علمی و پزشکی

علت احساس نبض در کل بدن

تلفن های تماس:
021-44032674-5
88770746 – 021

………………………………………………………

شماره های همراه:
09032154969
09032154979

شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که دندانتان مانند قلب ضربان داشته و درد گرفته است. درد ضربان دار دندان معمولاً نشان دهنده وجود آسیب یا عفونت در دهان است. در بیشتر موارد، درد ضربان دار به دلیل وجود حفره یا آبسه خواهد بود.

فرد نمی تواند علت درد ضربان دار دندان را تنها بر اساس علائم تشخیص دهد زیرا همیشه امکان دیدن جراحات یا آبسه وجود ندارد. بنابراین، مراجعه به دندانپزشک در اسرع وقت برای تشخیص علت این درد ضروری است.

در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس به محتمل ترین علل درد ضربان دار دندان و درمان آنها می پردازد.

علل ایجاد درد ضربان دار در دندان چیست؟

علل احتمالی زیادی برای درد ضربان دار دندان وجود دارد. با شناسایی علت آنها گزینه های درمانی تعیین می شوند.

لوازم دندانپزشکی

دستگاه های دندانپزشکی جدید به ویژه بریس ها یا هدگیرهای ارتودنسی، دندان ها را به آرامی حرکت می دهند. این حرکت می تواند باعث درد و احساس فشار شود. فرد ممکن است در سراسر دهان یا در یک ناحیه خاص احساس ضربان داشته باشد.

این درد خطرناک نیست و معمولاً نشانه مشکل جدی در فرد نیست. معمولاً فرد می تواند درد را با مسکن های بدون نسخه (OTC) مانند ایبوپروفن مدیریت کند.

با این حال، اگر درد غیر قابل تحمل باشد یا ظرف چند روز بهبود نیابد، فرد باید به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کند.

پوسیدگی و حفره

پوسیدگی زیاد می تواند باعث ایجاد حفره هایی در دندان شود. در حالی که برخی از حفره های بسیار شدید و بزرگ ممکن است حفره هایی قابل رویت باشند، اما باز هم گاهی پوسیدگی دندان دیده نمی شود. ضربان دندان ممکن است نشانه این باشد که پوسیدگی به دندان و عصب آسیب رسانده و باعث درد شده است.

دندانپزشک می تواند پوسیدگی ها و حفره ها را تشخیص داده و آنها را درمان کند. گاهی اوقات، پر کردن کفایت می کند، اما برای آسیب های شدیدتر، ممکن است فرد نیاز به درمان عصب کشی، کشیدن دندان یا روش های دیگر داشته باشد.

عفونت های دندانی

وجود عفونت در دندان یا لثه می تواند باعث درد ضربان دار و همچنین علائم دیگری از جمله تورم در صورت یا دهان شود. این عفونت ها شاید زمانی ظاهر شوند که فرد اصلا هیچ عفونتی در دندان خود ندارد و به دنبال درمان نیست. اما به دندان ها ضربه وارد شده و یا در اثر کار های دندانپزشکی آسیب دیده اند. عفونت های دندانی به سرعت رشد پیدا می کنند به همین دلیل نیاز به درمان فوری دارند.

در بیشتر موارد، فرد به آنتی بیوتیک و همچنین درمان هایی مانند عصب کشی، کشیدن دندان و جراحی دهان نیاز داشته باشند.

مسکن های OTC ممکن است در زمانی که فرد در انتظار نوبت ویزیت است کمک کننده باشد. با این حال، فرد باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کند. در حالت ایده آل، ظرف یک تا دو روز باید به دندانپزشک مراجعه کنید. 

آسیب به دندان ها یا صورت

آسیب به دندان ها یا صورت می تواند باعث شکستگی یا ترک خوردن دندان ها شود. این آسیب ممکن است در نتیجه یک تصادف یا حادثه ورزشی رخ دهد. این آسیب ها ممکن است همیشه قابل مشاهده نباشند، به خصوص اگر دندان زیر خط لثه بشکند. درد ممکن است شدید باشد و ناحیه مورد نظر دچار تورم شود. بدون درمان، صدمات وارد شده منجر به عفونت می شود.

گاهی اوقات، پر کردگی دندان شکسته باعث درد می شود. یک ضربه ناگهانی به صورت یا دهان می تواند باعث شکسته شدن پرکردگی شود. همچنین پرکردگی های قدیمی امکان دارد خود به خود بشکنند. 

مهم است که فرد بلافاصله پس از ضربه به دهان یا صورت به دندانپزشک مراجعه کند. ممکن است دچار شکستگی استخوان فک شده باشد یا دندان شکسته  باشد که نیاز به ترمیم دارد. در هر صورت باید برای وجود هرگونه آسیبی مورد معاینه قرار بگیرید. 

بیماری لثه

بیماری لثه باعث التهاب و درد در لثه و اطراف آن می شود. در حالی که عفونت ها می توانند باعث بیماری لثه شوند، تجمع پلاک شایع ترین علت آن است. افراد مبتلا به بیماری لثه ممکن است درد لثه، ضربان در دندان یا خونریزی لثه داشته باشند.

درمان بیماری لثه شامل حذف پلاک و جرم دندان است. همچنین رعایت بهداشت دهان، از جمله مسواک زدن مکرر، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه دارویی ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.

مینای دندان ضعیف

هنگامی که مینای دندان که لایه بیرونی دندان را تشکیل می دهد فرسوده می شود، می تواند باعث حساس شدن دندان ها به خصوص به سرما یا گرما شود. همچنین ممکن است فرد متوجه درد گزنده یا ضربان دار شود.

اجتناب از خوردن محرک ها می تواند به کاهش درد کمک کند. برخی از افراد با خمیردندان های ضد حساسیت تسکین پیدا می کنند. با این حال، مراجعه به دندانپزشک برای درمان آسیب مینای دندان ضروری است. برای درمان از روش های پرکردن، روکش یا آنلاین و موم کردن دندان استفاده می شود. 

سینوزیت

سینوزیت التهاب سینوس هاست که راه های هوایی پشت بینی هستند. علل بالقوه زیادی از جمله عفونت، آلرژی و واکنش های خود ایمنی وجود دارد که باعث سینوزیت می شود.

سینوزیت، علائم مشابه سرماخوردگی دارد و شامل ترشحات بینی، انسداد بینی، سردرد و دندان درد است. سینوزیت ممکن است باعث ایجاد طیفی از مشکلات دندانی، از جمله درد ضربان دار دندان شود.

پس از بررسی علت به وجود آمدن سینوزیت، پزشکان می توانند گزینه های درمانی را تعیین کنند. معمولا درمان شامل آنتی بیوتیک، جراحی و تغییر سبک زندگی می شود.

رویش دندان عقل یا دندان عقل نهفته

دندان عقل در پشت دهان قرار دارد و در بزرگسالی ظاهر می شود. این ظهور می تواند باعث ایجاد ضربان شود. دندان عقل نهفته ممکن است با زاویه نامناسبی رشد کرده و روی دندان های مجاور تأثیر گذاشته و باعث ناراحتی شود. داروهای تسکین دهنده درد می توانند علائم را کاهش دهند. اما کشیدن دندان عقل ممکن است در برخی موارد ضروری باشد.

دندان قروچه 

دندان قروچه یک بیماری شایع است که ممکن است باعث درد ضربان دار دندان شود. فرد مبتلا به دندان قروچه چه هنگام بیداری و چه در هنگام خواب ممکن است فک و دندان های خود را محکم به هم فشار دهد. دلایل احتمالی زیادی برای وجود دندان قروچه وجود دارد. درمان اولیه برای دندان قروچه استفاده از محافظ دهان است.

دردی که از سایر نقاط سر به دهان کشیده شده

درد ارجاعی زمانی اتفاق می افتد که فرد در قسمت دیگری از بدن آسیب دارد اما در جای دیگری درد را احساس می کند. به عنوان مثال، فردی درد عضلات فک یا گردن به دندانپزشک مراجعه می کند به گمان اینکه منبع درد ضربان دار دندان در دهان است. اما با فشردن قسمت های دیگر دهان متوجه وجود ریشه اصلی درد در جای دیگر می شود. گاهی آسیب عضلانی ممکن است مسئول درد دهان باشد. به همین دلیل گزینه های درمانی به علت درد بستگی دارد.

زونا

هرپس زوستر ویروسی است که باعث عفونتی به نام زونا می شود که یک راش دردناک است و می تواند از روزها تا هفته ها طول بکشد. افراد ممکن است پس از آبله مرغان به زونا مبتلا شوند. افراد مسن و آنهایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند آسیب پذیرتر هستند. امکان ابتلا به عفونت زونا در دهان، بسیار نادر است. این عفونت می تواند باعث درد ضربان دار شود که معمولاً قبل از ظاهر شدن بثورات جلدی شروع می شود. بثورات معمولاً فقط یک طرف دهان را درگیر می کند.

داروهای مسکن می توانند به مدیریت زونا کمک کنند. داروهای ضد ویروسی نیز ممکن است کمک کنند، اما زونا قابل درمان نیست و باید دوره بیماری را پشت سر بگذارید. فردی که فکر می کند زونا دارد باید به پزشک مراجعه کند.

چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

افرادی که معتقدند درد ضربان دار دندان آنها به دلیل یک آسیب جزئی است، می توانند مراجعه به دندانپزشک را به تعویق بیندازند و ببینند که آیا علائم بهبود می یابد یا خیر.

با این حال، اگر فردی نتواند علت درد را تعیین کند یا از بین نرود، مهم است که در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کند.

به ندرت، عفونت های دندانی می توانند به سایر نواحی بدن سرایت کنند و باعث عفونت جدی و بالقوه تهدید کننده زندگی شوند.

اما اگر علائم زیر را مشاهده کردید هر چه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید: 

 • تب 
 • صورت متورم
 • مشکل در بلع یا تنفس 
 • از دست دادن هوشیاری و احساس گیجی 
 • دندان درد شدید 
 • دندان درد مداومی بیش از 1 یا 2 روز 
 • افزایش التهاب 
 • قرمزی در اطراف لثه 
 • گوش درد یا تب
 • وجود دندان ترک خورده، شکسته یا پریده
 • درد در هنگام باز کردن دهان 
 • درد مبهم و مداوم 

چه درمان هایی برای درد دندان ضربان دار وجود دارد؟

درمان دندان درد به علت یا منبع درد بستگی دارد. اگر حفره و پوسیدگی باعث دندان درد شود، دندانپزشک شما پوسیدگی یا عفونت را از بین می برد، حفره را پر می کند یا احتمالاً دندان را می کشد. کشیدن تنها در صورتی انجام می شود که راهی برای نجات دندان وجود نداشته باشد.

اگر علت دندان درد ناشی از عفونت عصب دندان باشد، ممکن است عصب کشی ضروری باشد. باکتری هایی که به نواحی داخلی دندان نفوذ کرده اند باعث این نوع عفونت می شوند. در صورت وجود تورم یا تب در فک برای خلاص شدن از شر عفونت، دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

علائم رایج دندان درد چیست؟

 • درد دندان ثابت، ضربان دار یا تیز
 • درد دندان هنگام جویدن
 • درد پس از فشار به دندان 
 • تخلیه عفونت و مزه بد در دهان
 • حساسیت به سرما یا گرما هنگام خوردن یا آشامیدن
 • تورم در فک یا اطراف دندان
 • خونریزی یا ترشح از اطراف دندان و لثه
 • سردرد یا تب

راه های خانگی کاهش درد دندان ضربان دار 

در حالی که منتظر نوبت ویزیت با دندانپزشک هستید، این نکات خانگی را برای تسکین موقتی درد امتحان کنید.

 • دهان خود را با آب نمک گرم بشویید.
 • به آرامی نخ دندان بکشید تا پلاک یا غذای ایجاد شده در بین دندان ها پاک شود.
 • کمپرس سرد را روی گونه یا فک خود قرار دهید.
 • مصرف یک مسکن بدون نسخه، مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین)، استامینوفن (تیلنول) و آسپرین می تواند درد خفیف را تسکین دهد.
 • ژل ها یا خمیرهای بی حس کننده مانند بنزوکائین می توانند به کاهش درد کمک کنند.

جمع بندی

درد ضربان دار دندان نشانه این است که چیزی در داخل یا نزدیک دهان با مشکل رو به رو شده است. حتی اگر درد بدتر نشود، مراجعه به دندانپزشک برای تشخیص و درمان علت مهم است. درمان زود هنگام می تواند از عفونت های جدی و مشکلات سلامتی شدید، مانند عفونتی که به سایر نواحی بدن سرایت کند، جلوگیری می کند. می توانید برای تشخیص علت درد ضربان دار دندان و درمان آن به کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس مراجعه کنید. متخصصان دندانپزشکی کلینیک با سال ها تجربه با کمک بهترین تجهیزات دندانپزشکی در کمترین زمان ممکن به شما کمک خواهند کرد. 

سوالات متداول

چرا گاهی نبض در لثه ها احساس می کنیم؟

به طور معمول، این حالت به دلیل عادت های نامناسب مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ایجاد می شود. در مراحل پیشرفته بیماری لثه، لثه ها می توانند بسیار دردناک شوند. اگر لثه های شما ضربان دارد یا احساس نبض دارید، ممکن است لثه هایتان عفونی شده و در خطر باشد.

چرا بعد از عصب کشی، دندان ممکن است ضربان داشته باشد؟

در طول هر عصب کشی، هر کدام از بافت های دهان که مستقیماً تحت درمان قرار نمی گیرند، این احتمال را دارند که تحریک شده و کمی ملتهب شوند. در مورد درد ضربان دار پس از عصب کشی، مقصر استخوان اطراف دندان است. بافت استخوانی تحریک شده و باعث ایجاد ناراحتی می شود. برای اکثر بیماران، این عارضه بسیار خفیف و ناچیز است. 

درد ضربان دار دندان چه حسی دارد؟

درد ضربان دار دندان با احساس ضربان، شبیه به ضربان قلب مشخص می شود. شایع ترین علت درد ضربان دار در دندان، پوسیدگی دندان در مراحل اولیه است. دندان درد یکی از رایج ترین انواع درد است و نیاز به درمان دندانپزشکی خواهید داشت.

متا: آنچه در مورد درد ضربان دار دندان باید بدانید

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا