سریال بی گناه تا قسمت چند اومده

مهران احمدی کارگردان سریال نمایش خانگی بی گناه در گفت وگویی کوتاه با خبرنگار فرهنگی ایسکانیوز درباره احتمال ساخت فصل دوم این سریال اظهار کرد: فصل دوم سریال بی گناه دیگر ساخته نخواهد شد و ماجرا در همین یک فصل به اتمام رسیده است.

سرگیجه، سریالی در ژانر درام اجتماعی / موفقیت آقازاده بازهم تکرار می شود؟

به گزارش ایسکانیوز، بی گناه مجموعهٔ نمایش خانگی به کارگردانی مهران احمدی، تهیه کنندگی مصطفی کیایی و نویسندگی عماد رضایی نیک و رضا علی پور، به سرپرستی محسن کیایی در سال 1400 است.

این سریال در ژانر خانوادگی و درام است که محسن کیایی، ویشکا آسایش، شبنم مقدمی، مهران احمدی، ماهور الوند، آتیلا پسیانی، نسرین نصرتی، حسین پورکریمی، هدیه بازوند، نوید لایقی مقدم، منوچهر زنده دل، دنیا مدنی، مبینا طبایی، مهران وثوقی، مسعود رایگان، مهرانه مهین ترابی، رویا تیموریان، باران احمدی، احسان معجونی و یگانه رادبخش در آن به هنرمندی پرداخته اند.

داستان سریال بی گناه دربارهٔ فردی به نام بهمن مردانی است که پس از چند سال، برای کشف رازی که موجب فرار او از کشور شده بود، به ایران بازمی گردد.

گفتن است؛ آخرین قسمت این سریال روز یکشنبه 9 بهمن ماه 1401 از طریق پلتفرم فیلیمو پخش شد.

انتهای پیام/

خبرگزاری آنلاین ای بی سی مگ-گروه هنر و رسانه: سریال «بی همگان» تا قسمت بیستم همچون ساخته قبلی گروه سازنده اش یعنی «افرا» است؛ از شباهت در محتوا و شخصیت پردازی گرفته تا استفاده از بازیگران مشترک با نقش های یکسان. خط اصلی داستان  هردو اثر ماجرای عشق پسر فقیر به دختر پولدار و سنگ اندازی ها و تحقیرهای پدر دختر است، در هردو اثر پسر فقیر از راه به در می شود با این تفاوت که در «افرا» پسر فقیر به قتل می رسد اما در «بی همگان» پسر با دیگری ازدواج کرده و از زندگی دختر ثروتمند بیرون می رود.

*جذابیت سریال از نیمه دوم

«بی همگان» شاید تا نیمه داستان حرف جدیدی برای گفتن نداشته باشد و همان تم و ایده تکراری تاریخ سینما و تلویزیون از فیلم فارسی تا به امروز را دنبال می کند. ایده پسر خوش قلب تهی دست و دختر پولدار بریده از خانواده، اما سریال در نیمه دومش از این کلیشه دور شده، و بعدازآن است که به سمت جذابیت گام برمی دارد.

گویی تمام شخصیت ها از نیمه دوم اثر وجه دیگری از وجودشان را به مخاطب نشان می دهند؛ امیرعلی سرگردان و خسته از تلخی ها و بدشانسی های روزگار با ازدواجی در ظاهر اجباری به آرامشی عمیق می رسد، یوسفیان برای مقابله با رانت خواری عزمش را جزم می کند و الناز از دختری محجوب و باشخصیت به دختری حسود و کینه ای تبدیل می شود.

فیلم ساز با هوشمندی و سر صبر و حوصله در نیمه اول داستان به قدری شخصیت ها را خوب و دقیق به مخاطب معرفی می کند و زمینه های لازم برای این تغییرات را در داستان می چیند که مخاطب به راحتی این تغییر و تحولات شخصیت های داستان را می پذیرد و با آن ها همراه می شود و این مهم ترین رمز موفقیت یک اثر نمایشی است.

درواقع در سریال «بی همگان» مخاطب با انسان های فرازمینی که هیچ شناختی از آن ها ندارد، روبه رو نیست و فیلم ساز زیرکانه برش هایی از زندگی قابل باور برای مخاطب را در سریال گنجانده است و شخصیت ها بر اساس آنچه مدام درکنارمان اتفاق می افتد طراحی شده اند و هر تماشاگری با هر ایده و جایگاهی می تواند خودش و اطرافیانش را در سیر قصه پیدا کند تا حس هم ذات پنداری به عنوان برگ برنده هر درام در این سریال به درستی محقق شود.

*بی همگان به سر شود بی تو به سر نمی شود

داستان سریال «بی همگان» مصداق بارز این مصرع از غزل مشهور مولاناست: بی همگان به سر شود بی تو به سر نمی شود. هم می توان گفت منظور همان وجود مقدس الهی است که اصل هستی و مرکز دایره آفرینش است و بدون او بنده هیچ است، امیرعلی قطعاً اگر اعتقادات قوی و توکل نداشت در کوران حوادث تلخ زندگی تسلیم می شد.

در مفهومی تقلیل یافته می توان گفت خانواده مهم ترین دارایی هر فرد است و بدون خانواده فرد هیچ پشتوانه ای بعد از خدا ندارد و به صورت خاص تر پدر محور اصلی و کانونی استواری خانواده است. در «بی همگان» مخاطب با خانواده هایی اصیل و درست حسابی روبه روست و درواقع خانواده به معنای حقیقی کلمه به تصویر کشیده شده است.

دو خانواده مسلمی و یوسفیان که داستان حول زندگی آن ها روایت می شود گرچه ازنظر فرهنگ، سطح اقتصادی و حتی باورهای دینی با یکدیگر متفاوت اند اما در هردو اعضا، روابط درست و محترمانه با یکدیگر دارند؛ از یکسو پدر و مادر مورداحترام فرزندان هستند حتی در خانواده یوسفیان مهشید برخلاف تصور رایج در عرف و سینما، نمونه یک نامادری دلسوز و بامحبت است و از سوی دیگر فرزندانی که مورداحترام و مشورت والدین قرار می گیرند.

الناز و امیرعلی اگرچه برای رسیدن به یکدیگر با مخالفت خانواده ها روبه رو هستند اما همواره در چارچوب ادب و احترام خواسته های خود را بیان می کنند، یادمان بیاید امیرعلی در مقابل تمام تحقیرها و توهین های پدر الناز فقط سکوت می کند و درخواستش را مطرح می نماید و یا الناز همواره با حجب و حیای خاصی با پدرش صحبت می کند و باوجود اخلاف نظری که با او دارد، پدرش را عاشقانه دوست دارد و سعی می کند نگرانی های پدرانه او را درک نماید.

اهمیت نقش پدر در شکل گیری شخصیت و اعطای عزت نفس به فرزند به ویژه در مورد شخصیت میثم بسیار مشهود است. میثم که بعد از قتل پدرش تمام عقده هایش سرباز کرده و به پسری پرخاشگر و عصبی تبدیل شده به تدریج تحت تأثیر رفتارهای مؤدبانه و محترمانه امیرعلی قرار می گیرد، امیرعلی که گرچه ادعای پدری برای او ندارد اما سعی می کند با دردودل کردن با او و شریک کردن او در مسائل و مشکلات خانواده عزت نفس را به او برگرداند. فیلم ساز با به تصویر کشیدن رابطه میثم و امیرعلی در کنار رابطه مهشید و الناز سعی دارد تا کلیشه های غلط موجود درباره روابط نامادری و ناپدری با فرزندان را درهم بشکند.

*امیرعلی قهرمان «بی همگان»

امیرعلی بی تردید قهرمان محبوب «بی همگان» است، پسری آرام و محجوب و کم حرف که نه خوشحالی زیاد و نه فوران خشم در چهره اش چندان نمایان نمی شود. پسری که در دامان خانواده ای معتقد و همراه و همدل بزرگ شده و هیچ گاه سطح اقتصادی پایین خانواده مانعی برای تلاش و پیشرفت او نبوده است، اینکه چگونه از ابتدا رابطه عاشقانه میان او و الناز شکل گرفته از نقاط مبهم داستان است وجا داشت فیلم ساز بجای برخی از سکانس های اضافه با فلش بک های بیشتری گذشته این دو نفر را به تصویر می کشید.

درست است امیرعلی در ابتدا برای رهایی از زندان با مریم ازدواج می کند اما به تدریج تحت تأثیر شخصیت صبور و متین مریم قرار می گیرد. مریم نمونه ای از زن های جوان خودساخته ای است که گرچه بر اساس تقدیر دربند شوهری لاابالی و خلاف کار است اما تمام سعی خود را می کند تا پول حرام وارد زندگی خود و فرزندانش نشود. زن تنهایی که باید در چند جبهه بجنگد؛ بیماری دختر و عمویش (پدر همسرش)، مرگ شوهر و سرکشی پسر. تلاش های مریم برای نجات زندگی اش برای مخاطب دل نشین است و حتی مخاطب زندگی آرام با امیرعلی و خانواده خوب او را حق مریم بعد از گذراندن تنش های گذشته می داند.

*کلام آخر

در پایان باید گفت «بی همگان» یک درام خانوادگی تمام عیار است که گرچه با داستانی تکراری و تلخ و کشدار آغاز شد اما توانست در ادامه با محوریت قرار دادن زندگی جوانان و پرداخت به مسائلی چون نقد رانت و رانت خواری و مفاسد اقتصادی، نقد پول های شبهه دار و حرام، توجه ویژه به تولیدات دانش بنیان به عنوان راه برون رفت از فشار تحریم ها و بیان موانعی که بر سر راه جوانان خلاق و کارآفرین است، مخاطب تلویزیون را با خود همراه سازد.

تعدد شخصیت های داستان سبب شد تا «بی همگان» روایتی باشد از زندگی آدم هایی از طیف های مختلف؛ از خانواده ثروتمند یوسفیان گرفته تا خانواده مسلمی و خانواده اصلان؛ از امیرعلی نخبه گرفته تا ارشیا مکار و حیله گر، از یوسفیان نادم و پشیمان تا برادران بانفوذ گوهران و از الناز شکست خورده گرفته تا مریم صبور و قانع و قطعاً یکی از امتیازات «بی همگان» همین تعدد و تنوع شخصیت هاست که سبب شده مخاطب بتواند باهم ذات پنداری با حداقل یکی از این کاراکترها، سریال را هر شب دنبال کند.

پایان پیام/ ت 34


دکمه بازگشت به بالا