علت بی حس شدن پای راست

علت خواب رفتن،گزگز،بی حسی و مور مور شدن دست و پا و درمان آن:

گزگز ، خواب رفتن و بی حسی دست و پا ، ضعف رفتن ساق پا و  علامتی بسیار رایج و آزار دهنده است که گاهی اوقات بی خطر و موقتی است و برای مثال درد مچ دست می تواند ناشی از این باشد که هنگام  خواب رفتن دستتان را زیر سرتان گذاشته  اید و در نتیجه به عصب  های دست فشار وارد شده است یا این که در اثر مدت طولانی پا روی پا انداختن اعصاب پا تحت فشار قرار گرفته  اند. یا در مواردی مانند کیست مچ دست به صورت مزمن شاهد علائم ذیل خواهید بود. پارگی دیسک گردن موجب بروز درد در گردن، انتشار درد به بازو، درد شانه، گزگز و بی حسی بازو و دست می شود.

با این حال گزگز پا و یا دست در بسیاری موارد شدید، دوره ای یا مزمن و گاه همراه با علائمی چون درد، خارش، بی حسی و تحلیل عضلات است. گزگز و خواب رفتن دست و پا در چنین حالت هایی نشانه آسیبی عصبی است که می تواند پی آمد علل گوناگونی چون ضربه دیدن یا صدمه های فشاری مکرر، بیماری های سیستمیک مانند دیابت، قرار گرفتن در معرض مواد سمی و عفونت های ویروسی یا باکتریایی باشد.

گزگز ،خواب رفتن و بی حسی دست و پا جزء علائم شایعی است که در مراجعه کنندگان مشاهده می شود . احساس گزگز و بی حسی ممکن است همزمان در دست ها و پاها باشد و یا ممکن است فقط در دست ها یا پاهای شخص حس شود . در هرکدام از این موارد علل ممکن متفاوت هستند.گاهی علت گزگز و خواب رفتگی بخصوص در ناحیه صورت ،بازوو پا ممکن است سکته مغزی باشد که موردی اورژانسی تلقی می شود. در این مقاله به بررسی دلایل بروز هر کدام از این حالت ها پرداخته شده است .لازم است در صورت احساس خواب رفتگی ، گزگز و سوزن شدن دست و یا پا حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت بروز این نشانه ها نسبت به درمان به موقع آن اقدام کند

علت ها و دلایل

شایعترین علت گزگز دست و پا علل غیر ارگانیک و بیشتر اضطراب و نگرانی است ولی بایدعلل ارگانیک گزگز دست پا ابتدا بررسی شوند و در صورت نبود شواهد کافی دال بر علل دیگر استرس را بعنوان عامل اصلی در نظر گرفته و درمان کرد.استرس با افزایش ترشح هورمون نوراپی نفرین باعث ایجاد علایم خواب رفتگی ،گزگز و مورمور می شود.جالب است بدانیم که گزگز ناشی از اضطراب و نگرانی در هر قسمت از بدن مانند صورت ،دست و پا،شکم، پشت و یا کل بدن  ممکن است بروز کند.
علل ارگانیک گزگز و خواب رفتگی دست و پا:

علل تغذیه ای و علل متفرقه :

افزایش چربی و کلسترول

کاهش ویتامین ها مانند ویتامین گروه B و D وE

کاهش الکترولیتها مانند کلسیم ،منیزیوم ،روی

افزایش قند

افزایش اوره و متابولیتها 

مسمومیت با نیکوتین سیگار

ورزش نکردن یا کم خوابی

اختلال هورمونها مانند هورمون تیرویید و انسولین و استروژن

نوروپاتی محیطی:

منظور از نوروپاتی محیطی اختلال های تأثیرگذار بر عصب های خارج از مغز و نخاع است. آسیب دیدگی فیبرهای حرکتی،  نیز بی حسی، گزگز، سوزش، درد یا ضعف دست و پا یا سوزن سوزن شدن زانو را به دنبال خواهد داشت.

شماری از علت های نوروپاتی محیطی ، علت خواب رفتن دست و پا  همراه با گزگز یا بی حسی دست یا پا عبارتند از:

1.     نوروپاتی محیطی دیابتی (در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 یا 2)

2.     نوروپاتی الکلی: نوشیدن مشروبات الکلی به مقدار زیاد و برای مدت طولانی

3.     روماتیسم مفصلی (آرتریت روماتوئید): بیماری سیستمیک همراه با تورم و داغ شدن مفاصل دست و یا پا، خشکی و گرفتگی صبحگاهی و بی حسی

4.     کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک (فولات)

5.     اورمی (پی آمد ازکارافتادگی کلیه)

6.     بیماری لیم (نوع منتشر)

7.     هپاتیت C

8.     پلی نوروپاتی دمیلینه کننده التهابی مزمن (CIDP)

9.     آمیلوئیدوز

اختلال های نخاع و مغز:

یکی از این اختلال ها ام اس یا فلج چندگانه است که باعث بی حسی و گزگز دست و پا وقسمت های مختلف بدن می شود، که البته این علامت به ندرت دارای الگویی متقارن است. اختلال دیگر سکته مغزی است که با بی حسی ناگهانی یک سمت بدن، برای مثال دست و پای چپ، همراه است.

اختلال های گردش خون:

شماری از علل بروز اختلال  در گردش خون که باعث گزگز بین انگشتان پا یا بی حسی دست و یا پا می شود عبارتند از:

1. بیماری عروقی محیطی: تنگ شدن شریان ها به دلیل رسوب کلسیم (تصلب شرایین یا آترواسکلروز) باعث گزگز دست و پا می گردد .

2. بیماری برگر: این بیماری معمولاً در مردان سیگاری 20 تا 40 ساله بروز می یابد و موجب درد، بی حسی و گزگز شدن دست و پا بیمار و سوزن سوزن شدن پا می شود؛ علائم در اثر ورزش و فعالیت آغاز و با استراحت کردن برطرف می شود.

3. یخ  زدگی و سرمازدگی

4.سکته مغزی

اختلال های نخاعی:

اختلال های نخاعی یا ستون فقرات (ستون مهره ها) که باعث بی حسی و گزگز دست و یا پا می شود عبارت اند از:

1.     صدمه دیدن نخاع

2.     تومور نخاعی

3.     سیرنگومیلی: وجود کیست (سیرینکس) در نخاع

4.     کیست عنکبوتی نخاعی: وجود کیست حاوی مایع مغزی ـ نخاعی اطراف نخاع

مسمومیت: مسومیت های زیر باعث گزگز دست و پا می شود:

1.     مسمومیت با ماهی یا صدف

2.     مسمومیت با سم آرسنیک

علل بی حسی و گزگز انگشتان پا

انداختن پاها روی یکدیگر در زمان نشستن: روی هم انداختن پاها هنگام نشستن، نشستن روی پا، چمباتمه زدن یا نشستن طولانی مدت یا گذاشتن کیف پول در جیب عقب گاهی باعث وارد شدن فشار به شریان ها یا عصب های پا می شود و در نتیجه باعث گزگز و خواب رفتگی و مور مور شدن دست و پا  می شود

فتق دیسک کمر: بیرون زدگی یا فتق دیسک مهره های کمر، عموماً بین مهره های چهارم و پنجم کمر(دیسک بین مهره  ای L4–L5)، یا بین مهره پنجم کمر و مهره اول خاجی(دیسک بین مهره ای S1-L5)، به ریشه های عصب سیاتیک فشار می آورد. بیماری فرسایشی دیسک (DDD) یکی از علل رایج بروز فتق دیسک است. فتق دیسک  کمر می تواند تدریجی یا ناگهانی باشد و غالباً پس از بلند کردن جسمی سنگین از روی زمین رخ می دهد. علائم فتق دیسک کمری بسته به اینکه فتق دیسک در کجا اتفاق می افتد، متفاوت است. طیف وسیعی از درمان های غیر جراحی وجود دارند که میتوانند در درمان سیاتیک موثر بوده و اکثر انواع فتق دیسک تسکین دهند.

تنگ شدن مجرای نخاعی: این عارضه گاهی ارثی است، اما معمولاً پی آمد رشد بیش از اندازه استخوان مهره در اثر افزایش سن است.

سرخوردگی مهره یا اسپوندیلولیستزی: در عارضه سرخوردگی مهره، مهره ستون فقرات به سمتی (معمولاً رو به جلو) می لغزد. این اختلال گاهی مادرزادی است و گاهی از تخریب و فرسایش مرتبط با افزایش سن، وارد شدن ضربه یا آسیب پس از عمل جراحی نشأت می گیرد. نخست، به منظور کمک به التیام شکستگی، انجام فعالیت های ورزشی باید متوقف شوند. اولین درمان سرخوردگی مهره کمر ممکن است شامل دارو، استراحت، ورزش درمانی، انجام تمرینات، آب درمانی، استفاده از کمربند طبی و مدیریت درد باشد.

سندرم پیریفورمیس: گرفتگی و اسپاسم عضله پیریفورمیس، واقع در بخش پایینی ستون فقرات، باعث فشردگی عصب سیاتیک و در نتیجه کمر درد می شود.

عفونت و تومور نخاعی: تومورهای موجود در نخاع یا ستون فقرات و التهاب ناشی از عفونت هایی مانند سل نخاعی به عصب سیاتیک فشار می آورد و موجب بروز عارضه سیاتیک و کمر درد می شود.

بارداری: رحم در دوران بارداری، به ویژه در زمان دراز کشیدن یا راه رفتن، گاهی به عصب سیاتیک فشار وارد می کند و در نتیجه مادر دچار کمر درد و گزگز یک یا هر دو پا می شود. بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر نیز یکی از علل رایج به شمار می رود. در زمان بارداری افراد باید بسیار مراقب سلامت خود باشند تا دچار درد از قبیل: درد سیاتیک، ورم پا در بارداری و موارد دیگر نشوند.

بی حسی پا پس از جراحی: بیمار گاهی پس از جراحی فیوژن (الحاق یا خشک کردن) مهره های کمر دچار درد و بی حسی پا می شود.

سندرم تونل تارس: این عارضه از فشردگی عصب درشت نی خلفی قرار گرفته در امتداد داخل مچ ناشی می شود. راه رفتن طولانی مدت یا پوشیدن کفش نو، صدمه دیدن، تورم تاندون ها در بیماری روماتیسم مفصلی و… از علل بروز این عارضه به شمار می رود و علائم آن عبارت است از: پا درد، بی حسی، گزگز یا سوزش کف پا یا اطراف مچ که در اثر ایستادن یا راه رفتن تشدید می شود و تا حدی در اثر استراحت کردن بهبود می یابد.

سندرم پای بی قرار (RLS): این سندرم اختلالی عصبی با دلیل نامشخص است که بیمار به موجب آن تمایلی غیرقابل مقاومت به تکان دادن پا حس می کند. آهسته حرکت کردن، کشیدن پا، احساس خارش یا کشیدگی در پا از علائم این عارضه هستند که در زمان استراحت کردن تشدید می شوند و در نتیجه حرکت دادن پا به طور کامل یا جزیی از بین می روند.

علل بی حسی و گزگز دست

فشار روی دست: وارد شدن فشار به رگ ها یا عصب های دست که باعث بی حسی، گزگز یا فلج موقت دست می شود، می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • قرار دادن دست زیر سر هنگام خوابیدن
 • انداختن دست پشت صندلی هنگام نشستن
 • بستن بند (ساعت، دستبند و…) دور دست یا حمل کیف و کوله پشتی
 • باد کردن مچ دست در زمان اندازه گیری فشار خون

بالا بردن دست بالاتر از قلب: نگه داشتن دست(ها) در سطح بالای قلب در زمان کار یا خوابیدن باعث می شود تا خون کافی به دست نرسد و با بی حسی، گزگز یا فلج موقت دست(ها) به مدت چند دقیقه مواجه شوید.

سندرم دیسک گردن: بیماری دیسک فرسایشی یا صدمه هایی مانند کشش بیش از اندازه در اثر بروز سانحه رانندگی (حرکت سریع سر به سمت عقب) بیرون زدگی یا فتق دیسک گردن را به دنبال دارد، که به نوبه خود موجب وارد شدن فشار به عصب های نخاعی گردن و در نتیجه گزگز دست می شود.

اسپوندیلوز گردن: این عارضه بدشکلی مرتبط با سن مهره های گردن است. دیسک ها یا مهره های تغییر شکل داده به نخاع یا ریشه های عصبی فشار می آورند و به بروز علائم مزمن دامن می زنند.

آسیب دیدگی: بسیاری از آسیب دیدگی های دست و گردن باعث ضعف عضله، اختلال مفصل و فشردگی عصب های بالای بازو یا آرنج یا مچ می ود که به نوبه خود به گزگز دست و بازو منجر می شود.

سندرم تونل کارپ(CTS) : این سندرم یکی از عارضه های دردناک دست، انگشتان و مچ دست است که از استفاده مکرر از مچ دست یا ورم بافت های مچ دست ناشی می شود و باعث فشردگی عصب میانی می شود. سندرم تونل کارپ یکی از مشکلات رایج کارگران خط مونتاژ، کاربران رایانه، موسیقی دان ها، مکانیک ها و تنیس بازان است.

کیست گانگلیون: این کیست برجستگی نرمی است که معمولاً در پشت دست برخی افراد 20 تا 40 ساله ایجاد می شود. این کیست کیسه غیرسرطانی پر از مایعی است که به دلیل ناشناخته روی صفحه های تاندون یا کپسول مفصل تشکیل می شود.

تشخیص

سابقه بی حسی دست: آگاهی از دوره زمانی خواب رفتگی دست و پا و گزگز یا بی حسی و ضعف احتمالی دست، درگیر بودن سر یا پاها، سابقه آسیب دیدگی گردن یا دست، استفاده مکرر از آرنج یا مچ دست، واکنش به سرما، کم کاری غده تیروئید، دیابت و یائسگی می تواند در تشخیص علت این عارضه راهگشا باشد.

آزمایش عصب شناختی: آزمایش حساسیت بر روی درماتوم مشخص دست، عصب های درگیر را تعیین می کند.

تصویربرداری: در تصاویر اشعه ایکس (پرتونگاری) آرتریت (التهاب مفصلی) مهره های گردن یا شکستگی استخوان مشخص می شود. به کمک میلوگرافی نیز فتق دیسک یا تنگی مجرای نخاع تشخیص داده می شود و بافت های نرمی مانند تومور در ام.آر.آی. و سی.تی. اسکن دیده می شود.

الکترومیوگرافی یا عضله نگاری برقی (EMG) و بررسی هدایت عصبی:

اهیت آسیب عصبی به کمک این آزمایش ها تعیین می شود. بهره گیری از این دو روش در کنار تصویربرداری در ارزیابی میزان صدمه وارد شده به شبکه عصبی بازو و دست اهمیت بسیار دارد. 

آزمایش خون: ابتلا به دیابت، غیرطبیعی بودن میزان سرم قندی (دیابت)، کلسیم، پتاسیم، سدیم، منیزم، ویتامین B6 یا B12، تیروکسین (کم کاری تیروئید)، هورمون های جنسی (یائسگی) در آزمایش خون مشخص می شود.

آزمایش شبیه سازی سرما: ابتلا به پدیده یا بیماری رینود با انجام این آزمایش مشخص می شود.

راه ها و روش های درمان

پزشکان معمولاً در مواجهه با علائم اشاره شده و درمان گزگز دست و پا مسکن یا داروی ضدالتهاب تجویز می کنند. بااین حال ارزیابی دقیقی باید پیش از تجویز دارو جهت بررسی احتمال ابتلا به عارضه های جدی انجام شود. تعیین علت دامن زننده به این حس ناخوشایند و معالجه آن بهترین روش درمان سوزن سوزن شدن پا است

 • اصلاح عضله، استخوان یا ستون فقرات
 • بهبود وضعیت تغذیه
 • کنترل بیماری های خودایمنی
 • کنترل سوءمصرف الکل

طب فیزیکی و توانبخشی راهبردهای سودمندی را متناسب با شرایط خاص هر بیمار برای درمان خواب رفتن دست و پا ارائه می دهد.

ورم پا عارضه ای است که خیلی از افراد در طول زندگی دچار آن می شوند، معمولاً هم چند روز بعد و بدون هیچ اقدام درمانی از بین می رود. اما درصورتی که ورم از بین نرود یا با درد و مشکلات دیگری همراه باشد باید به عنوان یک نشانه ی خطر آن را بررسی کنیم، زیرا ممکن است علت ورم پا یک بیماری باشد. پس اگر می خواهید بدانید علت ورم پا نشانه چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد، خواندن ادامه ی این مطلب را از دست ندهید.

ورم پا به علت ادم

یکی از دلایل شایع ورم ساق پا یا ورم مچ پا تاثیر گرانش بر مایعات بدن است. معمولاً افراد شاغلی که مدت طولانی سر پا می ایستند دچار ورم پا می شوند. همچنین علت ورم پا در سالمندان و افراد ناتوان هم تجمع خون و مایعات در پاها است. در این موارد تغییر وضعیت و قدم زدن می تواند ورم پا از بین ببرد.

اما کسانی که با یک علت زمینه ای دچار ادم شوند، حتماً باید با استفاده از آزمایش های تشخیصی به علت ورم پا پی ببرند و بیماری را درمان کنند.

دکتر ارتوپدی  با تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های سیستم عضلانی اسکلتی از بیماران حمایت می کند و با توانبخشی  استخوان ها، مفاصل، رباط ها، تاندون ها، عضلات و اعصاب به آن ها کمک می کند عملکرد بهتری داشته باشند.

ورم پا به دلیل نارسایی قلبی

بروز نارسایی قلبی باعث می شود میزان جریان خون به قلب کاهش پیدا کند و به وریدها برگردد. در نتیجه با تجمع مایعات در پاها و بافت های بدن فرد با ورم مچ پا روبرو می شود. همچنین یکی دیگر از اثرات جانبی نارسایی قلبی این است که کلیه ها نیز نمی توانند آن و نمک را از بدن دفع کنند و پاها متورم می شود.

حتی بروز ورم پا بعد از عمل قلب باز هم یک اتفاق طبیعی است، چون تا چند روز ممکن است قلب نتواند خون را با قدرت پمپاژ کند، در نتیجه گز گز و بی حس شدن یا ورم پا قوزک پا ایجاد شود.

ورم پا در بارداری

یکی از مشکلات شایعی که برای خانم های باردار ایجاد می شود ورم پاها است. زیرا در طول دوران بارداری حجم خون و مایعات بدن به دلیل نیاز جنین به رشد افزایش پیدا می کند. این مایعات اضافی باید در بدن ذخیره شود، به همین دلیل ورم قوزک پا، ورم ساق پا و حتی دست و صورت در زنان باردار شایع است.

پره اکلامپسی در بارداری چیست؟

ورم پا در بارداری به تنهایی خطرناک نیست اما اگر همراه با سردرد، بالارفتن فشار خون یا تغییر در بینایی و کاهش حجم ادرار باشد نگران کننده است و ممکن است نشانه ی پره اکلامپسی باشد. پس اگر خانمی با این علائم مواجه شود باید برای درمان سریع ورم پا در بارداری اقدامات لازم را انجام دهد.

درصورتی که از تاپیک ورم قوزک پا در بارداری نی نی سایت نتوانستید پاسخ سوالات خود را پیدا کنید، می توانید به سایت پذیرش 24 مراجعه کنید و به صورت غیر حضوری از پزشک مورد نظر وقت بگیرید. در این شیوه با هزینه ی کم و در کوتاه ترین زمان می توانید پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

نوشته های مشابه

 • پا درد در بارداری نشانه چیست؟ + معرفی بهترین راه های درمان و کاهش درد

  1401-04-13

 • مشکل رایج آب آوردن زانو چگونه درمان کنیم

  1401-03-05

راه های درمان ورم پا در بارداری

خانم های باردار برای درمان ورم پا باید موارد زیر را رعایت کنند.

 • کفش راحت بپوشند.
 • از پوشیدن جوراب پرهیز کنند.
 • پاهای خود را آویزان نکنند.
 • از مصرف نمک خودداری کنند.
 • آب و مایعات زیادی بنوشند.
 • از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنند.

ورم پا در اثر ضربه

برخی از افراد بعد از آسیب به اندام های تحتانی دچار ورم قوزک پا می شوند، معمولاً در رفتگی زانو یا مچ پا باعث ایجاد این عارضه می شود. برای درمان ورم پا در این موارد می توان از کیسه آب یخ استفاده کرد و پاها را در سطحی بالاتر از بدن قرار داد تا میزان تورم کمتر شود.

گاهی اوقات نیز آسیب و ضربه منجر به شکستگی استخوان می شود که در این موارد هم ممکن است ورم پا ایجاد شود.

کسانی که امکان حضور در مطب را ندارند یا در شهرستان هستند می توانند با امکانی که پذیرش 24 برایشان فراهم کرده است با دکتر ارتوپد آنلاین در تماس باشند و سوالات و مشکلات خود را رفع کنند.

علت ورم پا در بیماران کلیوی

کلیه مسئولیت تنظیم مایعات بدن را به عهده دارد و مواد اضافی را از بدن دفع می کند. پس درصورتی که کلیه دچار اختلال و نارسایی شود و نتواند عملکرد مناسبی داشته باشد، مایعات در بدن حبس می شود و  پاهای بیمار ورم می کند.

دکتر مچ پا، کف پا و ساق را از نظر واریس و ورم پا بررسی می کند و درصورتی که لازم باشد علاوه بر معاینات فیزیکی از آزمایشات تشخیصی استفاده می کند تا علت ورم پا را پیدا کند.

ارتباط کم کاری  تیروئید و ورم پا

کم کاری تیروئید یکی از بیماری هایی است که بر مفاصل و عضلات تاثیر می گذارد و علاوه بر ایجاد درد و سفتی موجب ورم شدید پا هم می شود. این افراد برای درمان کم کاری تیروئید باید دارو مصرف کنند تا هورمون تیروئید مصنوعی قرمزی و تورم مفاصل را کاهش دهد.

ارتباط ورم پا و دیابت

بیشتر افرادی که به دیابت مبتلا هستند از ورم مچ پا شکایت دارند.  زیرا رشته های عصبی پای بیماران در اثر بیماری آسیب می بیند و نمی تواند ارتباط مناسبی را بین مغز و عضلات برقرار کند، در نتیجه فرد دچار ضعف عضلانی می شود. از طرف دیگر گردش خون در رگ ها منظم نخواهد بود و مویرگ های آسیب دیده نمی توانند کمکی به بهبود جریان خون کنند. در نتیجه پاهای افراد مبتلا به دیابت متورم می شود.

داروهای دیابت نظیر روزیگلیتازون و متفورمین و ورم پا نیز با هم ارتباط دارند. همچنین ممکن است با شروع درمان افراد دیابتی به دلیل ارتباط بین انسولین و ورم پا فرد بیمار نگران شود، اما باید به این افراد اطمینان دهیم که هیچ جای نگرانی وجود ندارد و ورم پا بعد از چند روز از بین می رود.

دکتر توانبخشی بدون عمل جراحی مشکلات عضلاتی اسکلتی را درمان می کنند و  به بیمار در بالا بردن کیفیت زندگی و انجام عملکردهای طبیعی کمک می کند.

آیا ورم پا بعد از عمل جراحی خطرناک است؟

جراحی کردن نوعی آسیب بافتی است که باعث خروج مایعات از مویرگ ها به فضای بین سلولی و ورم در اندام های مختلف بدن می شود. به همین دلیل اغلب افراد بعد از عمل جراحی دچار ورم پا می شوند.

فرقی نمی کند بیمار تحت چه نوع عمل جراحی قرار بگیرد، ورم پا بعد از عمل استئوتومی یا عمل مفصل زانو یا آتروسکوپی زانو شایع است؛ حتی بسیاری از بیماران، ورم پا بعد از عمل هالوکس والگوس یا برداشتن قوز شست پا را هم تجربه می کند.

با وجود اینکه ورم پشت پا را باید به عنوان یک عارضه ی طبیعی و قابل کنترل در جراحی در نظر بگیریم اما درصورتی که ورم ساق پا یا پشت پا بعد از عمل جراحی طی یک هفته یا دو هفته ورم پا بهبود پیدا نکند و فرد نتواند فعالیت های عادی و روزمره را از سر بگیرد باید به عنوان یک نشانه ی خطر بررسی شود.

دکتر ارتوپدی کودکان در کنار جراحی از تجویز دارو و توانبخشی با استفاده از فیزیوتراپی و ورزش  برای ترمیم عضلات استفاده می کند

آیا ورزش کردن موجب ورم پا می شود؟

با اینکه ورزش کردن یکی از راه های مناسب به گردش درآمدن خون در بدن و جلوگیری از ورم پا استف اما برخی از افراد ادعا می کنند دچار ورم پا بعد از پیاده روی می شوند. حرف این افراد درست است اما علت ورم پا در این افراد پیاده روی نیست، بلکه پوشیدن کفش نامناسب و تنگ است. پس اگر می خواهید از ورم پا جلوگیری کنید، حتماً کفش مناسب بپوشید.

ورم پا را چگونه درمان کنیم؟

راه های مختلفی برای درمان ورم پا وجود دارد؛ همانطور که اشاره کردیم ساده ترین راه این است که پاها بالاتر از بدن قراربگیرند.

 • دارو درمانی

پزشکان در مواردی که بیمار به دلیل تجمع مایعات در بدن دچار این مشکل شده  باشد، می تواند با استفاده از دارو درمانی و قرص برای درمان ورم پا، حجم ادرار را افزایش دهد و ورم پا را از بین ببرد.

 • فیزیوتراپی

درمان سریع ورم پا  با استفاده از شیوه های درمانی فیزیوتراپی امکان پذیر است. در این شیوه به بیمار توصیه می شود از جوراب واریس استفاده کند، یا اینکه با استفاده از ماساژ درمانی مایع لنف تخلیه می شود و ورم پا از بین می رود.

 • درمان خانگی ورم پا

با ورزش منظم و حفظ وزن مناسب می توان میزان وم پا را کاهش داد. همچنین مصرف غذاهای حاوی پتاسیم و منیزیم یا مکمل می تواند تا حد زیادی ورم پا را از بین ببرد. یکی دیگر از ساده ترین اقدامات خانگی برای کم کردن ورم پا استفاده از دوش آب گرم یا قرار دادن پاها داخل آب و نمک اپسوم یا آب و روغن گریپ فروت است.

ورم دست و پا، درد در دست چپ

سوال بیمار: 
وقت بخیر مادرم 72 سال دارن، دو هفته ای هست که آرنج و روی پا و مچ پاشون ورم میکنه و خوب میشه، آزمایش دادن دکتر گفتن مشکلی ندارن جز چربی، که قرص دادن. دلیلش چیه و چه دکتری ببرم؟؟ البته همراه با این علائم، دست چپشونم درد میکنه. ممنون میشم راهنمایی کنید؟؟

پاسخ دکتر رقیه زارع دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی:

با سلام، بهتر است چکاپ از لحاظ بررسی عملکرد کلیوی بشوند. به متخصص داخلی مراجعه کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

ورم پا به تنهایی خطری ندارد، اما اگر با علائم زیر همراه باشد باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید

 • همراه بودن ورم پا و تنگی نفس
 • وجود زخم یا تاول روی پا
 • ورم پا همراه با خارش پوست
 • ورم پای راست یا ورم پای چپ به تنهایی
 • باقی ماندن جای انگشت روی پا بعد از فشار دادن

 


2.8/5


(24 نظر)

دکمه بازگشت به بالا