مراقبتهای قبل از عمل لیپوماتیک

نکاتی که باید قبل و بعد از عمل لیپوماتیک باید بدانید

لاغری با لیپوماتیک امروزه یکی از شایع ترین روش های لاغری می باشد که دارای استقبال زیادی می باشد. همچنین یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به تناسب اندام و لاغری حذف چربی های موضعی و تجمع یافته به صورت موضعی در برخی مناطق از بدن مانند شکم، پهلو، ران و پشت، لیپوماتیک می باشد. اما برای رسیدن به این هدف باید یک سری از نکات را رعایت کرد تا بتوان بهترین نتیجه را از این عمل دریافت کرد.

لیپوماتیک با خارج کردن چربی از بدن نسبت به روش های دیگر لاغری بی خطر بوده و دارای کمترین عوارض می باشد. آمادگی برای لیپوماتیک در قبل از عمل از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.  افرادی که برای این روش اقدام می کنند ضروری است با پزشک متخصص قبل از انجام لیپوماتیک مشورت کنند تا در صورت داشتن شرایط لازم اقدام به جراحی کند.

مواردی که در جلسه مشاوره مطرح می شود

 • از فرد درباره سوابق بیماری هایی که در جراحی تاثیر گذار می باشد. این بیماری ها شامل دیابت کنترل نشده، فشارخون بالا، بیماری های قلبی و عروقی شامل سکته قلبی، سکته مغزی، جراحی های قلبی، بیماری های مزمن شامل سرطان، لوپوس، بیماری هایی که منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن می باشد.
 • درباره استفاده از داروهای خاص پزشک ار فرد سوال می پرسد. این داروها شامل داروهای ضدانعقادی مانند آسپرین، وافارین، پلاویکس، پروفن، ویتامین E، آمیودارون، سایمتیدین، سیپروفلوکساسین، فلوکستین، فلوکونازول، مترونیدازول، کوتریموکسازول، کلاریترومایسین، اریترومایسین، کتوکونازول، وراپامیل و..
 • بررسی برای اطمینان از سلامت روانی
 • اطلاع از سوابقی در تغییرات وزن و میزان فعالیت بدنی
 • پرسیدن سوالاتی درباره میزان مقاومت بدن در عوارض بعد از جراحی

اقدامات ضروری قبل از لیپوماتیک

 • اندازه گیری میزان چربی در زیر پوست از طریق انجام سونوگرافی
 • انجام تست های خون برای بررسی کم خونی، عملکرد کبد و کلیه، آزمایش بارداری در زنان باردار
 • انجام آزمایش های انعقادی و آزمایش های تشخیصی بیماری هپاتیت ب
 • گرفتن تاییدیه کتبی از فرد متقاضی لیپوماتیک
 • عکس گرفتن از نواحی مورد جراحی برای تشکیل پرونده

توصیه های قبل از عمل لیپوماتیک

 • در وهله اول یک هفته قبل از انجام عمل لیپوماتیک باید وقت های لازم را برای انجام آزمایشات لازم و مشاوره های قبل از عمل در نظر گرفته شود و حدود سه هفته بعد از انجام لیپوماتیک بیمار درگیر تحمل درد است که در مواردی درد ممکن است درد بسیار شدید شود. در این مدت بیمار درگیر عوارض داروهای بیهوشی عوارض مرتبط با جراحی می باشد مانند عفونت یا موارد دیگری که بعد از انجام جراحی ها حتی در مواد خاص ممکن است صورت گیرد.
 • بیمار باید این امکان را داشته باشد تا ۳ هفته بعد از انجام لیپوماتیک بتواند مرخصی از محل کار خود بگیرد. هرچند که در مواردی تا ۳ هفته نیاز به مرخصی نیست اما در مواردی ممکن است این امر بیشتر از ۳ هفته طول بکشد بنابراین بهتر است بیمار این آمادگی این مدت مرخصی را داشته باشد.
 • از خوردن مایعات و خوردن غذا در شب قبل از لیپوماتیک خودداری شود.
 • عدم مصرف سیگار در شب پیش از عمل
 • عدم مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین

اقدامات بعد از لیپوماتیک

بسیاری از افراد تصور می کنند با انجام عمل لیپوماتیک دیگر نیازی به رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی ندارند در صورتی که این تصور اشتباه می باشد و در صورت عدم رعایت موارد لازم در بعد از عمل چربی های جدیدی جایگزین چربی های از دست رفته می شود. از جمله مواردی که باید بعد از لیپوماتیک به آن توجه داشتن به شرح ذیل می باشد:

 • کاهش مصرف نمک و عدم پرخوری در مصرف مواد غذایی
 • استفاده از گن های ویژه بعد از عمل به طور مداوم و فقط در مواردی که مجبور هستید آن را دربیاورید مانند استحمام
 • خارج شدن ترشحات از مناطق جراحی شده امری طبیعی بوده و باعث بهبودی تورم و از بین رفتن کبودی در مناطق جراحی شده می باشد. با ماساژ دادن به سمت پایین بدن به بیرون ریختن این مایعات از بدن کمک کنید.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

 • بیمارانی که تحت عمل لیپوماتیک قرار می گیرند باید حتما تا ۳ ماه گن های خاص تحت فشار را بپوشند. این زمان به هیچ وجه قابل کاهش نیست. در مواردی ممکن است قابل افزایش هم باشد. بنابراین افراد این زمان را هم باید در برنامه های خود در نظر بگیرند که سه ماه را به پوشیدن گن باید اختصاص بدهند.
 • در مواردی دردها محدودیت حرکت در افراد ممکن است موجب شود بیمار تا حدود سه ماه از فعالیت های کاری خود عقب بماند یا نتواند به محل کار خود مراجعه کند یا اگر هم مراجعه می کند با محدودیت هایی مواجه باشد زیرا یک جراحی تقریبا وسیع در شکم پهلو و پشت ایجاد شده و ترمیم آن به هر حال زمان بر می باشد و در بعضی از موارد بیمارانی آستانه دردی را که می توانند تحمل کنند تا حدودی بالا یا پایین است باید تمام این موارد از سوی پزشک جراح پلاستیک در نظر گرفته شود و برای هر فرد برنامه ریزی خاصی را بتوان انجام داد.

مراجعه به پزشک بعد از لیپوماتیک

بیمار باید بداند که امکان مراجعه هفتگی به مطب را داشته باشد زمانی که لیپوماتیک انجام شد، جراح حتما باید وضعیت بیمار را بررسی کند بنابراین در هفته اول دوبار مراجعه و در سه هفته بعد یک بار مراجعه الزامی می باشد. بنابراین مراجعات منظم به جراح باید به صورت منظم انجام شود. در بسیاری از موارد بیماران تصور می کنند با یک بار جراحی کار انجام شده و زمانی را برای پیگیری های بعدی در نظر نمی گیرند.

عوارض لیپوماتیک

لیپوماتیک هم مانند هر روش جراحی دیگری عوارض خاص خود را دارد. اگر کاندیدای لیپوماتیک به درستی انتخاب نشود و این عمل توسط فرد بی تجربه انجام شود قطعا عوارض ناشی از این روش بسیار زیاد خواهد شد و نتیجه لیپوماتیک مورد دلخواه نمی باشد. اما وجود برخی عوارض لیپوماتیک ممکن است در همه افراد ایجاد شود ولی میزان شدت آن کمتر یا بیشتر خواهد بود.

دستورات و مراقبت‌های قبل از عمل لیپوماتیک :

پیکرتراشی لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک از جمله روشهای نوین و ایمن تخلیه­ی چربی به صورت موضعی است. که علاوه بر کاهش چربی در نواحی از قبل مشخص شده، باعث کاهش وزن نیز می شود. پس از عمل لیپوماتیک، برخلاف روشهای قدیمی، پوست در نواحی جراحی شده سفت­تر می­شود که این خود یک مزیت به حساب می­آید.

هزینه­ی لیپوماتیک بستگی به تجربه­ی پزشک متخصص، بیمارستان­، کلینیک­های تخصصی و مجوزدار متفاوت است و از طرفی دیگر مقدار و حجم چربی و همینطور نواحی مختلف بدن، که عمل تخلیه­ی چربی روی آنها انجام می­شود در تعیین میزان هزینه­ی عمل مؤثر می­باشد.

هنگام اقدام برای عمل لیپوماتیک پزشک جراح ابتدا شما را معاینه می­کند و میزان چربی شما را می­سنجد. اگر مقدار چربی بیش از حد مجاز برای عمل باشد ابتدا به   شما گفته می­شود که که با ورزش و رژیم غذایی مناسب میزان چربی خود را کاهش دهید تا به وزن مناسب جهت اقدام برای لیپوماتیک برسید. چنانچه مقدار و حجم چربی شما بیش از حد مجاز نباشد، اقدام برای لیپوماتیک بلامانع است. معمولا وزن مناسب برای انجام عمل لیپوماتیک زیر ۱۱۰ کیلوگرم است که قد فرد نیز بر این        موضوع تاثیر گذار است که میتوان گفت در BMI بالای ۳۸ عمل لیپوماتیک انجام نمی‌شود.

قبل از عمل لیپوماتیک پزشک جراح باید موارد خاصی را در مورد بیمار آزمایش کند و مورد بررسی قرار دهد که شامل:

 • بررسی عمل­هایی که بیمار انجام داده است.
 • بررسی بیماری قند و دیابت به صورتی که کنترل نشده باشد.
 • برزسی مواردی همچون کم خونیری، فشار خون ، تیروئید و …
 • سوابق و میزان فشار خون بیمار
 • سوابق بیماری­های قلبی و عروقی بسیار مهم است.
 • سوابق عمل­های شکمی و پهلو.
 • سوابق داشتن بیماری­های مزمن.
 • سوابق داشتن بیماری­های ضعف سیستم ایمنی.
 • سوابق استفاده از داروهای ضد انعقاد خون.
 • انجام تست انعقاد خون برای جلوگیری از خونریزی بعد از عمل.
 • انجام تست بیماری­هایی از جمله اچ آی وی و هپاتیت برای ایمنی در عمل.
 • سونوگرافی کبد، شکم، لگن.
 • دادن تست بارداری برای بانوان.
 • از نواحی که قرار است جراحی شود عکس گرفته شود و در پرونده­ی بیمار قرار گیرد.
 • فرم قرارداد و رضایت نامه توسط بیمار امضاء شود.
 • بیمار طبق برنامه­ی خاصی که از طرف پزشک تنظیم می­شود برای مراجعات بعدی جهت ماساژ و چکاو مطلع شود.

مواردی که در جلسه ­ی مشاوره مورد نقد و گفتگو قرار می­گیرد:

مواردی که با بیمار صحبت می­شود در ابتدا در مورد سوابق بیماری­های اوست زیرا این موارد در عمل تخلیه­ی چربی اثر دارد و حائز اهمیت می­باشد که شامل بیماری­های: قلبی و عروقی، دیابت، ضعف سیستم ایمنی بدن، سکته­های قلبی و مغزی و فشار خون و … می‌شود.صحبت در مورد داشتن بیماری­های مزمن شامل: سرطان، لویوس و بیماری­هایی که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می­شوند.

صحبت در مورد داروهای خاصی که فرد بیمار مصرف می­کند و پزشک در مورد مصرف آنها از بیمار پرسش می­کند که شامل داروهای ضد انعقاد خون مانند: آسپیرین، وارفارین، پلاویکس، پروفن، ویتامین E ، مترونیدازول،آمیودارون-سایمتیدین، سیپروفلوکساسین، فلوکستین، فلوکونازول، کوتریموکسازول، کلاریترومایسین، اریترومایسین، وراپامیل، کتوکونازول و غیره…

صحبت در مورد سوابق تغییرات وزنی و فعالیت­های بدنی.

اطلاع از سلامت روانی فرد مراجعه کننده.

گفتگو و پرسش در مورد میزان مقاومت بدن در عوارض بعد از تخلیه­ چربی.

چه مراقبت­هایی قبل از عمل لیپوماتیک باید توسط فرد بیمار رعایت شود:

به مدت ۴۸ ساعت قبل و بعد از لیپوماتیک سیگار نکشید.

لاک ناخنهایتان را پاک کنید.

بعد از نیمه شب از مصرف چایی و قهوه و در کل نوشیدنیها و موادی که دارای کافئین است اجتناب کنید.

قبل از لیپوماتیک یک وعده صبحانه یا ناهار سبک میل کنید.

به مدت ۱۰ روز قبل از عمل از مصرف آسپیرین و داروهای ضد انعقاد خون و همینطور مصرف ویتامین E و داروهای ضد التهاب خوداری کنید.

حداقل تا ۴۸ ساعت قبل از جراحی داروی افدرین یا داروهای آسم را مصرف نکنید و در روز عمل از داروی تیروئید استفاده نکنید.

تا ۴۸ ساعت قبل از جراحی تمامی رژیم­های غذایی خود را متوقف کنید.

در روز جراحی به همراه خود پماد بیاورید.

در روز قبل از تخلیه­ی چربی مصرف آنتی­بیوتیک خوراکی را آغاز کنید و در روز جراحی و حدود ۲ هفته بعد از آن نیز ادامه دهید.

شب قبل از عمل از نوشیدن زیاد آب اجتناب کنید.

لباس­های گرم و راحت بپوشید. از شلوارهای گشاد استفاده کنید. مانند شلوار کردی. استفاده از دمپایی لاانگوشتی و کفش راحتی توصیه می­شود که راحتر پوشیده شوند. جورابهای گرم و راحت بپوشید.

از زیورآلات استفاده نکنید و آرایش نکنید.

از خوردن ویتامین E تا ۲۴ ساعت قبل از عمل اجتناب کنید.

شام سبکی میل کنید و در صورت امکان معده­ی خود را خالی نگه دارید.

از مصرف سیگار و قلیان و دخانیات تا یک هفته قبل از عمل اجتناب کنید.

تذکر:موارد گفته شده در متن بالا توسط پزشکان متخصص توصیه شده و رعایت آنها باعث بهتر انجام شدن عمل می­شود و از عوارض ناشی از عمل می­کاهد. رعایت موارد فوق احساس رضایت و اطمینان بیمار را به هنگام عمل در پی خواهد داشت.

از این رو از متقاضیان درخواست می‌شود که موارد ذکر شده را جدی تلقی کنند و به صورت دقیق رعایت نمایند.

مجموعه ما گام به گام از قبل از انجام عمل تا حصول بهبودی کامل بعد از عمل با همکاری پزشکان جراح و متخصصین پیکرتراشی لیپوماتیک در کنار شما عزیزان خواهند بود.

منبع:

https://noorabeauty.com/عملية-شفط-الدهون/

دکمه بازگشت به بالا