راهنمای خرید بهترین پرینتر سه بعدی 

پرینتر سه بعدی، یکی از انواع پرینترهای جدیدی است که توانایی چاپ مدل های مختلف از محصولات مهندسی، پزشکی، اسباب بازی های کودکان، قطعات صنعتی و مواردی از این قبیل را در ابعاد مختلف دارد. این پرینترها، از مواد مختلفی از جمله رزین، پلاستیک، پلیمرها و…، برای ایجاد مدل سه بعدی از قطعه موردنظر استفاده می کنند.

راهنمای خرید پرینتر سه بعدی

انواع پرینتر سه بعدی

پرینترهای سه بعدی دارای انواع مختلفی هستند، اما به طورکلی تمامی مدل های این محصول را می توان در یکی از دو دسته بندی پرینترهای سه بعدی خانگی یا صنعتی قرار داد. در ادامه، به جزئیات این دو نوع می پردازیم. آگاهی از انواع این محصول، به شما کمک می کند تا بهترین پرینتر سه بعدی را انتخاب و خریداری کنید.

1. پرینتر سه بعدی خانگی

چاپگر سه بعدی رومیزی یا خانگی، به پرینترهایی گفته می شود که از لحاظ دقت و توان چاپ نمونه های سه بعدی، محدودیت هایی دارند. قیمت این پرینترها معمولا از نوع صنعتی پایین تر است، اما در مقایسه با پرینترهای معمولی، هنوز هم از قیمت بسیار زیادی برخوردارند.

در انواع پرینترهای خانگی سه بعدی، سرعت چاپ چندان بالا نیست (در حدود 30 تا 50 میلی متر در ثانیه) و مدت زمان قابل توجهی برای چاپ یک قطعه با این پرینترها نیاز خواهید داشت. همچنین، مواد به کاررفته در این پرینترها دارای محدودیت است و اگر خارج از لیست مواد مجاز، از ماده دیگری برای پرینت در این دسته از پرینترهای سه بعدی استفاده شود، امکان ایجاد شکست، ترک یا دفرمگی در محصول پرینت شده وجود دارد.

علاوه بر این موارد، ابعاد طرح موردنظر نیز برای این پرینترها دارای محدودیت است و قطعات بزرگ یا بسیار بزرگ را نمی توان با آن ها چاپ کرد. ازاین رو، اگر می خواهید بهترین پرینتر سه بعدی را در ابعاد کوچک تهیه کنید، به این نکات توجه کنید.

2. پرینتر سه بعدی صنعتی

پرینترهای صنعتی، برخلاف نمونه های خانگی یا رومیزی، از قدرت و دقت بیشتری برخوردارند. نمونه های چاپ شده با پرینتر سه بعدی صنعتی، از لحاظ ابعاد از نمونه های ساخته شده توسط بزرگ تر است.

هزینه این پرینترها به دلیل قابلیت های بیشتری که در مقایسه با انواع پرینتر 3D خانگی دارند، بسیار بالاتر است و جز برای مصارف کارخانه ای و چاپ قطعات بزرگ، خرید آن ها توجیه اقتصادی ندارد. در ادامه به مواردی می پردازیم که می تواند در خرید بهترین پرینتر سه بعدی به شما کمک کند.

ظرفیت چاپ در پرینترهای 3D

هر پرینتر سه بعدی بر اساس نوع مدل، ظرفیت مشخصی از لحاظ ابعاد و اندازه چاپ قطعه دارد. به طور مثال، برخی از نمونه های چاپگر 3D، ظرفیت ساختی برابر با 1 متر مکعب دارند؛ درحالی که در برخی از نمونه های گران قیمت و صنعتی، ظرفیت های چاپی معادل 2400 متر مکعب یا بیشتر نیز تعبیه شده است. بنابراین، اگر به دنبال بهترین پرینتر سه بعدی هستید، ظرفیت چاپ را در نظر داشته باشید.

تعداد نازل در پرینتر سه بعدی

تعداد نازل ها در پرینتر سه بعدی، بر اساس نوع کارایی پرینتر، تعیین می شوند و با افزایش تعداد نازل ها، هزینه پرینتر و سرعت چاپ آن نیز افزایش می یابد.

پرینترهای تک نازل، معمولا برای چاپ قطعات سبک مناسب هستند. در این پرینترها، «فیلامنت» یا ماده موردنیاز برای چاپ قطعه، صرفا می تواند از یک نوع انتخاب شود و درصورتی که قطعه موردنظر دارای پیچیدگی باشد، انتخاب پرینتر تک نازل برای آن مناسب نیست.

با افزایش تعداد نازل در پرینترهای سه بعدی، امکان اضافه کردن مواد دیگری در کنار فیلامنت ها نیز وجود دارد که باعث افزایش کیفیت قطعه چاپ شده خواهد شد. گفتنی است، در بازار ایران پرینترهای 1 تا 4 نازل وجود دارند که برای نمونه های خانگی، بین 1 تا 2 نازل و برای پرینترهای صنعتی، 3 و 4 نازل به کار گرفته شده است. چنانچه قصد تهیه بهترین پرینتر سه بعدی را دارید، این موارد را مدنظر داشته باشید.

اندازه

قطعات چاپ شده توسط پرینترهای سه بعدی، دارای محدودیت های اندازه هستند و در هر مدل، صرفا امکان پرینت قطعات خاصی وجود دارد.

برای مثال، پرینترهای «FDM» در مدل های خانگی، می توانند حداکثر قطعه ای با ابعاد 200x200x200 میلی متر را چاپ کنند. برای چاپ قطعات بزرگ تر، معمولا یا این قطعه توسط پرینترهای سه بعدی صنعتی چاپ می شود یا اینکه قطعه موردنظر به صورت بخش بخش چاپ شده و قطعات پس از ساخت به یکدیگر متصل می شوند.

سرعت چاپ

پرینتر سه بعدی، از فناوری چاپ سریع تری در مقایسه با پرینتر معمولی برخوردار است. البته، لزوما افزایش سرعت در این نوع به معنای کیفیت بالا نیست و در قطعاتی با ابعاد بزرگ، این سرعت می تواند باعث بروز نقص های متعددی در قطعه شود. همچنین، سرعت پایین پرینتر نیز باعث دفرمه شدن قطعه چاپ شده خواهد شد و باید این سرعت، درست تنظیم شود.

انواع وضوح در پرینتر 3D

از دیگر فاکتورهای خرید بهترین پرینتر سه بعدی، «وضوح افقی» و «وضوح عمودی» است که در ادامه به بررسی دقیق تر آن می پردازیم.

1. وضوح افقی

وضوح افقی در این محصول، به معنای حرکت نازل پرینتر در مسیر افقی است. این حرکت، بر مبنای عددی بر روی محورهای X و Y تعریف می شود و به هر میزان که این عدد کوچک تر باشد، پرینتر نیز از وضوح بیشتری در چاپ قطعات بهره مند خواهد بود.

2. وضوح عمودی

در مقابل، وضوح عمودی به معنای حرکت نازل پرینتر در مسیر عمودی است. این حرکت در پرینتر، بر مبنای ارتفاع یا عددی بر روی محور Z تعریف می شود که بیانگر ضخامت لایه پرینت شده است. هرچقدر که این عدد کوچک تر باشد، به معنای ضخامت کمتر لایه چاپ شده است که وضوح، کیفیت و ظرافت طرح نهایی را بیشتر خواهد کرد.

ایمنی و نگهداری دستگاه

پرینتر سه بعدی، محصولی بسیار حساس است و استفاده غیر صحیح از آن یا نگهداری در محیط های نامناسب، می تواند باعث آسیب دیدن آن و ایجاد خسارت های سنگین ناشی از تعمیرات این محصول شود. حتی اگر بهترین پرینتر سه بعدی بازار را در اختیار داشته باشید، اما در نگهداری آن کوشا نباشید، احتمال خرابی دستگاه افزایش می یابد. به همین منظور، لازم است تا نکات ایمنی زیر را در هنگام استفاده از انواع پرینترهای سه بعدی در نظر داشته باشید:

1. بدنه و بخش های مختلف این دستگاه، در حین مراحل پرینت گرفتن، به شدت داغ هستند. ازاین رو، لازم است تا دسترسی کودکان یا افراد مبتلا به ناتوانی های ذهنی یا حرکتی شدید به این محصول، کاملا قطع شود. همچنین، به علت دمای بالای پرینتر در هنگام کار، به هیچ عنوان نباید مواد آتش زا در کنار این وسیله قرار گیرد.

2. در صورت ایجاد گرفتگی در نازل ها، دستگاه صرفا باید توسط سرویس کار مجاز بررسی شود و هرگز نباید از وسیله هایی مانند میله یا سوزن برای باز کردن نازل استفاده کنید.

3. این دستگاه، برای کارکرد صحیح، نیازمند ولتاژ مشخصی از جریان برق است که باید صرفا همان ولتاژ برای آن به کار گرفته شود؛ تا از بروز حوادث مرتبط با ولتاژ نامناسب و ایجاد آتش سوزی یا مواردی از این قبیل، جلوگیری شود.

نوع استفاده از پرینترهای سه بعدی

پرینتر سه بعدی، تقریبا قابلیت چاپ هر نوع قطعه ای را با مواد مشخصی که در این دستگاه قابل استفاده است را دارد. در بخش زیر به مهم ترین کاربردهای پرینتر 3D اشاره می کنیم.

  • هنر آشپزی (چاپ بیسکویت ها، کراکر، شکلات و…)
  • صنعت مد (چاپ کفش های سه بعدی، لباس یا تزئینات لباس مانند کراوات و پاپیون)
  • تولید انواع عینک های خاص و سفارشی
  • صنعت خودروسازی
  • صنایع هوافضا
  • صنایع تولید سلاح
  • علوم پزشکی (چاپ انواع ایمپلنت و اعضا مصنوعی)
  • بخش های مرتبط با علوم زیستی و فیزیک

قیمت پرینتر سه بعدی چقدر است؟

قیمت این محصول با توجه به شرکت سازنده و مشخصات دستگاه متغیر است. اما به طور تقریبی، قیمت پرینترهای 3D در بازار ایران بین 10 میلیون تومان الی 100 میلیون تومان است. گفتنی است، نمونه های حرفه ای و صنعتی قیمت بالاتری دارند. همانطور که قابلیت های چاپ سه بعدی همچنان در حال رشد است، ارزش آن نیز افزایش می یابد: تخمین زده می شود تا سال 2029، صنعت چاپ سه بعدی به ارزش 84 میلیارد دلار برسد. این رشد به این معنی است که ما ملزم به تعامل با محصولات و حتی خانه ها و ساختمان های ساخته شده با پرینت سه بعدی هستیم.

پرینت سه بعدی نیز صنعت مراقبت های بهداشتی را تکان می دهد. در سال 2020، همه گیری COVID-19 بیمارستان ها را تحت تأثیر قرار داد و نیاز به تجهیزات حفاظت فردی را افزایش داد. بسیاری از مراکز مراقبت های بهداشتی به پرینت سه بعدی روی آوردند تا کارکنان خود را با تجهیزات حفاظتی بسیار مورد نیاز و همچنین قطعات تعمیر ونتیلاتور خود تامین کنند.

شرکت های بزرگ، استارت آپ ها و حتی دانش آموزان دبیرستانی با پرینترهای سه بعدی پا به عرصه گذاشتند و به تماس پاسخ دادند. پرینت سه بعدی نه تنها نحوه ساخت PPE و تجهیزات پزشکی را تغییر می دهد، بلکه پروتزها و ایمپلنت ها را نیز ساده می کند.

اگرچه پرینت سه بعدی لزوماً جدید نیست، اما عده ای هنوز هم تعجب می کنند که چاپ سه بعدی چیست و چگونه کار می کند. در اینجا راهنمای درک پرینت سه بعدی است.

پرینترهای سه بعدی چیست؟

این تکنولوژی در اکثر صنایع از اهمیت بالایی برخوردار است و به سرعت در حال همه گیری است. به طوری که قبل از ساخت یک ساختمان بزرگ یا یک ماشین جدید با استفاده از پرینتر های سه بعدی یک مدل از آن را میسازند. با روش به راحتی میتوانند از ضعف های کار خود آگاه شوند؛ بدون اینکه هزینه و زمان زیادی برای آن هدر بدهند.

همان طور که پرینتر های معمولی انواع مختفی دارند؛ نیز انواع مختلفی دارند و هر کدام به یک روش شی مورد نظر شما را ایجاد میکند. به طور کلی برای ساخت یک شی از پایین ترین قسمت آن شروع میکنند و لایه به لایه پلاستیک مذاب را روی هم قرار میدهند تا کاملا به شکلی که خواسته بودید در بیاید.

چرا پرینترهای سه بعدی برای آینده مهم هستند؟

پرینترهای سه بعدی به شرکت های مختلف صرف نظر از چیزی که تولید میکنند کمک میکند تا تنها در زمان چند ساعت نمونه اولیه کار خود را نه بر روی کاغذ یا مانیتور بلکه به صورت فیزیکی ببینند. این پرینترها با دقت بالای خود از کوچک ترین جزئیات نیز نمیگذرد و تمامی آن ها را به وضوح نشان میدهد.

بنابراین طبیعی است که به جای صرف ماها زمان برای یک نمونه اولیه که در اکثر موارد دارای اشکالاتی است که باید رفع شود؛ به علاوه هدر دادن میلیون ها دلار هزینه از پرینترهای سه بعدی استفاده شود. چراکه اینکار 10 برابر سریع تر و همچنین 5 برابر ارزان تر است.

دکمه بازگشت به بالا