از چه زمانی برای آزمون تیزهوشان باید کلاس برویم؟

دانش آموزان تیزهوش معمولا بچه هایی هستند که پتانسیل بالایی برای موفقیت در زمینه های مختلف از خود نشان می دهند. این دانش آموزان اغلب برای رفع نیازهای تحصیلی و اجتماعی خود به روش های تدریس متفاوت یا برنامه های خاص نیاز دارند. اگر فکر می  کنید فرزندتان با استعداد است، ثبت نام او در آزمون استعدادهای درخشان یکی از بهترین راه  ها برای تبدیل شدن او به دانش  آموزی موفق است. برای موفقیت لازم است که فرزندتان با آمادگی کامل در این آزمون شرکت کند. یکی از بهترین روش ها، شرکت در کلاس های تیزهوشان است که باعث آمادگی و تسلط دانش آموزان خواهد شد. سوالی که در اینجا مطرح می شود اینست که از چه زمانی برای آزمون تیزهوشان باید کلاس برویم. در این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

بهترین زمان شروع کلاس های تیزهوشان

آزمون تیزهوشان فرآیندی سیستماتیک است که برای ارزیابی توانایی های فکری، تحصیلی، خلاقیت و اجتماعی-عاطفی دانش آموزان طراحی شده است. این شامل طیف وسیعی از ابزارهای ارزیابی، از جمله آزمون  های هوش، آزمون  های پیشرفت و مشاهدات رفتاری است که توسط متخصصان واجد شرایط انجام می  شود. هدف از آزمون تیزهوشان شناسایی دانش آموزان با استعدادی است که ممکن است به برنامه های آموزشی تخصصی یا فرصت های غنی سازی نیاز داشته باشند.

کلاس های آمادگی برای کودکان تیزهوش و با استعداد ضروری است زیرا نیازهای یادگیری، عاطفی و اجتماعی این دانش آموزان را برآورده می کنند و در عین حال آنها را برای زندگی فراتر از مدرسه در جامعه آماده می کنند.

کلاس های آمادگی برای آزمون تیزهوشان می تواند به دانش آموز در توسعه استعدادها کمک کند. اما زمان بندی بسیار مهم است. شرکت در کلاس های تیزهوشان ممکن است قبل از 10 سالگی اشتباه باشد، و بعید است که تاثیر زیادی داشته باشد. گاهی اوقات تشخیص ویژگی های یک کودک تیزهوش در سنین بسیار پایین آسان است. اما با توجه به گفته انجمن ملی کودکان با استعداد، بهتر است صبر کنید تا زمان مناسب آن فرا برسد.

کلاس تیزهوشان را از چه زمانی شروع کنیم؟

به طور کلی دانش آموزان را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

  1. دانش آموزان معمول
  2. دانش آموزان با استعدادهای بالا

این تصور که تنها دانش آموزان با استعداد می توانند در آزمون تیزهوشان قبول شوند، کاملا اشتباه است. چه بسا دانش آموزان معمولی نیز با تلاش زیاد بتوانند این آزمون مهم را موفقیت بگذرانند و شانس تحصیل در مدارس تیزهوشان را به دست آورند.

شرکت در کلاس های آمادگی آزمون تیزهوشان باعث افزایش شانس قبول شدن در این آزمون خواهد شد. اگر فرزندتان جزو دانش آموزان با استعداد و توانایی بالا محسوب می شود؛ بهترین زمان شرکت در این کلاس ها از انتهای پایه پنجم و شروع پایه ششم است. پس از اتمام پایه پنجم، از اوایل تابستان بهتر است که فرزندتان خود را برا شرکت در کلاس تیزهوشان ششم آماده کند.

در مورد دانش آموزان معمولی هم بهتر است از انتهای پایه چهارم و شروع پایه پنجم برای آماده شدن در آزمون تیزهوشان برنامه ریزی را شروع کرد. شما هر چقدر که زمان بیشتری را صرف آماده شدن آزمون در نظر بگیرید؛ احتمال موفق شدن بیشتر خواهد شد.

دانش آموزانی هم که در مقطع متوسطه دوم قصد شرکت در آزمون تیزهوشان دارند، می توانند پس از پایان پایه هشتم و شروع پایه نهم خود را برای آزمون تیزهوشان آماده کنند.

چرا باید در کلاس های آمادگی تیزهوشان شرکت کرد؟

در صورتی که فرزندتان در مدارس دولتی و عادی تحصیل می کند؛ شانس کمی برای قبولی در آزمون دارد. زیرا در این مدارس برنامه ای برای افزایش توانایی دانش آموز و پرورش استعداد او در نظر گرفته نشده است. به همین دلیل دانش آموز باید در کلاس های آمادگی برای مدارس استعدادهای درخشان آماده شود. در این کلاس ها فرزندتان با انواع مباحث و سوالات آشنا می شود و برای حل تست ها سرعت و آمادگی لازم را به دست می آورد. به علاوه اینکه آشنایی با مباحث باعث کاهش استرس و اضطراب او خواهد شد.

در کلاس های آمادگی آزمون تیزهوشان مبحث مورد نظر آموزش داده می شود. پس از آن دانش آموز تست ها و تمرینات مختلفی را انجام می دهد. در کنار آن هر چند هفته یک بار آزمون های شبیه ساز تیزهوشان نیز انجام می شود که دانش آموز می تواند با شناسایی نقاط ضعف و قوت خود، شانس بیشتری را برای موفقیت در آزمون به دست آورد.

جمع بندی

بهترین کاری که می توانید برای اطمینان از آینده تحصیلی فرزندتان انجام دهید، برنامه ریزی برای دریافت آموزش مناسب است. کلاس های آمادگی آزمون تیزهوشان دانش آموزان را با انواع مباحث آشنا کرده و با آزمون های شبیه ساز باعث تسلط بیشتر فرزندتان در آزمون خواهد شد. برای دانش آموزان معمولی توصیه می شود که در پایان پایه چهارم و ابتدای پایه پنجم شرایط برای شرکت در کلاس های آمادگی فراهم شود. در حالی که برای دانش آموزان با توانایی و استعداد بالا این زمان از پایان پایه پنجم شروع می شود.

دانش آموزان مقطع دوم متوسطه نیز بهتر است آماده شدن برای آزمون تیزهوشان را از پایان پایه هشتم شروع کنند. در نهایت بهترین زمان شروع کلاس های تیزهوشان به توانایی و استعداد فرزندتان بستگی دارد. برخی دانش آموزان ممکن است با 3 ماه تلاش هم بتوانند آزمون تیزهوشان را با موفقیت پشت سر بگذارند؛ در حالی که برخی دیگر شاید لازم باشد شرکت در کلاس های آمادگی را از پایان پایه سوم شروع کنند. ولی آنچه تعیین کننده است تلاش و استمرار دانش آموز برای موفقیت در آزمون تیزهوشان است.

دکمه بازگشت به بالا