چرا انگشتر دست را سیاه می کند؟

در حالی که ممکن است فکر کنید که دلیل آن طلای بی کیفیت است و یا طلای شما خالص نیست، در واقع عوامل زیادی وجود دارد که می تواند منجر به سیاه شدن انگشتان دستتان شود و کارهای زیادی می توانید برای حل این مشکل انجام دهید .قبل از اینکه دلایل تغییر رنگ انگشتر طلا را بر روی دست بدانیم، ابتدا باید ببینیم که انگشتر طلای شما از چه چیزی ساخته شده است. طلا به خودی خود کدر نمی شود .طلای خالص، یعنی طلای 24 عیار برای استفاده در ساخت جواهرات بسیار نرم است. به همین دلیل، جواهرسازان آلیاژهایی را برای استحکام و دوام به آن اضافه می کنند.

چرا طلا پوست من را سیاه می کند؟ | جواهری نورا

برخی از این فلزات که مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از مس، نقره، نیکل و روی. به عنوان مثال، برای ساخت طلای 14 عیار، باید 58.3 درصد طلای خالص موجود در آلیاژ طلا وجود داشته باشد.

با در نظر گرفتن این موضوع، خواهید دید که طلایی که دارید، طلای خالص نیست. بنابراین، مشکل سیاه شدن انگشت شما مربوط به خود طلا نیست، بلکه در مورد سایر فلزات موجود دیگر در طلا است.

3 دلیل برای سیاه شدن انگشتان در انگشتر طلا

به طور کلی سه دلیل وجود دارد که انگشترهای طلا می توانند انگشتان شما را سیاه کنند. آنها در دسته بندی شیمیایی، بیولوژیکی و محیطی تقسیم بندی می شوند.

دسته شماره 1: مواد شوینده شیمیایی و آرایشی

اگر انگشتر خود را در حین استفاده از مواد شوینده در خانه و یا در استخر به دست می کنید، حلقه شما دچار خوردگی می شود. هنگامی که این مواد شیمیایی با آلیاژ فلزی موجود در انگشتر نقره واکنش می دهند، باعث خوردگی و سیاه شدن آن فلزات می شود و در نتیجه پوست زیر آن سیاه می شود.

این اصل در مورد لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست در فرآیندی به نام سایش فلزی رخ می دهد. این اقلام حاوی ترکیبات شیمیایی هستند که سخت تر از طلا هستند. همانطور که حلقه های خود را هنگام استفاده از لوازم آرایش یا محصولات مراقبت از پوست می پوشید، عناصر ساینده در این موارد ذرات بسیار ریز فلز را از بین می برند.

این ذرات به رنگ سیاه ظاهر می شوند و تقریباً شبیه گرد و غبار یا پودر سیاه ریز هستند. هنگامی که این گرد و غبار با سطوح جاذب مانند پوست شما تماس پیدا می کند، گرد و غبار می چسبد و لکه سیاهی ایجاد می کند.

دلیل شماره 2: تعریق بدن

عرق ما از چربی ها و اسیدهای چرب تشکیل شده است که می تواند باعث خوردگی انگشتر طلای شما شود. عرق همچنین حاوی مقدار مشخصی نمک است که به تجزیه فلزات نیز کمک می کند.

جدای از عرق، بدن ما هورمون هایی نیز ترشح می کند. از آنجایی که هورمون های ما در طول هفته ها، ماه ها یا سال ها نوسان می کنند، ممکن است واکنش هایی با آلیاژهای فلزی موجود در انگشتر ایجاد کنند و ترکیبات شیمیایی تیره ای را تشکیل دهند که به صورت لکه های سیاه روی انگشت خود می بینید.

دلیل شماره 3: محیط زیست

جایی که شما زندگی می کنید می تواند بر اتفاقاتی که برای جواهرات شما می افتد تأثیر بگذارد.اگر در یک مکان مرطوب زندگی می کنید و همیشه رطوبت روی پوست شما وجود دارد، میزان کدر شدن انگشتر افزایش می یابد.

رطوبت بین انگشتر و پوست شما محبوس می شود. همانطور که با مواد شیمیایی بدن شما مخلوط می شود، فلز خورده شده و مستعد به جا گذاشتن آثار است.

چگونه از تغییر رنگ پوست جلوگیری کنیم

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از خوردگی انگشتر و سیاه شدن انگشت خود انجام دهید.

1- در هنگام فعالیت های روزانه انگشترهای خود را بردارید

هنگام استفاده از محصولاتی که به طور طبیعی خورنده هستند، انگشتر های خود را نپوشید. قبل از شستن دست ها، دوش گرفتن، شستن ظروف، شنا کردن در استخر و استفاده از لوازم آرایشی یا لوسیون، آنها را بردارید.

پس از انجام این کارها دست های خود را با صابون بشویید تا باقیمانده آن ها از بین برود و اجازه دهید کاملا خشک شوند، یا لوسیون کاملا جذب شوند و بعد از آن انگشتر های خود را دست کنید.

2- استفاده از لاک برق ناخن

یکی از روش های ساده و کاربردی برای جلوگیری از رنگ گرفتن انگشتان این است که داخل انگشترهای خود را با لاک برق ناخن بپوشانید. به این ترتیب؛ یک مانع بین پوست و حلقه خود ایجاد کنید تا هم خوردگی را محدود کنید و هم از سیاه شدن پوست شما جلوگیری شود. می توانید به هر قسمتی از انگشتر که انگشت شما را لمس می کند، لاک بزنید.

ممکن است لاک ناخن بعد از مدت کوتاهی از بین برود و نیاز باشد گهگاهی دوباره استفاده شوند، اما موثر هستند و به انگشتر آسیبی نمی رسانند.

3- انگشتر خود را تمیز نگه دارید

تمیز کردن انگشتر به از بین بردن باقی مانده کثیفی، عرق و مواد شیمیایی که با فلزات موجود در حلقه طلای شما واکنش نشان می دهد، کمک می کند. سرویس نقره تیفانی گوی یکی از مدل  های جدید و محبوب سرویس طلاست که شامل گردنبند، دستبند و گوشواره است.

4- آبکاری انگشتر

آبکاری و شستن انگشتر طلا روشی عالی برای جلوگیری از تیرگی پوست است.

بهتر است خود را از فروشگاه های معتبر طلا نظیر ساعت چی یا هنزاگلد انجام دهید تا از اصل بودن طلای مورد نظر خود مطمئن شوید.

دلایل سیاه شدن پوست با طلا

تغییر رنگ پوست در اثر استفاده از جواهرات طلا به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که در ادامه به دو مورد از مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد. همچنین شما می توانید برای ، جواهری ما را انتخاب کنید.

1.اکسایش فلزی

سایش فلزی اولین پاسخ به این سوال است که “چرا طلا پوست من را سیاه می کند”. سایش فلزی زمانی اتفاق می افتد که ذرات ریز فلزی از انگشتر، ، ساعت یا دستبند طلای شما ساییده می شود و ماده سیاهی روی پوست شما ایجاد می کند. لوسیون ها و روغن ها اغلب مسئول سایش فلزی هستند.

دلیل آن این است که لوسیون ها – روغن ها حاوی ترکیبات شیمیایی قوی هستند که ذرات موجود در جواهرات شما را از بین می برند. این ذرات ریز فلزی معمولاً سیاه به نظر می رسند و وقتی با سطح جاذب مانند پارچه یا پوست شما تماس پیدا می کنند، می چسبند و لکه ای سیاه ایجاد میکنند.

چگونه از اکسایش فلزی، که باعث سیاه شدن پوست شما در اثر استفاده از طلا می باشد جلوگیری کنید.

ابتدا، می توانید لوسیون و محصولات روغن فعلی خود را به جایگزین بهتری که اکسایش فلزی را تحریک نمی کنند تغییر دهید. اگر این راه حل برای شما جواب نداد، هنگام استفاده از لوسیون یا محصولات روغنی، زیورآلات خود را بردارید. سپس، از آب و صابون برای تمیز کردن نواحی بدن در تماس با انگشتر، گردنبند یا ساعت طلا استفاده کنید تا جواهرات خود را در معرض ساییدگی قرار ندهند.

  1. خوردگی فلزی

یکی دیگر از دلایل سیاه شدن پوست هنگام استفاده از جواهرات طلا، خوردگی فلزی است. طلای خالص خورده نمی شود، اما آلیاژهای اصلی آن مانند نقره، روی و مس می توانند در شرایط خاص به سرعت کدر شوند و پوست شما را سیاه کنند. به عنوان مثال، چربی های بدن، عرق و اسیدهای چرب خوردگی اجزای فلزی در جواهرات طلا را تسهیل می کنند.

خوردگی در مناطق نیمه گرمسیری و ساحلی بدتر می شود، به این دلیل که مواد شیمیایی مانند کلریدها با رطوبت ترکیب می شوند و فرآیند خوردگی را تسریع می کنند. در چنین شرایطی، استفاده از جواهرات طلای شما باعث افزایش سیاهی پوست می شود. از سوی دیگر، مس موجود در جواهرات طلا می تواند باعث تغییر رنگ سبز روی پوست شود.

تغییر رنگ در شرایط مرطوب و اسیدی، مانند تعریق به دلیل گرمای زیاد باعث میشود اسیدیته اکسیداسیون مس در جواهرات طلای شما تحریک شود تا ماده ای سبز رنگ ایجاد کند که رنگ پوست را تغییر می دهد. این ماده ماندگاری دائمی بر روی پوست شما ندارد. فقط کافیست جواهرات طلای خود را بردارید و ناحیه آسیب دیده را بشویید.

چگونه از خوردگی فلزی جلوگیری کنید.

قبل از استفاده از مواد شوینده و صابون، جواهرات طلای خود را بردارید تا از خوردگی که پوست شما را سیاه می کند، جلوگیری کنید. از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن جواهرات طلای خود به طور مرتب استفاده کنید تا ذراتی که ممکن است سیاه شدن پوست را تسریع کنند از بین ببرید. استفاده از وازلین روی ناحیه ای که با جواهرات طلا در تماس است نیز می تواند مواد تیره روی پوست شما را کاهش دهد.

چگونه از تغییر رنگ پوست ناشی از جواهرات طلا جلوگیری کنیم

سیاه شدن پوست ناشی از زیورآلات طلا نگرانی از مبتلا شدن به بیماری پوستی را در افراد افزایش می دهد و در صورت تداوم طولانی مدت، برخی افراد اقدام به تعویض گردنبند، دستبند، انگشتر و ساعت مورد علاقه خود میکنند.

خب اینکار علاوه بر ضرر مالی شاید فقط برای مدت کوتاهی مفید باشد اما بعد از مدتی روال به صورت گذشته خواهد بود. به جای تعویض طلای خود، راه حل های زیر را دنبال کنید تا از سیاه شدن پوست جلوگیری کنید.

  • پوست خود را خشک نگه دارید.
  • انگشتر طلای خود را قبل از دوش گرفتن، شنا کردن، ظرف شستن یا استفاده از لوسیون بردارید. در نتیجه، از واکنش آلیاژهای طلای موجود در جواهرات خود با مواد شیمیایی جلوگیری می کنید و مطمئن می شوید که جواهرات خود را خراب نمی کنید و از سیاه شدن پوست خود جلوگیری می کنید.
  • اگر در محیط مرطوب زندگی می کنید یا بیشتر اوقات عرق می کنید، قبل از پوشیدن انگشتر خود پودر جاذب بزنید تا رطوبت را از بین ببرید. می توانید پودر را به انگشتان، گردن و مچ دست خود بمالید.
  • همانطور که قبلا ذکر شد، طلای خالص در برابر کدر شدن مقاومت سطحی دارد. از این رو خرید جواهرات با درصد طلای بیشتر مشکل تغییر رنگ را حل می کند. جواهرسازان خلوص طلای جواهر را به عیار می سنجند. یک عیار (kt) حاوی 4.166 درصد طلا است، در حالی که بیست و چهار عیار برابر با طلای خالص است. اکثر جواهرات طلا ساخته شده از مخلوطی از طلا و سایر فلزات، همچون روی، نیکل و مس است. حلقه ها، دستبندها و گردنبندهای طلای با کیفیت بالا به صورت طلای بین 14 تا 18 عیارهستند. هر چه ترکیب طلا در جواهرات شما بیشتر باشد، احتمال تغییر رنگ پوست کمتر می شود.

 

دکمه بازگشت به بالا