کتراک ماده تخریب کننده

کتراک  یک ماده غیرانفجاری و تخریب کننده  برای صنعت معدن و کاوش های زمین شناسی استفاده میشود. این ماده انبساط واعمال فشار بسیاربالا است و محل مورد استفاده حتی سنگ و بتن را نیز از بین میبرد.

مواد شیمیایی که جایگزین مواد منفجره در خرابی  معدن و استخراج معدن است این مواد شیمیایی سوراخ هایی در سنگ ها ایجاد میکند. استفاده از مواد منفجره معمولی نیز این عملیات انجام می شود. به جای مواد منفجره مخلوط دوغاب ماده تخریب کننده غیر انفجاری درون سوراخ های ریخته می شود. طی چند ساعت طولانی آینده ، دوغاب منبسط میگردد و سنگ  ها را به شکل ترک خوردگی و ناشی از مواد منفجره خراب میشود.

قیمت کتراک

مناسب بودن قیمت خرید و فروش کتراک از مواد شیمیایی برای تخریب و سوارخ کردن است .این ترکیب ها  به صورت پودری خاکستری رنگ شبیه به سیمان است که با آب مخلوط میشود. کتراک یک ماده منبسط شونده غیرانفجاری است که با ایجاد نیروی کشش زیاد بدون گاز و حرارت خرابی وشبیه مواد منفجره است. این ماده در معادن زیرزمینی استفاده میشود برای تخریب ساروج ، سنگ ، بلک پاور و تخریب بتن یا سیمان در صورت لزوم در هر جایی بدون ایجاد صدا به راحتی مورد استفاده میشود و ایجاد ترک های عمیق بر روی ساختار مورد نظر و بطور کامل تخریب میشود.

این ترکیب درخیلی از کشورهای اروپایی و اسیایی برخلاف مواد منفجره بدون محدودیت هایی  در دسترس معادن است. ترکیبات نسبت به مواد منفجره بسیار ایمنی کمتری دارد. برای جلوگیری از انفجار بخار طی چند ساعتی اول از قرار دادن در محل باید بر استفاده ازآن نظارت کنید.

این ماده برای استخراج معادن ، تخریب صخره های سنگی و احجام بتنی ، حفاری و احداث تونل ، تخریب انواع بتن ها استفاده میگردد.

کاربرد و روش کتراک

نسبت به مواد منفجره دیگر راحت ترصورت میگیرد. استفاده درست درمناطق مسکونی به دلیل تخریب بدون ارتعاش و صدا است . این ماده بدون هیچ محدودیتی در تمامی فصول سال استفاده میشود.

داشتن یک کتراک برای آماده سازی آن  ترکیب با آب مخلوط میشود. این ماده حین سخت شدن فشاری بیش از 700 کیلوگرم بر سانتی مترایجاد میشود که سخت ترین سنگ ها و ساروج ها را از بین می برد. برای استفاده از کتراک ابتدا باید در فواصل مختلف  در محل مورد نظر سوارخ خایی به قطر35 میلی متر ایجاد کنید. باید به آن توجه داشته باشید .هرچه سختی محل بیشتر باشه باید در فواصل کوتاهی سوارخی  ایجاد کنید تا تخریب بطور کامل صورت بگیرد.

برای سنگ های خیلی سخت فواصل حفره ها باید 16 سانتی متر و برای سنگ های نرم فواصل تا 60 سانتی متر باشد. بازدهی عالی و بالا داشته باشد. قطر سوراخ  هرچه بیشتر باشه تخریب بهتر وفوری است..

دفینه و گنج

کاربرد کتراک

آماده سازی کتراک آنرا به نسبت 4 به ۱ با آب به خوبی مخلوط شود تا ملات یکدست بدست بیاد. برای آماده سازی کتراک آب سرد معمولی با دمای 6 تا 38 درجه استفاده کنید.

باید عملیات تخریب در اوایل روز که سنگ یا محل مورد نظر در اثر تابش آفتاب گرم نشده انجام شود توجه داشته باشید هنگام ریختن ملات در حفره ها تا 80 درصد پرکنید تا جا برای انبساط این سنگ ها وجود داشته باشد.

ملات بعد از ریختن ته نشین میشود و بعد ازنیم ساعت فعل و انفعالات شیمایی  انجام میشود. و کل فرآیند بسته به سختی ملات محل 1 تا 3 ساعت زمان میبرد..

کتراک پودر آسیب زا

کتراک به چشم آسیب میزند. هنگام کا ر با پودرو ملات از عینک مخصوص استفاده کنید. گاز حاصله از فعل و انفعالات شیمیایی که در سوراخ ها استفاده میشود . باعث تنگی تنفس میشود. پس ازتمام شدن ملات از محل دور بشوید..

اگر با چشم برخورد کرد  حتما محل را خشک کنید و حتما با اب فراوان به خوبی شستشو دهید . سوراخ ها به صورت تقریبی پر کنید قطر چال ها را  50 میلی متر بکنید تا سنگهای خیلی سخت بین 20تا30 سانتی متر برای سنگهای متوسط بین 20تا40سانتی متر و برای سنگهای نرم بین 16تا30۰ سانتی متربکنید.

فاصله بین چالها باید بر طبق الگوی خاصی رعایت بشود . اجرا عموما جهت طراحی فواصل چالها استفاده می شود.

چقدر از کتراک استفاده میکنند؟

برای سنگ ,بتن بدون الماتور و ساروج در صورتی که دور این مواد باز باشد درهرمترمکعب بین 8 تا 17 کیلو مصرف میگردد. اگر دورکار بسته باشد یا در خاک مدفون بشود  برای هر متر مکعب بین 30 تا 60 کیلو بسته به لوازم حفاری کردن و فضای کار کتراک استفاده میشود. برای بتن مسلح برای هر متر مکعب بسته به شرایط الماتور و فضای کار بین 35 تا 60 کیلو کتراک مصرف میشود.

قبل استفاده از کتراک

ماده کتراک به صورت پودری و به صورت دوغابی است که  برای چشم ها  ضرر دارد و باید در تمام مراحل کارازعینک ایمنی استفاده شود . در صورتی که  کتراک از چاله ها به صورت خود و دستتان رفت باید در هوا از محیط دور شوید تا باعث تنگی تنفس نشوید و دچارسوزش چشم نشوید.

در صورتی که کتراک به صورت پودری و به صورت دوغابی به چشم رفت  چشم ها با آب تمیز و خنک کنید و حتما پانسمان کنید.
کتراک در سنگهای پردرز و شکاف مناسب نیست. مواد ، از درزها حرکت میکند و شکستگی ایجاد میشود. این ماده تنها در مورد سنگهای بدون درز و شکاف استفاده میشود .امروزه با پیشرفت های امروزه  در تولید کتراک به وجود می اید.

در ایران از کتراک بیشتراستفاده میشود  معادن سنگ گرانیت ، در پروژه های عمرانی و راه سازی برای تخریب و شکستن سنگها است و برای شکستن بتن و یا ساروج استفاده کنید.

دکمه بازگشت به بالا