ارز دیجیتال و بورسبرترین های کسب وکار ایرانی

مقایسه فارکس و ارز دیجیتال

و دو مورد از بهترین روش های سرمایه گذاری و کسب درآمد از بازارهای مالی هستند. معامله در بازار رمزارزها شامل خریدوفروش دارایی های دیجیتالی همچون «بیت کوین» (Bitcoin)، «اتریوم» (Ethereum) و «ریپل» (Ripple) می شود در حالی که بازار فارکس بیشتر با معامله ارزهای دولتی همچون دلار و یورو سروکار دارد.هر دوی این بازارها ریسک خاص خود را دارند ولی به همان نسبت فرصت های کسب درآمد زیادی را نیز نصیب علاقه مندان می کنند. برای همین آشنایی با تفاوت ها و شباهت های بازار فارکس و بازار ارزهای دیجیتال اهمیت زیادی دارد.

فارکس یا ارز دیجیتال؟ مسئله این است! | مجله نی نی سایت

از همین رو، در مقاله امروز مجموعه حسینی فایننس قرار است دو بازار پرسود و در عین حال پرریسک فارکس و ارزهای دیجیتال را با یکدیگر مقایسه کنیم و به سوالات مهمی نظیر «تفاوت و شباهت ارز دیجیتال و فارکس در چیست؟» و «معامله رمزارزها یا فارکس؛ کدام بهتر است؟» پاسخ دهیم.

بنابراین اگر شما هم در دو راهی معامله در بازار فارکس یا ارزهای دیجیتال گیر کرده اید و نمی دانید که کدام یک سود بیشتری برای شما خواهد داشت، پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید. مجموعه سودآپ با 8 سال سابقه در بازار فارکس بزرگترین معرف بازار فارکس می باشد و با بیش از 5 هزار مشتری فعال در حال خدمات رسانی به معامله گران فارکس است.

فارکس و ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال و فارکس هر دو بازارهای مالی هستند که شما می توانید با استفاده از آن ها درآمد دلاری داشته باشید.«فارکس» (Forex) و «ارز دیجیتال» (Crypto Currency) دو بازار مالی برای خریدوفروش دارایی های مختلف هستند که هرکس از هر طرف جهان می تواند با معامله در آن ها به درآمد دلاری برسد.

در بازار ارز دیجیتال که به آن بازار رمزارز یا کریپتوکارنسی نیز گفته می شود، دارایی های دیجیتالی همچون بیت کوین و اتریوم خریدوفروش می شوند و خبری از ارزهای فیزیکی نیست. این ارزهای دیجیتال به کمک مفاهیم رمزنگاری و رایانه ای ایجاد و مدیریت می شوند و برای همین هیچ شخص یا سازمان واحدی روی آن ها کنترل ندارد. قیمت هر رمزارز نیز صرفا براساس عرضه و تقاضا مشخص می شود.

مقایسه فارکس و ارز دیجیتال + شباهت و تفاوت این دو بازار در چیست؟

هر دو بازار کریپتو و فارکس غیرمتمرکز هستند و می توان از نوسانات شکل گرفته در آن ها کسب درآمد کرد. با این حال تفاوت هایی مانند میزان نوسان، قانون مندی، ساعات کاری و… این دو بازار را از هم جدا می کنند.

معامله در بازار فارکس و ارز دیجیتال در نگاه کلی شبیه به هم است؛ هر دو بازار غیرمتمرکز هستند و می توانید یکی از دارایی های موجود در آن ها را در قیمت پایین بخرید و با فروش آن در قیمت بالا به سود برسید. همچنین می توانید باز کنید یا اگر شرایط بازار مساعد نباشد به فکر باز کردن موقعیت های معاملاتی فروش یا «شورت» (Short) باشید.

یکی دیگر از شباهت های اساسی بازار فارکس و ارزهای دیجیتال در نحوه تعیین قیمت دارایی های مورد معامله است. در هر دو بازار مفاهیم ابتدایی بازار پول، مانند عرضه و تقاضا، تعیین کننده ارزش یک دارایی هستند. اگر تعداد خریداران یک رمزارز یا بیشتر از فروشندگان آن باشد، قیمت آن دارایی افزایش خواهد یافت. بیشتر بودن فروشندگان نسبت به خریداران نیز منجر به کاهش قیمت می شود.

با این حال بازار رمزارزها و فارکس تفاوت های عمده ای با یکدیگر دارند که در ادامه می خواهیم به صورت جداگانه در مورد هرکدام صحبت کنیم. توجه داشته باشید که در این مقایسه از دید شما که یک سرمایه گذار علاقه مند به ورود به یکی از دو بازار هستید، به قضیه نگاه می کنیم و کاری با مباحث فنی آن ها نداریم.

اندازه بازار و نقدینگی

فارکس بزرگ ترین بازار مالی جهان است که میانگین حجم معاملات روزانه آن به بیش از 6 تریلیون دلار می رسد. بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با فارکس حجم معاملات بسیار کمتری دارد و کل ارزش بازار آن چیزی حدود 2 تریلیون دلار است. به همین دلیل بازار فارکس نسبت به بازار کریپتو نقدشوندگی بهتری دارد و نوسان در آن کمتر است.

میزان نوسان

بازار ارزهای دیجیتال به نوسانات شدید و غیرقابل کنترل خود مشهور است که در جریان آن ممکن است قیمت یک رمزارز در کمترین زمان تغییرات قابل توجهی را به ثبت برساند. در مقابل با اینکه بازار فارکس نیز نوسان دارد ولی دامنه نوسان آن معمولا بسیار کمتر از بازار کریپتوکارنسی ها است.

قانون مندی یا رگوله

یکی از مباحث مهم در سرمایه گذاری استفاده از بروکرها و کارگزاری هایی است که قانون مند هستند و نهادهای مرجع روی فعالیت آن ها نظارت دارند. در مورد فارکس این موضوع اهمیت بیشتری دارد و بسیاری از بروکرهای فارکس قانون مند یا به اصطلاح «رگوله» هستند. برای همین نهادهای نظارتی و قانون گذار مدام فعالیت های بروکرها و معامله گران را زیرنظر می گیرند که این کار احتمال کلاه برداری را کاهش می دهد.

در مقابل بسیاری از بخش های بازار ارزهای دیجیتال قانون مند نیست و نهادهای نظارتی دخالتی روی فعالیت صرافی ها و کارگزاری های رمزارزی ندارند. البته در سال های اخیر شاهد تغییر این رویه هستیم و هرازچندگاهی خبرهای مربوط به دخالت «کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا» (SEC) در امور رمزارزی در اخبار منتشر می شود.

ساعت های معامله

بازار ارزهای دیجیتال در تمام روزهای هفته و به صورت 24 ساعته باز است و خبری از تعطیلی در آن نیست. حتی روزهای تعطیل و آخر هفته ها نیز می توانید به معامله رمزارزهای دلخواه خود بپردازید.

اما در بازار فارکس تنها می توانید در روزهای کاری هفته که از دوشنبه تا جمعه است، دارایی های مدنظر خود را معامله کنید. البته در هر روز کاری بازار فارکس به صورت 24 ساعته باز است و از این نظر مانند بازار کریپتو عمل می کند.

دارایی های مورد معامله

در بازار فارکس علاوه بر اینکه می توانید روی جفت ارزها معامله کنید، امکان معامله روی دارایی های دیگری همچون فلزات گران بها، شاخص ها، کالا،  انرژی و… نیز وجود دارد. در حالی که در بازار رمزارزها تنها می توانید ارزهای دیجیتال را خریدوفروش کنید که البته تعداد آن ها بسیار زیاد است.

بنابراین اگر بخواهیم بازار فارکس را از نظر تعداد دارایی های قابل معامله با بازار ارزهای دیجیتال مقایسه کنیم، باید بگوییم که از این نظر بازار کریپتو شرایط بهتری دارد. اما اگر هدف از مقایسه تنوع دارایی های قابل معامله باشد بازار فارکس برنده مسابقه خواهد بود.

فارکس یا کریپتو؟ کدام یک برای شما مناسب تر است؟

انتخاب بین بازار فارکس و ارزهای دیجیتال به استراتژی معاملاتی، خصوصیات اخلاقی و شرایط شما بستگی دارد.اکنون که با تفاوت ها و شباهت های بازار ارزهای دیجیتال و فارکس آشنا شدیم به یک سوال مهم دیگر می رسیم: از بین فارکس و کریپتو کدام یک برای شما بهتر است و می تواند سود بیشتری نصیب تان کند؟

پاسخ به این سوال کاملا به خصوصیات اخلاقی، استراتژی معاملاتی و شرایط شما بستگی دارد. هر دو بازار فارکس و کریپتو فرصت های کسب درآمد دلاری قابل توجهی را برای شما ایجاد می کنند و به همان نسبت دارای ریسک نیز هستند.

اگر به اندازه کافی صبر و حوصله ندارید و نمی توانید ضررهای احتمالی بازار را تحمل کنید شاید بازار فارکس که دامنه نوسان کمتری دارد، برای شما مناسب تر باشد. در طرف دیگر اگر به دنبال کسب سودهای بیشتر هستید و می خواهید روی دارایی های پرریسک معامله کنید، بازار رمزارزها انتخاب بهتری برای شما خواهد بود. همچنین اگر سرمایه شما کم است معامله در بازار کریپتو کارنسی ها برای شما بهتر از فارکس خواهد بود.

علاوه بر این، ارزهای دیجیتال نیاز به دانش فنی هم دارند و باید تاحدودی با نحوه عملکرد آن ها آشنایی داشته باشید. بدین ترتیب در انتقال رمزارزها از کیف پول به صرافی یا در هنگام نقد کردن سودهای خود با مشکلی مواجه نخواهید شد. برای همین اگر حوصله سروکله زدن با این پیچیدگی ها را ندارید، معامله در بازار رمزارزها برای شما مناسب نیست.

از طرف دیگر، اگر امنیت سرمایه تان برای شما اهمیت زیادی دارد، بهتر است در بازار فارکس که قانون مندی بیشتری دارد، فعالیت کنید و به سراغ ارزهای دیجیتال نروید. در بازار ارزهای دیجیتال احتمال اینکه در عرض یک روز یا حتی چند ساعت سرمایه چندین ساله خود را به باد دهید وجود دارد.

این مسئله حتی ممکن است برای حرفه ای ترین معامله گران بازار کریپتو نیز اتفاق بیفتد. دلیل آن هم این است که به دلیل نوآورانه بودن این بازار و ریسک بالایی که همراه آن وجود دارد، ممکن است اتفاقاتی بیفتد که ارزش دارایی مورد معامله شما را به صفر برساند. اتفاقی که در بازار فارکس به ندرت یا حتی می توانیم بگوییم هیچ وقت شاهد آن نبودیم و نخواهیم بود.

البته به این نکته هم توجه داشته باشید که حتما لازم نیست تنها در یکی از این دو بازار فعالیت کنید. اگر در حال حاضر در بازار ارزهای دیجیتال معامله می کنید، می توانید وارد بازار فارکس هم شوید و بخشی از سرمایه خود را به خریدوفروش دارایی های آن اختصاص دهید.

به همین ترتیب اگر در فارکس یک معامله گر حرفه ای هستید، می توانید بخشی از سرمایه خود را به معامله روی رمزارزها اختصاص دهید و شانس کسب درآمد خود را در این بازار نیز امتحان کنید.

سخن پایانی

بازار ارز دیجیتال و فارکس دو مورد از بازارهای بین المللی هستند که سرمایه گذاران ایرانی می توانند به کمک آن ها از داخل ایران درآمد دلاری داشته باشند. در بازار کریپتو دارایی های دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم معامله می شود در حالی که در بازار فارکس دارایی های مورد معامله شامل جفت ارزها، شاخص ها، فلزات گران بها و… می شود.

علی رغم شباهت هایی که بین این دو بازار وجود دارد، از نظر بنیادی تفاوت های قابل توجهی را نیز بین آن ها شاهد هستیم که شاید مهم ترین آن حجم معاملات بیشتر فارکس و درنتیجه نوسان کمتر آن باشد. علاوه بر این، فارکس و کریپتو از نظر قانون مندی، اندازه بازار، تعداد دارایی های مورد معامله و ساعات کاری نیز با یکدیگر تفاوت دارند که در مقاله امروز به طور مفصل در مورد آن ها صحبت کردیم.

 

 

دکمه بازگشت به بالا