بوتاکس صورت بعد از چند روز اثر می کند؟

اثر بوتاکس بعد از چند روز شروع می شود ؟

اغلب در مورد اینکه چقدر طول می کشد تا اثرات کامل روی صورت دیده شود، اختلاف نظر وجود دارد. طبیعی است که بخواهیم نتایج را بلافاصله ببینیم، اما چند روز طول میکشد تا نتیجه نهایی مشخص شود. حتی اگر شما نتایج را هم اکنون مشاهده نکنید، هیچ عارضه جانبی برای درمان وجود ندارد و هیچکس متوجه تزریق بوتاکس روی صورت نمی شود. شما می توانید به روال عادی کار یا زندگی ادامه دهید، انگار که هیچ اتفاقی نیفتاده است.

اما درمان سریعا اثر می کند: در بیشتر موارد، 80 تا 90 درصد اثر کامل تزریق در کلینیک تخصصی پوست و مو بعد از بازه ی زمانی چهار روز تا یک هفته قابل مشاهده است. گاهی اوقات تزریق سریعتر عمل می کند( بعد از دو تا سه روز). اما واقعیت این است که بیماران باید دو هفته کامل صبر کنند تا اثر کامل تزریقات روی چروکهای خود را ببینند. آخرین 20 درصد اثر تزریق ممکن است در طی آن روزهای آخر بروز کند و معمولا نمی خواهیم در بروز تاثیر افراط شود، که می تواند صورت را سفت و متورم جلوه دهد. اما از آنجایی که شما نیاز به تزریق بیش از چند بار در سال برای حفظ پوست خود ندارید، انتظار چند هفته ای برای دیدن اثرات کامل درمان نباید چندان سخت باشد.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نام تجاری ماده ی سمی به نام بوتولونیوم تاکسین است که از باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم گرفته می شود. این ماده برای اینکه چین و چروک پوست را از بین ببرد، عضلات آن ناحیه را فلج می کند. فرایند اثرگذاری بوتاکس به فعالیت گیرنده های عصبی در مغز برمی گردد. بوتاکس با تأثیری که روی این گیرنده های عصبی می گذارد، موجب فلج موقتی آن ها شده و از انقباض عضلات مورد نظر جلوگیری می کند.

اثر بوتاکس بعد از چند روز شروع می شود؟

فرآیند تزریق بوتاکس بسیار کوتاه است و بسته به محلی که بوتاکس تزریق می شود متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی می توان گفت تزریق بوتاکس حدودا 10-20 دقیقه به طول می انجامد. آنچه بعد از تزریق بوتاکس انتظار می رود، کمرنگ شدن عارضه هایی است که برای درمان آن ها به مطب مراجعه کرده ایم.

بازه ی زمانی مورد نیاز برای مشاهده ی اثرات بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است، اما معمولا از روز سوم به بعد نمایان و بعد از 21 روز کامل می شود. اکثر افراد طی مدت 2 تا 3 روز بعد از تزریق بوتاکس، اثرات آن را به خوبی مشاهده می کنند. این بازه ی زمانی ممکن است برای بعضی افراد تا 7 روز و برای بعضی دیگر تا دو هفته طول بکشد.

ماندگاری اثر بوتاکس چقدر است؟

بعد از آنکه تزریق بوتاکس صورت گرفت، باید منتظر بروز اثرات آن ماند. تقریبا در 80-90 درصد موارد تأثیرات بوتاکس را می توان از 4 روز تا 1 هفته بعد از تزریق مشاهده کرد.

اثر بوتاکس کی از بین می رود؟

بوتاکس در دسته ی درمان های موقتی رده بندی می شود و تأثیرات آن بعد از یک بازه ی زمانی مشخص به تدریج از بین می رود. اگرچه میزان ماندگاری بوتاکس به عوامل مختلفی ارتباط دارد، اما معمولا اثرات آن بیش از یک بازه ی زمانی مشخص به طول نمی انجامد.

محل تزریق بوتاکس، نوع و میزان ماده ی به کار گرفته شده در تزریق، عمق چین وچروک ها، سن، خاصیت کشسانی پوست و میزان تخصص پزشک معالج از جمله ی عواملی هستند که ماندگاری بوتاکس را تحت تأثیر قرار می دهند. با در نظر گرفتن تمامی این شرایط می توان گفت اثرات بوتاکس بیشتر از بازه ی زمانی 6 ماه دوام نخواهد آورد و بعد از سپری شدن این مدت پوست به حالت قبل از تزریق باز خواهد گشت.

چه عواملی بر ماندگاری بوتاکس اثر می گذارند؟

نوع چین وچروک ها، ویژگی های عضله و سبک زندگی افراد از عواملی هستند که می تواند ماندگاری بوتاکس را تحت تأثیر قرار دهد.
• چین وچروک ها: نوع چین وچروک ها و عمق آن می تواند سهم مؤثری در ماندگاری اثرات بوتاکس داشته باشد. در واقع بوتاکس نمی تواند هر چین وچروکی را درمان کند، برای مثال چروک های بسیار عمیق فقط تا حدی به درمان با بوتاکس پاسخگو هستند و برای بهبود آن ها باید از روش های مکمل استفاده کرد. علاوه بر عمق، نوع چین وچروک هم می تواند در اثرگذاری بوتاکس مؤثر باشد. بوتاکس قابلیت درمان چین وچروک هایی را دارد که در اثر حرکت عضله ایجاد می شوند، مانند چین و چروک ناشی از اخم کردن یا لبخند زدن.
• ویژگی های عضله: نوع عضله ای که هدف تزریق بوتاکس قرار می گیرد ارتباط مستقیمی با میزان اثر آن دارد. برای مثال عضلات ضخیم  و پر حجم دیرتر تحت تأثیر بوتاکس قرار می گیرند و برای این منظور باید بوتاکس بیشتری تزریق شود. علاوه بر ضخامت عضله، میزان استفاده از آن در طول روز هم بر میزان ماندگاری بوتاکس در آن ناحیه اثر می گذارد. برای مثال چروک های ناشی از خط خنده چنین ویژگی دارند، چرا که ما در طول روز بارها چشمان خود را می بندیم و باز می کنیم. بنابراین این نواحی تأثیر کمتری از بوتاکس می پذیرند.
• سبک زندگی: هر چه میزان فعالیت بدنی بیشتر باشد، ماندگاری بوتاکس کمتر خواهد بود. برای مثال ورزشکارانی که مداوما در حال فعالیت هستند، نتیجه ی خوبی از بوتاکس نخواهند گرفت. چرا که ماده ی تزریق شده ممکن است بر اثر فعالیت های ورزشی شدید با سرعت بیشتری دفع شود.

چگونه ماندگاری اثر بوتاکس را افزایش دهیم؟

بوتاکس روشی موقتی، غیرتهاجمی و غیرجراحی برای لیفت پوست، رفع چین وچروک ها و بعضا درمان سردرد و میگرن به شمار می رود. از مؤثرترین راه ها برای ماندگاری اثر بوتاکس، تمدید آن در مهلت های تعیین شده است. اثرات بوتاکس معمولا بعد از 6 ماه کاهش پیدا می کند و به حالت قبل برمی گردد. بنابراین لازم است که با مراجعه به پزشک متخصص برای تمدید آن اقدامات لازم را انجام بدهید. علاوه بر تمدید بوتاکس چند راهکار ساده ی دیگر را می توان به کار گرفت تا طول عمر اثرات بوتاکس را افزایش داد. بعضی از این عوامل عبارتند از:
• صحیح بودن میزان و محل تزریق دارو که ارتباط مستقیمی با میزان تخصص پزشک شما دارد
• حرکت دادن عضلاتی که تزریق روی آن ها صورت گرفته به منظور توزیع یکنواخت آن.
• خودداری از مالش دادن مستقیم محل تزریق و انجام ورزش های سنگین تا چند روز بعد از تزریق
• خودداری از درازکشیدن تا 4 ساعت بعد از تزریق
• استفاده از ضدآفتاب مناسب و دوری از نور خورشید
• نوشیدن آب کافی و رعایت رژیم غذایی سالم
• پرهیز ار مصرف دخانیات

چه زمانی برای تزریق بوتاکس اقدام کنیم؟

همانطور که همیشه گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است. بسیاری از افراد، منتظر بروز خطوط عمیق و افتادگی های واضح می مانند و بعد برای اقدامات طب زیبایی تصمیم می گیرند. با اینحال بر خلاف تصور عموم، سن مناسبی برای شروع این اقدامات وجود ندارد.

سن مناسب، همان سنی است که اولین علایم پیری پوست دیده می شوند. هر چه زمان شروع اقدامات سریع تر باشد، نتایج طبیعی تر و بهتر خواهند بود. این تصور که پوست مان به تزریق بوتاکس عادت می کند یا پس از از بین رفتن تأثیر آن، ممکن است افتادگی ها بدتر شوند، اصلا به لحاظ علمی صحت ندارند.

اصطلاح “ زمان طلایی” برای تزریق بوتاکس از همین اصل علمی نشأت می گیرد. در واقع همه ی ما یک بازه زمانی عالی در اختیار داریم تا اجازه ندهیم اثرات شکسته شدن کلاژن و الاستین پوست در ظاهر چهره مان نمایان شود. اگر این بازه طلایی را دریابیم و با اقدامات درست و اصولی و با مواد مرغوب، مراقب پوستمان باشیم، میتوانیم در ده های 5 و 6 زندگی چهره ای شاداب و جوانتر از سنمان داشته باشیم و در عین حال، فرم طبیعی چهره مان را حفظ کنیم. به تصاویر زیر دقت کنید:

پوست های کم آب، شکننده و نازک بسیار مستعد چروک های عمیق هستند. در این مراجع عزیزم که حدودا 30 ساله هستند، حطوط عمیق پیشانی و گوشه چشم، از سن شناسنامه ای فراتر است.اگر افتادگی زیاد شود، خطوط عمیق شوند و چروک ها پیشروی کنند، ممکن است رسیدن به نتیجه مطلوب سخت تر شود.

هیچگاه سن خود را ملاک تزریق بوتاکس قرار ندهید و به علائم توجه کنید. همواره پیشگیری بر درمان و درمان زودرس بر درمان دیررس ارجح است. در مورد افتادگی، خطوط و چروک ها یک بازه زمانی طلایی وجود دارد که به آن Golden Time کفته می شود. مشخصه ی این بازه زمانی این است که ما بهترین نتایج و بوتاکس را در این دوره شاهد هستیم.

دکمه بازگشت به بالا