آشنایی با انواع پرده نمایش

یکی از ملزومات و لوازم جانبی ویدئو پروژکتورها، پرده نمایش است. از این محصول برای پخش تصاویر استفاده می کنند. مواد به  کار رفته در فرایند تولید پرده های نمایشی ویدئو پروژکتور می توانند از بازتاب نور جلوگیری به عمل آورند و از این طریق، به افزایش کیفیت تصاویر نمایش  داده  شده، کمک کنند. پرده های نمایش ویدئو پروژکتور در انواع مختلفی طراحی و ساخته  شده و روانه بازار مصرف می گردند. بسیاری از افراد به خرید این محصولات تمایل دارند.

پرده نمایش ویدئو پروژکتور اسکوپ

بیشتر پرده های نمایشی ویدئو پروژکتور که در حال حاضر در بازار ایران به فروش می رسند، از برند اسکوپ هستند. در بیشتر مواقع، جنس پارچه به  کار رفته در تولید این پرده های نمایشی، یکسان است. اما می توان را با توجه به ویژگی های ظاهری و نحوه کاربردشان به 3 دسته اصلی تقسیم بندی کرد که شامل پرده های نمایش پایه دار اسکوپ، پرده های نمایش سقفی و دستی اسکوپ و پرده های نمایش سقفی برقی اسکوپ هستند.

پرده نمایش ویدئو پروژکتور سلکسون

شما می توانید پرده های نمایش مورد نظر خود را از برندها و شرکت های مختلف سازنده خریداری نموده و قیمت های متفاوتی هم بابت آن ها پرداخت کنید. این محصولات، کیفیت ها و ویژگی های مختلفی هم دارند. یکی از این برندها، شرکت سازنده سلکسون است. شما با خرید این امکان را دارید که تصاویر مورد نظر خود را در مکان های مختلف آموزشی، از قبیل مدارس، دانشگاه ها و دیگر مکان های مورد نظر خود، به نمایش درآورید.

این برند نیز محصولات خود را در انواع پرده نمایش پایه دار، پرده نمایش سقفی، دستی، برقی و… طراحی و تولید نموده و روانه بازار مصرف کرده  است. بنابراین شما می توانید با توجه به نوع نیاز و کاربردی که مد نظرتان است و با در نظر گرفتن بودجه ای که در اختیار دارید، محصول مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

پرده نمایش ویدئو پروژکتور گرندویو

پرده های نمایش ویدئو پروژکتور شرکت سازنده گرندویو در حال حاضر یکی از باکیفیت ترین پرده های نمایشی موجود در بازار محسوب می شوند. این محصولات از قیمت های بالاتری نسبت  به پرده های نمایشی مشابه خود از برندهای دیگر، برخوردار شده اند. شرکت سازنده گرند ویو در زمینه تولید این محصولات یکی از پیشروترین و باسابقه ترین شرکت ها در جهان به شمار می رود.

گرند ویو در حقیقت یک شرکت چندملیتی بوده که در کشور چین قرار دارد و تاکنون توانسته گواهی نامه های بین المللی بسیار زیادی را از آن خود کند. در شرایط حاضر محصولات ساخته  شده توسط این شرکت سازنده به بیش  از 80 کشور دنیا فروخته می شوند. یکی از این محصولات پرده نمایش ویدئو پروژکتور است. این برند، سابقه بسیار بالایی در زمینه تولید پرده نمایش دستی، برقی، ثابت، پایه دار و… دارد.

پرده نمایش ویدئو پروژکتور فوجیتا

از جمله محصولات بسیار باکیفیت در بازار ایران محسوب می شوند. به  طور کلی می توان پرده های نمایش را براساس جنس، به چند دسته اصلی تقسیم بندی کرد که عبارتند از پرده های نمایش از جنس فایبرگلاس، مت وایت و سفید مات. لازم به ذکر است که جنس پرده های نمایش برند سازنده فوجیتا از فایبرگلاس است.

بنابراین این محصولات یکی از مناسب ترین گزینه ها برای تماشای فیلم هستند. ظاهر منحصر به  فرد این نوع از پرده های نمایش باعث می شود تا محصولات مورد نظر توانایی قابل  توجهی در فرآیند جذب نور پیدا کنند. این نوع از محصولات نمایشی با استفاده از مواد اولیه بسیار مرغوبی هم به  وجود آمده اند و لذا این مواد ریخته نمی شوند. استفاده از این پرده های نمایش، به خستگی چشم مخاطب و کاربر نیز منجر نمی گردد.

پرده نمایش برقی

این دسته از پرده های نمایشی، همان طور که از نامشان نیز مشخص شده، با استفاده از نیرو و جریان برق کار می کنند. شما می توانید این محصولات را بر روی سقف نصب نموده و یا بر روی دیوار قرار داده و از آن استفاده کنید. این نوع از پرده های نمایشی را می توانید با استفاده از ریموت کنترل باز کرده و یا ببندید.

از جمله محصولات پرمصرف و گزینه های بسیار مناسب و کاربردی به شمار می روند. چرا که این محصولات، دارای ویژگی های خاصی بوده و مزایای منحصر به  فردی هم دارند. از جمله مزایای این محصولات می توان به اشغال فضای بسیار کم اشاره کرد. این نوع از پرده نمایش ویدئو پروژکتور، کاربری و نحوه استفاده بسیار آسانی هم دارد.

آویزهای موتور پرده های نمایش ویدئو پروژکتور برقی به 2 نوع اصلی تقسیم می شوند و شامل ریموت بی سیم و ریموت با سیم هستند. در حالت معمول اگر بخواهند در منازل، این پرده ها را مورد استفاده قرار دهند، ریموت بی سیم استفاده می کنند. در حالی  که در سالن های کنفرانس و یا جلسات و کلاس های آموزشی و درسی، گزینه مناسب تر این است که عملیات سیم  کشی انجام داده و از کلید 3 حالته نیز استفاده کنند.

پرده نمایش دستی

یکی دیگر از انواع پرده های نمایش ویدئو پروژکتور، است. این محصولات را می توانید بر روی سقف و یا دیوار نصب نموده و مورد استفاده قرار دهید. فرایند باز و بسته شدن این محصولات به  صورت کاملاً مکانیکی انجام می شود. در بیشتر موارد، در محیط های آموزشی و آموزشگاهی از قبیل مدارس، کلاس های درس و یا دانشگاه ها، از این نوع پرده های نمایش استفاده می کنند. این دسته از محصولات نمایشی، از قدمت و عمر بیشتری نسبت  به دیگر پرده های نمایش برخوردار شده اند.

پرده نمایش پایه دار

این نوع از پرده های نمایشی، امکان حمل  و نقل دارند. از طرف دیگر از قیمت های مقرون  به  صرفه ای هم برخوردار شده اند. بنابراین از انواع رایج و پرمصرف پرده های نمایشی به شمار می روند. در حالت معمول این محصولات به یک سه پایه جمع شونده، مجهز شده اند. بنابراین می توانید پس  از استفاده از آن ها و قرار گرفتن صفحه نمایش در درون غلاف خود، پرده نمایش پایه دار را جمع نمایید.

ویژگی و مزیت قابل حمل بودن این نوع از پرده های نمایش، باعث می شود تا شما بتوانید به  راحتی و در هر مکانی که مورد نظر و نیازتان است، از این محصولات استفاده کنید.

چرا پرده نمایش را انتخاب کنیم ؟

یکی از پرکاربردترین تجهیزات سالن کنفرانس پرده نمایش است که به همراه دیتا دریافتی از بخش مهمی از سیستم نمایش را تشکیل می دهند. اگرچه در یک سالن کنفرانس، سیستم کنفرانس مانند صدا و نور  اصلی ترین بخش  است اما امروزه کاربرد تصویر به قدری گسترده شده که لزوم وجود تجهیزات تصویری برای نمایش تصاویر ارائه ها و همچنین ویدیوها در کنار تجهیزات صوتی، قابل انکار نیست.

پرده نمایش چیست ؟

آیا میتوانید از روی نام پرده نمایش حدس بزنید پرده نمایش چیست و چگونه کار میکند ؟؟  بله ، کاملا درست حدس زدید ! پرده نمایش به عنوان بستر یا زمینه ای جهت پخش تصاویر ارسالی از ویدئو پروژکتورها مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین از ملزومات جانبی ویدئو پروژکتورها است . حال که به آشنایی با پرده نمایش پرداختیم میخواهیم به شما موارد مهم تری از پرده نمایش را معرفی کنیم .

پرده نمایش چگونه کار میکند؟

نوری که از ویدیو پرژکتور منتشر میشود توسط پرده نمایش بازتاب میشود و آن را تبدیل به تصویر میکند اما شاید برایتان سوال باشد که این بازتاب نور چگونه میتواند تصویر با کیفیت ارائه دهد؟ در پاسخ به این باید بگوییم مواد بکار رفته ، جنس، بافت و رنگ خاص آنها که به منظور ارائه حداکثر کیفیت تصاویر مهندسی شده است  و از بازتابهای ناخواسته جلوگیری میکند و به افزایش کیفیت تصاویر در حال پخش کمک مینماید.

موارد کاربرد پرده نمایش را بشناسید

عمده اماکنی که پرده های نمایش در آنها کاربرد دارند عبارتند از:

  • سالن های همایش و کنفرانس
  • نمایشگاه ها
  • کلاسهای دانشگاه ها و مدارس
  • سالن های سینما

بطور معمول در هر مکانی که ویدئو پروژکتور مورد استفاده قرار گیرد پرده مخصوص آن نیز مورد استفاده خواهد داشت.

انواع پرده ویدئو پروژکتور

با توجه به کاربرد و محل به کارگیری ویدئو پروژکتور، پرده آن نیز دارای انواع گوناگون است. که هریک از این مدل های دارای مشخصات و خصوصیات ویژه خود می باشند.

پرده نمایش پایه دار

بعضا به قابل حمل گفته می شود. اما در عمل پرده قابل حمل پرده ای است که بسیار سبک بوده و سایز کوچکتری نسبت به سایر مدلها دارد. این پرده ها میتوانند حتی بر روی میز قرار گیرند. پرده قابل حمل معمولا برای استفاده در کنار دیتا پروژکتورهای جیبی کاربرد دارند.

پرده نمایش دستی

در محیطی که ویدئو پروژکتور به صورت ثابت نصب میشود میتوانیم اقدام به    کنیم . پرده این نوع پرده نمایش با استفاده از یک طناب به بیرون و داخل هدایت میشود  و میتوان اندازه آن را به صورت دلخواه تنظیم کرد .

پرده نمایش برقی

از انواع پرده نمایش هایی که عمدتا قابلیت باز و بسته شدن به صورت کنترلی را دارد میباشد .  بنابراین زمانی که به آنها نیازی نباشد در غلافی که در قسمت بالای پرده وجود دارد جمع خواهند شد. به دلیل وجود موتور در غلاف بالای پرده به این دسته ،پرده نمایش برقی گفته می شود.

پرده نمایش فریم ثابت

با میتوانید از این پرده نمایش به صورت ثابت روی دیوار استفاده کنید و امکان جمع کردن در آنها وجود ندارد و مناسب برای انوع کلاس ها و یا مدارس هستند

انواع برند های معتبر پرده نمایش

پرده نمایش برند های مختلفی دارد که تمامی این برند ها را عرضه میکند کافیست با برند های زیر اشنا شوید :

برند های معتبر زیادی در ایران به ارائه پرده نمایش پروژکتور برقی می پردازند. در ادامه به معرفی چند مورد از برندهای معتبر پرده نمایش پروژکتور برقی می پردازیم.

از دیگر برندهای معتبر پرده نمایش است. از این برند، اغلب در محیط های مختلفی مانند محیط های آموزشی و دانشگاه ها استفاده می شود.

برند رفلکتا از دیگر برندهای معتبر ارائه  کننده پرده نمایش برقی است. این برند علاوه بر زیبایی، کارکرد را نیز در دستور کار خود قرار داده است و انواع پرده های نمایش برقی را برای مکان های مختلف روانه بازار می کند.

پرده های نمایش برقی الیت اسکرین دارای تراکم بافت بالاتری نسبت به دیگر نمونه های مشابه هستند و به دلیل نانو بودن پارچه آن، قابل شستشو و ضد چین و چروک است. این برند یکی از با برندهای معتبری است که پرده های نمایش با کیفیتی ارائه می کند.

اسکوپ از برندهای معتبر و معروفی است که در ایران به ارائه پرده نمایش برقی می پردازد. اغلب پرده های نمایش این برند از جنس پارچه یکسانی برخوردارند.

انواع سایز های پرده نمایش ویدیو پرژکتور

در نظر داشته باشید برای تماشای بهتر تصویر شما نیاز دارید از پرده نمایش فاصله داشته باشید و همچنین سایز مناسبی از پرده نمایش را انتخاب کنید .پرده های نمایش برقی با ابعاد و اندازه های مختلفی ساخته می شود که باید با توجه به نیاز و موارد استفاده، مناسب ترین اندازه را در انتخاب پرده نمایش پروژکتور برقی در نظر گرفت. در ادامه به انواع ابعاد یک پرده نمایش برقی اشاره می کنیم.

  • پرده نمایش HDTV با نسبت 16:9
  • پرده نمایش عریض با نسبت 16:10
  • پرده نمایش سینمایی با نسبت 2.35:1
  • پرده نمایش با نسبت 4:3
  • پرده نمایش مربعی با نسبت 1:1

جمع بندی

در این بخش از مقاله سعی کردیم تمامی نکات مهم اشنایی با پرده نمایش را به شما معرفی کنیم همچنین مقالاتی دیگر در این زمینه موجود میباشد که میتواند با مراجعه به آنها اطلاعاتی را که تا بحال نمیدانستید یادگیرید .

 شوند. این در حالی است که پرده های نمایشی برقی از این امکان برخوردار شده اند که شما بتوانید به وسیله ریموت کنترل و هم چنین موتور، آن ها را باز و بسته کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا