هنر و سینما

سریال آهوی من مارال قسمت اول

به گزارش ایمنا، فیلیمو پیش از این اعلام کرده بود که قسمت اول سریال جیران امروز جمعه 24 دی ماه 1400 در این پلتفرم منتشر خواهد شد، اما این اتفاق نیفتاد.

اینک روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات رسانه های صوت و تصویر فراگیر (ساترا در خصوص عدم پخش قسمت اول سریال «جیران» در موعد مقرر توضیحاتی را در پنج بند ارائه کرده است:

1. حمایت از زیست بوم رسانه های آنلاین و توسعه محتوای بومی و ایرانی، همواره راهبرد کلیدی ساترا بوده است. برای نیل به آن نیازمند برنامه ریزی دقیق و منسجم در زنجیره ارزشی تولید تا انتشار محتوا و همچنین حمایت از فعالیت های قانونی هنرمندان هستیم.

2. سریال «جیران» از اولین تجربه های بخش خصوصی در تولید سریال های تاریخی عظیم است که می تواند نقش بسزایی در توسعه زیست بوم محتوای بومی و بازاریابی بین المللی محصولات فرهنگی ایران داشته باشد.

3. ناظر به این دیدگاه و با توجه به اینکه تولید سریال «جیران» هنوز به اتمام نرسیده است، توصیه راهبردی ساترا با توجه به حساسیت ها و پیچیدگی های محتوایی سریال به رسانه فیلیمو، برنامه ریزی دقیق انتشار، انجام هماهنگی ها و تعاملات لازم در مسیری مطمئن و پرهیز از اختلال در روند پخش است و این برنامه ریزی در تعامل سازنده رسانه و ساترا شکل گرفته است. لذا تصمیم ساترا مبنی بر به تأخیر انداختن قسمت اول سریال به رسانه فیلیمو ابلاغ شده است.

4. همچنین با توجه به ادعاهای مربوط به نقض حقوق مالکیت فکری در سریال «جیران»، با توجه به عدم تمایل شاکی به ادامه رسیدگی توسط ساترا، موضوع تا زمان ثبت درخواست رسیدگی از سوی عوامل تولید سریال «آهوی من مارال» یا ارائه حکم قضائی، در ساترا مسکوت مانده و انتشار یا عدم انتشار سریال «جیران»، ارتباطی با آن ادعا ندارد.

5. امید است با حل مسائل باقی مانده طی روزهای آینده، امکان پخش سریال مذکور مهیا شود و بر همین اساس پیشنهاد ساترا به رسانه فیلیمو این است که اقداماتی را در جهت احقاق حقوق کاربرانی که اقدام به خرید اشتراک کرده اند به انجام رساند.

پیش از اطلاعیه ساترا، مهرداد غفارزاده کارگردان سریال “ آهوی من مارال” در صفحه اینستاگرامی خود نوشته است:

چند هفته گذشته نویسنده طرح سریال «آهوی من مارال» شکایتی با موضوع نقض حقوق مالکانه توسط گروه تولید سریال «جیران» به ساترا ارائه کرده است.

اما پیش از این و در اوایل سال گذشته این اختلاف برای اولین بار مطرح شده بود که طرفین دعوا با پذیرش صلاحیت آیفیک (انجمن صنفی شرکت ها و مؤسسات فیلمسازی ایران)، شکایت خود را از طریق این انجمن پیگیری کرده بودند و طبق نظر اعضای تیم داوری، تهیه کننده سریال «جیران» موظف شد تا یکسال از انتشار سریال مشابه «جیران» و «آهوی من مارال» خودداری کند و همچنین تمام بخش های مشابه با طرح سریال «آهوی من مارال» را از سریال جیران حذف کند.

اما پس از طرح شکایت مجدد به ساترا و برگزاری جلسات متعدد نهایتاً در جلسه ای مشترک در ساترا در هفته گذشته که با حضور رئیس شورای صدور پروانه انتشار تولیدات حرفه ای در فضای مجازی، معاون حقوقی و تدوین مقررات، معاون پایش و نظارت و مدیریت حمایت از حقوق مالکیت فکری ساترا، طرفین دعوا توافق کردند که طی روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ 16 و 17 دی ماه طی جلسه ای به تماشای سریال جیران و تطبیق آن با طرح سریال «آهوی من مارال» اقدام کنند و در خصوص وجود مشابهت یا عدم مشابهت آنها مشترکا توافق کنند که برخلاف موافقت اولیه، با استنکاف آقای عفیفه تهیه کننده سریال جیران، این جلسه برگزار نشد.

در جلسه هفته گذشته مشترک ساترا، همچنین آقای غفارزاده نویسنده طرح «آهوی من مارال» اصرار داشت که در صورت عدم حصول توافق طی روزهای 16 و 17 دی ماه، ساترا صرفاً در صورت درخواست مجدد ایشان، ورود به موضوع اعلام مشابهت یا عدم آن کند و در نهایت در روز 20 دی ماه طی تماسی تلفنی با ساترا به طور رسمی عدم تمایل خود را جهت اعلام نظر ساترا و تصمیم ایشان به طرح و پیگیری موضوع از طریق مراجع قضائی اعلام کرد.

گفتنی است ماهیت دعاوی مالکیت فکری نیازمند شکایت و پیگیری هر یکی از ذی نفعان بوده و جنبه خصوصی دارد و البته در تمام مراحل پیگیری نیز حق مراجعه به دادسرا یا محاکم حقوقی، برای طرفین وجود داشته و دارد که این موضوع در تمامی جلسات به طرفین یادآوری شده است.

اکنون صفحه اینستاگرامی سریال “ آهوی من مارال” نیز حکم قضائی زیر را که مربوط به تیرماه سال 1399 است نیز استوری کرده است:

منبع: ای بی سی مگ

کد خبر 548770

گروه سینمایی هنرآنلاین: آخرین ساخته حسن فتحی عاشقانه ای تاریخی در زمان ناصرالدین شاه قاجار است که بر اساس اطلاع رسانی روزهای اخیر قرار بود قسمت اول آن ساعت 8 صبح امروز از پلتفرم فیلیمو به نمایش گذاشته شود اما بدون اطلاع رسانی از طرف گروه سازنده و پلتفرم، این قسمت پخش نشد. تنها در صفحه مجموعه «جیران» در فیلیمو عنوان «به زودی» آورده شده است. در حالی که مشخص نیست به چه علت پخش این سریال متوقف شده است.

نکته جالب اینکه قسمت اول این مجموعه سه شنبه این هفته در هتل اسپیناس رونمایی شد. در نتیجه سریال آماده پخش بود و احتمالا از سد ساترا نیز عبور کرده است. مساله ای که در روزهای گذشته حاشیه تازه ای را برای این سریال ایجاده کرده، شکایت مهرداد غفارزاده، کارگردان سریال «آهوی من مارال» است که می گوید خط اصلی داستان و طرح «جیران» پیش از این به او تعلق داشته است.

این کارگردان اعلام کرده از اوایل سال 99 شکایتی با موضوع نقض حقوق مالکانه از سوی گروه تولید سریال «جیران» به ساترا ارائه شده و احتمالا این شکایت توزیع تازه ترین سریال حسن فتحی را با چالشی جدی مواجه کرده است. «جیران» روایتی عاشقانه در دوران قاجار است و ماجرای آن پس از قتل امیر کبیر آغاز می شود. در این مجموعه بهرام رادان ایفاگر نقش ناصرالدین شاه و پریناز ایزدیار ایفاگر نقش جیران است.

مریلا زارعی، امیر جعفری، رویا تیموریان، مهدی پاکدل، رعنا آزادی ور، امیرحسین فتحی، کتانه افشارنژاد، ستاره پسیانی، غزل شاکری، مرتضی اسماعیل کاشی، هومن برق نورد، مهدی کوشکی، سمیرا حسن پور، فاطمه مسعودی فر، بهناز نازی، غلامرضا نیکخواه، سیاوش چراغی پور، محمد شیری، حمیدرضا نعیمی، رضا جهانی، الهام نامی، نهال دشتی، سینا رازانی، بهنام شرفی، پاشا جمالی، حسن مؤذنی، نسرین نکیسا، محمد مژدهی، امیرعباس توفیقی، فرشید صمدی پور، عباس ظفری، راستین عزیزپور، علی اشمند، پرویز بزرگی و رضا داودوندی از دیگر بازیگرانی هستند که در این اثر به ایفای نقش پرداختند.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا