برترین های کسب وکار ایرانیعلمی و پزشکی

آیا خود ارضايي عوارض دارد؟

یکی از مسائلی که امروزه گریبان گیر بسیاری از جوانان شده است، مسئله ی خودارضایی و لاغری بر افراد است. معمولا زمانی که صحبت از خودارضایی می شود، فکر افراد به سمت جوانان مجرد و بیشتر پسران می رود. اما باید بدانید که متاسفانه انجام این عمل در میان مردان و زنان متاهل و دختران نیز رایج است. انجام خودارضایی توسط هر فردی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اما نتایج آن در افراد مختلف یکسان بوده و باعث بروز مشکلات متعددی می شود. امروزه یکی از مقولات مطرح و مورد توجه، مسئله مشکلات جنسی و فقدان عملکرد جنسی مناسب در بین زوجین است که می تواند موجب بسیاری از اختلافات بین همسران باشد. همشهریان گرامی در صورتی که با چنین معضلاتی روبرو هستید؛ باید به یک پزشک مراجعه نمایید تا با دریافت راهکارهای مناسب از این افراد، بتوانید به زندگی جنسی خود سر و سامان دهید.

چرا افراد خودارضایی را انجام می دهند؟

خودارضایی در مردان و زنان و در رده های سنی مختلف انجام می گیرد. بنابراین نمی توان گفت تنها دلیل آن عدم دسترسی به شریک جنسی یا عدم رضایت از رابطه جنسی است. چراکه فرد ممکن است از سنین خیلی پایین نیز این کار را انجام دهد. معمولا در بزرگسالان عدم رضایت از ، نداشتن امکان ازدواج، عدم دسترسی به شریک جنسی و عدم آگاهی کامل در خصوص رفع نیازهای جنسی همسر از دلایل اصلی خودارضایی است. اما در کودکان ممکن است مشاهده یک فیلم یا برخی آزارهای جنسی مقدمه ای برای شروع این کار باشد. در بعضی مواقع نیز فرد قبل از ازدواج این کار را انجام می داده و به آن اعتیاد پیدا کرده است. بنابراین حتی در صورت وجود رضایت از رابطه جنسی خود ممکن است هر از چند گاهی این کار را نیز انجام دهد.

عوارض خود ارضایی در مردان چیست؟ (مضرات خودارضایی)

عوارض خودارضایی مردان بستگی به دفعات و نوع انجام این عمل دارد. گزارشات در این باره ضد و نقیض است. اما به هرحال تاکنون شواهدی برای مضر بودن این عمل وجود ندارد. افرادی که در طی روز دفعات خود ارضایی آن ها زیاد است ممکن است که دچار زخم های آلت تناسلی و خستگی و ضعف شوند. همچنین درمورد خودارضایی در مردان به صورت وسواس و اجبار نیز نیاز به صحبت است.

افرادی که به خودارضایی اعتیاد دارند، حتی در مواقعی که هیچ تحریک جنسی دریافت نمی کنند دچار نوعی احساس اجبار و وسواس برای انجام این عمل می شوند. افرادی که با هرزه نگاری ها و فیلم های پورن به خود ارضایی دست می زنند، اندکی با افراد دیگر تفاوت دارند. منظور از این امر در واقع مسئله اعتیاد به پورنوگرافی است، نه صرفا دیدن آن. عوارض خود ارضایی در مردان بیشتر از خانم ها است که در ادامه به آنها می پردازیم.

1. مختل شدن زندگی روزمره یکی از عوارض خودارضایی در آقایان

در موارد اندکی، برخی افراد ممکن است بیش از میزان دلخواه خودارضایی کنند که از پیامدهای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از دست دادن شغل، مدرسه یا رویدادهای مهم اجتماعی از اولین عوارض خودارضایی در مردان می باشد
 • ایجاد اختلال در فعالیت های روزانه از مضرات خودارضایی پسران است
 • تاثیرگذاری بر مسئولیت ها و روابط از دیگر عوارض خودارضایی در پسران است
 • خودارضایی ممکن است راه فراری برای مشکلات ایجاد شده در روابط یا جایگزینی برای تجربه های واقعی باشد اما در واقع اینطور نیست

2. خود ارضایی موجب می شود فرد احساس گناه کند

 • یکی از تاثیرات منفی خود ارضایی بر روان فرد احساس شرم یا گناهاست. شاید بتوان این مورد را از بدترین عوارض خودارضایی در پسران دانست و همه آن را تجربه کرده اند.
 • این احساس گناه در پسرها متفاوت است، یعنی یکی برای سلامتی جسمانی ناراحت می شود، یکی به خاطر گناهی که کرده ناراحت است و خیلی موارد دیگه اما نقظه مشترک همه آنها این است که حس ناراحتی بدی برای چند روز سراغشان می آید و این به تنهایی از بدترین عوارض خودارضایی در پسران و مردان است.
 • این که برخی افراد بیش از حد به خود سخت می گیرند می تواند ناشی از مسائل اخلاقی، مذهبی یا فرهنگی باشد.
 • این افراد معمولا بین بایدها و نبایدهای زندگی خود و هر آن چه که لذت بخش و طبیعی است گیر می کنند. این احساس گناه موجب از بین رفتن عزت نفس، اعتماد به نفس وبروز علائم استرس زیاد فرد می شود.

3. تخلیه انرژی به شکلی بد از دیگر مضرات خود ارضایی در مردان است

این مورد را نمی توان قطع به یقین از عوارض خودارضایی در آقایان به شمار آورد، اما به واسطه قابل لمس بودنش می توان آن را یکی از اثرات برجسته خودارضایی دانست.خود ارضایی انرژی زیادی را از فرد می گیرد به علاوه افزایش احساس ضعف در مردان ناشی از خود ارضایی زیاد استبر عکس ارتباط جنسی ایمن و سالم که تنها به ارضای میل جنسی منجر می شود، استمنا باعث می شود کل قوای بدنی مرد تخلیه شود، البته بهتر است به جای تخلیه بگوییم ضعیف می شود.به همین خاطر در بیان عوارض خودارضایی در مردان از واژه ضعف جسمانی استفاده می شود.

4. اعتیاد به خودارضایی از دیگر عوارض خود ارضایی در مردان است

 • اعتیاد به خودارضایی می تواند ناشی از تغییراتبیولوژیکی بدن باشد.
 • طبق مطالعه جدیدی که در یک مجله پزشکی منتشر شده است مردانی که بیش از حد خود ارضایی می کنند و در واقع به این کار اعتیاد پیدا کرده اند فرق چندانی با افراد معتاد به مواد مخدر ندارند
 • خودارضایی زیاد بر روی روابط فرد تاثیر منفی می گذارد و می تواند موجب بروز اختلال در کار و درس که نتیجه آن بازده کمتر فرد است شود.
 • حتی جالب است بدانید که این اعتیاد بعد از ازدواج و برقراری رابطه جنسی هم ادامه خواهد داشت چون دیگر مسئله نیاز جنسی مطرح نیست بلکه ذهن افراد به استمنا کردن عادت کرده و نمی توانند آن را کنار بزارند.

پس می بینید که یکی از عوارض خودارضایی در مردان تغییر در نوع باورها و نیازهای رایج است.

5. اختلال در انزال

همانطور که قبلا گفتیم خود ارضایی زیاد اختلال در انزال در ارتباط است، این از عوارض خودارضایی در مردان است که اکثرا به آن مبتلا هستند!

6. تاثیر بر زندگی جنسی از مضرات خود ارضایی پسران است

این مورد با موردی که پیش از این ذکر شد یعنی زود انزالی یا دیر انزالی در ارتباط است. خودارضایی بیش از حداز این جهت که از لذت ناشی از رابطه جنسی می کاهد بر زندگی جنسی فرد تاثیر زیادی می گذارد.وقتی که مرد از رابطه جنسی کمتر لذت ببرد پس نمی تواند همسر خود را به ارگاسم برساند و آن حس ناب را به او منتقل کند

عوارض خودارضایی چگونه از بین میرود؟

نکته مهم دیگر این است برای از بین رفتن عوارض خودارضایی باید به طور پیوسته اینکار را انجام ندهید، برای مثال اگر از هفته ای یک بار آن را تبدیل به ماهی یک بار کنید، کار خاصی نکرده اید و منتظر از بین رفتن عوارض نباشید، برای از بین رفتن باید یک بار برای همیشه آن را ترک کنید و دیگر سمت آن نروید تا عوارض از بین برود.

اما دقیقا چطور؟ پاسخ خیلی ساده است، بدن ما بهترین درمانگر برای خود است، وقتی که خودارضایی نکنید، خواب درست داشته باشید، استرس و اضطراب نداشته باشید (ِیا مقدار کم باشد) و تغذیه مناسبی داشته باشید، به مرور زمان بدن شروع می کند به ترمیم خود و بعد از مدت ها کاملا بشاید تابه حال بارها اصطلاح خود ارضایی را شنیده و یا افرادی را دیده باشید که نسبت به این کار اعتیاد دارند.

بسیاری از والدین و خانواده ها از انجام این کار، در فرزندان خود، به ویژه نوجوانان ابراز نگرانی می کنند و بابت به خطر افتادن سلامت جسم و روان آن ها دلواپس هستند. این مسئله گاهی به ندرت و گاهی به صورت شدید و مانند یک فعالیت روتین و روزانه در برخی افراد خودش را نشان می دهد که در بسیاری موارد زمینه ایجاد مشکلات روحی و جسمی را فراهم می کند.

خود ارضایی چیست؟

پیش از پرداختن به عوارض خودارضایی و تاثیراتی که بر جسم و روح انسان می گذارد، بهتر است به سوال خود ارضایی چیست یا خود ارضایی چگونه است، پاسخ دهیم. خود ارضایی شکلی از تحریک جنسی است که بدون نیاز به شریک جنسی و به تنهایی انجام می گیرد. در این حالت فرد به تحریک اندام جنسی خودش می پردازد و در بسیاری از موارد از این طریق ارضا می شود. این رفتار ممکن است در افراد مجرد و متاهل بروز کند و شدت گرفتن آن برای هر دو گروه مضراتی دارد که زندگی زناشویی و حتی فردی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

خود ارضایی در چه سنی رخ می دهد؟

اقدام به خود ارضایی را می توان در سنین گوناگونی دید که تفاوتی میان زن و مرد ندارد. یک فرد می تواند در سن 18 سالگی به این کار روی بیاورد و فرد دیگری در 40 سالگی. بنابراین در نظر گرفتن یک سن خاص برای این عمل، کار چندان درستی نیست. البته در دورانی که فرد از نظر جنسی میل و رغبت بیشتر و توانایی فعالیت را دارد، خود ارضایی نیز بیشتر انجام می گیرد. عوارض خود ارضایی نیز در سنین گوناگونی بروز می کند و ممکن است شدید، متوسط یا ضعیف باشد.

آیا کودکان هم خود ارضایی می کنند؟

بسیاری از والدینی که فرزندان کوچک دارند، نگران خود ارضایی آن ها هستند و یا از رفتارهایی که کودک در برخورد با اندام جنسی خود بروز می دهد، شکایت می کنند. باید بدانید که خود ارضایی در کودکان با خود ارضایی در بزرگسالان بسیار متفاوت است.

کودکان هیچ درک و تصوری از لذت جنسی ندارند. بنابراین خود ارضایی در آن ها به هیچ عنوان به معنای لذت بردن یا رسیدن به ارضای جنسی نیست. خود ارضایی در کودکان به دلیل کنجکاوی آن ها نسبت به اندام تناسلی شان انجام می گیرد. بنابراین می توان گفت به همان اندازه که چشم، گوش، دست یا پای کودک برای او قابل کشف و جذاب است، اندام جنسی او هم این قابلیت را دارد. به همین دلیل خود ارضایی در کودکان به معنای انحراف جنسی آن ها نیست و معایب خود ارضایی که در بزرگسالان بروز می کند، در آن دیده نمی شود.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا