کاشت مو با دستگاه بهتر است یا با دست؟

کاشت مو رباتیک بهتره یا مهارت دست جراح؟

ریزش مو می تواند تأثیر قابل توجهی بر سبک زندگی و دیدگاه افراد داشته باشد. مو یکی از اولین چیزهایی است که افراد در اولین نگاه متوجه آن می شوند. نازک شدن و عقب رفتن موها می تواند بسیار نگران کننده باشد و به اعتماد به نفس افراد آسیب برساند. بهره گیری از یکی از روشهای کاشت مو hair transplant methods، افراد می توانند جوانی خود را دوباره به دست آورند و اعتماد به نفس خود را برای طولانی مدت بازگردانند. پیشرفت فناوری در تکنیک ها و ابزارها ، جهت برداشتن واحد فولیکولی کاشت مو به این تکنیک را به روشی قابل رقابت با برداشت نواری در عمل (FUT) برای به دست آوردن نتیجه مطلوب در پیوند مو تبدیل کرده است. یکی از این روش های نوین کاشت مو رباتیک در کلینیک کاشت مو تهران است.

 برداشتن واحد فولیکولی FUE یکی از تکنیک های کاشت مو از طریق سایت اهدا کننده میباشد، که این تکنیک به مهارت بیشتری از جانب پزشک متخصص و تکنسین پیوند مو و همچنین هزینه بیشتر از طرف بیمار نسبت به تکنیک برداشت نواری (برداشتن نواری از بافت پوست سر حاوی صدها واحد فولیکولی) نیاز دارد.

همچنین این تکنیک با مزایای بالقوه برای بیمار در اسکار کمتر بدون هیچ بخیه در محل اهداکننده مو است، اگرچه اسکارهای کوچک نقطه ای سفید رنگ ممکن است در محل های استخراج واحد فولیکولی ظاهر شوند چون فولیکول مو همراه با رنگدانه های موجود در ساقه مو برداشت میشوند و در پوست های تیره تر که رنگدانه بیشتری دارند قابل رویت تر می باشد که با اندازه پانچ مورد استفاده جهت برداشت فولیکول ارتباط مستقیم دارد.

اگرچه پیشرفت های فنی در ابزارهای FUE، و همچنین علاوه بر مزایای ذکر شده افزایش مهارت ها و تکنیک ها در این روش آن را با برداشت نواری در تعداد فولیکول های قابل برداشت در هر جلسه باعث ایجاد رقابت بین این دو روش میکند، تکنیک FUE جدیدتر از برداشت نواری است.

در راستای تکامل متدهایFUE ، توسعه ابزارهایی برای برداشت واحدهای فولیکولی (FUs) – از ابزارهای دستی اصلی، به ابزارهای پیچیده تر، مکانیکی یا الکترونیکی، تا توسعه یک دستگاه رباتیک FUE، تغییر کرد.

تأثیر تکامل ابزار بر بهبود مزایا و کاهش معایب FUE نسبت به برداشت نواری چیست؟

قبل از پرداختن به این سوال، خلاصه ای از اطلاعات اولیه در مورد FUE و واحد فولیکولی ممکن است مفید باشد.

واحد فولیکولی (FU) و FUE

 واحد فولیکولی (FU) اصطلاحی است که نحوه رشد طبیعی موهای سر را توصیف می کند که به طور یکنواخت در سراسر پوست سر توزیع نمی شود.  در یک واحد فولیکولی،  از یک تا چهار فولیکول به سطح پوست سر رشد می کند.  هر FU دارای یک هویت آناتومیک و فیزیولوژیکی متمایز و حاوی یک میکرومحیط از سلول های اعصاب و عروق خونی است.

در برداشت نواری از سایت اهداکننده، نواری از بافت پوست سر حاوی صدها FU را برای استفاده در پیوند می گیرد.  FUها در نوار برداشت شده زیر میکروسکوپ به فولیکول های جداگانه برای پیوند تقسیم شوند که هر بار یک FU را حذف می کند و FUهایی را هدف قرار می دهد که به نظر می رسد بیشترین احتمال رشد و تولید مو را در محل گیرنده پیوند دارند.

در برداشت نواری، تیمی از تکنسین های آموزش دیده فولیکول ها را از نوار بافت پوست سر زیر میکروسکوپ جداسازی و برای پیوند توسط پزشک متخصص پوست و ترمیم مو در محل دریافت کننده آماده می کنند.  در FUE، پزشک متخصص ترمیم مو، واحدهای فولیکولی را یکی یکی از محل اهداکننده جدا می کند تا زمانی که برای یک جلسه پیوند کافی باشد.  FUE برای پزشک متخصص و تیم تکنسین ها کندتر و کار فشرده تر است و بنابراین برای بیمار هزینه بیشتری دارد.

ابزارهای کاشت مو

پانچ دستی

یک اسکالپل توخالی دایره ای با قطر 0.7 تا 1.0 میلی متر – ابزار اصلی FUE است. پانچ دستی برای استخراج واحد فولیکولی است که روی قسمت قابل مشاهده موهای یک واحد فولیکولی قرار می گیرد و با چرخش دستی به سمت پایین فشار داده می شود تا پوست اطراف FU را برش داده و آن را از بافت اطراف آزاد کند. سپس FU توسط کشش با فورسپس استخراج می شود. اگر این روش موفقیت آمیز باشد، یک FU کامل آناتومیکی برای پیوند در دسترس قرار می گیرد.  عارضه پیش بینی نشده قطع می تواند به یک یا چند فولیکول در FU در فرآیند یا برش یا استخراج آسیب برساند.

یک جلسه FUE برای به دست آوردن FUهای کافی برای پیوند می تواند به چندین ساعت کار دقیق  توسط تیم پزشکی متخصص ترمیم مو نیاز داشته باشد. در پانچ دستی در طول سال ها پیشرفت هایی صورت گرفته است به عنوان مثال، کاهش قطر پانچ برای کاهش اندازه اسکار دایره ای و در نتیجه کاهش پتانسیل برای اسکار قابل مشاهده پس از عمل.

تکامل فناوری در ابزارهای FUE که اغلب پزشکان متخصص ترمیم مو هستند برای بهبود روش FUE با بهبود ابزارهای FUE به فناوری روی آوردند.  هدف از چنین پیشرفت هایی همیشه ارائه ابزاری به پزشک متخصص ترمیم مو است که این روش را سریع تر، از نظر فیزیکی آسیب کمتر و ایمن تر از نظر کاهش پتانسیل برای قطع فولیکول کند.

تلاش ها برای بهبود ابزارهای FUE با تغییراتی در ابزارهای دستی آغاز شد، به مکانیزه کردن بخش هایی از این روش ادامه یافت و اخیراً یک سیستم رباتیک FUE معرفی شده است.

تکنیک های جداسازی فولیکول مو میتواند در جزئیات باهم تفاوت هایی داشته باشد ولی به طور کلی شامل استفاده از دستگاه پانچ جهت برش اطراف فولیکول مو و شل کردن بافت اطراف آن  توسط چرخ سریع پانچ توسط دستگاه و در نهایت خارج کردن فولیکول از مو با پنست است که مهارت و تجربه و تکنیک ها و متدهای منحصر به فرد تیم جراحی پیوند تعداد جلسات استخراج فولیکول مو و پتانسیل ایجاد اسکار را میتواند کاهش دهد، تا نرخ بالایی از فولیکول ها را بدون آسیب در اثر برش جدا کند.

تکنیک جداسازی فولیکولی (FIT) که تکنیک همراه با سرما نیز نامیده می شود، نیازمند استفاده از ابزارهایی است که مخصوصاً برای این تکنیک طراحی شده اند.  منطق این است که به طور انتخابی یک واحد فولیکولی منفرد را به همراه عناصر میکرو محیط آن جدا و دست نخورده استخراج کند و در سرم مخصوص در محیط سرد نگهداری تا جهت پیوند آماده شوند.

طرفداران این روش می توانند داده هایی را استناد کنند که نشان می دهد این تکنیک می تواند کارایی پزشک را بهبود بخشد و در دستان ماهر می تواند از روش برداشت نوار FUT از نظر تعداد تعداد واحد فولیکولی برداشت شده در هر جلسه بیشتر باشد.  طرفداران این روش این تکنیک را از سایر روشهای پیوند مو بر اساس منطق و تکنیک متمایز می کنند.

کاشت مو با ربات

اگر چه هم اکنون تمامی این موارد را می توان با دست هم انجام داد اما با سیستم رباتیک پزشک می تواند از مزایای کاهش زمان عمل و عدم نیاز به تکنیسین کاشت مو بهره ببرد. همچنین از دیگر مزایای این روش نسبت به روش دستی عدم تاثیر کاهش دید به علت خون ریزی است .

اما از معایب آن نسبت به روش FIT دستی می توان به این موارد اشاره کرد که ابزار دستی با توجه به نوع پوست و موی هر فرد می توانند از پانچ بسیار تیز تا پانچ بسیار کند (در روش SAFER) تغییر کند که در برداشت گرافت ها به بیشترین میزان و با کمترین آسیب ممکن کمک می کند ، همچنین استفاده از روش دستی احتمال از دست دادن جهت مناسب زمانی که برنامه کامپیوتری دستگاه روی عوامل دیگر مانند زاویه و عمق پانچ متمرکز شده را ندارد.

در روش دستی پزشک یا تکنیسین به طور مستقیم و بی واسطه مو را روی سر مشاهده کرده و با توجه به اینکه هر یک از فولیکول های مو روی سر زاویه مخصوص به خود را دارد، راس پانچ برش دهنده را در زاویه ای قرار می دهند تا به موازات هر یک از فولیکول ها قرار بگیرد و عمق پانچ را در هر منطقه تخمین زده و با توقف مکانیکی آن را کنترل می کند و نیز در سیستم دستی انتخاب گرافت مناسب به صورت بصری و با تکیه بر تجربه توسط پزشک یا تکنیسین انجام می شود . امید است که با پیشرفت هرچه بیشتر تکنولوژی بر این کاستی ها نیز فائق آییم.

پس در آینده ای نزدیک ، تمامی مراحل اصلی FIT به صورت رباتیک انجام خواهد شد. در روش FIT رباتیک، پزشک باید با کل مراحل پیوند مو درگیر باشد. در استخراج گرافت رباتیک ، پزشک پارامترهای جراحی را از طریق یک ترمینال کامپیوتر یا دستگاه دستی به نرم افزار ربات وارد می کند. در ابتدای این روش پزشک به صورت دستی یک کشش در پوست سر بیمار اعمال می کند که برای جهت دادن به ربات در حین عمل و ایجاد زاویه مناسب موها روی پوست سر کاربرد دارد.

مزایا و معایب کاشت مو با ربات

کمترین جراحت

در آینده پیوند موی رباتیک یک روش سرپایی با حداقل تهاجم خواهد بود که تحت بیحسی طولانی اثر موضعی (معمولاً ترکیبی از لیدوکائین و بوپیواکائین ) انجام می شود . پس از تزریق اولیه بیمار هیچ درد و ناراحتی حس نمی کند . در FIT رباتیک پس از پایان عمل و رفع بیحسی درد و ناراحتی وجود ندارد . تمام روش های FIT چه دستی و چه رباتیک باعث ایجاد زخم در ناحیه دهنده می شوند اما میزان آسیب زخم را می توان با FIT رباتیک توسط برنامه دادن به ربات برای انتخاب واحدهای فولیکولی بزرگتر که به طور متوسط تعداد موی بیشتری را در هر برداشت فراهم می کنند به حداقل رساند .

در آینده FIT رباتیک می تواند روی هر بیماری که کاندید پیوند موی طبیغی است انجام شود. به طور کلی ، FIT رباتیک ویژه بیمارانی است که مایل به داشتن مدل موی کوتاه هستند و یا افرادی که از لحاظ بدنی بسیار فعال اند و می خواهند هر چه زودتر به تمرینات ورزشی خود برگردند.

همچنین درمان انتخابی برای بیمارانی است که پوست سرشان سفت و محکم است و یا افرادی که دارای خطر ابتلا به گوشت اضافه یا کلوئید هستند. بیماری برای FIT رباتیک ایده آل خواهد بود که موهای محکم و صاف دارد این ویژگی بیشتر در افراد آسیایی دیده می شود . اما در آینده سیتم رباتیک به طور گسترده در انواع موها از جمله موی صاف ،خشن ،مجعد ،مواج و با رنگهای مختلف قابل انجام است .

ایمنی

با توجه به اینکه پزشک کلیه عملیات برنامه ریزی را دستی انجام می دهد هیچ خطری در روش FIT رباتیک متوجه بیمار نخواهد بود. سر توسط یک تسمه سیلیکون بسته می شود تا حرکت سر هنگام عمل محدود شود. اگر هنگامی که ربات در حین کار است سر حرکت داشته باشد سنسورهای حرکتی به طور خودکار باعث توقف بازوی ربات می شود .

ربات همچنین می تواند در هر زمان با استفاده از دکمه های توقف روی پدال متوقف شود . از دیگر ویژگی های ایمنی ربات ، سیستم سنسورهای تعیین کننده عمق پانچ و سوزن های ایجاد کننده محل دریافت کننده مو است . اگر یک سنسور نیروهایی فراتر از سطح آستانه ایمنی و یا نیروهای افزایشی در زمان برش به کار ببرد دستگاه به صورت خودکار متوقف خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا