خدمات صنعتیعمومی

روکش مناسب عایق لوله

روکش مناسب باید از  در برابر تاثیرات محیطی مانند بارهای مکانیکی و آلودگی های که باعث خوردگی می شود، محافظت کند. انتخاب روکش مناسب به پارامترهای مختلفی بستگی دارد، مانند بارهای مکانیکی وارده، میزان رفت و آمد، باد، بار حاصل از بارش برف سالانه، دما و شرایط محیطی دارد.

نکته:
در سیستم  مقاوم در برابر نیروهای وزن حاصل از رفت و آمد افراد، سیستم  باید توان تحمل وزن یک فرد با 100 کیلوگرم (شامل ابزاری که حمل می کند) را داشته باشد. به نحوی که فرد دائما در حال عبور از روی سیستم عایق کاری باشد. البته مطابق با الزامات ایمنی، یک سیستم عایق کاری بادوام نباید سطحی برای عبور و مرور افراد باشد.

در هنگام انتخاب روکش مناسب عایق باید نکات زیر در نظر گرفته شود:
– به عنوان یک قانون کلی، از فولاد گالوانیزه به دلیل مقاومت مکانیکی بهتر، مقاومت در برابر آتش و دمای پایین (نسبت به روکش های آلومینیومی) در ساختمان ها استفاده می شود.
– از روکش های آلومینیومی در محیط بیرون استفاده می شود، زیرا به راحتی فیت می شوند و از نظر هزینه به صرفه تر هستند، نسبت به فولاد ضد زنگ و تحت شرایط آب و هوایی خورده نمی شوند.
– در محیط های خورنده، آلومینیوم، فولاد ضد زنگ یا پلی استر تقویت شده شیشه ای به عنوان روکش استفاده می شود. پیشنهاد می شود در محیط هایی که خطر آتش سوزی وجود دارد از فولاد ضد زنگ استفاده شود.
– دمای سطح روکش تحت تاثیر نوع مواد آن قرار دارد. به عنوان یک قاعده کلی هرچقدر سطح شفاف تر باشد دمای آن بالاتر است.
– برای رفع خطر خوردگی گالوانیزه، تنها از ترکیبی از مواد استفاده شود که بخاطر پتانسیل الکتروشیمیایشان تمایلی به خوردگی ندارند.

مجموعه ی عایق با ما ، تحت نظارت فوق العاده کارآزموده آقای رضا خادم، با هدف ارائه خدمات و محصولات با کیفیت و حرفه ای است.

روکش های عایق برای لوله ها به منظور حفظ دمای محیط و جلوگیری از افت حرارتی یا انتقال حرارت به محیط خارجی استفاده می شوند. روکش های عایق می توانند از جنس ها و مواد مختلفی ساخته شوند، اما عموماً از جنس هایی مانند فوم پلی اتیلن، فوم پلی یورتان، فایبرگلاس، و موادی مبتنی بر سیلیکا استفاده می شود.

برای انتخاب روکش مناسب برای عایق لوله ها، باید به موارد زیر توجه کرد:

  1. دمای محیط و لوله: اگر لوله در محیطی با دمای بالا قرار دارد، باید روکشی با خاصیت مقاومت در برابر حرارت بالا انتخاب شود.
  2. مقاومت به رطوبت: در محیط های رطوبتی، انتخاب روکش با خاصیت ضد آب بسیار حیاتی است تا جلوی خرابی و کاهش عمر عایق ها گرفته شود.
  3. مقاومت در برابر خوردگی: اگر لوله ها در معرض مواد شیمیایی قرار دارند، روکشی با خاصیت مقاومت در برابر خوردگی انتخاب شود.
  4. ضخامت و مقدار عایق: ضخامت روکش نقش مهمی در کارایی عایق دارد. همچنین، مقدار عایق در برابر انتقال حرارت موثر است.
  5. نصب و نگهداری آسان: روکشی که نصب و نگهداری آسانی داشته باشد، کاهش هزینه های نگهداری و تعمیرات را ایجاد می کند.
  6. مقاومت مکانیکی: روکش باید مقاومت مکانیکی مناسبی داشته باشد تا در برابر فشارهای خارجی و ضربه های احتمالی مقاومت کند.
  7. محیط نصب: اگر لوله در محیط خارجی یا داخلی نصب می شود، نیاز به مقاومت در برابر عوامل محیطی خاص دارد.

ضخامت ورقه فلزیعایق الاستومری لوله ای چیست ؟

عایق الاستومری یکی از انواع عایق های نسل جدید است که به صورت رولی و یا لوله ای وجود دارد.

هر کدام از این نوع عایق ها دارای کاربرد های متفاوتی می باشند.

عایق الاستومری لوله ای اگر در لوله های فلزی به عنوان لایه پوششی محافظ در لوله قرار بگیرند در برابر رطوبت از لوله محافظت خواهد نمود و لوله دچار زنگ زدگی نخواهد شد.

در واقع زمانی که فوم لوله ای مشکی یک سیستم که تولید کننده سرما یا گرما باشد از خروج بی رویه انرژی ممانعت خواهد نمود.

عایق لوله ای الاستومری دارای ضخامت های مختلفی می باشند و از 9 تا 25 میلیمتر را در بر می گیرند.

فوم عایق الاستومری حرارتی فشرده چیست ؟

عایق های الاستومریک به اصطلاح الاستومری یکی از کامل ترین و موثرترین عایق در صنایع تاسیسات ساختمانی می باشد که این امر موجب بالا رفتن کیفیت کارهای انجام شده در ساختمان و پروژه ها شده است

این کالا به صورت رولی و لوله ای (خام) تولید و توضیع می شود که در مدل رولی به ضخامت های 6میل 9میل 13میل 16میل 19میل 25میل و32میل تولید و در مدل لوله ای برای سایز های لوله های مسی و الومینیومی تولید می شوند.

انواع عایق لوله ای الاستومری

عایق الاستومری لوله ای دارای 3 مدل مختلف می باشند که یک نوع آن به نام ساده نام گذاری شده است.

این نوع از عایق برای انواع لوله      کشی سرد و گرم بکار می     رود و از رشد میکروارگانیسم ها و قارچ نیز جلوگیری می کند.

این شکل از عایق الاستومری لوله ای را می توان به راحتی برروی لوله نصب کرد و کافی است از دو لبه لوله برشی داده شود و با چسب نصب گردد.

نوع دیگر عایق الاستومری دارای روکش آلومینیوم می باشد و در صنایع کاربرد های زیادی دارد مثلا در مسیر های که مبرد ها قرار گرفته اند و یا لوله های آب سرد وجود دارد بر روی مسیر لوله ها نصب می گردد.

این عایق های الاستومری روکش دار در سیستم هایی که در فضای باز هستند نیز استفاده می شود تا در برابر شرایط محیطی آسیب زا از آنها محافظت شود.

روکش آلومینیومی که بر روی این عایق قرار گرفته است دارای ضخامت های مختلفی است و هر نوع از این عایق ها با توجه به موقعیت مورد استفاده قرار می گیرد.
یک نوع دیگر عایق لوله ای الاستومری نیز وجود دارد که دارای روکشی به نام پروتکت بلک و سیلور است.

این عایق را برای لوله هایی از جنس فولاد یا مس استفاده می کنند.

عایق الاستومری لوله ای ساده

میراکالا، شناخته شده ترین مارک عایق فوم سلول بسته در جهان است که محافظت بالاتری در برابر اتلاف انرژی ، گرد و غبار و نفوذ رطوبت ایجاد می کند.
این گزینه ایده آل برای عایق کاری لوله های فلزی در فضای باز است.
در حال حاضر سایز بزرگتر 8 “و 10” برای سهولت نصب بر روی لوله های بزرگتر ارائه می شود.

کاربرد این این عایق الاستومری لوله ای ساده بیشتر در خطوط لوله مدارس , بیمارستان , موسسات دولتی و اماکن تجاری میباشد که با توجه به کیفیت قابل قبول این عایق ها عمر لوله ها را افزایش میدهد و هزینه های جاری شما را کاهش میدهد.

تراکم بالای فوم این فوم لوله ای مشکی یا عایق لوله ای ساده باعث شده که نسبت به سایر فوم ها امکان مقاومت در برابر رطوبت پذیری بیشتری داشته باشد.
مخصوصا در لوله های آب سرد و خطوط لوله تبرید که امکان برفک زدن و رطوبت زیاد است که باعث خوردگی لوله ها میشود
وجود رطوبت بر روی لوله ها باعث رشد قارچ میشود که این عامل بر روی سلامتی انسان تاثیر مخربی دارد و با عایق کاری ساده میتوان از بروز آن جلوگیری کرد.

عایق الاستومری برای لوله مسی سیستم تبرید

عایق الاستومری دو نوع رولی و لوله ای موجود است که هریک از آن دو در ضخامت ها و ابعاد مختلفی تولید می شوند که بسته به نیاز مشتری ارائه می گردند.

این عایق هم به عنوان عایقی مناسب در برابر حرارت ایفای نقش می کند و هم استقامت خوبی در برابر صوت دارد، از این رو برای عایق بندی منازل مورد توجه بسیاری از پیمانکاران ساختمانی قرار گرفته است.

بعلاوه اینکه جهت نصب آسان این عایق ها، آن ها به شکل پشت چسب دار نیز عرضه می شوند که باعث می شود به راحتی بر روی سطوح مختلف نصب گردند.

امکان تهیه انواع روکش دار آن ها مانند روکش آلومینیومی و روکش پروتکت نیز فراهم بوده که برای کاربردهای خاص استفاده می شوند.

از این عایق ها در لوله مسی کولر گازی و یا صنایع گرمایشی شوفاژ خانه و آبگرمکن ها و یا اماکنی که رطوبت بسیار بالایی وجود دارد و باعث پوسیدگی لوله ها میشود و یا در صنایع بهداشتی که با عایق کاری مانع رشد باکتری ها و ویروس یا میکروب ها میشود.

عایق الاستومری لوله ای با روکش آلومینیومی

عایق الاستومری لوله ای با روکش آلومینیوم بسیار انعطاف پذیر و سبک بوده و ساختار سلول بسته، از آن یک عایق ایده آل ساخته است.

عایق لوله ای با روکش آلومینیوم برای کنترل تصعید یا چگالش و برفک در لوله های مسی آب سرد و خطوط تبرید و جهت جلوگیری از کاهش و هدررفت حرارت در انواع سیستم گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

از عایق الاستومری با روکش آلومینیوم، برای عایقکاری سیستم های لوله کشی و خطوط لوله انتقال سیالات، گازها و … در اماکن بیرونی که نور خورشید متسقیم بر آنها میتابد و یا در معرض گرد و غبار هستند استفاده میشود.

ضخامت روکش آلومینیوم در عایق های لوله ای الاستومری، 130، 170 و 230 میکرون می باشد.

همچنین این عایق ها با آلومینیوم مسلح شده با نخ فایبرگلاس نیز در دسترس می باشند.

عایق الاستومری لوله ای با روکش آلومینیوم

عایق الاستومری لوله ای با روکش پروتکت بلک و سیلور

عایق حرارتی یا برودتی الاستومری لوله ای ، ساختاری بصورت سلول بسته و غیر قابل متخلخل  دارد .

از عایق الاستومری لوله ای با روکش پروتکت مشکی و نقره ای یا سیلور ، برای عایقکاری انواع لوله در لوله کشی تاسیسات ساختمان و برج خنک کننده ی سرمایشی و همینطور سیستم گرمایشی در فضای داخلی که نیاز بیشتری به مقاومت در برابر رطوبت و فضار و ضربه داشته باشند استفاده می گردد .

عایق لوله ای با روکش پروتکت بلک و سیلور از سایز 4/1 اینچ تا 4 اینچ و در ضخامت های 6 ، 9 ، 13 ، 19 و 25 میلیمتر در دسترس بوده و برای انواع لوله های فولادی ، مسی و چند لایه قابل استفاده می باشند .

یک عایق الاستومری لوله ای باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

از مهمترین علت هایی که عایق الاستومری بسیار مورد توجه قرار گرفته است، سازگار بودن آن برای محیط زیست می باشد.

این عایق دارای انعطاف پذیری بسیار خوبی است به همین دلیل در موقعیت های مکانی متفاوتی قابل استفاده می باشد.

وزن سبک آن نیز امکان حمل آسان را فراهم می کند و می توان بر روی تاسیسات مختلف قرار بگیرد، بدون اینکه مشکلی برای آنها ایجاد نماید.

عایق مناسبی در برابر حرارت و آتش می باشد و در شرایط صنعتی که عوامل محیطی خطر آفرینی مانند آتش وجود دارد می تواند، به عنوان عایق نسوز مورد استفاده قرار بگیرد.

پایه این عایق از سلول های بسته ای است که داخل آنها از گاز پر شده و به همین دلیل است که از جذب رطوبت جلو گیری می کند.

این عایق در مقابل پشم شیشه دارای مزیت های بسیار زیادی است یکی از مهمترین ویژگی های مثبت آن سرعت در اجرای آن می باشد و سختی های نصب پشم شیشه را ندارد و پشم شیشه برای سلامت افراد حاضر در محیط و کسانی که آن را نصب می کنند بسیار خطرناک می باشد.

به صورت کلی می توان عایق لوله ای الاستومری را بسیار با دوام تر و مقاومت از انواع دیگر عایق ها دانست و چون دارای شکل های مختلفی نیز می باشد کاربرد های وسیعی خواهد داشت.

منبع: youtube

 

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.
دکمه بازگشت به بالا