برترین های کسب وکار ایرانیتکنولوژی

نحوه ساخت بتن اکسپوز + مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز

بتن اکسپوز، پنل های پیش ساخته ایی است که قابل استفاده برای نمای خارجی، داخلی و یا کف است و بعد از استفاده از آن هیچ مصالح و یا پوشش دیگری بر روی آن استفاده نمی شود. بنابراین کیفیت و سطح ظاهری پنل ها بسیار اهمیت دارد.

بتن یکی از مصالح پرمصرف در صنعت ساخت و ساز در جهان است. این محصول به دلیل سهولت در تولید، عمر بالا و مقاومت در برابر شرایط جوی است که یک بخش جدایی ناپذیر از صنعت ساختمان است. بنابراین با توجه به پیشرفت طراحی های مدرن و اکسپوز، این متریال به ویژه در سازه های معماری بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

کاربرد بتن اکسپوز

نمای داخلی و خارجی ساختمان: چون سطح بتن اکسپوز صاف است، برای نمای داخلی و خارجی مورد استفاده است.

فضاهای عمومی و تجاری: استفاده از بتن در فضاهای عمومی و تجاری به عنوان پوشش نهایی، بدون هیچ لایه دیگری بر روی آن می تواند یک انتخاب اقتصادی باشد.

دیوارهای داخلی و خارجی: استفاده از بتن اکسپوز یا دیوارپوش بتنی در دیوارهای داخلی و خارجی یکی از مدرن ترین انتخاب ها برای ساختمان های جدید است.

محوطه سازی: از بتن اکسپوز می توان برای کفپوش های راه باغ ها یا پوشش دیوارهای حصار در باغ ها و یا سازه هایی برای زیبایی در پارک ها استفاده کرد.

اطراف سازه های آبی و استخرها: همانطور که گفتیم بتن اکسپوز در برابر آب مقاوم است. بنابراین از آن در اطراف بناهای آبی و استخرها استفاده می شود.

بتن اکسپوز کف: پنل های بتن اکسپوز کف در ابعاد مختلف می تواند جایگزین خوبی برای کفپوش هایی از جنس های مختلف مانند سنگ، آجر و … باشد. ابعاد این پنل ها با توجه به مکانی که قرار است در آن استفاده شوند، تعیین می شود و بین 2.5 تا 5 سانتی متر است.  مثلا برای مکان های شلوغ، پنل هایی با ضاخمت بیشتر استفاده می شود.

مزایای بتن اکسپوز

یکی از مزایای بتن اکسپوز عمر طولانی  آن است.  از دیگر ویژگی های آن می توان به مقاومت مناسب آن در برابر اشعه uv اشاره کرد، بنابراین در طول زمان تغییرات رنگ چندانی ندارد. هم چنین بتن اکسپوز عایق مناسبی برای صوت و حرارت است. از مزایای دیگر آن به سرعت نصب شدن آن است.

دوام و مقاومت بالا

 نمای ساختمان به عنوان یکی از مهمترین آیتم های ساختمان همواره در برابر نور خورشید و شرایط سخت جوی  قراردارد که تعمیر و ترمیم آن نه تنها هزینه های بالایی برای مالکان خواهد داشت بلکه مشکلاتی فراوانی برای مالکان و مجاوران پیش خواهد آورد. بتن نمایان یکی از مقاوم ترین و با دوام ترین متریال های نمای ساختمان می باشد.

سرعت اجرای بالا

یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب هر متریال سرعت اجرای آن می باشد. تایل بتنی اکسپوز مسلح به صورت پیش ساخته بوده و در نصب آن نیازی به ملات نمی باشد. به همین دلیل با سرعت زیادی نصب آن انجام می پذیرد.

زیبایی منحصر به فرد

یکی از دلایلی که پنل ها و نمای بتن اکسپوز را همه نمی پسندند، این است که زیبایی خاصی دارد. زیبایی خاص نمای بتن اکسپوز باعث می شود که افراد خاص و با سلیقه خاص این محصول را بپسندند.  این محصول معمولا مورد توجه و مورد تایید افرادی است که به معماری و سبک مدرن علاقه دارند.

مقاومت در سرما و یخبندان

بیشتر مناطق کشور ما سردسیر می باشد که در اجرای نما باید به مقاوم بودن آن در برابر یخبندان توجه کرد. بتن اکسپوز یا بتن نمایان چون سطحی صیقلی دارد، تقریبا می توان گفت جذب آبی نزدیک به صفر دارد. همانطور که می دانید ترکیدگی و پوکیدن مصالح ساختمانی در زمستان به دلیل یخ زدن و افزایش حجم آب داخل حفره های آنها می باشد. به همین دلیل چون بتن اکسپوز جذب آبی ندارد، در سرما و یخبندان کاملا مقاوم می باشد.

مواد تشکیل دهنده بتن اکسپوز (طرح اختلاط بتن نما)

ترکیبی از سیمان پرتلند یا غیر پرتلند، سنگدانه و آب که به نسبت مشخصی با یکدیگر ترکیب می شوند، بتن اکسپوز را می سازد. به این نسبت مشخص، طرح اختلاط می گویند. طرح اختلاط براساس فرمول و محاسبه مشخصی به دست می آید. در واقع این طرح، ویژگی پنهان کیفیت تایل های بتن اکسپوز است. لازم به ذکر است که الیاف پلیمری و الیاف طبیعی که در ترکیبات بتن های اکسپوز استفاده می شود، در کیفیت آن تاثیر دارد و آن را از بتن های معمولی جدا می کند.

راهنمای خرید بتن اکسپوز

هنگام خرید بتن اکسپوز باید نکات زیر را درنظر بگیریم:

1- ابعاد بتن اکسپوز:

ابعاد استاندارد تایل بتن اکسپوز به دو دسته ابعاد مربع و ابعاد مستطیل تقسیم می شود. ابعاد مناسب را می توان بر اساس زیبایی شناسی طرح، طرح و عرض دیوار، تناسب چیدمان سقف و کف با دیوار انتخاب کرد.

2- روش نصب:

تعیین روش نصب تایل های بتن اکسپوز به عواملی چون ایمنی، جنس دیوار، محدودیت های فضای نصب، ابعاد دیوار و … بستگی دارد. بنابراین این عوامل باید به هنگام خرید بررسی شود تا مشتری با اطلاعات کامل تصمیم گیری کند.

3- کیفیت تایل بتنی:

هنگام خرید باید کیفیت تایل بتن اکسپوز را به لحاظ دوام و ماندگاری، تابیدگی و ناشاقولی، زیبایی بصری و سهولت نصب بررسی شود.

4- قیمت بتن اکسپوز:

از مهم ترین فاکتورها هنگام خرید، قیمت است. عواملی مانند رعایت اصول حرفه ای در تولید، روش های مختلف تولید تایل بتن اکسپوز، نوع قالب و کیورینگ مناسب در قیمت تمام شده محصول نهایی تاثیر دارد. برای اطلاع از قیمت ها با مشاوران ما تماس بگیرید.

عوامل موثر در زیباسازی پنل های بتن اکسپوز و نما :

برای اینکه پنل های بتن اکسپوز، سطحی صاف، صیقلی و پرداخته شده داشته باشد؛ باید شرایط خاصی را هنگام تولید درنظر گرفت. شرایطی که هنگام تولید باید درنظر گرفت شامل:

برای تولید بتن با سطح صیقلی باید از قالب ها درست استفاده شود. مثلا بعد از اتمام کار باید قالب ها تمیز شوند. هم چنین قبل از قالب گیری بعدی باید قالب ها روغن کاری شوند.

از قالب های نو بعد از چندبار استفاده از قالب ها باید استفاده شود.

درزبندی قالب ها باید به صورت کامل انجام شود.

برای اینکه ظاهر محصول نهایی کاملا یکنواخت و یکپارچه باشد، باید ریزدانه های یکسان در ترکیب بتن مورد استفاده قرار گیرد.

قالب ها باید تراز باشند و سطح بتن باید عاری از هرگونه زاویه ای با سطح عمودی و یا افقی باشد.

برای از بین بردن منافذ خالی و حباب های موجود در بتن باید در مراحل اختلاط از ویبراتور استفاده شود.

برای ایجاد سطحی صاف و صیقلی باید از روان کننده ها استفاده شود. هم چنین باید از افزودنی هایی که باعث می شوند مقاومت کششی و فشاری بتن اکسپوز افزایش یابد، استفاده شود.

با توجه به موارد فوق و مزایای استفاده از بتن در ساختمان سازی ، معماران و کارفرمایان بسیاری از بتن در انواع پروژه های عمرانی و ساختمانی استفاده می کنند . برای استفاده از محصولات بتنی با کیفیت و مقرون به صرفه شرکت آشیان نو خدمات مشاوره و اجرایی بتن اکسپوز یا بتن نما را به شما عزیزان ارائه خواهد داد . می توانید برای دریافت مشاوره درباره بتن اکسپوز به لینک https://ashiano.com/بتن-اکسپوز-چیست/ مراجعه کنید.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا