هنر و سینمابرترین های کسب وکار ایرانی

بهترین نهال بادام

شما ممکن است تصمیم به کاشت نهال بادام در باغچه یا باغ خود را داشته باشید، بنابراین سعی می کنید بهترین نهال بادام را بکارید. بادام به عنوان یکی از مغذی ترین و پرطرفدارترین مغزها می باشد. بادام دارای انواع گوناگون می باشد که هر کی از آن ها ویژگی های متفاوتی دارند. انواع مختلف نهال بادام از لحاظ شکل ظاهری و طعم محصولات، شرایط اقلیمی مورد نیاز و میزان مقاومت در برابر سرما و گرما و … با یکدیگر تفاوت دارند.

بنابراین انتخاب بهترین نهال پسته باید با توجه به ویژگی های مختلف آن تعیین شود. زیرا با کاشت نهال پسته مناسب می توانید از محصولات مرغوب تر و با کیفیت تری برخوردار وید و این محصولات مرغوب را به کشورهای دیگر صادر کنید. از بهترین ارقام نهال بادام در ایران می توان به نهال بادام دیرگل آذر، بادام مامایی، بادام فرانیس، بادام شکوفه و بادام سنگی اشاره کرد. البته باید توجه داشت که پس از آشنایی با مشخصات هر نهال، مناسب ترین نهال بادام را با توجه به شرایط اقلیمی منطقه خود انتخاب نمایید. در ادامه بخشی از ویژگی های برخی از بهترین نهال بادام را معرفی می کنیم. اگر نیاز به خرید نهال میوه نیز داشتید میتوانید از این مطالب برای انتخاب بهتر استفاده کنید.

یکی از بهترین نهال بادام های ایرانی، نهال بادام دیرگل آذر

نهال بادام دیرگل آذر به عنوان یکی از بهترین نهال بادام، از ارقام تجاری و از معروف‌ترین ارقام بادام در کشور است. این نهال بادام از پیوند نهال بادام ایتالیایی «کریستومورتو» و بادام فرانسوی «آی» به وجود آمد. برگ‌های این نهال بادام نیزه ‌ای کل و تیز هستند و کمی موج دارند. رشد طولی این نهال کم است و جز درختان کم ارتفاع محسوب می شود. میزان بازدهی اقتصادی این نهال بسیار زیاد است. نهال بادام دیرگل آذر حدود 40 سال تولید محصول می کند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نهال بادام دیرگل آذر مقاومت زیاد در برابر سرما می باشد، همچنین این نهال به دلیل دیرگل بودن، تحمل و دوام بالایی در برابر یخبندان بهاره دارد. به همین جهت نهال بادام دیرگل آذر به عنوان بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر و کوهستانی شناخته شده است.

نهال بادام مامایی، دومین گونه از بهترین نهال بادام ایران

نهال بادام مامایی یکی از معروف ترین ارقام بادام می باشد. مغز بادام مامایی رنگ طلایی و طعم شیرینی دارد. محصولات مرغوب و با کیفیت نهال بادام بابایی از ارقام صادراتی می باشد و برای باغداران بسیار سودآور است. کاشت نهال بادام مامایی می تواند به ارزآوری کشور نیز کمک شایانی کند. به همین جهت، جنبه اقتصادی کاشت نهال بادام مامایی از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور میانیگین حدود 60 درصد از مغزهای بادام مامایی دو قلو هستند. مغز این بادام میزان چربی بالایی دارد. بنابراین اغلب در تولید لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

نهال بادام مامایی از ارقام میان گل به شمار می رود و نسبت به سرمای بهاره نیز مقاومت نسبی دارد. در واقع سرمای دیررس بهاره را در حد متوسطی می تواند تحمل کند. بنابراین کاشت آن در مناطق کوهپایه‌ ای و سردسیر میانی می تواند موفقیت آمیز باشد و نهال در این مناطق باردهی خوبی از خود نشان خواهد داد. اما کاشت نهال بادام مامایی در مناطق کوهستانی که ارتفاع زیاد و سرمای طاقت فرسا دارند، مناسب نیست.

سومین رقم از بهترین نهال بادام، بادام فرانیس

اصالت نهال بادام فرانیس فرانسوی است. اما به دلیل کیفیت بالای محصولات در چند سال گذشته مورد توجه باغداران داخلی قرار گرفته است. بادام فرانیس که با عنوان بادام کاغذی فرانیس نیز شناخته می شود یکی از بهترین نهال بادام به شمار می رود. بادام فرانیس پر مغز است و حدود 90 درصد از بادام را مغز آن تشکیل می دهد. درصد دوقلوزایی این بادام نیز ۵۰% است. بنابراین بادام مامایی یکی از بهترین و پربازده ترین ارقام به شمار می رود.

زمان گلدهی نهال بادام فرانیس بسیار دیرهنگام است. به همین جهت در برابر یخبندان بهاری از خود به خوبی مراقبت می کند، همچنین این نهال در برابر سرمای شدید زمستان نیز مقاومت زیادی دارد. به همین جهت نهال بادام فرانیس به عنوان بهترین نهال بادام برای مناطق کوهستانی با ارتفاع زیاد می باشد.

نهال بادام شکوفه

نهال بادام شکوفه که یکی از ارقام معروف و وارداتی نهال بادام در ایران است. منشا اولیه این نهال کشور فرانسه است. این نهال بادام حاصل پیوند نهال بادام نونپاریل و نهال بادام آی است. وزن هر بادام شکوفه حدود 3 گرم است که 60 در صد از آن مغز بادام می باشد. میزان دوقلوزایی در بادام شکوفه بسیار نادر است و تنها حدود ۲% از بادام ها دو قلو هستند. بادام شکوفه مغزی با رنگ طلایی زیبا و خوش طعم و لذیذ دارد. به همین جهت از آن در آجیل و خشکبار به وفور استفاده می شود.

نیاز سرمایی نهال بادام شکوفه 100 الی 700 ساعت سرمای زیاد است. همچنین این نهال بادام از ارقام دیرگل است. بنابراین برای کاشت این نهال مناطق بسیار سردسیر و کوهستان مناسب است تا مطمئن شویم که نیاز سرمایی نهال تامین خواهد شد. بنابراین یکی دیگر از بهترین نهال بادام برای کاشت در مناطق سردسیر نهال بادام شکوفه است.

نهال بادام سنگی

نهال بادام سنگی یکی از انواع نهال های بادام بومی ایران است که با آب و هوای کشور ما بسیار سازگار می باشد. دلیل نامگذاری این بادام پوست چوبی سفت و سنگ مانند بادام است. پوست این بادام به راحتی قابل شکستن نیست. به همین جهت بادام سنگی در پوست چوبی حدود ۸ سال ماندگاری دارد. بنابراین نگهداری و انبار کردن آن بسیار راحت است. از بادام سنگی برای تهیه خلال بادام در پخت شیرینی جات و دسرها استفاده می شود.

نهال بادام سنگی در برابر کم آبی و خشکی مقاومت بسیار بالایی دارد. این نهال بادام معمولا به صورت دیمی ‌پرورش می یابد. از دو سالگی نهال، نیاز آبی آن توسط بارش باران تامین می شود. بهم همین جهت کاشت نهال بادام سنگی در مناطق معتدل و نسبتاً خشک ایران مناسب است. این نهال به دلیل زودگل بودن و حساسیت نسبت به سرمای بهاره، مناسب کاشت در مناطق سردسیر نیست. یکی دیگر از ارقام مقاوم و سودآوری که در نهالستان اکین نهال نیز موجود میباشد نهال سنجد میباشد، این میوه علاوه بر خواص فراوانی که دارد از طعم و مزه مناسبی نیز برخوردار میباشد.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا