دستگاه تصفیه آب: راهی ساده و موثر برای بهبود کیفیت آب آشامیدنی

فروش دستگاه تصفیه آب خانگی

ظرفیت دستگاه تصفیه آب خانگی 190 لیتر تا 220 لیتر در شبانه روز است. این دستگاه ها مناسب منازل یا دفاتر اداری با جمعیت کم هستند. در کنار این دستگاه ها مخازن آنتی باکتریال جهت ذخیره آب مورد استفاده قرار می گیرد. ظرفیت های بالاتر از این میزان در دسته انواع  خانگی، صنعتی و نیمه صنعتی قرار می گیرد.  جهت اطلاع از قیمت و حتی خرید دستگاه تصفیه آب می توانید از سایت سیوان تاسیسات کمک بگیرید.

دستگاه تصفیه آب یا آب شیرین کن خانگی چیست؟

با توجه به اهمیت بالای آب بهداشتی در سلامت انسان توصیه می گردد به منظور حذف آلودگی و آلاینده های احتمالی موجود در آب از دستگاه های استاندارد تصفیه آب خانگی استفاده شود. استفاده از دستگاه تصفیه آب، روش مناسبی جهت افزایش و بهبود کیفیت آب آشامیدنی می باشد.

از معضلات شبکه آب رسانی شهری می توان به مواد جامد، آلاینده های میکروبیولوژی، کلر، ذرات معلق ناشی از پوسیدگی لوله و سختی بالای آب که گاها به صورت بصری هم قابل تشخیص نیست، اشاره کرد. به دلیل تاثیرات بالای آبی که برای آشامیدن و پخت و پز استفاده می شود در سلامتی انسان، اغلب افراد برای حفظ سلامتی تمایل به تصفیه آب دارند از این رو اقدام به خرید تصفیه آب و نصب در محل مصرف (آشپزخانه) می کنند. تصفیه کننده آب خانگی قادر است معضلات آب شهری همچون وجود ذرات جامد و غیره را برطرف سازد. مجموعه فامکو در خرید و فروش تصفیه آب آماده خدمت رسانی می باشد.

انواع دستگاه های تصفیه آب خانگی بر اساس فیلتر

دستگاه های آب شیرین کن خانگی با توجه به فیلتر به انواع زیر تقسیم می شوند:

 • دستگاه آب تصفیه کن ساده
 • آب تصفیه کن خانگی با فیلتر اسمز معکوس (RO)
 • آب تصفیه کن خانگی با فیلتر اولترا فیلتراسیون (UF)
 • با فیلتر الکترو فیلتراسیون

در ادامه به شرح هر یک از انوع آب تصفیه کن یا دستگاه تصفیه آب خانگی می پردازیم:

دستگاه تصفیه آب خانگی ساده یا سه مرحله ای

نکته ای که در مورد دستگاه های تصفیه کننده آب ساده یا دستگاه تصفیه آب خانگی وجود دارد، عدم توانایی آنها در حذف مواد شیمیایی مضر است که موجب شده دستگاه تصفیه آب خانگی سه مرحله ای عملکردی مشابه صافی داشته باشد. علاوه بر این دستگاه تصفیه آب خانگی سه مرحله ای تابع آب شهری بوده و به همین دلیل برای مناطقی که فشار آب کم یا متغییر است مناسب نمی باشند.

تصفیه آب با تکنولوژی اسمز معکوس (Reverse Osmosis)

بهترین روش تصفیه آب خانگی، تصفیه آب به روش تکنولوژی اسمز معکوس می باشد. در دستگاه های تصفیه آب با فرایند RO (اسمز معکوس) علاوه بر فیلترهای کارتریجی و کربنی، یک وجود دارد که آب پرفشار با عبور از آن تا 98.2درصد املاح خود را از دست می دهد. در روش فیلتراسیون ساده (اغلب دستگاه های تصفیه کننده آب که به صورت تلفنی به فروش می رسند از این نوع هستند) قدرت حذف آلایندگی 10000 برابر کمتر از دستگاه های تصفیه کننده آب RO یا دستگاه تصفیه آب خانگی Ro می باشد. جدول زیر درصد حذف ذرات مضر موجود در آب به وسیله اسمز معکوس را نشان می دهد.

مواد معدنی موجود در آب توسط حذف می شود که البته در دستگاه های تصفیه آب خانگی استاندارد در مرحله ششم مجددا مواد معدنی مورد نیاز بدن مانند کلسیم، پتاسیم و منیزیم توسط فیتر مینرال یا همان فیلتر معدنی ساز به آب اضافه می شود. شایان ذکر است وجود شیر میکس نیز موجب افزایش املاح درون آب می شود.

از جمله نکاتی که باید در مورد دستگاه تصفیه آب خانگی RO یا اسمز معکوس در نظر گرفته شود این است که این دستگاه ها دارای مخزن بوده و همین موضوع سبب شده که آب با فشار ثابت در اختیار کاربر قرار گیرد. البته استفاده از فیلتر پست کربن برای حفظ کیفیت آب درون مخزن بسیار توصیه می شود. همچنین در برخی از مدل های دستگاه های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، پمپ تعبیه شده باعث افزایش سرعت تولید آب در آنها گشته است. دستگاه های تصفیه کننده آب اسمز معکوس تولید پساب کرده و به همین دلیل در آنها دو خروجی، یکی برای خروج آب و دیگری برای خروج پساب تعبیه شده است.

دستگاه تصفیه آب با فیلتر اولترا فیلتراسیون (UF)

استفاده از فیلتر اولترا فیلتراسیون در دستگاه تصفیه آب خانگی یا خانگی سبب حذف ویروس ها و انگل ها می شود و مقدار املاح موجود در آب را کاهش نمی دهد. چنانچه آب دارای سختی در محدوده 50 الی 1000 TDS بوده ولی حاوی مواد معلق جامد بیش از مقدار تعیین شده باشد استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی اولترا فیلتراسیون توصیه می شود. شایان ذکر است که دستگاه تصفیه آب خانگی اولترا قادر به از بین بردن بو و طعم آب نمی باشد به همین دلیل توصیه می شود این فیلتر در دستگاه تصفیه آب خانگی به تنهایی به کاربرده نشود. از نکات مثبت دستگاه تصفیه آب خانگی اولترا عدم نیاز آن به مخزن و نداشتن پساب می باشد.

دستگاه تصفیه آب با فیلتر الکترو فیلتراسیون

از الکترو فیلتراسیون یا لامپ UV در دستگاه های تصفیه کننده آب به منظور حذف آلاینده های میکروبیولوژی، ویروس ها و انواع باکتری ها و قارچ ها استفاده می شود. البته دستگاه تصفیه آب خانگی UV با فیلتر الکتروفیلتراسیون در مواردی که آب چشمه یا چاه، منبع آب شرب باشد، پیشنهاد می شود.

انواع تصفیه آب خانگی بر اساس نحوه نصب

تصفیه کن آب خانگی بر اساس نصب و نحوه قرارگیری شامل زیرسینکی، رومیزی و ایستاده می باشد که تعیین کننده قیمت انواع دستگاه تصفیه آب می باشد. در ادامه به شرح هر یک می پردازیم:

تصفیه آب خانگی زیر سینکی

دستگاه تصفیه آب خانگی زیر سینکی که از نام آن مشخص است زیر سینک ظرفشویی نصب شده و آب تصفیه شده آن از شیر جداگانه ای خارج می گردد. این مزیت در دستگاه تصفیه آب خانگی زیرسینکی موجب می شود که آب شهری برای شستشو مورد استفاده قرار گیرد و آب دستگاه تصفیه آب خانگی برای پخت و پز و آشامیدن به کار برده شود. دستگاه تصفیه آب زیرسینکی معمولا دارای شش مرحله فیلتراسیون است و ممکن است به صورت پایه دار نیز ارائه شود که وجه تمایز آن راحت تر شدن روند تعویض فیلتر و امکان جابه جایی آسان تر دستگاه تصفیه آب خانگی است. از جمله مزایای دستگاه تصفیه آب زیر سینکی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • به نسبت دستگاه های ایستاده و رومیزی قیمت مناسب تری دارد.
 • زیرسینک کابینت نصب شده و فضای زیادی را اشغال نمی کند.
 • دارای شیر برداشت مجزا از آب شهری است که صرفا برای آشامیدن و پختن می توان از آن استفاده نمود و برای شست و شو از آب شهری استفاده کرد که منجر به کاهش میزان مصرف آب می شود.
 • هزینه های تعویض فیلتر این دستگاه به نسبت دستگاه های رومیزی و ایستاده کمتر است.
 • قابلیت اتصال به یخچال و آکواریوم را دارد.
 • حجم آب تصفیه شده در این دستگاه به نسبت سایر مدل ها بالاتر است.

تصفیه آب خانگی رو میزی

مدل رومیزی دستگاه تصفیه آب خانگی، نوع مدرن تری از این دستگاه هاست که ظاهر آن شبیه به کلمن است و ظرفیت تصفیه آب محدودتری نسبت به نوع زیرسینکی دارد. در دستگاه تصفیه آب خانگی رومیزی مخزنی برای ذخیره آب تعبیه شده که میزان مشخصی از آب را در خود ذخیره می کند تا در صورت نیاز، مصرف کننده از آن استفاده نماید. از مزایای دستگاه تصفیه آب خانگی رومیزی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نصب آسان دارند.
 • عموما از طریق یک کلید می توانید آب را از دستگاه برداشت نمایید.
 • در بعضی از مدل های آن تولید آب جوش و سرد نیز امکان پذیر است.

تصفیه آب خانگی ایستاده

نوع ایستاده دستگاه تصفیه آب خانگی معمولا برای اماکن عمومی مانند مطب ها، بیمارستان ها و فضای اداری مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا مخزن بزرگی دارد و حجم آب بیشتری را در خورد جای می دهد. مزایای دستگاه تصفیه آب ایستاده عبارت اند از:

 • میزان آب تولیدی در این دستگاه بالاست.
 • بعضی از مدل های این دستگاه دارای امکان تولید آب با دمای جوش و سرد نیز هستند.

تصفیه آب خانگی سرشیری

دستگاه تصفیه آب سرشیری بر روی شیر نصب شده و موجب حذف چربی و بوی نامطبوع آب می شود و عموما نوع فیلتر آن فیلتر کربنی می باشد.

تصفیه آب جاذبه ای یا کلمنی

این نوع از تصفیه آب ها با توجه به نوع ساختار بسیار مناسب فضای بیرون یا مسافرت می باشند و از چندین مرحله فیلتر تشکیل شده اند. به این نکته توجه فرمایید که انواع دستگاه تصفیه کننده آب یا دستگاه تصفیه آب خانگی با توجه به محل قرار گیری و تعداد مراحل یا فیلترها در انواع مختلفی ارائه می شود که برخی از آنها در زیر نام برده شده اند:

 • دستگاه تصفیه آب سه مرحله ای زیر سینکی و مرکزی
 • دستگاه تصفیه آب 6 مرحله ای زیر سینکی با تکنولوژی اسمز معکوس (Reverse Osmosis) و قابلیت افزودن مواد معدنی به آب
 • دستگاه تصفیه آب رومیزی

تصفیه آب خانگی قابل حمل

دستگاه تصفیه آب خانگی قابل حمل در انواع مختلفی از جمله قمقمه تصفیه آب و نی تصفیه آب در بازار وجود دارد. به بیان ساده تر دستگاه تصفیه آب قابل حمل یک وسیله کوچک و قابل حمل برای تصفیه آب است که بیشتر در شرایطی که به صورت ضروری نیاز به آب آشامیدنی دارید ولی در دسترس شما نیست به طور مثال در کوهنوردی و سفر می توانید از آن استفاده نمایید. از نکاتی که می بایست در خرید دستگاه تصفیه آب قابل حمل در نظر گرفته شود این است که امکان تصفیه نیترات نیتریت و آرسنیک را ندارد و برای تصفیه آب حداقل 8 ساعت زمان احتیاج دارد. همچنین میزان آب تصفیه شده به وسیله این روش نسبت به سایر روش ها کمتر است.

از مزایای دستگاه تصفیه آب قابل حمل می توان به قیمت مقرون به صرفه، وزن سبک و فضای اشغالی کم اشاره نمود از دیگر موارد مشابه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نسبت به دستگاه های دیگر هزینه نگهدرای کمتری دارد.
 • به برق برای تصفیه آب احتیاج ندارد.

انواع فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

انواع فیلتر تصفیه آب خانگی یا آب شیرین کن خانگی شامل هوزینگی و فیتینگی می شود که در زیر به شرح هر یک می پردازیم:

فیلترهای هوزینگی

از اورینگ در هوزینگ های دستگاه تصفیه آب خانگی جهت کاهش احتمال نشت آب استفاده می شود که همین امر نشان دهنده لزوم استفاده از اورینگ در هوزینگ های دستگاه تصفیه آب به عنوان آب بند می باشد.

به طور کلی در دستگاه های تصفیه کننده آب مرسوم در بازار از روش اسمز معکوس استفاده می شود. در این روش، فیلترهای مورد استفاده فیلتر پلی پروپیلن، فیلترهای کربنی، کربن خطی، کربن بلاک، پست کربن، ممبران و مینرال قرار دارد.

ویژگی های یک دستگاه تصفیه آب ایده آل یا بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی

 • بهترین تصفیه آب خانگی دارای پایه استاندارد
 • دارا بودن شیر برداشت استنلس استیل با کیفیت از مشخصات دستگاه تصفیه آب خانگی است.
 • بهترین دستگاه های تصفیه آب خانگی دارای تکنولوژی اسمز معکوس و فیلتر ممبران «بهترین برند می باشد» هستند.
 • جنس مناسب فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی یا دستگاه آب شیرین کن خانگی
 • استفاده از شیر برقی به جای شیر چهار طرفه در دستگاه تصفیه آب خانگی
 • تعبیه پمپ مناسب در دستگاه تصفیه آب خانگی
 • هوزینگ دستگاه تصفیه آب خانگی از مواد با کیفیت ساخته شده باشد.
 • دستگاه تصفیه آب خانگی دارای گارانتی باشد.
 • دستگاه تصفیه آب خانگی دارای گواهی نامه های معتبر و استانداردهای مطرح جهانی مانند FDA – NSF و غیره باشد.
 • هوزینگ دستگاه تصفیه آب خانگی دارای اورینگ باشد.
دکمه بازگشت به بالا