...
برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

برای مهاجرت به المان چه مدرک زبانی نیاز است؟

یادگیری زبان آلمانی از مهم ترین مراحلی است که باید برای آماده سازی خود جهت زندگی و تحصیل در آلمان انجام دهید. با تسلط به زبان، شما می توانید سریعتر با افراد دیگر آشنا شوید و دوستان جدید پیدا کنید. مدرک زبان برای مهاجرت به آلمان با اهداف خاصی مانند کار یا تحصیل ضروری می باشد. در بسیاری از موارد برای درخواست ویزا، مدرکی دال بر مهارت های زبان آلمانی در سطح مشخصی باید ارائه گردد.

مدرک زبان برای مهاجرت به آلمان از طریق کار

شاید شما مجبور نباشید مهارت های زبان آلمانی خود را برای شغل خود ثابت کنید. اما داشتن مدارک زبان برای رزومه شما مفید خواهد بود و شانس شما را هنگام درخواست شغل افزایش می دهد. بدین ترتیب، شرکت ها بلافاصله متوجه می شوند که شما دارای مهارت های زبانی هستید. در این صورت شما می توانید ارتباطات لازم را در محیط کاری و زندگی روزمره خود برقرارکنید. همچنین اگر قصد دارید در بخش مراقبت های بهداشتی به عنوان پرستار یا پزشک کار کنید، ارائه مدرک زبان برای مهاجرت به آلمان الزامی است. شما به یک مدرک زبان رسمی همچون گواهی آزمون گوته یا گواهی آزمون telc از یک مرکز زبان معتبر نیاز دارید. بسته به ایالت فدرال آلمان، سطح B1 یا B2 از چارچوب مرجع مشترک برای آزمون های زبان (CEFR) موردنیاز است.

مدرک زبان برای مهاجرت به آلمان از طریق پیوستن به خانواده به عنوان یک قاعده، افرادی که برای پیوستن به همسران خود از کشورهای ثالث، وارد آلمان می شوند، باید مدارکی مبنی بر دانش اولیه هنگام درخواست ویزا ارائه دهند . به طور کلی، برای این جریان مهاجرت به آلمان ، داشتن مهارت های زبان در سطح A1 CEFR موردنیاز است. با این حال، استثناهای متعددی نیز وجود دارد میتوانید در این بخش از بخوانید .

مدرک زبان برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

دانشجویان و کارآموزانی که برای یک برنامه آموزشی در آلمان درخواست ویزا می دهند، باید مهارت های زبانی موردنیاز موسسه آموزش عالی را در قالب یک مدرک زبان ثابت کنند. به عنوان یک قاعده، دانشجویان و کارآموزان باید بتوانند به زبان آلمانی صحبت کنند تا مجاز به شروع آموزش خود را در آلمان باشند.

انواع مدرک زبان برای مهاجرت به آلمان توسط موسسات آموزش عالی

اگر نمی توانید صلاحیت خود را در زبان آلمانی یا انگلیسی با سایر گواهی های آموزشی ثابت کنید، باید در آزمون های رسمی و معتبر زبان شرکت کنید تا مدرک رسمی زبان مربوطه را دریافت کنید.

1.      آزمون DSH

آزمون (DSH) یک آزمون استاندارد زبان است. این آزمون به منظور سنجش صلاحیت های زبان آلمانی شما در درک مفاهیم و تحصیل به زبان آلمانی به عنوان یک دانشجوی خارجی، صورت می گیرد. مدرک آزمون DSH (سطح II – III) بالاترین مدرک پذیرفته شده توسط موسسات آموزش عالی آلمان است که مدرکی دال بر مهارت زبان آلمانی برای پذیرش در تحصیل می باشد. آزمون DSH از 2 بخششفاهی (30%) و کتبی (70%) تشکیل شده است. این آزمون برای سطوح زبان آلمانی پایه (A1, A2)، متوسط (B1) و پیشرفته (C1, C2) گواهینامه ارائه می دهد.

2.      آزمون TestDaF

یکی از انواع مدرک زبان برای مهاجرت به آلمان مدرک آزمون TestDaF می باشد. این آزمون تسلط به زبان آلمانی را در متقاضیان خارجی برای تحصیل در یک موسسه آموزش عالی در آلمان یا اخذ بورسیه تحصیلی ارزیابی می کند. آزمون TestDaF توسط موسسه “TestDaF” در هاگن، آلمان تأسیس شد و به طور مرکزی برگزار می شود. این آزمون در حال حاضر 6 بار در سال در اغلب کشورها از جمله ایران برگزار می گردد و مدت اعتبار آن، نامحدود است. گواهی آزمون TestDaF توسط اکثر آموزشگاه های عالی آلمانی به عنوان مدرکی برای مهارتهای زبان آلمانی شناخته می شود. آزمون TestDaF دارای 4 بخش خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن است.

3.      آزمون (GDS)

آزمون اصلی دیپلم زبان آلمانی (GDS) امتحانی است که مهارتهای فوق العاده پیشرفته زبان آلمانی را، معادل سطح CEFR C2، ارزیابی می کند. مدرک این آزمون معمولاً برای پذیرش دانشگاه توسط مؤسسات دانشگاهی آلمان مورد قبول می باشد. برخلاف آلمان، آزمون GDS را می توان در هر مرکز آزمون گوته در یک کشور خارجی انجام داد.

4.      آزمون (DSD)

DSD آزمونی است که گواهی مهارت های زبان آلمانی را برای دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در دانشگاه های آلمان هستند، ارائه می دهد. این آزمون مستلزم شرکت قبلی در مطالعات برای سال های معین در دوره زبان آلمانی است. اگر مهارت زبان آلمانی حداقل سطح A2 را ندارید، نمی توانید در یک دوره مقدماتی DSD شرکت کنید. مدرک DSD II عمدتاً توسط مؤسسات آموزش عالی آلمان به عنوان مدرکی بر مهارت های پیشرفته زبان آلمانی، معادل سطح CEFR C2 تأییدشده است. مدرک DSD I یک گواهی پذیرفته شده به عنوان مدرک مهارت زبان آلمانی، معادل سطوح CEFR B2/C1 برای پذیرش در  “Studienkolleg” در آلمان می باشد. آزمون DSD دارای 4 بخش خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن است.

5.      آزمون telc

یکی دیگر از انواع مدرک زبان برای مهاجرت به آلمان مربوط به آزمون telc می باشد. آزمون telc یک آزمون استانداردشده مبتنی بر CEFR از telc GmbH است که به عنوان یک پیش نیاز مهم برای کار یا تحصیل در یکی از دانشگاه ها یا شرکت های آلمانی زبان به حساب می آید. همچنین آزمون telc گواهینامه 9 زبان خارجی دیگر را برای استفاده های مختلف ارائه می دهد. گواهی آزمون Telc معمولاً به عنوان مدرکی برای اثبات مهارت های آلمانی معادل سطح C1 برای تحصیلات آکادمیک در آلمان شناخته می شود.

6.      آزمون تافل

آزمون TOEFL یک آزمون استاندارد است که توانایی افراد غیر بومی انگلیسی را برای برقراری ارتباط به زبان انگلیسی ارزیابی می کند. نمرات آزمون تافل معمولاً در بین بسیاری از مؤسسات آموزش عالی جهان، به عنوان مدرک مبنی بر مهارت زبان انگلیسی برای ثبت نام در تحصیلات آکادمیک پذیرفته شده است. هر موسسه آلمانی شرایط خاص خود را در مورد حداقل نمرات تافل پذیرفته شده برای پذیرش دارد. این آزمون شامل 4 بخش گوش دادن (0-30)، خواندن (0-30)، صحبت کردن (0-30)، نوشتن (0-30) است که در مجموع شامل 120 امتیاز می شود. نمرات آزمون تافل بیش از 2 سال اعتبار ندارد.

7.      آزمون آیلتس آکادمیک

“آیلتس آکادمیک” یکی از دو آزمون آیلتس است. این آزمون تسلط متقاضیان غیر بومی انگلیسی در مهارتهای زبان انگلیسی را برای شرکت در دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد دانشگاه های آلمان که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، ارزیابی می کند. نتایج این آزمون معمولاً توسط آموزش عالی آلمان به عنوان مدرک زبان برای مهاجرت به آلمان مبنی بر تسلط به مهارت زبان انگلیسی برای تحصیل پذیرفته می شود. این آزمون شامل 4 بخش گوش دادن، خواندن آکادمیک، صحبت کردن و نوشتن آکادمیک است. نمرات آزمون آیلتس بیش از 2 سال معتبر نیست.

8.      آزمون انگلیسی کمبریج

آزمون های انگلیسی کمبریج آزمون های مبتنی بر CEFR دانشگاه کمبریج هستند. این آزمون، مهارت های زبان انگلیسی را برای ادامه تحصیلات آکادمیک به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان ارزیابی می کند. گواهینامه های آزمون انگلیسی کمبریج برای سطوح زیر از مهارت زبان انگلیسی هستند:

  • B1 مقدماتی: آزمون انگلیسی کمبریج مقدماتی (PET) مقدماتی، گواهینامه ای است که از طریق آن گواهی می دهید که تسلط اولیه به زبان انگلیسی برای ارتباط روزانه دارید.
  • B2 سطح یک: آزمون انگلیسی کمبریج سطح یک (CEF) گواهینامه ای است که نشان می دهد شما دارای صلاحیت کافی در زبان انگلیسی برای تحصیل، زندگی و کار در یک کشور انگلیسی زبان هستید.
  • C1 پیشرفته: آزمون انگلیسی کمبریج پیشرفته (CEA) گواهینامه ای است که ثابت می کند مهارت های پیشرفته زبان انگلیسی را برای تحصیل، کار و زندگی در یک کشور انگلیسی زبان دارید.
  • C2 فوق العاده پیشرفته: آزمون انگلیسی کمبریج فوق العاده پیشرفته (CEP) گواهینامه ای است که تأیید می کند شما دارای مهارت های تخصصی زبان انگلیسی هستید.

9.      آزمون UNIcert

یکی دیگر از انواع مدرک زبان برای مهاجرت آلمان مربوط به آزمون UNIcert است. آزمون UNIcert یک آزمون آلمانی مبتنی بر CEFR می باشد که توسط انجمن مراکز زبان (AKS)، موسسات آموزش زبان و موسسات زبان های خارجی اداره می شود. این آزمون، مهارت های زبان انگلیسی را برای اهداف آموزشی افراد غیر انگلیسی زبان در دانشگاه های آلمان ارزیابی می کند. آزمون UNIcert تسلط به مهارت های زبانی متقاضیان را در سطوح زیر بررسی می نماید:

  • UNIcert سطح پایه (A2)
  • UNIcert سطح1 (B1)
  • UNIcert سطح2 (B2)
  • UNIcert سطح3 (C1)
  • UNIcert سطح4 (C2)

10.  آزمون TOEIC

آزمون TOEIC یک آزمون استاندارد است که توسط ETS اجرا می شود و صلاحیت افراد غیر انگلیسی زبان را در زبان انگلیسی در محل کار بررسی می کند. تعداد کمی از دانشگاه های آلمانی نمرات مناسب TOEIC را به عنوان مدرکی برای تسلط به زبان انگلیسی برای تحصیلات آکادمیک می پذیرند. این مدرک زبان برای مهاجرت به آلمان شامل بخش های گوش دادن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن است.

جمع بندی

افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند، ممکن است به دلایل مختلف به گواهی زبان آلمانی نیاز داشته باشند. با وجود مؤسساتی که آموزش و امتحانات زبان را در سراسر جهان ارائه می دهند، امکان دریافت گواهینامه رسمی مدرک زبان هم در آلمان و هم در خارج از آن وجود دارد. نوع مدرک زبان برای مهاجرت به آلمان معمولاً به به هدف شما از مهاجرت مثل اشتغال، تحصیل و … بستگی دارد.

برای کسب اقامت دائم آلمان روش های مختلفی وجود دارد، که هرکدام پیچیدگی های اداری خود را دارند، اما بر اساس قانون مهاجرت اگر حداقل پنج سال به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا با مجوز اقامت موقت در آلمان زندگی کرده باشید، می توانید برای مجوز اقامت دائم درخواست دهید؛ حال سوال اینجاست که برای اخذ ویزای آلمان چه حدی از دانش زبان آلمانی موردنیاز است؟ کدام مدرک زبان مورد تایید سفارت آلمان است؟ مناسب ترین مدرک زبان آلمانی برای مهاجرت چیست؟

اکثر مهاجرانی که آلمان را برای تحصیل، کار یا مهاجرت انتخاب می کنند، به دلایل زیادی نیاز به مدارک زبان مورد تایید سفارت آلمان دارند. نوع مدرکی که انتخاب می کنید بستگی به دلایلی دارد که به دنبال هستید. انواع مختلفی از مدارک زبان آلمانی وجود دارد که تنها برخی از آن ها موردتأیید سفارت آلمان هستند.

منبع مقاله: موسسه ملک پور

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.