صندوق های سرمایه گذاری و معرفی اجزای تشکیل دهنده آن

صندوق های سرمایه گذاری یکی از ابزارهای پرکاربرد در عرصه مالی و سرمایه گذاری هستند که با توجه به نیاز مردم به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند. این صندوق ها،  سرمایه های خرد را جمع آوری و در بازارهای مختلف همچون سهام، ، اوراق بهادار، سپرده گذاری بانکی و … سرمایه گذاری می کند. تاثیر قیمت روز طلا 18 عیار و قیمت دلار در این صندوق ها همانند دیگر بازارهای ایران، بسیار چشمگیر می باشد..

تنوع این صندوق ها به گونه ای است که افراد با و انتظار بازدهی مختلف می تواند یکی از صندوق های سرمایه گذاری را انتخاب کند. سرمایه گذارانی که اوراق صندوق سرمایه گذاری خریداری می کنند نیاز به تحلیل بازار و ندارند اما اینجا سوال پیش می آید که بر چه اساسی یک صندوق سرمایه گذاری را انتخاب کنیم؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر صندوق براساس اساسنامه و امیدنامه صندوق فعالیت دارد. یکی از موضوعات قابل بررسی پیش از خرید اوراق صندوق سرمایه گذاری، ارکان صندوق در اساس نامه است؛ چرا که ارکان صندوق نشان دهنده عملکرد و سودآوری صندوق می باشد. با توجه به اهمیت ارکان صندوق، در این مقاله از سری مقالات آموزشی قصد داریم به معرفی ارکان صندوق سرمایه گذاری بپردازیم. جهت سفارش اینترنتی ساخت طلا کلیک کنید.

صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های  در بازار سرمایه است و یکی از فاکتورهای قابل بررسی برای انتخاب صندوق عملکرد محسوب می شود. عملکرد هر صندوق به عملکرد ارکان آن بستگی دارد که در اساسنامه تعریف آمده است.برای مشاهده سایت گلداکسیر روی لینک کلیک کرده و وارد سایت شوید

صندوق های سرمایه گذاری دارای یک رکن نظارتی و یک رکن اجرایی هستند. ارکان اجرایی شامل مدیر صندوق، ضامن، مدیر ثبت و کارگزار و همچنین ارکان نظارتی شامل حسابرس و متولی می شوند.

ارکان صندوق های سرمایه گذاری چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری یکی از روش های سرمایه گذاری غیر مستقیم در بازار سرمایه است و یکی از فاکتورهای قابل بررسی برای انتخاب صندوق عملکرد محسوب می شود. عملکرد هر صندوق به عملکرد ارکان آن بستگی دارد که در اساسنامه تعریف آمده است.

صندوق های سرمایه گذاری دارای یک رکن نظارتی و یک رکن اجرایی هستند. ارکان اجرایی شامل مدیر صندوق، ضامن، مدیر ثبت و کارگزار و همچنین ارکان نظارتی شامل حسابرس و متولی می شوند.

اجزاء ارکان صندوق های سرمایه گذاری

اشخاص زیر ارکان صندوق های سرمایه گذاری را تشکیل می دهند:

1- مجمع صندوق

مجمع صندوق، بالاترین رکن صندوق ها محسوب می شوند. این مجمع با حضور دارندگان حداقل نصف به علاوه یک گواهی سرمایه گذاری ممتاز تشکیل می گردد.

مهم ترین وظیفه مجمع صندوق، تصویب تغییرات لازم در و همچنین انتخاب ارکان اصلی صندوق همچون ضامن صندوق، حسابرس، متولی صندوق، مدیر و مدیر ثبت صندوق است.

اعضای مجمع صندوق ها بیشترین میزان در صندوق را دارند؛ در این میان کسانی حق رای دارند که دارای واحدهای سرمایه گذاری ممتاز باشند.

2- مدیر صندوق

مدیر صندوق رکن اجرایی صندوق و یکی از مهم ترین رکن های هر صندوق محسوب می شود. فرد انتخابی به عنوان مدیر صندوق باید دارای مجوز از نهادهای مالی بوده و طبق اساسنامه و امیدنامه صندوق، وظایف خود را انجام دهد.

مدیران سرمایه گذاری که تسلط زیادی در بازارهای مالی و دارند، توسط مدیر صندوق انتخاب می شود. این مدیران با هدف چیدن مناسب و افزایش بازدهی در صندوق فعالیت دارند.

وظایف مدیر صندوق به شرح زیر است:

 • بارگذاری گزارش های مهم صندوق در سامانه کدال
 • تحقق اهداف سیستم تحت کنترل
 • انتخاب مدیران سرمایه گذاری صندوق
 • تصمیم گیری در خصوصیت وضعیت پرتفوی صندوق
 • انتخاب کارگزار صندوق

3- ضامن نقدشوندگی/ ضامن جبران خسارت

نقدشوندگی یکی از مهم ترین فاکتورها برای انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری است؛ اما به دلیل هزینه بر بدون آن، برخی از صندوق ها دارای ضامن نقدشوندگی نیستند.

ضامن نقدشوندگی هر صندوق توسط مجمع صندوق انتخاب و پس از تایید سازمان بورس به سهامداران معرفی می شود. وظیفه ضامن در هر صندوق، تامین نقدینگی در زمان کسری وجه نقد برای ابطال اوراق صندوق های سرمایه گذاری است.

4- کارگزاری صندوق

تمام صندوق های سرمایه گذاری موظف هستند تا معاملات صندوق خود را تحت نظر یک کارگزاری مورد تایید انجام دهند. کارگزاری صندوق در ازای ارائه خدمات خرید و فروش اوراق صندوق، کارمزد دریافت می کند.

5- مدیر ثبت

صندوق های سرمایه گذاری که واحدهای زیادی دارند و تعداد سهامداران آن بیش از حد معمول است، مدیر ثبت دارد. صندوق هایی که اندازه کوچکی دارند، مدیر صندوق وظایف مدیر ثبت را انجام می دهد.

وظایف مدیر ثبت به شرح زیر است:

 • انجام امور
 • اجرای درخواست صدور و ابطال واحد های سرمایه گذاری
 • ثبت و دریافت مشخصات هویتی سرمایه گذاران

6- حسابرس

حسابرس نقش نظارتی در صندوق های سرمایه گذاری دارد. حسابرس توسط متولی انتخاب و در صورت تایید مجمع صندوق، فعالیت خود را آغاز می کند. عزل حسابرس نیز توسط متولی انجام می شود.

در نظر داشته باشید که حسابرس صندوق باید عضو موسسات حسابرس معتمد یا مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار باشد. حسابرس در هر صندوق به بررسی صورت‎ های مالی دوره ای و سالانه می پردازد.

7- متولی صندوق

متولی صندوق به عنوان امین سرمایه گذاران شناخته می شود. متولی توسط مجمع صندوق انتخاب شده و مورد تایید سازمان بورس قرار می گیرد. مشخصات متولی باید در امیدنامه صندوق ذکر و در کدال منتشر شود.

وظایف متولی شامل موارد زیر است:

 • نظارت بر فعالیت حسابرس و نظارت بر عملکرد مدیر صندوق
 • در صورت تخلف ارکان، متولی موظف به طرح دعوا به مراجع است.
 • نظارت بر عملکرد سایر ارکان صندوق
 • انتشار اطلاعات مهم صندوق
 • بررسی پرداخت و دریافت های صندوق

یک نمونه از ارکان صندوق سرمایه گذاری

برای دسترسی به اطلاعات صندوق سرمایه گذاری مانند امیدنامه، اساسنامه، ارکان صندوق و … می توانید به سایت صندوق مراجعه نمایید. به عنوان نمونه مشخصات صندوق و ارکان صندوق سهامی ارزش آفرین بیدار را مشاهده کنید.

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر صندوق سهامی ارزش به نشانی سایت صندوق مراجعه نمایید.

جمع بندی

ارکان صندوق های سرمایه گذاری یکی از فاکتورهای قابل بررسی برای خرید واحد های سرمایه گذاری صندوق ها است. وظایف مختلف اعم از بررسی وضعیت پرتفو، بازدهی تا نظارت بر عملکرد بر عهده ارکان صندوق می باشد.

به شما پیشنهاد می کنیم در زمان خرید اوراق صندوق های سرمایه گذاری علاوه بر مشاهده سایت گلداکسیر و کسب اطلاعات بیشتر، به ارکان صندوق نیز توجه داشته باشید.

دکمه بازگشت به بالا