علت بی حس شدن شست پا

درد شست پا به علت آرتروز در سایت مرکز پزشکی درمانی نسخه به شرح می پردازیم

درد شست پا

در اثر یک نوع آرتروز تخریب کننده مفصل درد شست پا ایجاد میگردد که در مفصل انگشت بزرگ پا رخ میدهد.

آرتروز تخریب کننده حالتی است که اغلب باعث تخریب و فرسودگی سطح مفصل میشود. شرایطی که ممکن است با یک آسیب مفصلی یا در بعضی موارد بدون وجود هیچ صدمه ای به مفصل ایجاد شود. این حالت سفتی شست پا نامیده می شود.

ساختمان تشریحی:

مفصلی که در ریشه انگشت بزرگ با قرار دارد مفصل متاتارسو فالانژیال یا MTP نامیده میشود ( مفصل بین انگشت و استخوانهای کف پا) مانند هر مفصل بزرگ، بدن این مفصل بوسیله غضروف مفصلی پوشیده شده است که بصورت پوشش صدفی براق در انتهای استخوان قرار دارد.

اگر این ماده آسیب ببیند ممکن است شروع به یک روند تدریجی فرسودگی یا تخریب کند که میتواند باعث تخریب یک طرف سطح مفصلی شود. تا اینکه سطح بدون غضروف و ناهموار دو استخوان با هم تماس پیدا میکند.

ایجاد خارهای استخوانی اطراف مفصل، قسمتی از جریان فرسایش مفصل است. این خارها ممکن است حرکت مفصل را بین محدود کنند. خصوصاً خم شدن انگشت به بالا، وقتی که پا رو به جلو حرکت میکند.

علل درد شست پا:

هنوز سوالاتی درباره علل واقعی سفتی انگشت وجود دارد. بسیاری از جراحان احساس می کنند که در بسیاری موارد این بیماری با آسیب به غضروف مفصلی شروع می شود.

این آسیب روند تخریبی را ایجاد میکند که ممکن است سالها قبل از شروع علایم و نیاز به درمان شروع شده باشد.

مواردی از انواع سفتی شست وجود دارد که به نظر میرسد بدون هیچ نوع آسیب، قبلی اتفاق افتاده است. حدس زده میشود که ممکن است علل دیگری برای گسترش و پیشرفت این، بیماری وجود داشته باشد.

تفاوتهای کوچک ساختمان تشریحی پا در افراد ممکن است وجود داشته باشد بنابراین احتمال دارد که برخی افراد بیشتر دچار بیماری درد شست پا به علت آرتروز شوند.

علایم درد شست پا:

تخریب مفصل باعث دو مشکل می شود:

درد و از بین رفتن حرکت مفصل MTP از بین رفتن حرکت مفصل MTP سبب اختلال در راه رفتن و دردناک شدن شست پا میشود.

تشخيص درد شست پا به علت آرتروز:

تشخیص معمولاً بوسیله معاینه بالینی انجام میشود ولی عکس ساده رادیوگرافی معمولا برای تأیید تخریب مفصل و وجود خار استخوانی درخواست میشود.

درمان درد شست پا:

درمان درد شست پا به علت آرتروز بوسیله داروهای ضد التهاب برای کنترل التهاب مفصل تخریب شده شروع میشود کفشهای مخصوصی که میزان خم شدن انگشت را در راه رفتن کاهش میدهند.

برای کمک به بهبودی علایم اولیه لازم است کف گهواره ای به کفش اجازه می دهد که مقداری از نیروی خم شدن را بگیرد و میتوان با اضافه کردن یک تسمه فلزی در کف پا انعطاف پذیری کفش را بیشتر محدود کرد.

تزریق کورتون در داخل مفصل ممکن است به طور موقت علایم را از بین ببرد. اگر همه این روشها ناموفق بودند ممکن است جراحی لازم باشد انواع مختلفی از روشهای جراحی در این شرایط استفاده می شوند

اگر هم می خواهید درباره آرتروز شانه چیست بدانید مقاله« آرتروز مفصل شانه » را مطالعه کنید.

1 -كيلكتومى

در بعضی موارد خار استخوانی در بالای مفصل ایجاد میشود که میتواند خم شدن رو به بالای انگشت شست را محدود کند. این امر بدلیل نیاز به خم شدن انگشت شست به بالا حین راه رفتن در راه رفتن طبیعی ایجاد اشکال و درد کند.

کیلکتومی روشی است که خار استخوانی بالای مفصل را بر میدارند تا هنگام بالا رفتن شست گیر نکند و باعث میشود که شست به راحتی خم شده درد و اشکال در راه رفتن از بین برود.

جهت انجام کیلکتومی برشی در بالای مفصل داده میشود و خار استخوانی که مانع خم شدن شست رو به بالا است مشخص شده و برداشته میشود و سپس پوست دوخته میشود.

2خشک کردن مفصل

 بسیاری از جراحان از آرتروز یا خشک کردن مفصل MTP برای تسکین درد استفاده می کنند. خشک کردن مفصل به این معنی است که در استخوانی که با هم در مفصل قرار گرفته اند را به هم وصل، میکنند تا یک استخوان ایجاد شود.

مفصل بین دو استخوان برداشته می شود و دو استخوان اجازه را می یابند که به هم وصل شوند. این باعث می شود که مفصل حرکت نکند یک صندل با کف گهواره ای بعد از خشک کردن مفصل، برای بهبود راه رفتن به دنبال این روش لازم است.

برای خشک کردن این مفصل یک برش روی مفصل MTP داده میشود. سطح مفصلی مفصل MTP برداشته میشود.

سپس دو سطح استخوانی بوسیله میله فلزی یا ،پیچ به هم ثابت میشود انگشت شست مختصری به سمت بالا خشک میشود اتصال دو استخوان حدود سه ماه بعد محکم می شود.

مفصل سازی

بعضی از جراحان مفصل را بوسیله یک مفصل مصنوعی جایگزین میکنند، مشابه آنچه که برای زانو و مفصل ران انجام میشود.

در این روش سطح مفصلی برداشته میشود و بوسیله یک سطح پلاستیکی جایگزین میشود این روند ممکن است درد شست پا به علت آرتروز  را تسکین دهد و حرکت مفصل را حفظ کند مانع بزرگ این روش این است که مفصل مصنوعی ممکن است دوام زیادی نداشته باشد و احتیاج به جراحی بعدی بدنبال شل شدن داشته باشد.

این جراحی ها میتواند با استفاده از بیهوشی عمومی و یا بیحسی موضعی انجام پذیرد یک بیحسی موضعی نوعی از بی حسی است که جایی که اعصاب فقط به یک بخش از بدن میروند بلوک می شوند از تزریق داروهایی مثل نوواکائین برای مدت طولانی استفاده می شود.

این نوع بیهوشی میتواند بصورت بلوک نخاعی نیمه پایینی بدن بی حس میشود یا بصورت بلوک در پا وقتیکه فقط پا بی حس میشود انجام شود.

برای دریافت مشاوره میتوانید با شماره 02143682 تماس بگیرید.

با نحوه صحیح درمان پوسته‎ پوسته شدن کف پا آشنا شوید

اگرچه پوسته‎ پوسته شدن کف پا ممکن است با ترک پا رخ دهد، اما از نظر پزشکی، این ها دو ضایعه پوستی جداگانه محسوب می شوند. اصولا پوسته‎ پوسته شدن کف پا به دلایل مختلفی مانند:

 • آسیب‎ دیدگی پا
 • آفتاب‎ سوختگی
 • عفونت
 • خشکی پوست
 • و بیماری پای ورزشکاران  بروز می‎کند و با از بین رفتن لایه فوقانی پوست (اپیدرم) ظاهری متفاوت به پا می‏ دهد.

گاهی در اثر این ضایعه، همه پوست کف پا کنده می ‎شود و علاوه ‎بر خارش، ممکن است بثورات پوستی و لکه‎ های زرد نیز روی پوست باقی بمانند. اغلب پوسته‎ پوسته شدن کف پا علامت یک بیماری جدی نیست. با‏این ‎حال، اگر شما علائم دیگری مانند زخم پا یا درد شدید را تجربه کنید، ممکن است پزشک به وجود یک بیماری زمینه ‎ای مانند دیابت یا اختلال سیستم ایمنی بدن شک کند. بنابراین، تشخیص به موقع علت اصلی آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

خوشبختانه امروزه امکان درمان آن به روش‎ های مختلف وجود دارد و جای نگرانی نیست. مراجعه به یک پزشک متخصص پوست و مو می ‏تواند کمک زیادی به شما در این زمینه کند.

علائم پوسته‎ پوسته شدن کف پا

ممکن است علاوه  بر پوسته پوسته شدن، علائم زیر را نیز در کف پای خود مشاهده کنید:

 • ترک پا
 • قرمزی
 • التهاب
 • خارش
 • درد شدید تا خفیف
 • زخم شدن
 • احساس بی‎حسی در پاشنه پا

اگر فکر می‎کنید این عارضه در شما با عفونت پوستی همراه است، سریعاً با دکتر متخصص عفونت پوست خود تماس بگیرید.

علت پوسته شدن کف پا چیست و چه کسانی بیشتر دچار این مشکل می‎شوند؟

علاوه‏ بر احتمال پوسته‎ پوسته شدن کف پا به علت پوشیدن کفش ‎های تنگ یا تماس مستقیم با سطوح آلوده، دلایل مختلف دیگری نیز برای آن وجود دارد که در ادامه به آ‎ن‎ها اشاره خواهیم کرد.

میخچه و پینه پا

میخچه و پینه می‎ توانند منجر به خراشیده شدن ناحیه ‏ای از پا و گاهی ایجاد ترک شوند. به ‎همین ‎دلیل است که خونریزی یا درد نیز مشاهده می‏ شود. اصولا میخچه و پینه خطرناک نیستند اما می‏ توانند برای فرد ناراحت‎ کننده باشند. شما نباید خودسرانه برای برداشتن میخچه اقدام کنید زیرا این امر باعث آسیب ‏دیدگی و عفونت کف پا می‏ شود.

خشکی پوست

خشکی پوست کف پا به ویژه در ماه ‎های زمستان و در آب‏ و هوای خشک، ممکن است باعث :

نوشته های مشابه

 • روش های درمان خانگی پیسی یا برص

  1401-07-14

 • راهنمای کامل مشکل پوسته پوسته شدن پوست صورت و بدن

  1401-06-23

 • قرمزی
 • خارش
 • ترک پا
 • پوسته‎ پوسته شدن
 • درد یا حتی خونریزی آن شود.

گاهی این شرایط با عفونت پوست کف پا همراه است.

اگزما

اگزما نوعی بیماری التهابی پوست است که باعث واکنش بیش‎ازحد بدن در برابر انواع آلرژن می‎ شود. در اثر اگزما ممکن است پوست شما خشک شود و لکه‎ های قرمز رنگ یا سفید دردناک و حتی تاول مشاهده کنید. درماتیت آتوپیک که رایج‎ترین شکل اگزما است، هنگامی رخ می‎ دهد که سیستم ایمنی بدن به پوست آسیب برساند و باعث خشک شدن آن شود. این مسئله معمولا با پوسته‎ پوسته شدن کف پا نیز همراه است.

اگزما ممکن است در دوره ‏هایی از زندگی دوباره عود کند. اصولا مسری نیست و در بعضی موارد با افزایش سن شدت آن کمتر می شود. افراد مبتلا به آلرژی و آسم، اغلب دچار اگزما نیز می ‏شوند.

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خودایمنی مزمن است که در اثر آن، بدن به بافت سالم حمله می‏ کند. این مسئله باعث می ‏شود که سلول  های پوست خیلی سریع تر از حد معمول تکثیر پیدا کنند و حالتی پوسته پوسته به خود بگیرند. علائم پسوریازیس ممکن است در هر نقطه از بدن دیده شود اما به طور معمول بر روی آرنج، زانو و پایین پا (کف پا) تأثیر می‎ گذارد .

بیماری پای ورزشکاران 

این بیماری یک عفونت قارچی کاملاً مسری است و ممکن است باعث ایجاد لکه های زرد یا سفید روی پا، انگشتان پا یا نواحی زیر ناخن شود. گاهی با خارش، خشکی یا پوسته پوسته شدن پوست همراه است. در صورت تماس کف پاها با سطوح آلوده، مانند سالن های بدنسازی، ممکن است عفونت پا را تجربه کنید.

تاول پا

تاول‎ ها معمولاً بر اثر مالیدن چیزی به پا، با ایجاد برجستگی‎ های کوچک و پر از مایعات ظاهر می ‏شوند. اگرچه خطری برای شما ندارند اما ممکن است دردناک باشند. در اثر وارد کردن فشار، معمولا می ‎ترکند و علاوه ‎بر خونریزی باعث پوسته شدن کف پا نیز می‏ شوند. ایجاد تاول ممکن است خطر عفونت کف پا را افزایش دهد.

مسائل مربوط به سلامت پا در هنگام ابتلا به دیابت

بیماری دیابت می ‏تواند به رگ ‎های خونی آسیب برساند و در نتیجه بر روند جریان خون در پا تأثیر بگذارد. کاهش جریان خون، خطر بروز مشکلات مختلف پا از جمله :

 • خشکی پوست
 • ترک پا
 • پوسته پوسته شدن
 • و خونریزی را افزایش می ‎دهد.

هایپرهیدروز

بیماری هایپرهیدروز باعث تعریق زیاد می‎ شود. هایپرهیدروز ممکن است کل بدن یا فقط یک ناحیه را تحت تأثیر قرار دهد. کف پاهای شما معمولاً تحت تأثیر این عارضه قرار می‎ گیرد و علائمی مثل قرمزی و پوسته پوسته شدن از خود نشان می ‎دهد.

در مورد سوال علت پوسته پوسته شدن کف پای کودکان چیست؟ نیز باید بدانید که معمولا ناشی از خشکی پوست یا اگزما است.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که کمبود چه ویتامینی باعث پوسته شدن انگشتان می شود؟ یا کمبود چه ویتامینی باعث ترک پا می شود؟ در پاسخ این سوال باید بدانید که در صورت کمبود ویتامین B ، A کمپلکس و E احتمال پوسته پوسته شدن کف پا یا تشدید آن وجود دارد.

با انواع پوسته‎ پوسته شدن کف پا بیشتر آشنا شوید

همان طور که ذکر شد، پوسته شدن کف پا دلایل مختلفی دارد که در اثر هر کدام، شدت این عارضه از خفیف تا شدید متغیر است. در بعضی از افراد، به دلیل وجود مشکلاتی مثل دیابت و خودایمنی، ممکن است عفونت شدید پوستی بروز کند. به ‎همین ‏دلیل، توصیه می ‏کنیم به محض مشاهده این مشکل و گسترش غیر قابل کنترل آن، حتما با دکتر بیماریهای پوست مشورت کنید.

آیا امکان پیشگیری از پوسته‎ پوسته شدن کف پا وجود دارد؟

برای پیشگیری از هر شرایطی که باعث پوسته شدن کف پا می‎ شود، باید اصول مشخصی را رعایت کنید. به عنوان مثال، در مورد بیماری پای ورزشکاران توجه به  نکات زیر کمک زیادی می‎ کند:

 • پاهای خود را خشک نگه ‎دارید.
 • جوراب‏ های خود را مرتب عوض کنید.
 • در مکان‏ های عمومی مانند رختکن ورزشکاه ها و استخرها، دمپایی یا کفش بپوشید.
 • کفشی بپوشید که منافذ زیادی برای تبخیر رطوبت پا دارد.
 • هرگز از کفش، جوراب یا حوله مشترک استفاده نکنید.
 • در صورت عرق کردن کف پا از پودر تالک یا همان پودر بچه استفاده کنید.

رعایت مسایل زیر می ‎تواند از بروز یا تشدید خشکی پوست کف پا پیشگیری کند:

 • آبرسانی مداوم با انواع لوسیون یا کرم مرطوب کننده
 • گرفتن دوش آب گرم روزانه یکبار
 • نوشیدن حداقل 6 لیوان آب در روز
 • ترک سیگار
 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید

لکه‎ های پوستی ناشی از پسوریازیس معمولا در شرایط زیر مدام عود می ‎کنند:

 • در زمستان
 • پس از ابتلا به عفونت‎ هایی مانند گلودرد استرپتوکوک
 • وقتی استرس زیادی دارید
 • بعد از نوشیدن الکل
 • وقتی پوست شما به هر دلیلی تحریک می‎ شود

به طور کلی، برای پیشگیری و کنترل پوسته‎ پوسته شدن کف پا یا ترک آن، بهتر است به نکات زیر نیز توجه کنید:

 • اگر مستعد ترک یا پوسته شدن پاشنه پا هستید، سعی کنید کفش‎ هایی خریداری کنید که به درستی از کف و پاشنه پا پشتیبانی می کنند.
 • پوشیدن صندل یا کفش‎ های روباز خطر خشکی پوست پاها را افزایش می ‎دهد.
 • کفش‎ های خیلی تنگ نپوشید.
 • از ایستادن در یک حالت یا نشستن به حالت پاهای ضربدری برای مدت طولانی خودداری کنید.
 • شب‏ ها و بعد از حمام کرم مرطوب‏ کننده به پای خود بزنید و جوراب بپوشانید تا رطوبت آن حفظ شود.
 • وضعیت پاهای خود را روزانه بازرسی کنید، خصوصاً اگر مبتلا به دیابت یا بیماری دیگری هستید که باعث خشکی پوست می ‎شوند.
 • مایعات زیادی بنوشید تا پوست شما هیدراته بماند.
 • برای جلوگیری از ضخیم شدن پوست کف پا، چند بار در هفته بعد از دوش گرفتن از سنگ پا استفاده کنید.
 • از مصرف صابون‎ های خشن یا محصولات معطر خودداری کنید.

آکادمی پوست آمریکا توصیه می ‎کند برای پیشگیری از این عارضه های پوستی و یا درمان پوسته شدن کف پا، از پمادها و کرم ‏های مرطوب‏ کننده حاوی موارد زیر استفاده کنید:

 • اسید لاکتیک
 • اوره
 • هیالورونیک اسید
 • گلیسرین
 • دی متیکون
 • لانولین
 • روغن معدنی

انواع راه‎ های درمان پوسته‎ پوسته شدن کف پا که باید بدانید

برای درمان این عارضه ابتدا باید علت اصلی آن را بیابید. اگر فکر می ‏کنید عامل پوسته شدن یا ترک کف پا در شما، بیماری پای ورزشکاران است، احتمالا پزشک برای شما داروی موضعی و خوراکی ضد قارچ تجویز می‏ کند. برای درمان خشکی کف پا بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

 • مرتباً از مرطوب‏ کننده استفاده کنید، مخصوصاً بلافاصله بعد از استحمام زیرا پوست رطوبت بیشتری دارد.
 • به دنبال مرطوب‏ کنند‏هایی باشید که فاقد رایحه و رنگ هستند.
 • برای بهبود پوست آسیب‎ دیده خود می ‏توانید از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید.
 • به کمک یک دستگاه بخور، رطوبت هوای اطراف خود را افزایش دهید.
 • از صابون‏ های ملایم استفاده کنید که باعث تحریک پوست شما نشوند.
 • به‏ جای آب داغ، با آب ولرم استحمام کنید.

روند درمان اگزما معمولا شامل مصرف موارد زیر است:

 • داروهای آنتی‏ هیستامین
 • داروهای موضعی که ممکن است شامل کرم ‏های استروئیدی باشند.
 • مرطوب‏ کننده ‏ها
 • فوتوتراپی (نوردرمانی)
 • داروهایی که سرکوب سیستم ایمنی بدن را هدف قرار می‎ دهند.
 • استروئیدهای خوراکی، البته فقط در موارد شدید.

گزینه ‎های درمانی پسوریازیس به طور معمول شامل موارد زیر است:

 • کورتیکواستروئیدهای موضعی برای کاهش پوسته پوسته شدن پوست
 • مرطوب‏ کننده ‎ها
 • اسید سالیسیلیک
 • فوتوتراپی، به ویژه اگر مناطق وسیعی از پوست تحت تأثیر قرار بگیرند
 • سرکوب‎ کننده‏ های سیستم ایمنی یا داروهای بیولوژیکی، البته اگر وضعیت شدید باشد یا سایر روش ‏های درمانی موثر نباشد.

پزشک معمولا برای درمان هایپرهیدروز، محلول کلرید آلومینیوم برای شما تجویز می ‎کند که به ‎عنوان ضد تعریق قوی عمل می ‏کند. در موارد شدیدتر، داروهای خوراکی آنتی‏کولینرژیک تجویز می ‏شوند که می ‎توانند انتقال‏ دهنده‏ های عصبی خاصی را در مغز مسدود و به کاهش تعریق کمک کنند.

تا زمانی‎که تاول‏ ها عفونت نکرده باشند، نیاز به روش درمانی خاصی ندارند و فقط باید تمیز و خشک نگهداری شوند. بهتر است در مورد برداشتن پینه یا میخچه، با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

درمان پوسته‎ پوسته شدن کف پا با داروهای گیاهی

امکان درمان کنده شدن پوست پا با داروهای گیاهی نیز فراهم است. امروزه بهترین کرم ترک پا از گیاهان زیر تهیه می‏ شود:

 • آلوئه‏ ورا
 • گل سرخ
 • تخم کتان
 • گل نیلوفر
 • گل بنفشه

علاوه ‏بر این، از عسل، سرکه انگبین، روغن بادام شیرین و روغن زیتون نیز استفاده می‎ شود. برخلاف داروهای موضعی شیمیایی، این کرم‏ های گیاهی عوارض پوستی خاصی ندارند.

درمان پوسته‎ پوسته شدن کف پا در طب سنتی

متخصصان طب سنتی معتقد هستند که درمان این عارضه فقط به ‏صورت موضعی ممکن نیست و باید بدن نیز از سموم مختلف پاکسازی شود. برای از بین بردن پوست مرده کف پا، می ‏توانید از ترکیب آرد عدس و گل سرخ کوبیده با آب استفاده کنید. البته درمان ترک پا با جوش شیرین یا خمیر آرد جو نیز ممکن است.

اگر موارد ذکر شده موثر نبودند، لعاب تخم کتان را با لعاب تخم ختمی مخلوط کرده و به کف پای خود بمالید. از اثرات روغن‏ های اساسی مثل روغن زیتون یا روغن بنفشه نیز غافل نشوید. برای پاکسازی بدن نیز می ‏توانید از سیاهدانه و عرق کاسنی، روزانه به میزان کم، استفاده کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

خوشبختانه بسیاری از دلایل عمده پوسته شدن کف پا، جدی نیستند و می ‏توان به راحتی آن‎ها را درمان کرد. حتی ممکن است گاهی این عارضه به خودیِ خود رفع شود. با این حال توصیه می ‏کنیم در موارد زیر، به دکتر درماتوپاتولوژی یا دکتر پوست مراجعه کنید:

 • بروز بثورات، پوسته شدن یا ترک در کف پا که با داروهای بدون نسخه یا سایر اقدامات خودمراقبتی بهبود نیابد.
 • پوسته پوسته شدن کف پا به ‎خصوص اگر به دیابت مبتلا هستید و همزمان خارش، درد یا بی‏حسی و علائم عفونت پوستی نیز دارید.
 • تورم پاها
 • بوی بد پا به طوری که از بین نرود.
 • پوسته شدن شدید کف پا بدون هیچ علت مشخصی
 • داشتن علائم کم‎آبی، مانند افزایش تشنگی، خشکی دهان، گیجی و سرگیجه به همراه پوسته پوسته شدن کف پا
 • تب
 • وچود تاول‎ های قرمز رنگ همراه با ترشحات قابل توجه
 • داشتن درد شدید در کف پا به طوری که مانع از راه رفتن طبیعی شود.

در مورد ترک کف پا باید بدانید که اغلب به راحتی و در منزل به کمک مرطوب‏ کننده‏ ها و محصولاتی که پوست را آبرسانی و چرب می‎ کنند، قابل درمان است. اگر این عارضه، با عفونت یا درد شدید همراه بود، باید به پزشک آنلاین متخصص پوست و مو مراجعه کنید. اگر شرایط مراجعه حضوری را ندارید، از صدها پزشک آنلاین متخصص پذیرش 24، مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید و مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره های آنها استفاده کنید.


3.3/5


(9 نظر)

دکمه بازگشت به بالا