تعویض زغال موتور جاروبرقی

تمام شدن زغال جاروبرقی با گذشت زمان و استفاده مداوم از آن کاملا طبیعی می باشد و مهم این است که در زمان مناسب نسبت به تعویض آن اقدام کنید. با کوتاه شدن زغال جاروبرقی یا شکستن بخش هایی از آن هدایت جریان الکتریکی به کلکتور آرمیچر با اختلال مواجه میشود و به همین دلیل می تواند تاثیر منفی بر عملکرد موتور ایجاد کند. لذا اطلاع از نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی باعث میشود بتوانید بدون از دست دادن زمان نسبت به تعویض این قطعه مهم اقدام نموده و مانع از خرابی های بیشتر شوید.

زغال جاروبرقی چیست؟

ساختار سیستم داخلی جاروبرقی ها به گونه ای طراحی شده است که قطعه ای رسانا برای انتقال و هدایت برق به کلکتور آرمیچر مورد نیاز می باشد تا شرایط را برای روشن شدن موتور و شروع به کار آن فراهم کند. زغال جاروبرقی قطعه ای رسانا از جنس گرافیت می باشد که با سرعت بالا برق را به کلکتور انتقال می دهد. این قطعه مستطیلی بوده و فنر فلزی اطراف آن قرار گرفته است و با گذشت زمان به مرور ارتفاع آنها کوتاه میشود. با توجه به اینکه زغال مسئولیت انتقال انرژی الکتریسیته را به کلکتور بر عهده دارد، به همین دلیل شکستگی و کوتاه شدن آن مانع از این کار میشود و در نهایت نیاز به خواهد بود.

علت تمام شدن زغال جاروبرقی چیست؟

همان طور که اشاره شد، زغال جاروبرقی قطعه ای از جنس می باشد که انرژی الکتریکی را به کلکتور انتقال می دهد. این زغال ها از نظر مرغوبیت دارای تنوع بالایی بوده و برخی از آنها کیفیت بسیار پایینی دارند. زغال های نامرغوب به مرور زمان ممکن است دچار ترک و شکستگی شوند. با تعمیر جاروبرقی ال جی در اصفهان  ، ما به شما تضمین کیفیت و رضایت کامل را ارائه می دهیم .  با شکستن بخش هایی از این زغال ها قد آنها کوتاه شده و برق را هدایت نمی کنند. علاوه براین، گذشت زمان باعث میشود به مرور دچار خوردگی شوند و قد آنها کوتاه شده و در نهایت نیاز به تعویض آنها خواهد بود.

نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی

با انتخاب زغال های باکیفیت می توان طول عمر آنها را تا حد زیادی افزایش داد. با توجه به اینکه تمام شدن زغال جاروبرقی می تواند آسیب های جدی به موتور وارد کند و حتی منجر به سوختگی این قطعه مهم شود، به همین دلیل باید در زمان مناسب تعویض گردد. مهم ترین علائم تمام شدن زغال جاروبرقی که نشان دهنده زمان مناسب برای تعویض آنها می باشد عبارتند از: آیا تابحال متوجه جرقه زدن جاروبرقی شده اید؟ اگر احساس کردید که پس از روشن شدن جاروبرقی درون آن جرقه ایجاد میشود، یکی از دلایل اصلی این موضوع وجود اشکال و خرابی در زغال است. با توجه به اینکه وظیفه این قطعه هدایت برق می باشد، اگر کوتاه شده باشد و نتواند به کلکتور آرمیچر متصل شود، الکترون های آن به سمت کلکتور دارای انرژی حرکت نموده و در نهایت باعث ایجاد جرقه میشود. این جرقه ها را باید جدی بگیرید، چون عدم توجه به این موضوع باعث میشود تا به مرور سیم پیچی های داخلی آسیب ببینند.

از دیگر نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی، کم شدن قدرت موتور می باشد. اگر زغال نتواند بدرستی برق را به کلکتور منتقل کند، حرکت آرمیچر با اختلال مواجه خواهد شد که در نهایت عملکرد موتور را تحت تاثیر قرار می دهد. پیشنهاد می کنیم ابتدا بررسی کنید که آیا روی زغال و کلکتور گرد و غبار انباشته نشده باشد. چون در بسیاری از مواقع تنها با تمیز کردن سطح کلکتور می توان این مشکل را حل کرد و نیاز به تعویض زغال جاروبرقی نیست. قطع و وصل شدن جریان برق و اتصالات داخلی باعث میشود تا موتور در حین کار به طور مداوم دچار خاموش و روشن شود. ریپ زدن جاروبرقی یا همان قطع و وصل شدن مدوم آن یکی دیگر از علائم تمام شدن زغال آن می باشد. با کوتاه شدن زغال اتصال با کلکتور به خوبی برقرار نمی شود و مدام این جریان قطع و وصل میشود و همین منجر به ریپ زدن موتور خواهد شد. عدم توجه به این موضوع در نهایت چیزی جز سوختگی موتور را به همراه نخواهد داشت.

کار نکردن موتور جاروبرقی : در نهایت می توان یکی از بدترین نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی را در روشن نشدن موتور و کار نکردن آن جستجو کرد. ریپ زدن های مداوم به سیم پیچی موتور آسیب وارد می کند و حتی باعث سوختن آن خواهد شد. علاوه براین، در برخی از مواقع ممکن است موتور سالم باشد، اما به دلیل عدم امکان برقراری ارتباط با کلکتور آرمیچر نمی تواند روشن شود و کار کند.

آموزش تعویض زغال جاروبرقی

همان طور که اشاره شد، برای جلوگیری از وارد شدن آسیب های جدی به موتور و سایر قطعات داخلی، بهتر است به محض مشاهده هر یک از نشانه های تمام شدن و کوتاه شدن زغال جاروبرقی، نسبت به تعویض آنها اقدام شود. برای تعویض زغال جاروبرقی کافیست گام های زیر را طی کنید:

 • در اولین مرحله باید جاروبرقی را از برق جدا کنید.
 • با توجه به مدل دستگاه، بدنه و محافظ بالایی جاروبرقی را باز کنید. در برخی از مدل ها باید پیچ های روی بدنه را باز کنید تا محفظه جدا شود.
 • موتور جاروبرقی را پیدا کنید و با باز کردن پیج ها آن را از جای خود جدا کنید.
 • روی کلکتور و موتور را کاملا گردگیری کنید.
 • سپس زغال های شکسته یا کوتاه شده را از جای خود خارج کنید. زغال مرغوب و متناسب با برند جاروبرقی را خریداری و به جای زغال های قبلی قرار دهید.
 • موتور را در جای خود قرار دهید و پیچ های آن را محکم کنید.

در نهایت قاب یا محفظه اصلی جارودیدگاه و تجربیات شما برای ما ارزشمند است!  شما می توانید با به اشتراک گذاشتن دیدگاه و تجربیات خود در انتهای مقاله نحوه تعویض ذغال جاروبرقی به گفتمان آنلاین با تعمیرکاران آی پی امداد و دیگر کاربران بپردازید. زغال های جاروبرقی یکی از مهم ترین قطعات موتور این دستگاه می باشد که شاید کمتر کسی اسم آن ها را شنیده باشد و علائم تمام شدن زغال جاروبرقی را بداند.

خلاصه ای از طریقه تعویض زغال جاروبرقی

از آنجایی که زغال جاروبرقی از گرافیت ساخته شده است، هادی ایده آل برای موتور جاروبرقی است که در ادامه به برخی از سوالات شما نظیر، زغال جاروبرقی چیست؟، نحوه تعویض ذغال جاروبرقی و قیمت زغال جاروبرفی می پردازیم. همچنین می توانید نظرات خودتان را در قسمت نظرات این مقاله برای آی پی امداد قرار دهید. کاربران گرامی ، برای اینکه وقت کمتری از شما بگیریم، در این قسمت خلاصه ای طریقه تعویض زغال جاروبرقی را مطرح کرده ایم.

ذغال جاروبرقی چیست؟
 • ذغال جاروبرقی قطعه ای سیاه رنگ از گرافیت است که باعث عملکرد خوب موتور می شود.
نشانه های تمام شدن زغال جاروبرقی
 • جرقه زدن موتور جاروبرقی
 • ریپ زدن موتور جاروبرقی
 • از کار افتادن موتور جاروبرقی
 • کم شدن مکش جاروبرقی
نحوه تعویض ذغال جاروبرقی
 • ابتدا جاروبرقی را از برق خارج کنید.
 • سعی کنید با احتیاط قسمت بالایی جاروبرقی را جدا کنید.
 • بخس نگهدارنده کابل را باز کرده تا بتوانید موتور را مشاهده کنید.
 • دو سیم اتصال دهنده موجود را نیز جدا کنید تا زغال ها قابل رویت باشند.
 • برای جدا کردن زغال ها از پیچ گشتی استفاده کنید.
 • زغال های جدید خریداری شده را به صورت عمودی قرار دهید.
 • اهمیتی ندارند که زغال های خریداری شده را از کدام قسمت قرار می دهید.
 • کانکتورها را متصل کنید و تمامی بخش ها را چک کنید تا مشکلی نباشد.
 • موتور را در محفظه نگهدارنده خود قرار دهید.
 • سپس جاروبرقی را تست و بررسی کنید.
قیمت زغال جاروبرقی
 • قیمت زغال جاروبرقی بر اساس مدل و نوع جاروبرقی تعیین می شود که می تواند نسبت به مدل گران و یا ارزان باشد.

زغال جاروبرقی چیست؟

ذغال جاروبرقی قطعه ای سیاه رنگ از گرافیت است که رسانای عالی می باشد. این قطعه کوچک در حرکت خود اصطکاک ایجاد می کند و موتور به درستی کار می کند. حال اگر این قطعه بسیار کوچک آسیب ببیند یا از بین برود می تواند موتور را دچار مشکل کند. وقتی زغال جاروبرقی تمام می شود. نبود این قطعه می تواند در کار موتور اختلال ایجاد کند و حتی اگر موتور کار نکند مردم فکر می کنند که موتور سوخته است.

علائم تمام شدن زغال جاروبرقی

عملکرد زغال جاروبرقی با علائمی همراه است که به شما در نحوه تعویض ذغال موتور جاروبرقی کمک می کند که در ادامه به  خواهیم پرداخت: در مرحله بعد زغال جاروبرقی را مرحله به مرحله تعویض می کنیم، به خاطر داشته باشید که این کار به تخصص قابل توجهی نیاز دارد، بنابراین اگر خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید، حتما برای با متخصص آی پی امداد تماس بگیرید و از آن کمک بخواهید:

 • برای ایمنی بیشتر شما بهتر است ابتدا سیم جاروبرقی را برق خارج کنید و بگذارید چند دقیقه ای بماند.
 • ابتدا باید سعی کنید قسمت بالایی جاروبرقی را جدا کنید تا به دیگر قسمت ها دسترسی داشته باشید.
 • سپس بخش نگهدارنده کابل و پوشش بیرونی را با استفاده از پیچ گشتی باز کنید.
 • حال که پوشش را جدا کرده اید، می توانید به راحتی موتور را مشاهده کنید.
 • اکنون باید دو سیم اتصال دهنده را جدا نمایید و سپس می توانید زغال تمام شده را نیز مشاهده کنید.
 • برای جدا کردن زغال های موجود از پلاستیک مخصوص خود باید از پیچ گشتی استفاده کنید.
 • حال زغال های جدید را به صورت عمودی بر سر جایشان قرار دهید.
 • توجه داشته باشید که اهمیتی ندارد زغال ها را از کدام قسمت قرار دهید.
 • کاکنتور را متصل کرده و مطمئن شوید که تمامی بخش ها نیز به درستی در جای خود قرا گرفته اند.
 • سپس موتور را باید در داخل محفظه خود قرار دهید و سپس به درستی بر روی بدنه سوار کنید.
 • حال نوبت تست کردن جاروبرقی است.

قیمت زغال جاروبرقی

یکی از دغدغه های کاربران این است که قیمت زغال جاروبرقی چقدر است و آیا قیمت آن خیلی بالاست یا خیر؟ باید بگوییم که قیمت زغال جاروبرقی بر اساس مدل و نوع جاروبرقی تعیین می شود و برای هر کدام کاملا متفاوت است. به عنوان مثال قیمت ذغال جاروبرقی ال جی و ذغالی جاروبرقی پاناسونیک قیمت های متفاوتی دارند. فقط باید به یک نکته توجه کنید که در خرید زغال جاروبرقی علاوه بر قیمت به کیفیت آن نیز توجه کنید و زغال مناسب را خریداری کنید تا بعدا دچار مشکل نشوید. زیرا اگر زغالی که خریداری می کنید، بی کیفیت باشد، به راحتی خرد می شود و باید زغال جاروبرقی را تعویض کنید.

 • برقی را مجدد سر جای خود قرار دهید.

تعمیر و تعویض زغال جاروبرقی

با توجه به اینکه در ساختار و سیستم داخلی جاروبرقی برندهای مختلف تفاوت هایی وجود دارد، لذا بهتر است بدون تخصص و مهارت نسبت به تعمیر و تعویض زغال اقدام نکنید. تعمیرکاران تکنوپشتیبان تمام انواع خدمات تهران را در محل و منزل با قطعات اصلی و فابریک و قیمت های منصفانه انجام می دهند. کافیست درخواست تعمیر را بر روی سایت ثبت کنید یا با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید تا در کمترین زمان به محل اعزام شوند.

دکمه بازگشت به بالا