لوازم خانگیبرترین های کسب وکار ایرانی

دستکش های ضد برش آخرین خط دفاعی

وقتی در جایی که احتمال برخورد دستان شما با چیزی که به اندازه کافی تیز برای ایجاد بریدگی وجود دارد، پوشیدن دستکش محافظ بسیار ضروری و با اهمی است. این دستکش ها برای کار با ورق یا لوله شیشه ای با لبه های تیز، شیشه های شکسته، سرامیک، ورق فلز، صافکاری ماشین یا استفاده از چاقو، تیغ، اره دستی و غیره مناسب هستند. دستکش های مقاوم در برابر برش برای کار  با اجسام تیز در نظر گرفته شده اند. مانند چاقوها و محافظت اندکی در برابر صدمات سوراخ شده ایجاد می کنند.

نازک و راحت هستند اما هنوز هم می توانند تیغه ها را دفع کنند

وقتی  نام “دستکش های ضد برش” را می شنوید، چه چیزی به ذهن شما خطور می کند؟ آیا دستکش های ضخیم و آهنی مانند را تصور می کنید؟

جالب است بدانید که بسیاری از مقاوم‌ترین دستکش‌های  ضد برش امروزی دقیقاً برعکس تصور شما هستند. امروزه دستکش های ضد برشی ساخته شده که نازک، متناسب با دستانتان و بسیار راحت هستند با این حال، آنها هنوز هم می توانند تیغه ها را دفع کنند. چطور ممکن است؟

با ما همراه باشید تا جادویی ترین دستکش های کار را مشاهده نمایید.

انتخاب یک جفت دستکش ضد برش مناسب به نوع کار شما و اهداف شما بستگی دارد. صنایع مختلف  وظایف متفاوتی را ایجاب می کند. بنابراین چه به دنبال گرما، دوام، مقاومت در برابر برش، کنترل گرفتن، قابلیت تنفس یا محافظت در برابر مواد شیمیایی هستید دستکش ضد برش جزء تجهیزات شما خواهد بود.

برای آگاهی از مواد بکار رفته در دستکش های ضد برش و اینکه کدام یک برای شما مناسب است به خواندن این مقاله ادامه دهید.

عناصر مقاوم در برابر برش

عناصری مختلفی مقاومت در برابر برش را دارند که هرکدام به تنهایی سطح پایه ای از مقاومت برش را ارائه می دهند، اما هنگامی که شروع به ترکیب آنها می کنیم، آن موقع است که مقاومت برش واقعاً شروع به افزایش می کند.

نخ:  با نگاهی دقیق به یک دستکش نخی مقاوم در برابر برش، به نظر می رسد که تنها با یک نخ ساخته شده است، اما در واقع یک نخ سه لایه است که برای ترکیب چندین عنصر در یک نخ مهندسی شده است.

استحکام قدرت: عنصر استحکام به استحکام ذاتی ماده مورد استفاده برای تولید نخ اشاره دارد. از نظر دستکش های محافظ، هم پاراآرامید  Kevlar (para aramid)  و هم پلی اتیلن Dyneema با کارایی بالا  الیاف بسیار قوی در نظر گرفته می شوند.

اگرچه این الیاف بسیار قوی هستند، اما به خودی خود معمولاً دستکش هایی با سطح برش ANSI 2 تولید می کنند که در برابر برش چندان مقاوم نیست. با این حال، هنگامی که با عناصر دیگر مقاومت برش ترکیب می شوند، می توانند نخی تولید کنند که بالاترین سطح مقاومت برش را ارائه می دهد.

سختی : آیا تا به حال در مورد دستکش های مقاوم در برابر برش حاوی شیشه یا فولاد شنیده اید. با رشد روزافزون علم  مهندسین مواد توانستند  با مهندسی کردن مواد بسیار سخت  مانند شیشه یا فولاد در خود نخ  ، به نوعی الیاف بسیار مقاوم در برابر برش دست یابند .

اگر فکر شیشه در دستکش باعث خارش شما می شود نگران نباشید، چیزی احساس نمی کنید!

با نگاهی دقیق به یک نخ سه لایه، ممکن است بتوانید سه قطعه مختلف را که نخ را تشکیل می‌دهند، تشخیص دهید، اما چیزی که نمی‌بینید صدها الیاف رشته‌ای است که هر تکه نخ را تشکیل می‌دهند. نحوه حرکت این الیاف رشته ای با یکدیگر است که به تعیین سطح مقاومت برش کمک می کند.

هیچ یک از این عناصر به تنهایی در برابر برش مقاوم نیستند  به همین دلیل است که آنها باید با هم کار کنند. دانشمندان این مواد بسیار مقاوم در برابر برش را در یک شاهکار مهندسی ترکیب می کنند که امکان محافظت از برش را در یک دستکش راحت و متناسب فراهم می کند.

چرم و پنبه

 یکی از رایج ترین تصورات غلط در مورد مقاومت برش این است که چرم یک ماده مقاوم در برابر برش است. این موضوع درست است که یک دستکش چرمی بسیار ضخیم درجاتی از مقاومت در برابر برش را ایجاد می کند، اما پنبه در واقع مقاومت برش بیشتری نسبت به چرم دارد.

برای داشتن محافظت در برابر برش چرم باید آنقدر ضخیم باشد که به یک دستکش بسیار ناراحت کننده تبدیل شود که مهارت کمی برای شما باقی بگذارد. دلیل اصلی که شما را ملزم به استفاده از دستکش های ضد برش می کند ، این است که پوست شما به راحتی بریده می شود. و از آنجایی که چرم فقط پوست یک حیوان است، به همین راحتی بریده می شود.

دستکش ضد برش چیست؟

دستکش ضد برش یا مقاوم در برابر برش، دستکش هایی هستند که در صورت نصب، پوشیدن و استفاده مناسب، در برابر بریدگی تیغه ها، ابزارها یا مواد (تیز) مقاومت می کنند.

این نام به یک تمایز مهم اشاره دارد. اینها دستکش هایی هستند که در برابر بریده شدن مقاومت می کنند. آنها یک مانع بین دست و برش تیز ایجاد می کنند.

استفاده از دستکش‌های ضد برش ممکن است برخی از دست‌ها را در برابر خطرات دیگر مانند سوراخ شدن یا ساییدگی محافظت کنند .

سطوح مختلف مقاومت برش (و معنای آنها)

A1 – دستکش محافظ، سطح 1: تحمل 200 گرم تا 499 گرم بار برش

A2 – دستکش محافظ، سطح 2: تحمل 500 گرم تا 999 گرم بار برش

A3 – دستکش محافظ، سطح 3: تحمل 1000 گرم تا 149 برش بار

A4 – دستکش های محافظ، سطح 4: تحمل 1500 گرم تا 2199 گرم بار برش

A5 – دستکش های محافظ، سطح 5: تحمل 2200 گرم تا 2999 گرم بار برش

A6 – دستکش های محافظ، سطح 6: گرم تا 3090 گرم را تحمل می کند. بار برش

A7 – دستکش محافظ، سطح 7: تحمل 4000 گرم تا 4999 گرم بار برش

A8 – دستکش محافظ، سطح 8: تحمل 5000 گرم تا 5999 گرم بار برش

A9 – دستکش محافظ، سطح 9: تحمل 60 گرم یا بیشتر بار برش

چه عواملی بر مقاومت دستکش های ضد برش اثر می گذارند؟

عوامل مختلفی بر مقاومت برش دستکش در هنگام استفاده تأثیر می گذارد، از جمله:

 • فرکانس تماس تیغه
 • نوع تیغه (مانند چاقو، تیغه چرخان، لبه فلزی مهر شده)
 • مقدار نیروی اعمال شده
 • طول و جهت نیروی برش یا تماس
 • محل نیروی تیغه روی دستکش
 • شکل و طرح لبه برش (لبه تیغ، دندانه دار، دندانه دار و غیره)

در بین همه اینها، نیرو یکی از مهم ترین عوامل است که مقاومت برش در دستکش های ضد برش را تعیین می کند. یک دستکش سطح 1 که تحت نیرویی بالاتر از ظرفیت آزمایش شده خود قرار می گیرد، احتمالاً از کار می افتد.

مواد مقاوم در برابر برش

دستکش های ضد برش را می توان از ترکیبات زیر تهیه کرد:

 • پارچه پلی استر مصنوعی
 • پارچه نایلون مصنوعی (پلی آمید)
 • الیاف فوق العاده قوی ساخته شده از پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق العاده بالا
 • کولار (الیاف آرامید مصنوعی)
 • توری فلزی یا بافت فلزی
 • مواد طبیعی مختلف (لاستیک، پنبه، پشم، چرم)

تقریباً تمام دستکش های ضد برش موجود ترکیبی از یک یا چند مورد از این مواد هستند. این مواد دارای خواص مشابه ضد برش  هستند. با این حال، هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که ممکن است هنگام در نظر گرفتن سایر خطراتی که کاربر ممکن است در معرض آنها قرار گیرد مرتبط باشد. برای مثال:

پلی استر در برابر آب مقاوم است و سریع خشک می شود.

نایلون بسیار قوی است، مقاوم در برابر سایش است و حساسیت لمس عالی را ارائه می دهد.

کولار ذاتاً در برابر شعله مقاوم است.

انتخاب و خرید دستکش ضد برش مناسب

برای انتخاب درست دستکش ضد برش مناسب با فعالیت شما بهترین راه این است که فهرستی در مورد آنچه از یک دستکش ضد برش برای یک کار خود می خواهید یا انتظار دارید تهیه کنید

به عنوان مثال، آیا دستکش مقاوم در برابر برش که استفاده می کنید، در برابر اسید های ضعیف یا سوراخ شدن نیز مقاومت دارد؟

با پاسخ دادن به این سوالها به راحتی می توانید بهترین دستکش ضد برش را انتخاب نمایید.

مجموعه آرکو با توان تخصصی بالا و سالها پیشینه ی چشم گیر کاری در تامین لوازم و تجهیزات ایمنی توانسته با کیفیت ترین دستکش های ضد برش با برندهای معتبر جهانی را با بهترین قیمت در اختیار شما قرار دهد. ما نیاز شما را به احساس راحتی ، ایمنی بالا و تناسب دستکش ضد برش با دستانتان را برطرف ساختیم.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا