خدمات صنعتیبرترین های کسب وکار ایرانی

نحوه کار استابلایزر

از آنجایی که استابلایزر ها هم برای دوربین های عکاسی، هم برای ولتاژ برق، هم برای لبنیات و هم برای کاربردهای دیگر استفاده میشوند، پاسخ به سوال “استابلایزر چیست” میتواند گوناگون باشد. در این مقاله قصد داریم توضیح کاملی از دستگاه استابلایزر های ولتاژ برق و همچنین نحوه ی فروش دستگاه استابلایزر را برای شما ارائه کنیم تا از 0 تا 100 استابلایزر را متوجه شوید و به طور دقیق به این سوال جواب دهیم که استابلایزر ولتاژ برق چیست؟ میدانیم که اکثر دستگاه ها و تجهیزات برقی اطراف ما، باید با برقی با ولتاژ 220 ولت کار کنند. البته بسیاری از این لوازم میتوانند با ولتاژی نزدیک به 220 هم به فعالیت خود ادامه دهند اما به مرور زمان راندمان آنها کاهش یافته و دچار استهلاک شدید میشوند.

اما دستگاه استابلایزر کجا وارد عمل می شود؟ اگر این ولتاژ خیلی افت کند و یا بیش از حد افزایش یابد، ظرف مدت کوتاهی تجهیزات شما از بین میروند و طبیعتا هیچ کدام از این تجهیزات برقی، در مقابل نوسان ولتاژ برق شهر گارانتی ندارند. به همین دلیل است که دستگاه های استابلایزر تولید شدند تا خیال مصرف کننده ها را از نوسان ولتاژ آسوده کنند. دستگاه استابلایزر برق میتواند این نوسان ولتاژ را جبران کند و ولتاژی دقیقا مطابق با آنچه که برای تجهیزات شما تعریف شده است در اختیار آن ها قرار دهد. بدین ترتیب لوازم برقی شما نه می سوزند و نه دچار آسیبهای ناشی از افت یا افزایش ولتاژ می شوند.

ضمن اینکه همه واحدهای اداری، تجاری، صنعتی و خانگی پویا و لوازم برقی آنها نیز روشن هستند. در این زمان مصرف برق به بیشترین اندازه خود می رسد و ولتاژ شبکه بسیار کم می شود. در فصل های خنک و در نیمه های شب که مصرف برق بسیار کم است، ولتاژ شبکه به بیشینه خود می رسد. درنتیجه تهیه ترانس اتوماتیک و استابلایزر مخصوصا در برخی مناطق پر افت و خیز ولتاژی ضرورت می یابد. شاید این توضیحات به صورت کلی بتواند به سوال استابلایزر چیست پاسخ دهد؛ اما برای اینکه بدانید برای مصارف شما در منزل یا محل کار، بهترین و مناسب ترین نوع ، باید ابتدا با انواع استابلایزر ها آشنا شوید.

اما به تازگی مدل جدیدی از استابلایزرها تحت عنوان هم به تولید رسیده که انقلابی در صنعت جبران نوسانهای ولتاژ به حساب میرود. ویدیو معرفی آیتمهای نمایشی استابلایزر سوئیچینگ پرنیک روی LCD: ترانس اتوماتیک با ساختار رله ای در روش نخست، یک اتو ترانسفورماتور () با چندین سر بیرون آمده از سیم پیچ ثانویه، به کار رفته است. پیاده سازی این ساختار، متناسب با دامنه ولتاژ ورودی با استفاده از رله انجام می شود و روش پله-پله آن نمی تواند ولتاژ بار را در مقدار ویژه ای تثبیت کند. بلکه همواره آن را در بازه مناسبی نگاه می دارد. از دیدگاه ما به کار بردن واژه استابلایزر برای چنین ابزاری نادرست بوده و ترانس اتوماتیک رله ای برای نام گذاری آن بهتر است. زیرا ولتاژ خروجی آن روی یک عدد تثبیت نشده است.

البته این واژه دانسته یا نادانسته به وسیله بسیاری از فروشندگان، همکاران و حتی سازندگان گرامی به کار برده می شود که نیازمند اصلاح است. همانطور که در پاسخ به سوال استابلایزر چیست  مشخص کردیم، استابلایزر جبران نوسان ولتاژ را به صورت دقیق رو عدد مدنظر انجام میدهد و سایر دستگاه هایی که این جبران را در بازه مشخص صورت میدهند، ترانس اتوماتیک نام خواهند داشت. ترانس اتوماتیک و دستگاه استابلایزر سروو موتوردار ساختار دیگری که به طور فراگیر برای جبران نوسان ولتاژ به کار می رود، اتو ترانسفورماتور دیگری است که سیم پیچی آن بر روی هسته های حلقوی انجام شده و تک تک دورهای آن در  دسترس هستند. از آنجا که شماره دورهای سیم پیچی بسیار زیاد است، به کار بردن رله برای وصل کردن آنها ناشدنی است.

از این روی، روکش لاکی سیم ها تراشیده شده و یک جاروبک زغالی که به خروجی وصل است به کمک یک موتور سروو روی آنها لغزیده و با جابه جایی آن ولتاژ خروجی تنظیم می شود. در این مدل با جابه جایی های اندک جاروبک، می توان نوسانات کوچک ولتاژ را نیز جبران نمود. بنابراین کارکرد این گونه جبران سازها بسیار به استابلایزر می ماند. ناگفته نماند لغزش پیوسته جاروبک همراه با خوردگی آن در کوتاه مدت به از بین رفتن آن و بروز اتصال کوتاه در سیم پیچی ترانس می انجامد. در چنین مواردی دستگاه دچار آسیب دیدگی جدی و جبران ناپذیر می شود. همچنین شتاب سامانه مکانیکی برای جابه جایی جاروبک بسیار پایین است. در نتیجه جبران جهش های ناگهانی ولتاژ با کندی فراوان همراه است.

تفاوت استابلایزرها

اما تفاوت این استابلایزرها در چیست؟ مثلا ممکن است شما بخواهید تنها برای بخشی از لوازم برقی منزل از استابلایزر استفاده کنید که در این صورت میتوانید از ، ، یا … استفاده کنید. بعضا استابلایزرهای ویژه تری نیز وجود دارد که میتوان از آنها به عنوان و یا اشاره کرد. بهرحال واضح است که با علم بر اینکه استفاده ی شما از استابلایزر چیست ، میتوانید انتخاب دقیق تری داشته باشید. استابلایزرها دسته بندی های دیگری نیز دارند که به مهمترین آنها اشاره شد. پس حالا میتوان برای خرید استابلایزر اقدام کرد. شاید بسیاری از مشتریان استابلایزرهای برق، این دستگاه ها را و حفاظت از لوازم برقی منزل بخواهند.

ریزپردازان با ارائه استابلایزرهای دانش بنیان ایرانی با حداقل 2 سال ضمانت و خدمات پس از فروش میتواند خیال شما را از بابت کیفیتی خاص، قیمتی مناسب و ضمانتی همیشگی راحت کند تا لوازم برقی خود را بدون دردسر از گزند نوسان ولتاژ رها کنید. حال که به تفصیل بررسی کردیم که دستگاه استابلایزر چیست ، چه کاربرد و مزایایی دارد، چه انواعی دارد و در هنگام خرید آن به چه نکاتی باید توجه کرد، می توانید با خیالی آسوده و شناخت کافی پا در مسیر خرید و تهیه دستگاه استابلایزر بگذارید و از کارشناسان متخصص وبسایت خبر آنلاین ، برای تثبیت ولتاژ تجهیزات برقی خود و استفاده از بهترین دستگاه استابلایزر راهنمایی بگیرید.

اما مهمترین و تاثیرگذارترین نکته در هنگام خرید استابلایزر چیست؟ لازم به ذکر است که برای اولین بار در ایران، با تولید دستگاه استابلایزرهای هوشمند سوییچینگ موفق شده است تا ثبت اختراع آنها را در ایران و خارج از ایران به ثبت برساند و استابلایزر های خود را با برند “پرنیک” به تنها استابلایزرهای الکترونیکی ایرانی دانش بنیان تبدیل کند. همچنین این استابلایزرها دارای 2 سال ضمانت تعمیر و 7 روز ضمانت بازگشت هستند که قابل تمدید میباشد. شاید همیشه تصور بر این بوده که محافظ های برق هم میتوانند کار استابلایزر و حراست از تجهیزات الکترونیکی را بر عهده بگیرند. اما این تصور غلطی است؛ چرا ؟

یک و چه میکند؟ زمانی که ولتاژ ورودی از حد قابل ملاحظه ای پایین تر یا بالاتر رفت، جریان را قطع کرده و دستگاه شما را خاموش میکند. این کار 2 مشکل در پی دارد: اول اینکه این ولتاژ قطع عموما روی 60 ولت پایین تر و بالاتر از حد مجاز است که همین ولتاژ هم میتواند کاملا تجهیزات شما را از بین ببرد. اگر این ولتاژ را محدود تر کنند، بخاطر نوسانات همیشگی ولتاژ، دستگاه های شما اکثرا خاموش خواهند بود. مشکل دوم هم به وضوح عدم کارایی وسایل برقی شما در زمان نوسان ولتاژ است. اما نحوه عملکرد استابلایزر چیست ؟ استابلایزرها بر خلاف محافظ های برق، جریان برق را قطع نمی کنند و این افت یا افزایش ولتاژ را جبران میکنند.

بهترین نحوه نصب استابلایزر چیست ؟

نصب استابلایزر مساله سخت و پیچیده ای نیست. شاید بسیاری با نگاه کردن به این دستگاه ها، به فکر فرو روند که نصب آن چقدر مشکل خواهد بود اما این گونه نیست. اگر از ترانس های اتوماتیک و استفاده کنید که خیلی ساده دوشاخه ی وسیله خود را درون پریزهای این ترانس ها فرو میکنید و از این پس برقی که از دستگاه استابلایزر به آن وارد میشود کاملا رگوله شده است. در واقع اگر ولتاژ کاهش یابد، این ترانس ها میتوانند ولتاژ را افزایش دهند و بالعکس؛ بدین ترتیب نه تنها تجهیزات شما خاموش نمیشوند بلکه با بهترین ولتاژ نامی خود به فعالیت ادامه میدهند.

اما اگر از استابلایزرهای سراسری استفاده میکنید، کافی است تا پس از نصب آن بعد از کنتور اصلی، از ترمینال های تعبیه شده در پشت دستگاه استفاده کنید. سیم ورودی اصلی ساختمان را به input و کابل خروجی را به output وصل میکنید و تمام برقی که وارد واحد شما می شود، تثبیت شده و بدون نوسان ولتاژ خواهد بود. هرچند که این نحوه نصب در دفترچه راهنمای تمام استابلایزرهای پرنیک ساخته ی ریزپردازان مدار سبز با جزئیات نوشته شده، اما در صورتی که همچنان برای نصب مشکلی داشتید، میتوانید از یک برق کار یا حتی کارشناسان ما راهنمایی بگیرید.

مزایای استابلایزر چیست و چگونه کار میکند؟

همانطور که پیشتر هم اشاره شد استابلایزر ها ( که به انواع گوناگونی مثل استابیلایزر یا استبلایزر هم شناخته می شوند ) و ترانس های اتوماتیک برای جبران نوسان ولتاژ برق شهری به کار می روند و به کمک آنها، می توان تجهیزات برقی را از گزند آسیب های ناشی از نوسان ولتاژ برق شهر، بیمه کرد. در واقع مهم ترین مزیت استفاده از دستگاه استابلایزر را میتوان افزایش طول عمر لوازم برقی، فعالیت با بالاترین راندمان کاری و عدم آسیب در مقابل نوسان ولتاژ برشمرد. علاوه بر موارد ذکر شده؛ استابلایزرهای برق میتوانند در مقابل اتصال کوتاه، افزایش ناگهانی ولتاژ بر اثر صاعقه یا کاهش ناگهانی ولتاژ و مشکلات دیگر، از وسایل برقی شما حفاظت کنند.

اما برای پاسخ به این سوال که نحوه کار استابلایزر چیست ، باید دید هر دستگاه استابلایزر از چه تکنولوژی ساختی بهره می برد. استابلایزرهای رله ای با قطع و وصل کردن کلیدها در هر بازه ی ولتاژی، استابلایزرهای سروو موتوری با حرکت زغال دوار روی صفحه و استابلایزرهای الکترونیکی با میکروپروسسور ها میتوانند تنظیم ولتاژ را انجام دهند که توضیحات مفصل آنها در این مقال نمی گنجد. برای مطالعه بیشتر به بخش مقالات فناوری ها مراجعه نمایید. شاید مانند هر وسیله دیگری، در هنگام به استفاده از استابلایزرهای دست دوم هم فکر کنید؛ اما این مورد را نمیتوان مانند وسایل الکتریکی دیگر دانست. شاید لزوما این کار اشکال نداشته باشد اما در اکثر موارد استفاده از استابلایزرهای دست دوم مشکلاتی را به همراه خواهد اورد.

استابلایزرهای معتبر دارای ضمانت و گارانتی تعمیرات می باشند تا در صورت بروز مشکل با خدمات پس از فروش خود بتوانند دوباره به فعالیت ادامه دهند؛ اما استابلایزرهای دست دوم عموما دوره گارانتی خود را پشت سر گذاشته اند و قابل اتکا نیستند؛ آن هم اگر محصولی غیر ایرانی و بدون گارانتی نباشند. از طرفی آن دستگاه استابلایزر برای مصارف همان مصرف کننده توصیه شده است و ممکن است تجهیزات شما دارای توان متفاوت یا نیاز خاصی باشند که استابلایزر دست دوم نتواند به آنها پاسخگو باشد. همچنین استابلایزرهای دست دوم قیمت خیلی متفاوتی با استابلایزرهای نو ندارند و به طور کلی استفاده از استابلایزر و ترانس دست دوم کار منطقی به نظر نمیرسد و توصیه نمی شود.

دکمه بازگشت به بالا