طراحی بنر محرم و نکاتی که در طراحی آن باید مورد توجه قرار بگیرد

در طراحی بنر عاشورا چه مواردی را باید رعایت کرد؟

عاشورا، مناسبت های مذهبی زمانی است یکی از زمان هایی است که حضور طرح ها و طراحی های خاص بیشتر نمایان می شود. ترکیب هنر، احساس و روایتی واقعی از یک اتفاق غم انگیز باعث ایجاد نمونه های خاصی از هنر در طراحی بنرها می شود.عاشورا واقعه ای است که برای طراحی تصویری از آن باید با تمام وجود با آن ارتباط برقرار کرد. ماه محرم برای شیعیان از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.برگزاری این آیین مذهبی سال هاست که به  روش خاص خود برگزار می شود.بخشی از اجرای این مراسم در سالهای اخیر به طراحی بنرها اختصاص یافته است.

امروزه اغلب سایت های تخصصی بازاریابی، سفارش تولید محتوا را می پذیرند و به واسطه آن یک محتوای خوب و کاربر پسند به شما ارائه می دهند که افراد زیادی را به سمت خود جلب می نمایند. بنرهایی که می توانند خود قصه این واقعه را روایت کنند.به همین دلیل توجه به نوع طراحی در این نوع بنر محرم و عاشورا تفاوت های بسیاری با دیگر موارد مشابه دارد.

گروه ترنج گراف با بهره مندی از گرافیست های حرفه ای و آشنا به جزئیات هنر طراحی بنرهای مذهبی  نمونه های بسیار موفقی از طراحی بنرهای  تاثیرگذار مذهبی را انجام داده است.نکته مهمی که در طراحی بنر عاشورا باید مورد توجه قرار داد اینست که این نوع از طراحی تبلیغاتی نیست و تفاوت های زیادی از تمام جنبه های هنری و طراحی با دیگر بنرها دارد. طرح بنر محرم یا بنر اطلاع رسانی محرم در یک دسته بندی ساده شامل موارد زیر می باشد:

 • طراحی بنر عاشورا به منظور اطلاع رسانی شروع ایام محرم
 • بنر اطلاع رسانی محرم برای اطلاع رسانی برنامه های عزاداری و سخنرانی
 • بنر اطلاع رسانی محرم برای اطلاع رسانی مراسم های خاص محرم

چه تفاوت هایی بین طراحی بنر عاشورا و دیگر بنرها وجود دارد؟

1- بنر مراسم عاشورا بر اساس طرح های خاص طراحی می شود و به نوعی داستان اتفاقات عاشورا را بیان می کند در حالیکه بنرهای تبلیغاتی به جنبه تجاری آن توجه شود

2- بنرهای تبلیغاتی کم حجم و سبک هستند در حالیکه بنرهای عاشورا به دلیل ترکیب متفاوت رنگ و نوشته حجم بیشتری دارند

3- رنگ بندی و تصویر در کنار یکدیگر در طراحی بنر عاشورا قرار دارد

رنگ بندی در طراحی بنر عاشورا نیز روایت کننده داستان واقعه ای است که در کربلا رخ داده است

4- سایز بنرهای عاشورا می تواند به واسطه نوع روایتی که قرار است از واقعه صورت پذیرد متفاوت باشد

انتخاب سایز مناسب برای بنر باعث می شود تا کیفیت تصاویر و رنگ ها بهتر دیده شود.همچنین مطلب و پیام مورد نظر شما به راحتی به نشان داده شود

مزایای طرح لایه باز محرم در طراحی و چاپ

از مزیت های استفاده از طرح لایه باز بنر محرم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • امکان دسترسی به طرح های آماده
 • دسترسی به لایه های مختلف یک بنر طراحی شده
 • امکان دسترسی به تغییراتی که در هر لایهصورت گرفته است
 • امکان اعمال تغییرات بر اساس ایده و نظر شخصی طراح

استفاده از طرح های لایه باز محرم آماده، می تواند یک نمونه آموزش تصویری برای طراحی این نوع بنرهای خاص و مناسبتی  باشد و باعث افزایش تجربه طراحی گردد. قابلیت ویرایش طرح لایه باز محرم موجب افزایش سرعت و بهبود فرآیند طراحی و چاپ بنر محرم می شود.

اصول طراحی بنر و پوستر محرم

مفهوم و زیبایی طرح بنر از مهمترین ویژگی های بنر و پوستر محرم محسوب می شود. طراحی و تهیه بنرهای مناسبتی محرم در اصول و جزئیات گرافیکی تفاوتی با دیگر بنرها ندارد. اما نوع نگارش متن ها و به کار بردن تصاویر از جزئیاتی است که باعث تفاوت آن ها می شود. طراحی بنر محرم باید به گونه ای باشد که ترکیب هنر، احساس و روایتی واقعی از یک اتفاق غم انگیز را نشان دهد. تفاوت طراحی بنر محرم  با دیگر بنرها، شامل موارد زیر است:

 • بنر مراسم عاشورا بر اساس طرح ها و المان های خاص طراحی می شود و به نوعی داستان اتفاقات عاشورا را بیان می کند در حالی که بنرهای تبلیغاتی به جنبه تجاری آن توجه می شود.
 • بنرهای تبلیغاتی کم حجم و سبک هستند در حالیکه بنرهای عاشورا به دلیل ترکیب متفاوت رنگ و نوشته حجم بیشتری دارند.
 • رنگ بندی در طراحی بنر عاشورا نیز روایت کننده داستان واقعه ای است که در کربلا رخ داده است.
 • سایز بنرهای عاشورا می تواند به واسطه نوع بنر، متفاوت باشد. انتخاب سایز مناسب برای بنر باعث بهبود کیفیت تصاویر و رنگ ها می شود. همچنین پیام بنر به راحتی انتقال داده می شود.

انواع فایل لایه باز محرم

انواع طرح لایه باز محرم شامل موارد زیر است:

 • طرح بنر و پوستر محرم
 • طرح کتیبه محرم
 • طرح اینستاگرام محرم
 • طرح تیشرت محرم
 • طرح ماگ و لیوان محرم
 • طرح موکب محرم
 • طرح ایستگاه صلواتی
 • طرح روز شمار و تاریخ محرم
 • تایپوگرافی محرم

انواع طرح بنر و پوستر محرم

طرح بنر و طرح پوستر محرم خود شامل انواع مختلفی است که ما براساس موضوع آن ها را به 4 دسته بندی زیر تقسیم  نموده ایم:

بنر اطلاع رسانی محرم

برای دعوت از مردم جهت شرکت در مراسم محرم و مجالس عزاداری و سوگواری امام حسین و یارانش غالباً از پوستر و بنر اعلامیه محرم در سطح شهر استفاده می شود. انواع طرح لایه باز اطلاعیه محرم و پوستر اطلاع رسانی محرم شامل طرح بنر پیشواز محرم، بنر اطلاعیه دهه اول، دوم و سوم محرم، بنر اطلاعیه روضه محرم، بنر اطلاعیه مراسم کمک مومنانه و اطعام حسینی، بنر اطلاعیه سینه زنی محرم، بنر اطلاعیه تعزیه محرم، بنر اطلاعیه زنجیرزنی محرم، بنر اطلاعیه نخل گردانی محرم، بنر اطلاعیه مراسم کاروان نمادین، بنر اطلاعیه خیمه سوزی محرم، بنر اطلاعیه نماز ظهر عاشورا، بنر اطلاعیه مراسم شام غریبان و همچنین بنر محرم و سردار سلیمانی وجود دارد. شما کاربران عزیز می توانید طرح اطلاعیه خام محرم مورد نظر خود را مطابق نیاز خود از سایت ترنج گراف دانلود نمایید.

بنر مراسم شیرخوارگان حسینی

مراسم شیرخوارگان حسینی آئین سوگواری به یاد کودکانی است که در روز عاشورا به شهادت رسیده اند که در صبح روز اولین جمعه ماه محرم هر سال در مساجد، حسینیه ها و تکایای شهرهای ایران و برخی کشورهای جهان برگزار می شود. طرح بنر مراسم شیرخوارگان حسینی شامل: بنر اطلاعیه شیرخوارگان حسینی و طرح بنر پشت منبری همایش شیرخوارگان حسینی می‎ باشد.

بنر پشت منبر محرم و جایگاه عزاداری محرم

بنر دکور محرم که به بنر پشت منبری محرم یا بنر جایگاه محرم نیز معروف است در محل و جایگاه مداحی و سخنرانی مراسم عزاداری محرم نصب می شود و طرح دکور محرم در مساجد، حسینیه و تکایا تاثیر زیادی دارد.

طرح بنر استند شهری و بیلبورد محرم

یکی از اقداماتی که شهرداری برای بزرگداشت حادثه کربلا انجام می دهد، استفاده از اکران های شهری محرم مانند نصب بیلبورد محرم و پرده هایی حاوی مفاهیم و پیام های این حادثه است. طرح بیلبورد محرم و استند شهری ترنج گراف شامل بیلبورد پل عابر پیاده محرم، طرح های بنر تسلیت محرم، طرح های استند محرم و لمپوست محرم و … می باشد.

طرح کتیبه محرم

سیاه پوش کردن خانه ها، تکیه ها، مساجد و امام زاده ها و خلاصه همه جای شهر جزء آداب پیشواز از ماه های عزاداری بوده است و کتیبه محرم، پرچم و ریسه های مشکی وسیله هایی برای این سیاه پوش کردن بوده اند. در سایت ترنج گراف انواع طرح کتیبه محرم قرار دارد. کتیبه های محرم معمولا با اسامی ائمه بخصوص نام مبارک امام حسین، حضرت ابوالفضل عباس، حضرت زینب و فرزندان و یا احادیث و اشعاری مانند “این چه شورش است” پیرامون واقعه کربلا و عصر عاشورا زینت یافته است.

دکمه بازگشت به بالا