان به خوبی خنک نشود. در چنین شرایطی باید ساعت های بیشتری، کولر را روشن بگذارید تا بتواند کمی محیط را خنک نماید. لذا قبل از اینکه کانال کولر را خریداری نمایید، حتما جنس ورقه ها را کنترل کنید. بهترین انتخاب، ورق های گالوانیزه است که دوام و طول عمر زیادی دارد. البته با توجه به این که ورقه های گالوانیزه در اندازه و ضخامت های مختلف عرضه می شوند، لذا توصیه می شود که ضخامت بالای ورقه ها را خریداری کنید.

دکمه بازگشت به بالا