تست هوش کودک پانزده ماهه

اکثر والدین، خصوصا آنهایی که برای اولین بار دارای فرزند می شوند علاقه دارند سنجش هوش کودکان را یاد بگیرند و اغلب این سوال را دارند که آیا می شود در دوره نوزادی و قبل از دو سالگی هوش کودک را سنجید؟ به این سوال در یادداشت زیر پاسخ داده شده است. آنچه در مورد سنجش هوش کودکان زیر دو سال می توانیم در نظر داشته باشیم توانایی و کاربرد مهارت های لازم برای سازگاری با محیط است. دو تست گزل و مقیاس رشد بیلی هوش کودک زیر دو سال را می سنجند که باید توسط متخصص انجام و نمره گذاری شوند. طراحی این تست ها بیشتر بر اساس مشاهدات طبیعی است. لباس نظامی ارتش ایران به صورت زیپ دار بوده که پروسه پوشیدن راحتی برای کودکان داشته باشد.

بطور کلی مولفه هایی که با توجه به آنها می توانیم به سنجش هوش کودکان بپردازیم و توانایی کودک از نوزادی تا دو سالگی را بشناسیم عبارتند از:

مولفه های سنجش هوش کودکان

میزان رشد:

رشد کودک به گونه بنیادی از درون و بر اثر عمل ژن ها هدایت می شود و به این فرآیند می گویند. رشد در درجه اول توسط ژن ها کنترل می شود و ژن ها، توالی، زمان بندی و شکل رشد را تعیین می کنند ویژگی بارز رشد مبتنی بر رسش همواره به صورت مراحلی ثابت آشکار می شود. همه کودکان از مراحل رشد یکسان عبور می کنند اما در میزان رشد با هم تفاوت دارند. میزان رشد تحت کنترل تفاوت های فردی است و این مساله است در ارزیابی توانایی های کودک از اهمیت خاصی برخوردار است.

سرعت رشد، هم به تفاوت در خلق و خو و شخصیت ارتباط دارد(مثلا کودکی که سریع رشد می کند ممکن است زرنگ، باهوش، حاضر جواب باشد و کودکی که به کندی رشد می کند ممکن است محتاط، صبور و خونسرد باشد) و هم به رسش دستگاه های عصبی و عضلانی بنابر این با مطالعه رشد کودک می توان به نکاتی در مورد هوش او دست یافت. زمان نشستن ایستادن یا راه رفتن کودک مورد بررسی قرار میگیرد و با توانایی های کودکان همسن مقایسه می شود. 18 تا 24 ماهگی کودک دوران حسی و حرکتی است و در این دوره هوش در عمل خود را نشان می دهد. مطالعه در مورد رشد عصبی- حرکتی کودکان می تواند بالاتر یا پایین تر بودن از حد معمول رشد را مشخص کند.

بازتاب ها:

نوزاد در ابتدایی ترین حرکات خود عکس العمل هایی را در برابر محرک بیرونی از خود نشان می دهد که به آنها بازتاب می گوییم. ابتدا بازتابهایی مثل گریه، مکیدن، رو به طرف صدا کردن و در ماههای بالاتر دست دراز کردن، گرفتن اشیا و چنگ زدن و بعد ادا کردن کلمه و جمله بازتاب های سازمان یافته ای هستند که با توجه به اینکه در زمان مناسب نشان داده شده اند و یا اینکه دیرتر یا زودتر از سن معمول بروز کرده اند می توان با انها توانایی ذهنی کودک را ارزیابی نمود.

ادراک نوزاد:

درک نوزاد از محیط اطراف نشان دهنده توانایی ذهنی اوست که روانشناسان آنرا با آزمایش هایی سنجیده اند. مثلا درک تضاد بین سیاه و سفید، درک تغییر صدای بم و زیر، ایجاد صدای بلند (مانند ترکاندن بادکنک) و دیدن عکس العمل های حرکتی مانند اینکه بازوها را از هم باز و بعد جمع کنند، چرخاندن سر و تغییر مسیر نگاه می تواند نشانه هایی از پیشرفت سیستم عصبی یا ایراد در آن باشد.حرکات اعضای بدن نشانه پختگی در سیستم عصبی است و در هر ماه که از سن کودک می گذرد این حرکات باید تغییر پیدا کنند. مثلا چنگ زدن، گرفتن اشیا ، غلتاندن یک توپ،راه رفتن و دویدن از جمله حرکاتی هستند که از نوزادی تا دو سالگی از کودک انتظار داریم.

هماهنگی حرکتی از جایگاه خاصی در بررسی توانایی ذهنی کودک برخوردار است. فرض کنید یک اسباب بازی را به کودک نشان می دهید و او دستهایش را دراز می کند که آنرا بگیرد برای این کار چشم ها، دست ها و بازوها به فعالیت می پردازند اینکه کودک جای اسباب بازی را با چشم تشخیص دهد و دستش را به درستی به سمت آن ببرد نوعی ارزیابی از هماهنگی حرکتی است که باز هم در مقایسه با توانایی همسالان اهمیت پیدا می کند.برای خرید لباس چریکی روش های مختلفی وجود دارد می توانید اینترنتی و حضوری خرید کنید

مقیاس های ذهنی:

نورون های آیینه ای در این دوره سنی از جایگاه خاصی برخوردار هستند و کودک اغلب با تقلید کردن از فعالیت های آنها کمک می گیرد. کودکی که به راحتی حرکات بزرگتر ها مانند جمع کردن لب ها، در آوردن زبان، تولید صدا و تقلید صدا را به خوبی انجام می دهد نشانه این است که نورون های آیینه ای فعالی دارد و از توانایی ذهنی خوبی برخوردار است.

زبان:

زمان ادای کلمات و جملات و صحبت کردن یکی از موضوعاتی است که از طریق آن می توان توانایی ذهن کودک را ارزیابی نمود. چرا که نشان از فعالیت های قسمت های عمده مغز دارد.

حافظه:

حافظه کودک را نیز با آزمایش هایی می توان سنجید فرض کنید به کودک 4 ماهه ای یک جغجغه داده اید و او قبلا با جغجغه یا اسباب بازی های شبیه به آن بازی نکرده است بنابراین جغجغه جنبه ای جدید از محیط است که کودک باید خود را با آن سازگار کند و زمانی که اسباب بازی را در اختیارش قرار می دهید که قبلا با آن ساعت هایی بازی کرده است بهتر می تواند آنرا به دست بگیرد و با آن بازی کند این نشانه ای از حافظه نوزاد است. در سنین بالاتر با راحتی بیشتری می توان حافظه کودک را سنجید که بخش مهمی از هوشبهر که برای یادگیری لازم است به شمار می آید.

به طور کلی رشد در قلمرو های مختلف آهنگ های مختلفی دارد از این رو کودکی که از لحاظ رشد حرکتی پیشرفت کرده است ممکن است در رشد زبان پیشرفتی نداشته باشد، بنابر این با ارزیابی همه جانبه و با کمک گرفتن از متخصص است که می توان حدود هوشبهر کودک زیر دو سال را سنجید و اینکه کودک خیلی زود مهارت های حرکتی را بیاموزد نشانه تیزهوشی نیست و دیر باز کردن زبان هم نشانه کند ذهنی نیست و در سنجش سنجش هوش کودکان باید توجه داشت که مولفه های مختلف با در کنار هم قرار گرفتن و با بررسی های عصب شناختی و دقیق قابل نمره گذاری و ارزیابی هستند. و با مشاهدات معمولی نمی توان به کودک برچسب تیزهوشی یا کند ذهنی زد.

این نکته نیز در سنجش هوش کودکان قابل توجه است که تمام مولفه ها با آموزش قابل تغییر هستند مثلا کودکی که زتست هوش نوزاد : رفتار های رقابت طلبانه والدین در رابطه با پرورش و هوش کودکانشان باعث شد که تست هوشی برای اندازه گیری بهره هوشی نوزادان طراحی گردد.

با تمرکز بر همه چیز، از اینکه یک نوزاد چگونه یک نخود را برمی دارد تا پاسخ او به جمله ی «کیک را لمس کن»، این آزمون به والدین می گوید که آیا کودکشان یک نابغه است یا خیر.

در دوره ای که مادران و پدران به طور فزاینده ای در مورد تحصیلات و هوش فرزندانشان رقابت می کنند، احتمالا کسانی هستند که نمی توانند صبر کنند تا فرزندشان زبان باز کند و خود میزان استعدادش را نشان بدهد؛ این تست هوش برای این افراد طراحی شده است.

فیشر – پرایس، که این آزمون را در همکاری با روانشناس کودکان طراحی کرده است، بیان کرده است که هدفش ایجاد رقابت میان کودکان نبوده است بلکه نوعی راهنمایی در مورد کودکان به والدین ارائه کرده است.

با تحقیق بر روی 500 نفر از والدین نشان داده شد، درحالی که 90 درصد والدین می دانند، نقاط عطف فیزیکی مانند خزیدن یا راه رفتن کودک، چه زمانی باید رخ دهد.

اما تعداد کمی از زمان شروع نشانه های رشد فکری مانند تشخیص و نامگذاری اشکال و رنگ ها آگاهی دارند. دکتر پیت مارش از مرکز تحقیقات توضیح داد:

«این بررسی نشان می دهد که 75 درصد والدین به دنبال نوعی تست هوش نوزاد هستند تا از اینکه کودکشان در زمان مورد انتظار به مراحل رشد رسیده است، مطمئن شوند.»

آزمون رشد کودک براساس درک مفهومی از زبان، آگاهی و تعامل با اسباب بازی ها و اشیاء یافت شده در اطراف خانه و برای نوزادان 6 تا 12 ماهه طراحی شده است.

دکتر دروتی اینون مدرس روانشناسی کالج دانشگاه لندن و مولف کتاب های رشد کودکان، این پرسشنامه را طراحی کرده است.

او توضیح داد: «اغلب والدین می خواهند بدانند که چگونه فعالیت ذهنی و روانی کودکانشان را تحریک کنند.

امروزه موفقیت در مدرسه اهمیت بیشتری پیدا کرده است. موفقیت در زندگی دیگر نیازی به افتخار آفرینی ندارد، بلکه نیاز به تحصیلات و آموزش بهتر دارد. اگر شما با فرزندانتان بازی کنید، آن ها کمی زودتر رشد می کنند».

پرسشنامه تست هوش نوزاد

  1. آیا کودک شما …
  2. آیا کودک شما می تواند …
  3. هنگام بازی با اسباب بازی که در دارد آیا کودک شما …
  4. هنگامی که فرزند شما در حال خوردن است آیا …
  5. آیا کودک شما …
  6. آیا کودک شما …
  7. کودک شما می تواند

8. وقتی با اسباب بازی تلفنش بازی می کند آیا کودک شما

9. آیا کودک شما…

10. وقتی اسم کودک را صدا می کنید آیا او …

نتیجه تست هوش کودک

امتیاز و آنالیز تست هوش نوزادان

  1. نوزاد در 6 ماهگی ممکن است قادر به انجام همه ی کار های این فهرست نباشد، اما احتمالا باید اکثریت آن ها را انجام دهد. نمره مورد انتظار: حدود 8 یا 9
  2. در 9 ماهگی، متوسط کودکان باید بیشتر یا برخی از گزینه های b را انجام دهند. نمره مورد انتظار: 13 تا 15
  3. در 12 ماهگی یک کودک به طور متوسط باید چند کار از c و همه ی bها را انجام دهد. نمره مورد انتظار: 24 تا 26

دکتر دروتی اینون تاکید می کند قرار نیست که براساس نتیجه ی تست هوش نوزاد فشاری بر پدر و مادر ها یا کودکان وارد شود:

«کودک کاری بیش از بازی کردن ندارد. دوران کودکی زمانی برای لذت بردن است، اما با این حال تمایل برای انجام مقایسه وجود دارد. آنچه که این تست انجام می دهد تنها اطمینان بخشی است.»

او می افزاید: «همه ی کودکان با سرعت مشابه یکدیگر رشد نمی کنند.

وقتی می گوییم که به طور متوسط، یک نوزاد شش ماهه می تواند فلان کار را انجام دهد به این معنی است که برای نیمی از کودکان در این سن انجام آن کار دشوار است. کودکانی که دیرتر شروع به خزیدن یا راه رفتن می کنند،

شاید در این آزمون امتیاز کمی بگیرند، اما در نهایت زمانی که شروع به راه رفتن کنند، خیلی زود خود را بالا می کشند.»

رشد در دوران اولیه کودکی امری قابل پیش بینی نیست.آزمون های اولیه با توانایی های کودک در 15 سالگی تقریبا هیچ رابطه ای ندارند. دستبند پلیس ها از کیفیت و جنس فوق العاده بالایی برخوردار می باشد

 

دکمه بازگشت به بالا