چرا دیزنی تولیدات جهان سینمایی مارول را کاهش داده است؟


جهان سینمایی مارول شرکت دیزنی، جهان سینما و شکل ساخت و تولید فرنچایزهای سینمایی را به کل دگرگون کرد. به طوری که سلیقه و ذائقه مخاطبان جوان را تغییر داد و صدای اعتراض بسیاری از سینماگران را بلند کرد. بعد از سال ها انتظار برای بازگشت «جنگ ستارگان» (Star Wars) به سینماها یا حتی فقط یک سال برای آخرین فیلم از مجموعه «هری پاتر» (Harry Potter)، جهان سینمایی مارول در ابتدای کارش با انتشار چندین کار در یک سال تمام معادلات سینما را بهم ریخت. اول با اکران دو بلاک باستر در سال 2008 شروع کرد، و تا سال 2011، که هم اکران «تور» (Thor) را به خود دید و هم «کاپیتان امریکا: اولین انتقامجو» (Captain America: The First Avenger) الگوی کاری  خود را مشخص کرد.

این چنین شد که ما تقریباً هر سال شاهد اکران چند فیلم سینمایی مارول بودیم. به جز سال 2012، که سال مجموعه «انتقامجویان» بود، و سال 2020 که کرونا بود، دو فیلم سینمایی مارول در یک سال کمترین میزان تولیدی بود که طرفداران از استودیو مارول انتظار داشتند. و باقی قصه را هم که می دانید. وضعیت به گونه ای پیش رفت که اول ذائقه های مخاطبان جوان دستکاری شد، بعد خود مارول حتی نتوانست توقعات همین مخاطبان جوان شیفته تخیلات اغراق آمیز برآورده کند. حالا بالاخره مدیران دیزنی و مارول متوجه شدند که چه خطای بزرگی را مرتکب شدند.

دشمن انتقام جویان

در همین راستا، دیزنی به تازگی دیزنی اعلام کرد که می خواهد تولیدات سینمایی و تلویزیونی جهان سینمایی مارول را کاهش دهد. باب ایگر، مدیر عامل کمپانی دیزنی اعلام کرد که استودیو مارول در آینده نزدیک تنها روی انتشار دو مجموعه تلویزیونی و حداکثر دو تا سه فیلم در سال تمرکز خواهد داشد.

ایگر در گفت وگو با وبسایت رپ گفت: «من سخت دارم تلاش می کنم که استودیو تعداد خروجی هایش را کاهش دهد و بیشتر روی کیفیت تمرکز کند. بعضی از پروژه های آینده ما صرفاً نشانی از میل به افزایش تولیدات در گذشته است. ما کم کم می خواهیم دست از تمرکز روی کمیت برداریم و به جای چهار تولید تلویزیونی در سال به دو مجموعه برسیم و درباره فیلم سینمایی هم احتمالاً از چهار فیلم به دو یا حداکثر سه فیلم در سال می رسیم.»

ایگر با اشاره به پروژه های آینده استودیو مارول که یکی «کاپیتان امریکا: جهان جسور جدید» (Captain America: Brave New World) و «تاندربولتس» (Thunderbolts) در سال 2025 خواهد بود، افزود: «سال 2025 چند فیلم خوب خواهیم داشت و بعد دوباره می رویم سراغ تولید «انتقام جویان»های جدید که خیلی هم از این بابت هیجان زده ایم.»

لوئیز دسپوسیتو، یکی از رؤسای استودیو مارول هم در گفت وگویی با مجله امپایر گفت که روزگار سالی سه فیلم مارول دیگر واقعاً به سر آمده است. او گفت: «وقتی زیاد کار تولید می کنی، کیفیت کارت پایین می آید. ما دیگر نمی خواهیم این کار را بکنیم. از خطایمان درس گرفتیم.»

جهان سینمایی مارول

چندین تولید آخر جهان سینمایی مارول کاملاً خبر از شکست مطلق روند تصاعدی تولید استودیو مارول می دهد. و حالا به خاطر تغییر در سیاست کاری و به تعویق افتادن های مکرر پروژه های سال 2023 (بسیاری از پروژه های فاز پنجم جهان سینمایی مارول سال 2023 به دلیل اعتصابات نویسندگان و بازیگران در هالیوود به تعویق افتاد)، سال 2024 فقط شاهد یک فیلم سینمایی مارول خواهد بود؛ اولین فیلم فرنچایز «ددپول» در جهان سینمایی مارول به نام «ددپول و ولورین» (Deadpool & Wolverine) که ژوئیه 2024 به سینماها خواهد آمد.

اما فاز ششم جهان سینمایی مارول که از سال 2025 آغاز خواهد شد، در تضاد کامل با تصمیم تازه استودیو است. به جز دو فیلمی که بالاتر به آن اشاره شد، «چهار شگفت انگیز» (The Fantastic Four) و «تیغه» (Blade) هم در نیمه دوم سال اکران خواهند شد. همین طور چهار فیلم دیگر از جمله قسمت پنجم «انتقامجویان» بر اساس تقویم اکران استودیو در سال 2026 اکران خواهد شد. تنها سالی که استودیو مارول بیش از سه فیلم در سال اکران کرد، سال 2021 بود. در واقع همه گیری کووید سال 2020 باعث شد که تعداد اکران  های استودیو مارول در سال 2021 افزایش یابد.

البته نمی توان تصور و باور کرد که مدیران دیزنی و مارول از ابتدا از کیفیت کارهای خود و کمیت را فدای کیفیت کردن آگاهی نداشتند. اما گیشه باعث می شد نتوانند به این سویه حقیقت وقعی بنهند. امروز زمان خوبی برای بازگشت از این روند مخرب است. چون هم گیشه به اندازه کافی موفق عمل کرده، هم اگر مارول عقب نشینی نکند، نامش را تا ابد لکه دار خواهد کرد. بنابراین، این به موقع ترین و هوشمندانه ترین تصمیمی است که می شد در این مقطع در خصوص تولیدات مارول گرفت. باید دید که تصمیم موفقی خواهد بود یا خیر.

منبع: virginradio, variety, inverse

دکمه بازگشت به بالا