درد روی پای چپ نشانه چیست

ورم پا عارضه ای است که خیلی از افراد در طول زندگی دچار آن می شوند، معمولاً هم چند روز بعد و بدون هیچ اقدام درمانی از بین می رود. اما درصورتی که ورم از بین نرود یا با درد و مشکلات دیگری همراه باشد باید به عنوان یک نشانه ی خطر آن را بررسی کنیم، زیرا ممکن است علت ورم پا یک بیماری باشد. پس اگر می خواهید بدانید علت ورم پا نشانه چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد، خواندن ادامه ی این مطلب را از دست ندهید.

ورم پا به علت ادم

یکی از دلایل شایع ورم ساق پا یا ورم مچ پا تاثیر گرانش بر مایعات بدن است. معمولاً افراد شاغلی که مدت طولانی سر پا می ایستند دچار ورم پا می شوند. همچنین علت ورم پا در سالمندان و افراد ناتوان هم تجمع خون و مایعات در پاها است. در این موارد تغییر وضعیت و قدم زدن می تواند ورم پا از بین ببرد.

اما کسانی که با یک علت زمینه ای دچار ادم شوند، حتماً باید با استفاده از آزمایش های تشخیصی به علت ورم پا پی ببرند و بیماری را درمان کنند.

دکتر ارتوپدی  با تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های سیستم عضلانی اسکلتی از بیماران حمایت می کند و با توانبخشی  استخوان ها، مفاصل، رباط ها، تاندون ها، عضلات و اعصاب به آن ها کمک می کند عملکرد بهتری داشته باشند.

ورم پا به دلیل نارسایی قلبی

بروز نارسایی قلبی باعث می شود میزان جریان خون به قلب کاهش پیدا کند و به وریدها برگردد. در نتیجه با تجمع مایعات در پاها و بافت های بدن فرد با ورم مچ پا روبرو می شود. همچنین یکی دیگر از اثرات جانبی نارسایی قلبی این است که کلیه ها نیز نمی توانند آن و نمک را از بدن دفع کنند و پاها متورم می شود.

حتی بروز ورم پا بعد از عمل قلب باز هم یک اتفاق طبیعی است، چون تا چند روز ممکن است قلب نتواند خون را با قدرت پمپاژ کند، در نتیجه گز گز و بی حس شدن یا ورم پا قوزک پا ایجاد شود.

ورم پا در بارداری

یکی از مشکلات شایعی که برای خانم های باردار ایجاد می شود ورم پاها است. زیرا در طول دوران بارداری حجم خون و مایعات بدن به دلیل نیاز جنین به رشد افزایش پیدا می کند. این مایعات اضافی باید در بدن ذخیره شود، به همین دلیل ورم قوزک پا، ورم ساق پا و حتی دست و صورت در زنان باردار شایع است.

پره اکلامپسی در بارداری چیست؟

ورم پا در بارداری به تنهایی خطرناک نیست اما اگر همراه با سردرد، بالارفتن فشار خون یا تغییر در بینایی و کاهش حجم ادرار باشد نگران کننده است و ممکن است نشانه ی پره اکلامپسی باشد. پس اگر خانمی با این علائم مواجه شود باید برای درمان سریع ورم پا در بارداری اقدامات لازم را انجام دهد.

درصورتی که از تاپیک ورم قوزک پا در بارداری نی نی سایت نتوانستید پاسخ سوالات خود را پیدا کنید، می توانید به سایت پذیرش 24 مراجعه کنید و به صورت غیر حضوری از پزشک مورد نظر وقت بگیرید. در این شیوه با هزینه ی کم و در کوتاه ترین زمان می توانید پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

نوشته های مشابه

 • پا درد در بارداری نشانه چیست؟ + معرفی بهترین راه های درمان و کاهش درد

  1401-04-13

 • مشکل رایج آب آوردن زانو چگونه درمان کنیم

  1401-03-05

راه های درمان ورم پا در بارداری

خانم های باردار برای درمان ورم پا باید موارد زیر را رعایت کنند.

 • کفش راحت بپوشند.
 • از پوشیدن جوراب پرهیز کنند.
 • پاهای خود را آویزان نکنند.
 • از مصرف نمک خودداری کنند.
 • آب و مایعات زیادی بنوشند.
 • از ایستادن به مدت طولانی خودداری کنند.

ورم پا در اثر ضربه

برخی از افراد بعد از آسیب به اندام های تحتانی دچار ورم قوزک پا می شوند، معمولاً در رفتگی زانو یا مچ پا باعث ایجاد این عارضه می شود. برای درمان ورم پا در این موارد می توان از کیسه آب یخ استفاده کرد و پاها را در سطحی بالاتر از بدن قرار داد تا میزان تورم کمتر شود.

گاهی اوقات نیز آسیب و ضربه منجر به شکستگی استخوان می شود که در این موارد هم ممکن است ورم پا ایجاد شود.

کسانی که امکان حضور در مطب را ندارند یا در شهرستان هستند می توانند با امکانی که پذیرش 24 برایشان فراهم کرده است با دکتر ارتوپد آنلاین در تماس باشند و سوالات و مشکلات خود را رفع کنند.

علت ورم پا در بیماران کلیوی

کلیه مسئولیت تنظیم مایعات بدن را به عهده دارد و مواد اضافی را از بدن دفع می کند. پس درصورتی که کلیه دچار اختلال و نارسایی شود و نتواند عملکرد مناسبی داشته باشد، مایعات در بدن حبس می شود و  پاهای بیمار ورم می کند.

دکتر مچ پا، کف پا و ساق را از نظر واریس و ورم پا بررسی می کند و درصورتی که لازم باشد علاوه بر معاینات فیزیکی از آزمایشات تشخیصی استفاده می کند تا علت ورم پا را پیدا کند.

ارتباط کم کاری  تیروئید و ورم پا

کم کاری تیروئید یکی از بیماری هایی است که بر مفاصل و عضلات تاثیر می گذارد و علاوه بر ایجاد درد و سفتی موجب ورم شدید پا هم می شود. این افراد برای درمان کم کاری تیروئید باید دارو مصرف کنند تا هورمون تیروئید مصنوعی قرمزی و تورم مفاصل را کاهش دهد.

ارتباط ورم پا و دیابت

بیشتر افرادی که به دیابت مبتلا هستند از ورم مچ پا شکایت دارند.  زیرا رشته های عصبی پای بیماران در اثر بیماری آسیب می بیند و نمی تواند ارتباط مناسبی را بین مغز و عضلات برقرار کند، در نتیجه فرد دچار ضعف عضلانی می شود. از طرف دیگر گردش خون در رگ ها منظم نخواهد بود و مویرگ های آسیب دیده نمی توانند کمکی به بهبود جریان خون کنند. در نتیجه پاهای افراد مبتلا به دیابت متورم می شود.

داروهای دیابت نظیر روزیگلیتازون و متفورمین و ورم پا نیز با هم ارتباط دارند. همچنین ممکن است با شروع درمان افراد دیابتی به دلیل ارتباط بین انسولین و ورم پا فرد بیمار نگران شود، اما باید به این افراد اطمینان دهیم که هیچ جای نگرانی وجود ندارد و ورم پا بعد از چند روز از بین می رود.

دکتر توانبخشی بدون عمل جراحی مشکلات عضلاتی اسکلتی را درمان می کنند و  به بیمار در بالا بردن کیفیت زندگی و انجام عملکردهای طبیعی کمک می کند.

آیا ورم پا بعد از عمل جراحی خطرناک است؟

جراحی کردن نوعی آسیب بافتی است که باعث خروج مایعات از مویرگ ها به فضای بین سلولی و ورم در اندام های مختلف بدن می شود. به همین دلیل اغلب افراد بعد از عمل جراحی دچار ورم پا می شوند.

فرقی نمی کند بیمار تحت چه نوع عمل جراحی قرار بگیرد، ورم پا بعد از عمل استئوتومی یا عمل مفصل زانو یا آتروسکوپی زانو شایع است؛ حتی بسیاری از بیماران، ورم پا بعد از عمل هالوکس والگوس یا برداشتن قوز شست پا را هم تجربه می کند.

با وجود اینکه ورم پشت پا را باید به عنوان یک عارضه ی طبیعی و قابل کنترل در جراحی در نظر بگیریم اما درصورتی که ورم ساق پا یا پشت پا بعد از عمل جراحی طی یک هفته یا دو هفته ورم پا بهبود پیدا نکند و فرد نتواند فعالیت های عادی و روزمره را از سر بگیرد باید به عنوان یک نشانه ی خطر بررسی شود.

دکتر ارتوپدی کودکان در کنار جراحی از تجویز دارو و توانبخشی با استفاده از فیزیوتراپی و ورزش  برای ترمیم عضلات استفاده می کند

آیا ورزش کردن موجب ورم پا می شود؟

با اینکه ورزش کردن یکی از راه های مناسب به گردش درآمدن خون در بدن و جلوگیری از ورم پا استف اما برخی از افراد ادعا می کنند دچار ورم پا بعد از پیاده روی می شوند. حرف این افراد درست است اما علت ورم پا در این افراد پیاده روی نیست، بلکه پوشیدن کفش نامناسب و تنگ است. پس اگر می خواهید از ورم پا جلوگیری کنید، حتماً کفش مناسب بپوشید.

ورم پا را چگونه درمان کنیم؟

راه های مختلفی برای درمان ورم پا وجود دارد؛ همانطور که اشاره کردیم ساده ترین راه این است که پاها بالاتر از بدن قراربگیرند.

 • دارو درمانی

پزشکان در مواردی که بیمار به دلیل تجمع مایعات در بدن دچار این مشکل شده  باشد، می تواند با استفاده از دارو درمانی و قرص برای درمان ورم پا، حجم ادرار را افزایش دهد و ورم پا را از بین ببرد.

 • فیزیوتراپی

درمان سریع ورم پا  با استفاده از شیوه های درمانی فیزیوتراپی امکان پذیر است. در این شیوه به بیمار توصیه می شود از جوراب واریس استفاده کند، یا اینکه با استفاده از ماساژ درمانی مایع لنف تخلیه می شود و ورم پا از بین می رود.

 • درمان خانگی ورم پا

با ورزش منظم و حفظ وزن مناسب می توان میزان وم پا را کاهش داد. همچنین مصرف غذاهای حاوی پتاسیم و منیزیم یا مکمل می تواند تا حد زیادی ورم پا را از بین ببرد. یکی دیگر از ساده ترین اقدامات خانگی برای کم کردن ورم پا استفاده از دوش آب گرم یا قرار دادن پاها داخل آب و نمک اپسوم یا آب و روغن گریپ فروت است.

ورم دست و پا، درد در دست چپ

سوال بیمار: 
وقت بخیر مادرم 72 سال دارن، دو هفته ای هست که آرنج و روی پا و مچ پاشون ورم میکنه و خوب میشه، آزمایش دادن دکتر گفتن مشکلی ندارن جز چربی، که قرص دادن. دلیلش چیه و چه دکتری ببرم؟؟ البته همراه با این علائم، دست چپشونم درد میکنه. ممنون میشم راهنمایی کنید؟؟

پاسخ دکتر رقیه زارع دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی:

با سلام، بهتر است چکاپ از لحاظ بررسی عملکرد کلیوی بشوند. به متخصص داخلی مراجعه کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

ورم پا به تنهایی خطری ندارد، اما اگر با علائم زیر همراه باشد باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید

 • همراه بودن ورم پا و تنگی نفس
 • وجود زخم یا تاول روی پا
 • ورم پا همراه با خارش پوست
 • ورم پای راست یا ورم پای چپ به تنهایی
 • باقی ماندن جای انگشت روی پا بعد از فشار دادن

 


2.8/5


(32 نظر)

بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود با مشکل سرد بودن پا مواجه می شوند. بعضی از علل بروز این مشکل موقتی و بی ضرر هستند، اما تعدادی از آن ها می توانند نشان دهنده ی یک بیماری جدی باشند. اگر شما هم جزء افرادی هستید که علیرغم پوشیدن یک جفت جوراب پشمی و ضخیم همچنان از سرد بودن کف پا شکایت دارید، این مقاله از ای بی سی مگ را تا انتها بخوانید. در این مقاله علت سرد شدن پا را توضیح می دهیم و راه های مقابله با این مشکل را معرفی می کنیم.

علت سرد شدن پا چیست؟

سردی پا یکی از واکنش های طبیعی بدن به سرمای هوا است. هنگامی که بدن وارد یک محیط سرد می شود، عروق خونی در اندام ها از جمله دست ها و پاها منقبض می شوند. این امر باعث کاهش جریان خون در این نواحی می شود تا میزان گرمای خارج شده از بدن را کاهش دهد. با این حال، سرد بودن پا می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد، از جمله:

1. استرس یا اضطراب شدید

گاهی اوقات استرس یا اضطراب می تواند علت سرد شدن پا باشد. پمپاژ آدرنالین به داخل جریان خون یکی از پاسخ های طبیعی بدن به استرس است. آدرنالین باعث انقباض عروق خونی در اندام ها می شود و جریان خون را در پاها کاهش می دهد. هدف از این کار ذخیره  کردن انرژی است تا بدن بتواند برای هر گونه آسیب که ممکن است در اثر شرایط پراسترس رخ دهد آماده باشد.

دنیای مدرن مملو از عوامل استرس زا است، اما تعداد زیادی از آن ها تاثیر فوری روی بدن ندارند. بنابراین اگر واکنش های محافظتی به طور مداوم باعث سرد شدن دست و پا شوند، ممکن است ضرر آن ها از سودی که دارند بیشتر باشد. در این موارد، کاهش استرس و تنش می تواند به کنترل علائم آزاردهنده کمک کند.

2. گردش خون ضعیف

مشکلات گردش خون یکی از شایع ترین دلایل سرد شدن پا هستند. افراد مبتلا به گردش خون ضعیف اغلب برای رساندن خون کافی و گرم به اندام های خود دچار مشکل می شوند و احتمالا از سردی دست و پا شکایت دارند. بی حسی، گزگز و درد از سایر علائم گردش خون ضعیف هستند.

گردش خون ضعیف می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. زندگی کم تحرک یا نشستن پشت میز برای مدت طولانی ممکن است گردش خون را در پاها کاهش دهد و باعث سرد شدن آن ها شود. سیگار کشیدن هم می تواند رسیدن خون به نواحی مختلف بدن را دشوارتر کند، بنابراین افراد سیگاری احتمالا بیشتر از دیگران با مشکل سرد بودن پاها مواجه می شوند.

در بعضی موارد، کلسترول بالا علت سرد شدن پا است. چون این ماده باعث تشکیل پلاک داخل عروق می شود و گردش خون را در پاها کاهش می دهد. علاوه بر این، بعضی از بیماری های قلبی هم می توانند با سرد بودن پاها در ارتباط باشند.

درمان این مشکلات زمینه ای برای جلوگیری از عوارض ناشی از گردش خون ضعیف بسیار مهم است. به عنوان مثال، از آنجا که گردش خون ضعیف می تواند در بهبود زخم اختلال ایجاد کند، ممکن است در بعضی موارد به عفونت شدید مانند قانقاریا منجر شود.

 • 11 علت لرز بدن و نکته هایی برای درمان فوری لرز

3. کم خونی

کم خونی متوسط تا شدید یکی از دلایل سردی پا است. در کم خونی، تعداد گلبول های قرمز خون یا سطح هموگلوبین (پروتئین موجود در گلبول های قرمز که اکسیژن را حمل می کند) پایین است. شواهد نشان می دهد که کم خونی می تواند باعث خستگی مفرط، مشکلات تنفسی، سردرد، سرگیجه و سردی پاها و دست ها شود.

فقر آهن شایع ترین دلیل کم خونی است. این مشکل زمانی رخ می دهد که بدن شما آهن کافی برای ساخت هموگلوبین و گلبول قرمز ندارد. این نوع کم خونی معمولا به تغییر رژیم غذایی و مصرف مکمل خوراکی آهن به خوبی پاسخ می دهد، اما گاهی اوقات ممکن است به آهن تزریقی نیاز باشد.

کم خونی دلایل دیگری هم دارد، از جمله: بیماری های مزمن مانند سرطان، کمبود فولات (ویتامین B9) و ویتامین B12 و از دست دادن خون. خوشبختانه، با آزمایش خون می توان به راحتی علت کم خونی را شناسایی کرد.

شربت مولتی ویتامین آهن دار کودکان سانستول – 155 میلی لیتر

170,000

158,800

تومان

شربت مولتی ویتامین پلاس آهن سانستول – 155 میلی لیتر

159,000

تومان

مکمل آهن
مشاهده همه

4. دیابت

افراد مبتلا به دیابت ممکن است در معرض خطر ابتلا به مشکلات گردش خون مانند سردی پاها یا دست ها باشند. بالا بودن قند خون برای مدت طولانی می تواند به باریک شدن عروق و کاهش خون رسانی به بافت ها منجر شود که این ممکن است علت سرد شدن پا باشد.

در بعضی از افراد، دیابت باعث نوروپاتی محیطی می شود که یک نوع آسیب عصبی است. آسیب عصبی ناشی از دیابت معمولا در افرادی اتفاق می افتد که بیماری آن ها به خوبی کنترل نشده است. از سایر علائم آسیب عصبی می توان به احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی پاها اشاره کرد که ممکن است در شب بدتر شوند.

دستگاه تست قند خون فریسنس مدل TAG به همراه قلم و 10 عدد سوزن و 10 عدد نوار تست قند خون

580,000

519,000

تومان

دستگاه تست قند خون دیابان مدل SMM 1000 به همراه نوار تست قند خون بسته 25 عددی

392,000

تومان

دستگاه تست قند خون
مشاهده همه

5. اختلالات عصبی

علاوه بر نوروپاتی دیابتی، سایر اختلالات عصبی هم ممکن است در سرد شدن پاها نقش داشته باشند. آسیب عصبی می تواند در اثر ضربه یا جراحت مانند سرمازدگی شدید یا به دلیل یک بیماری زمینه ای از جمله بیماری کبدی، بیماری کلیوی یا عفونت رخ دهد. معمولا اختلالات عصبی با علائم دیگری مثل بی حسی و گزگز همراه هستند.

6. کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یک بیماری شایع است که در مبتلایان به آن تولید هورمون تیروئید کاهش می یابد. کاهش هورمون تیروئید روی متابولیسم که در تنظیم گردش خون، ضربان قلب و دمای بدن نقش دارد، تاثیر می گذارد. به همین دلیل، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید اغلب نسبت به سرما حساس هستند. همچنین ممکن است علائم دیگری مانند خستگی، یبوست، افزایش وزن و مشکلات حافظه را تجربه کنند.

بیماری های خودایمنی و اختلالات غده ی هیپوفیز در ابتلا به کم کاری تیروئید نقش دارند. این بیماری با اندازه گیری هورمون محرک تیروئید (TSH) در خون تشخیص داده می شود. درمان معمولا شامل مصرف داروهایی است که سطح هورمون تیروئید را در خون افزایش می دهد.

7. بیماری رینود

پدیده ی رینود یا بیماری رینود (Raynaud’s disease) مشکلی است که در پاسخ به محرک هایی مانند سرما یا استرس باعث تغییر رنگ اندام ها می شود. در پاها، علائم این بیماری شامل موارد زیر است:

 • تغییر رنگ انگشت های پا به سفید، آبی یا قرمز
 • درد و احساس سوزن سوزن شدن
 • بی حسی
 • احساس سرما

این علائم معمولا به طور مکرر ظاهر می شوند و از بین می روند. گاهی اوقات پدیده ی رینود نشانه ی بیماری دیگری مانند روماتیسم است. از سایر عوامل مرتبط با رینود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آترواسکلروز (تصلب شرایین)
 • اختلالات خونی
 • بیماری بورگر (لتهاب عروق خونی کوچک و متوسط در ​​دست و پا)
 • سندرم شوگرن (یک بیماری خودایمنی که باعث درد مفاصل، خشکی دهان، خشکی چشم و سایر علائم می شود)
 • بیماری تیروئید
 • پرفشاری خون ریوی (افزایش فشار خون در شریان ریوی که می تواند به نارسایی قلبی منجر شود)
 • مصرف بعضی از داروها مثل داروهای ضدبارداری، داروهای ضدآلرژی بدون نسخه و داروهای حاوی ارگوتامین (داروهای میگرن)

اگر علائم بیماری رینود را در انگشت های دست یا پا تجربه کردید، به پزشک مراجعه کنید تا علت بروز آن مشخص شود. اجتناب از محرک ها می تواند به پیشگیری از علائم رینود کمک کند، اما در بعضی شرایط ممکن است به دارو نیاز داشته باشید.

 • 11 نکته ی حیاتی برای محافظت از خانه در برابر سرما و یخبندان

کدام درمان های خانگی برای رفع سردی پا موثر هستند؟

همکاری با پزشک برای تشخیص هر گونه علت زمینه ای سردی پا بهترین کاری است که باید برای پیشگیری از بروز این مشکل انجام دهید. با این حال، بعضی از درمان های خانگی می توانند به گرم کردن پاها و کاهش مشکلات شما کمک  کنند. این راهکارها عبارتند از:

 • حرکت کردن: حرکت کردن منظم، برای مثال ایستادن در فواصل زمانی مشخص، ممکن است به درمان سردی پا کمک کند. چرا که خون را در پاها به جریان درمی آورد و باعث گرم شدن بدن می شود. افرادی که به دلیل شغل خود سبک زندگی کم تحرکی دارند احتمالا از این راهکار سود می برند.
 • پوشیدن جوراب و دمپایی: استفاده از جوراب های گرم یا دمپایی روفرشی برای افرادی که از سردی پا رنج می برند مهم است، به خصوص اگر کف خانه به اندازه ی کافی گرم نباشد.
 • شستن پاها: یکی از سریع ترین راه ی حل ها این است که پاهای خود را در آب گرم قرار دهید. وان یا لگن را با آب گرم پر کنید و پاهایتان را به مدت 10 تا 15 دقیقه داخل آن بگذارید. افراد مبتلا به آسیب عصبی ناشی از دیابت نباید از آب داغ برای گرم کردن پاهای خود استفاده کنند، چرا که ممکن است قادر به تشخیص دمای آب نباشد و به همین دلیل به طور تصادفی دچار سوختگی شوند.
 • پد حرارتی یا بطری آب گرم: کسانی که به دلیل سرد شدن کف پا برای خوابیدن دچار مشکل می شوند، می توانند هنگام خواب یک پد حرارتی یا بطری آب گرم را اطراف پاهای خود قرار دهند. پدهای حرارتی همچنین برای تسکین درد عضلانی ناشی از ایستادن طولانی مدت گزینه ی مناسبی هستند.

جوراب بافتنی زنانه مدل ماکسیم ساق بلند

69,000

35,000

تومان

جوراب بافتنی کد 25

220,000

تومان

جوراب بافتنی
مشاهده همه

چه زمانی برای کشف علت سرد شدن پا به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر به طور مکرر یا بدون هیچ دلیل واضحی دچار سردی پا می شوید، در مورد علل احتمالی آن با پزشک صحبت کنید. همچنین در مواردی که سرد شدن پا با علائم زیر همراه است، باید نزد پزشک بروید:

 • خستگی
 • کاهش یا افزایش وزن ناخواسته
 • تب
 • درد شدید مفاصل
 • وجود زخم روی انگشت ها که بهبودی آن مدت زیادی طول می کشد
 • تغییرات پوستی مانند بثورات پوستی یا ضخیم شدن پوست
 • سرد بودن یکی از پاها (احتمال دارد نشانه ی یک بیماری شریانی باشد)

اگر پاها از داخل سرد هستند اما در لمس متوجه ی سرد بودن آن ها نمی شوید، حتما به پزشک مراجعه کنید، چون این علامت ممکن است نشانه ی آسیب عصبی یا سایر بیماری های عصبی باشند.

چگونه پزشک علت سرد شدن پا را شناسایی و درمان می کند؟

پزشک برای تعیین علت سرد شدن پا، معاینه‎ ی بدنی انجام می دهد و سابقه ی پزشکی شخصی و خانوادگی شما را بررسی می کند. به علاوه، ممکن است برای تشخیص بعضی از بیماری های زمینه ای مثل کم خونی از آزمایش خون استفاده کند.

درمان سردی پا به علت بروز آن بستگی دارد. گاهی اوقات از بین بردن محرک ها کمک کننده است، اما در بعضی موارد برای کنترل بیماری  زمینه ای به تغییر سبک زندگی و دارودرمانی نیاز است.

 • چرا همیشه احساس سرما می کنم؟ (دلایل و درمان ها)

کلام پایانی

در بیشتر موارد، سرد بودن پا کاملا طبیعی است و با پوشیدن جوراب یا بالا بردن دمای محیط برطرف می شود. اما اگر این راهکارها موثر نبودند یا این مشکل به طور مکرر رخ داد، باید به پزشک مراجعه کنید تا علت سرد بودن پا را پیدا کند.

منابع: verywellhealth, medicalnewstoday

دکمه بازگشت به بالا