هنر و سینما

برندگان جشنواره کن 2024 اعلام شدند


شان بیکر که یک دهه ی قبل از او به عنوان یکی از استعدادهای جدید فیلم سازی نام برده می شد، سرانجام به آنچه سزاوارش بود رسید و با «آنورا» (Anora) نخل طلا را به خانه برد. فهرست کامل برندگان جشنواره کن 2024 را در ادامه مطالعه کنید.

برندگان جشنواره کن 2024

شان بیکر، برای نخستین بار نخل طلا را به خانه برد        

شان بیکر نخستین فیلمساز آمریکایی از سال 2011 است که جایزه ی بزرگ جشنواره کن را به خانه می برد؛ آخرین بار، این ترنس مالیک بود که با «درخت زندگی» صاحب این جایزه شد. بیکر پیش از این، با «پروژه فلوریدا» و «موشک قرمز» نیز در این فستیوال حضور پیدا کرده بود. او پس از دریافت جایزه، از اهمیت اکران فیلم ها در سالن های سینما صحبت کرد: «به جهان باید یادآوری شود که در خانه فیلم دیدن، همزمان که با گوشی موبایل کار می کنید، راه درست [تماشای آثار] نیست. فیلم دیدن با دیگران در سالن سینما، یکی از بهترین تجربه های مشترک است. بنابراین می گویم که آینده ی سینما همان جایی است که از آن آغاز شد: سالن سینما.»

برندگان جشنواره کن 2024

کامیل کوتین، مجری اختتامیه جشنواره کن 2024

کامیل کوتین، بازیگر و کمدین فرانسوی که سریال «کارگزار مرا خبر کنید!» را در کارنامه دارد، مجری مراسم اعلام جوایز بود. هیئت داوران جشنواره کن 2024 -که اغلب زن بودند- را هم این چهره های شاخص تشکیل داده بودند: گرتا گرویگ (رئیس هیئت)، خوان آنتونیو بایونا (فیلم ساز اسپانیایی)، ابرو جیلان (بازیگر و فیلمنامه نویس ترکیه ای)، پیرفرانچسکو فاوینو (بازیگر ایتالیایی)، لیلی گلداستون (بازیگر آمریکایی)، هیروکازو کورئیدا (فیلمساز ژاپنی)، نادین لبکی (بازیگر و کارگردان لبنانی)، اوا گرین و عمر سی (بازیگران فرانسوی).

شان بیکر در کنار جرج لوکاس افسانه ای

شان بیکر در کنار جرج لوکاس افسانه ای

پایال کاپادیا که با فیلم «هرچه نور تصور می کنیم» (All We Imagine As Light) از معدود فیلمسازان هندی جشنواره کن در سه دهه ی اخیر به حساب می آمد، جایزه  بزرگ جشنواره کن (دومین جایزه مهم این فستیوال) را به خانه برد (آخرین بار، در سال 1994 بود که شاجی ان. کارون با فیلم «صاحب» در مقابل «پالپ فیکشن» کوئنتین تارانتینو قرار گرفت). فیلم درباره ی تعامل سه زن هندی از سه رده ی سنی و طبقه ی اجتماعی مختلف است.

وایولا دیویس، بازیگر آمریکایی نیز در مراسم اعلام جوایز حضور داشت.

در یکی از لحظات جالب مراسم، کامیل کوتین، سخنرانی بازیگر فرانسوی، لوران لافیت -که برای اهدای اولین جایزه روی صحنه آمده بود- را قطع کرد و گفت که سخنرانی  او توسط چت جی پی تی نوشته شده است. سپس لافیت برنده ی بهترین فیلم نامه را اعلام کرد که این جایزه به کارگردان فرانسوی، کورالی فارگیت برای فیلم «ماده» (The Substance) رسید. این فیلم ترسناک با بازی دمی مور و مارگارت کوالی، در مجموع نقدهای مثبتی هم دریافت کرد و قصه ی یک بازیگر بازنشسته و مجری تلوزیون (مور) را روایت می کند که به سراغ مصرف یک ماده ی غیرقانونی رفته که ظاهر می تواند آدم ها را به صورت موقت جوان کند.

کارلا سوفیا گاسکون به نمایندگی از تیم بازیگری «امیلیا پرز» روی صحنه آمد.

هیئت داوران در یک حرکت منحصربه فرد، تصمیم گرفت تا جایزه ی بهترین بازیگر زن را به جای یک بازیگر، میان چهار بازیگر تقسیم کند و از قضا هر چهار بازیگر از یک فیلم انتخاب شده اند: «امیلیا پرز» (Emilia Pérez) ساخته ی ژاک اودیار که سابقه ی کسب نخل طلا را هم در کارنامه دارد. این فیلم کمدی موزیکال که داستان آن در مکزیک اتفاق می افتد، داستان یک قاچاقچی کارتل مواد مخدر را روایت می کند که ناپدید می شود و سپس به عنوان یک زن بازمی گردد. هیئت داوران که ظاهرا از همه ی بازیگران زن فیلم به یک اندازه رضایت داشته اند، سلنا گومز، زوئی سالدانا، کارلا سوفیا گاسکون و آدریانا پاز را به طور مشترک، بهترین بازیگر زن اعلام کردند. «امیلیا پرز» جایزه ویژه هیئت داوران را هم به خانه برد.

ژاک اودیار، کارگردان «امیلیا پرز»، جایزه ویژه هیئت داوران را دریافت کرد.

در سوی مقابل، جایزه ی بهترین بازیگر مرد به جسی پلمونس رسید که در «انواع مهربانی» (Kinds of Kindness)، اثر جدید یورگوس لانتیموس سه نقش متفاوت را بازی می کند.

میگل گومیس (سمت چپ) در کنار ویم وندرس

جایزه ی بهترین کارگردانی هم به فیلمساز سرشناس پرتغالی، میگل گومیس برای فیلم «گرند تور» (Grand Tour) رسید. این فیلم سیاه  و سفید، قصه ی مردی را روایت می کند که از تعهد و عشق ترس دارد، بنابراین به کشورهای مختلف قدم می گذارد تا با نامزدش روبه رو نشود. ماجراها در دوران جنگ جهانی اول اتفاق می افتد و با مرد جوانی به نام ادوارد آغاز می شود که منتظر رسیدن کشتی لندن است، کشتی ای که نامزد او، مولی در آن حضور دارد. اما ادوارد ناگهان دچار ترس، شک و تردید می شود و پیش از رسیدن مولی، به سنگاپور فرار می کند. با این حال، او گویی نمی تواند از این رابطه رها شود و مولی مثل سایه در تعقیب او است.

قاب ماندگار جشنواره کن 2024، فرانسیس فورد کوپولا در کنار جرج لوکاس

فرانسیس فورد کوپولا که چهل وپنج سال قبل، جایزه نخل طلا را برای «اینک آخرالزمان» (1979) به خانه برد، در مراسم امسال روی صحنه رفت تا به دوست و همکاری قدیمی اش، جرج لوکاس، یک جایزه ی افتخاری اهدا کند.

متیو روبینه با «آرماند» صاحب جایزه دوربین طلایی شد

فهرست کامل برندگان جشنواره کن 2024 را در ادامه می توانید مطالعه کنید.

فهرست کامل برندگان جشنواره کن 2024

  • نخل طلا: «آنورا» ساخته ی شان بیکر
  • جایزه  بزرگ جشنواره کن: «هرچه نور تصور می کنیم»
  • بهترین کارگردان: میگل گومیس برای «گرند تور»
  • بهترین بازیگر مرد: جسی پلمونس برای «انواع مهربانی»
  • بهترین بازیگر زن: سلنا گومز، زوئی سالدانا، کارلا سوفیا گاسکون و آدریانا پاز برای «امیلیا پرز»
  • دوربین طلایی: «آرماند» به کارگردانی هالفدان اولمان توندل
  • نخل طلای بهترین فیلم کوتاه: «مردی که نمی توانست ساکت بماند» ساخته ی نیبویشا سیچویچ
  • جایزه ویژه هیئت داوران: «امیلیا پرز»
  • جایزه ویژه: «دانه ی انجیر معابد»
  • بهترین فیلم نامه: کورالی فارگیت برای «ماده»

منبع: variety

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا