مضرات و عوارض ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان به هیچ وجه یک روش درمانی خطرناک نیست. اگر قرار بود مرتب کردن دندان ها عارضه داشته باشد به هیچ عنوان دندانپزشکان این درمان را برای هیچ کسی انجام نمی دادند. دکتر مبینا ملایی با تخصص و تجربه خود در حوزه ارتودنسی، به بهبود تنظیم دندان ها و اصلاح ارتدنسی مشکلات می پردازد . بنابراین اگر در جایی صحبت از عوارض ارتودنسی دندان شد و یا در سایتی درباره آن چیزی نوشته شده، بدانید که صحت ندارد. ما چیزی به نام عوارض ارتودنسی نداریم بلکه مانند هر پروسه دندانپزشکی دیگر مزایا و معایب داریم. مزایای بسیار زیادی دارد و ممکن است در برخی موارد و برای برخی مراجعان معایب یا جوانب منفی بسیار جزئی داشته باشد که در این صفحه به بررسی آن ها پرداخته شده است.

نکات منفی که به عنوان عوارض ارتودنسی معرفی می شوند کدامند؟

همانطور که گفته شد ما واقعا چیزی به اسم عوارض ارتودنسی نداریم و هرچه هست تعدادی جوانب منفی مانند موارد زیر است:

 • درد خفیف و جزئی طی روزهای اول
 • زخم شدن بافت نرم در صورت شکسته شدن اجزای ارتودنسی
 • خطر عفونت لثه (نادر است و در افرادی رخ می دهد که بیماری لثه دارند یا بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی کنند)
 • تحلیل مینای دندان
 • کوتاه شدن ریشه (نادر)
 • تشدید مشکلات دهان و دندان
 • ایجاد لکه روی دندان ها (موقتی و تنها در برخی از افراد)
 • احتمال شکست ایمپلنت (اگر ایمپلنت قبل از ارتودنسی انجام شود)
 1. ارتودنسی ممکن است درد خفیف و ناراحتی جزئی ایجاد کند

تجربه اتصال به دندان ها برای همه افرادی که تاکنون ارتودنسی نکرده اند کمی عجیب است. به دلیل اینکه دستگاه های ارتودنسی از همان ابتدا شروع به حرکت دندان ها می کنند، ممکن است افراد درد جزئی احساس کنند. که این طبیعی است و عارضه محسوب نمی شود.  به دلیل وارد شدن فشار و نیرو از سمت سیم ارتودنسی به دندان ها و وادار کردن آن ها به تغییر موقعیت است. با کمک داروهای ضد درد بودن نسخه به راحتی می توان این درد و ناراحتی را تسکین داد. افراد حتی ممکن است در ابتدای درمان احساس کنند که دندانشان لق شده است. اما این موضوع حقیقت ندارد و فقط یک احساس است به همین دلیل ما لق شدن دندان در طول ارتودنسی را اصلا جزء عوارض ارتودنسی دندان لیست نمی کنیم.

 1. خراشیده یا زحم شدن بافت های نرم داخل دهان از عوارض کوچک ارتودنسی دندان

بیماران در شروع درمان ارتودنسی (با بریس ثابت) ممکن است احساس کنند لب ها، زبان یا بخش های نرم داخل دهانشان کمی زخم شهد است. این را البته نمی توان عارضه در نظر گرفت. اما چون به هر صورت در بیشتر افراد تجربه می شود، ما نیز آن را جزء عوارض ارتودنسی دندان لیست کردیم. زخم شدن داخل دهان معمولا کوتاه بوده و تنها چند روز ابتدایی ارتودنسی احساس می شود. با این حال می توان با کمک وکس یا موم ارتودنسی به راحتی براکت ها و را ایمن سازی کرده تا هیچ نوع آسیبی به بافت های نرم داخل دهان وارد نکند.

 1. عفونت لثه از بزرگترین عوارض ارتودنسی در بیماران تنبل است!!

برای همه  افرد مهم است. اما اگر تحت درمان با هر نوع روش ارتودنسی باشید، بسیار مهم و حیاتی تر است. بهداشت ضعیف دهان و دندان می تواند منجر به التهاب لثه و عفونت آن ها شود. که این خود می تواند حرکت دندان های تان را حین ارتودنسی کندتر کند. وجود هرگونه عفونت یا التهاب گسترده در لثه می تواند صرف نظر از اینکه ارتودنسی متحرک دارید یا ثابت، باعث افزایش مدت زمان درمان شود. در برخی موارد، عفونت می تواند به بافت هایی که از دندان های شما پشتیبانی می کنند آسیب جبران ناپذیری وارد کند. اطمینان حاصل کنید که طی درمان حتما بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و از راهنمای متخصص ارتودنسی برای جلوگیری از عفونت های لثه پیروی کنید. جرم گیری دندان ها و همچنین در مطب دندانپزشک نیز می تواند به شما در این امر کمک کند.

 1. ارتودنسی احتمالا در برخی افراد باعث تحلیل مینای دندان می ‍شود

به از بین رفتن ساختار معدنی مینای دندان فرسایش یا تحلیل دندان گفته می شود. در برخی موارد بسیار نادر، ممکن است دستگاه های به تحلیل رفتن مینای دندان کمک کنند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که شخص به بهداشت دهان و دندان در طول ارتودنسی چندان توجه نکند. و از آنجا که ذرات ریز مواد غذایی در اطراف و زیر سیم ارتودنسی، براکت ها، الاستیک ها و باندها گیر می کنند، اگر مسواک و نخ دندان به طور منظم استفاده نشود، پوسیدگی دندان محتمل تر است. با این حال، اگر متوجه شود افراد دندان های پوسیده دارند و یا اینکه احتمال آسیب رسیدن به دندان ها در طول ارتودنسی وجود دارد، احتمالا درمان را آغاز نخواهد کرد تا اینکه  دندان ها کاملا ترمیم شوند. به جز این، هرکسی که ارتودنسی کرده باید از خوردن غذاهای بسیار شیرین و نوشیدنی های اسیدی و گاز دار اجتناب کرده و همچنین دهان خود را با دهانشویه های حاوی فلوراید تمیز کند. با این وجود پوسیدگی دیگر یکی از عوارض ارتودنسی دندان به شمار نخواهد رفت.

 1. ارتودنسی ممکن است در برخی افراد ریشه دندان ها را کوتاه کند

برای برخی از بیماران طول ریشه دندان های آنها در طول مدت زمان ارتودنسی کوتاه می شود. پیش بینی اینکه، این اتفاق برای شما بی افتد تقریباً غیرممکن است. اما برخی از افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به این وضعیت (کوتاهی ریشه دندان) هستند. به طور کلی، کوتاه شدن ریشه دندان در طول ارتودنسی عواقب قابل توجهی ندارد. اما در موارد بسیار نادر ممکن است طول عمر دندان را تهدید کند. به این صورت که در آینده ممکن است زودتر دندانی که ریشه اش کوتاه شده را از دست بدهید.

 1. ارتودنسی ممکن است باعث تشدید مشکلات دندان شود

همانطور که حرک های ارتودنسی باعث جابجایی و تغییر موقعیت دندان ها می شود، ممکن است برخی از مشکلات قبلی دندان (مانند پوسیدگی ها یا تروما و …) در نتیجه استفاده از دستگاه های ارتودنسی تشدید شده یا دوباره ایجاد شوند. در موارد بسیار نادر، ممکن است چنین مشکلاتی باعث تغییر رنگ دندان ها و حتی نیاز به عصب کشی در طول ارتودنسی شود.  به همین خاطر و باز هم تاکید می کنیم که: اگر دندان های شما پیش از ارتودنسی مشکلی داشته باشند، احتمالا متخصص ارتودنسی تا پیش از برطرف شدن آن مشکلات، درمان شما را شروع نمی کند تا از بروز عوارض ارتودنسی در طول درمان پیشگیری شود و مشخصا چنین عارضه ای را تجربه نکنید.

 1. ایجاد لکه روی دندان و زرد شدن آن ها حین درمان و پس از آن

البته این مورد واقعا جزء عوارض ارتودنسی نیست اما چون ممکن است برای برخی افراد پیش بیاید ما هم در این مقاله آن را بررسی می کنیم. دستگاه های ارتودنسی سطوح دندانی را درگیر می کند و برای همین ممکن است نتوان تمام بخش های دندان را تمیز کرد. مثلا براکتی که به سطح جلوی دندان متصل استا مانع از این میشود که بخش زیرینش تمیز شود. این مشکل بعدها که ارتودنسی تمام شد با کمک بلیچینگ دندان برطرف می شود. همچنین اگر بیماران بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نکنند ممکن است که دندان ها زرد شوند. برای پیشگیری از این مشکل لازم است که به صورت روزانه حتمعا به وضعیت بهداشت دهان و دندان رسیدگی شود.

 1. شکست ایمپلنت در برخی موارد

افرادی که پیش از ارتودنسی ایمپلنت انجام داده اند ممکن است بر اثر فشاری که به دندان ها و متعاقبا ایمپلنت وارد می شود با شکست ایمپلنت مواجه شوند. به این شکل که پایه حرکت می کند و احتمال شل شدنش وجود دارد. به لطف ورود تجهیزات مدرن و امروزی به حوزه دندانپزشکی امروزه بسیاری از عوارض ارتودنسی به شدت کاهش یافته و بیماران می توانند با خیال راحت تری درمان را شروع کرده و با موفقیت به اتمام برسانند. برای مثال براکت های ارتودنسی دیمون در کمترین زمان ممکن و با حداقل درد و عوارض به شکلی موثرتر از براکت های سنتی دندان های بیماران را صاف، هماهنگ و منظم میکند. به همین دلیل اکثریت قریب به اتفاق بیماران امروزه بدون هیچ عارضه ای درمان های ارتودنسی را به پایان میرسانند.

عوارض ارتودنسی نکردن چیست؟

همانطور که خواندید ارتودنسی عوارض ندراد و تنها چند نکنه منفی و جزئی در خصوص آن وجود دارد. اما مشکل اصلی زمانیست که با وجود نامرتب بودن دندان ها درمان ارتودنسی انجام ندهیم. در واقع این انجام ندادن ارتودنسی است که خطرآفرین است نه مرتب بودن دندان ها. ویدئوی زیر را ببینید تا متوجه شوید نکردن دندان ها چه هستند و چرا مرتب بودن دندان ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

کلام آخر

با توجه به تمام موارد بیان شده در مقاله می توان گفت که عوارض ارتودنسی دندان جزئی و قابل حل بوده و فواید این درمان نتایج فراتری به دنبال دارد. با انتخاب ، توجه به دستورالعمل های او و رعایت بهداشت دهان و دندان، درمان خود را بدون هیچ گونه عارضه ای به اتمام برسانید. کلینیک ارتودنسی پازل این اطمینان را به شما می دهد تا به بهترین شکل لبخندی زیبا همراه با سلامت دهان و دندان خود به دست آورید.

سوالات متداول

 1. آیا امکان بلعیده شدن قطعات ارتودنسی دندان وجود دارد؟ به طور کلی چنین اتفاقی بسیار نادر است، به خصوص اینکه امروزه از مواد بسیار مناسبی برای چسبیدن براکت های ارتودنسی استفاده می شود. با این حال احتمال دارد، جویدن و گاز زدن غذا های سفت سبب آسیب و یا افتادن براکت ها شود. اگر تصادفا آن را بلعیدید، هر چه سریع تر بهکلینیک مراجعه نمایید.
 2. آیا می توان لق شدن دندان در ارتودنسی را از عوارض این درمان به شمار آورد؟ در روز های ابتدایی بعد از نصب براکت ها وجود مقداری درد و ناراحتی و همچنین احساس لق بودن دندان ها طبیعی بوده و نیاز به نگرانی نمی باشد. ارتودنسی دندان به نوبه خود سبب لق شدن دندان ها نمی گردد. این احساس به علت اعمال فشار روی دندان ها برای شما ایجاد می شود که در اتمام درمان ارتودنسی و با برداشتن براکت ها این احساس رفع می گردد.
 3. ارتودنسی بدون کشیدن دندان چه عوارضی دارد؟ گاهی اوقات که فک کوچک بوده و یا دندان ها به شدت کج می باشند، احتمالا کشیدن دندان نیاز است. اگر دندان کشیده نشود، ممکن است تا بعد ها با عارضه برگشت ارتودنسی روبرو شوید.
دکمه بازگشت به بالا