عمومیبرترین های کسب وکار ایرانی

چرا این روز را ولنتاین نامیدند؟

داستان ولنتاین چیست و چگونه به وجود آمده است؟

ولنتاین چه روزیه؟ کادو ولنتاین چست؟ ولنتاین یک روز خاص از سال برای عشاق است و به همین دلیل به آن روز عشق می‌گویند و صدها سال است که در بین مسیحیان سرتاسر دنیا و کشورهای غربی رواج دارد. اما در سال‌های اخیر، ولنتاین در بین ایرانیان هم مرسوم شده است. زوج‌های عاشق در این روز، فرصت با هم بودن را غنیمت شمرده و یک جشن کوچک دو نفره ترتیب می‌دهند. اما خیلی از این افراد حتی نمی‌دانند داستان ولنتاین چیست و چگونه به وجود آمده است؟ در ادامه قصد داریم در مورد اینکه ولنتاین چه روزیه؟ علت نام‌گذاری آن، کادوهای مرسوم ولنتاین و روزعشق ایرانیان صحبت کنیم.

در ایران و جهان روز ولنتاین چه روزیه؟

و اما ولنتاین چه روزیه؟ تاریخ ولنتاین به میلادی روز 14 فوریه بوده و در ایران مصادف است با روز 25 بهمن. اما چرا در برخی سال‌ها روز ولنتاین 25 بهمن نیست؟ روز اسفند همیشه 29 روز است. اما هر 4 سال یک بار، اسفند 30 روزه می‌شود که به آن سال، کبیسه می‌گویند. در چنین سال‌هایی، روز ولنتاین به جای 25 بهمن، روز 26 بهمن بوده و در تاریخ میلادی و شمسی، یک روز اختلاف وجود خواهد داشت.

سال 1400 ولنتاین چه روزیه؟

حال که متوجه شدیم ولنتاین چه روزیه، به بررسی پیدایش و نامگذاری این رو می‌پردازیم. از آنجایی که سال 1400 شمسی هم سال کبیسه است، بنابراین امسال، تاریخ ولنتاین، 26 بهمن خواهد بود. ناگفته نماند که ولنتاین از کشورهای غربی به ایران آمده است و روز عشق ایرانیان، سپندارمزگان یا سپندارمذگان است که از آن با نام اسپندگان یا همان اسفندگان هم یاد می‌کنند.
روز اسپندگان مخصوص ایرانیان باستان بوده که به منظور بزرگداشت زن و زمین این روز را جشن می‌گرفتند. اسپندگان تاریخی کهن‌تر از ولنتاین دارد. اما چه ولنتاین و چه اسپندگان، بهانه‌ای است برای ابراز عشق و دوستی.

داستان ولنتاین چیه؟

شروع بهار رومیان، در نیمۀ ماه فوریه بود. آنها این روز را جشن گرفته و به آن روز لوپرکالیا می‌گفتند. در روم باستان، این روز مصادف با ازدواج زئوس با هرا و همچنین روز جشن لوکوس، خدای باروری بود. امروزه این روز را با نام «روز ولنتاین» می‌شناسند و به آن روز عشق می‌گویند. اما چرا این روز را ولنتاین نامیدند و واژۀ ولنتاین از کجا آمده است؟

در این روز، روحانیان و لوپرکس اقدام به مراسم تطهیر کرده و در راه خدا بز قربانی می‌کردند. سپس شراب نوشیده و شروع می‌کردند به دویدن در خیابان‌های روم. آنها به هنگام دویدن، پوست‌های بز را به دست گرفته و آنها را به هر کسی که سر راه خود می‌دیدند، می‌زدند. به این دلیل زنان همگی از خانه بیرون می‌آمدند تا شاید پوست بز به آنها هم بخورد. چون بر این باور بودند که اگر پوست بز با آنها برخورد کند، باعث افزایش توان باروری آنان خواهد شد. همچنین می‌توانند زایمان راحت‌تری را پشت سر بگذارند.

داستان ولنتاین از این قرار است :

در قرن سوم میلادی که مطابق می شود با اوایل امپراطوری ساسانی در ایران ، در روم باستان فرمانروایی بوده است به نام کلودیوس دوم . کلودیوس ، عقاید عجیبی داشت، از جمله اینکه سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد ؛ از این رو ازدواج را برای سربازان امپراطوری روم قد غن می کند. کلودیوس به قدری بی رحم و فرمانش به اندازه ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان نداشت.

اما کشیشی به نام والنتیوس ( همان ولنتاین خودمان ) ، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد. کلودیوس دوم از این جریان خبر دار می شود و دستور می دهد که ولنتاین را به زندان بیاندازند . ولنتاین در زندان عاشق دختر زندان بان می شود . سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق با قلبی عاشق اعدام می شود . . .بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق می دانند و از آن زمان نهاد و سمبلی می شود برای عشق !

حالا همانطور که داستان ولنتاین را با دقت مطالعه کردید داستان ” سپندار مذگان” را با دقت بیشتری بخوانید :
در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده است. در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با ۲۹ بهمن، یعنی تنها ۳ روز پس از روز ولنتاین فرنگی. این روز «سپندارمذگان» یا «اسفندارمذگان» نام داشته است.

در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می‌‌کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. به‌عنوان مثال روز اول «روز اهورامزدا»، روز دوم، روز بهمن ( سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی «بهترین راستی و پاکی» که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی «شاهی و فرمانروایی آرمانی» که خاص خداوند است و روز پنجم «سپندارمذ» بوده است.” سپندار مذ” لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن.

زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می‌‌ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌‌نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می‌‌دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندارمذگان را به‌عنوان نماد عشق می‌‌پنداشتند. در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می‌‌شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می‌‌شد، جشنی ترتیب می‌‌دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلاً شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت و که در ماه مهر، «مهرگان» لقب می‌‌گرفت. همین طور روز پنجم هر ماه سپندارمذ یا اسفندار مذ نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشنی با همین عنوان می‌‌گرفتند.

سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می‌‌کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می‌‌دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می‌‌کردند.
ملت ایران از جمله ملت هایی است که زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است، به مناسبت های گوناگون جشن می‌‌گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می‌‌گذرانده اند. این جشن ها نشان دهنده فرهنگ، نحوه زندگی، خلق و خوی، فلسفه حیات و کلاً جهان‌بینی ایرانیان باستان است.

مراسم مرتبط با دخترها و پسرها

اتفاق دیگر مرسوم در این جشن این بود که دختران نام خود را نوشته و در جعبه‌ای می‌انداختند. سپس پسران جوان نام دختران را از جعبه بیرون می‌آوردند. هر اسمی که از جعبه درمی‌آمد، پسر تا پایان مراسم با او می‌ماند و حتی ممکن بود کار آنها به ازدواج هم ختم شود. سپس بعدها به درخواست کلیسا، این مراسم به شکل جشن مسیحی درآمد تا بدین وسیله، نام قدیس ولنتاین در یادها بماند.

اما در جواب اینکه ولنتاین چه روزیه؟ تاریخ‌ نگاران گفته‌اند در سال‌های پایانی قرن پنجم میلادی، پاپ ژلازیوس اول تلاش کرد تا این جشن رومیان را مسیحی کرده و به این ترتیب روز 14 فوریه، روز ولنتاین نامگذاری شد. به تدریج، نام قدیس ولنتاین، وسیله‌ای برای ابراز احساسات افراد به کسی شد که عاشق او بودند.

کادوی روز ولنتاین

حالا که متوجه شدید ولنتاین چه روزیه و داستان پیدایش آن چیست، در ادامه در مورد مراسمات این روز صحبت می‌کنیم. یکی از کارهای رایجی که در این روز انجام می‌شود، کادو دادن به یکدیگر است. در این روز به کسی که دوستش داریم، کادو می‌دهیم تا بتوانیم عشق خود را به او ابراز کنیم. اما روز ولنتاین استرس‌هایی هم دارد. استرس اینکه برای این روز چه کادویی بخریم؟ کادوی مورد علاقۀ دختران چیست؟ و چه کادویی پسران را خوشحال می‌کند؟ و سوالات این چنینی.

کادوی ولنتاین چی بخرم؟

از آنجایی که ولنتاین یه روز منحصر به فرد برای عشاق است، سعی آنها بر این است که بتوانند علاقۀ خود را به زیباترین شکل به طرف مقابل خود ابراز کنند. به همین دلیل هم روزهای نزدیک ولنتاین، فکر زوج‌ها درگیر این می‌شود که چه کادویی برای طرف مقابل خود بخرند تا متفاوت و رمانتیک باشد و باعث خوشحالی او شود. اما یک سری کادوهای رایج برای این روزها وجود دارد که در ادامه سعی می‌کنیم به تعدادی از آنها اشاره کنیم:

باکس شکلات

شکلات یه گزینۀ خوب برای کادو دادن در مناسب‌های مختلف است. از جلمۀ این مناسب‌ها ولنتاین است. شکلات، معمولاً پایه ثابت روز ولنتاین است. چرا که نماد مهربانی، جذابیت، عشق عمیق و احساسات بوده و درعین حال، لوکس بودن را القا می‌کند. همچنین عده‌ای معتقدند که شکلات باعث افزایش سطح انرژی و عشق می‌شود، به همین دلیل هم از آن به عنوان نمادی از روز ولنتاین یاد می‌کنند.

شکلاتی که برای این روز استفاده می‌شود، می‌تواند در شکل‌های مختلف با بسته‌ بندی‌های خاص و زیبا باشد. اگر هم می‌خواهید معشوق خود را غافلگیر کنید، می‌توانید عکس خودتان و یا عکس او را در قسمت درب داخلی جعبه چاپ کنید. البته می‌توانید به جای عکس، متنی زیبا و عاشقانه با دست خط خودتان در آن قسمت بنویسید که بیانگر احساس شماست.

گل رز قرمز

گل رز، مرسوم‌ترین و محبوب‌ترین کادو برای این روز خاص است. چرا که نماد عشق، زیبایی و کمال است. البته غیر از گل رز جاودان می‌توان از گل‌های دیگری هم در این روز استفاده کنید که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنیم.

  • گل صدتومانی
  • گل رانونکلوس
  • گل نرگس زرد
  • گل گاردنیا

هر گل، نماد چیزی بوده و معنای خاصی را القا می‌کند. اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارید و نمی‌دانید هر گل نماد چه چیزی است، می‌توانید از گل فروش‌های با تجربه در این زمینه سؤال کنید.

خرس

و اما خرس کادویی محبوب برای دختران در روز ولنتاین و البته به رنگ قرمز است. خرس تدی یکی از کادوهای اصلی و رایج روز ولنتاین است. بنابراین می‌تواند یک هدیۀ مطمئن برای دخترها باشد. اما عروسک خرس در روز ولنتاین نماد چیست؟

گفته می‌شود در گذشته‌های دور در یونان باستان، از خرس به عنوان نماد عشق یاد می‌شده است، چرا که خرس، قدرت، احساس و هوش بالایی داشته و اسطوره‌های یونان، آن را معشوقۀ زئوس می‌دانستند. زئوس الهۀ عشق در یونان باستان بود. به اعتقاد عده‌ای دیگر، خرس تدی خوش‌یمن بوده و همراه خود، مهر، عشق و علاقه می‌آورد. شاید این یکی از دلایلی باشد که از خرس به عنوان کادوی روز ولنتاین استفاده می شود.

احتمالاً اولین کسی که به عنوان کادوی ولنتاین، خرس هدیه داده، هرگز فکرش را هم نمی‌کرده که روزی خرس، به نمادی برای روز ولنتاین تبدیل شود.

حال به هر دلیلی که خرس به نماد این روز تبدیل شده است، پسرها سعی می‌کنند خرس‌های بزرگ و زیبا به معشوقۀ خود هدیه دهند. برخی از این خرس‌ها به اندازه‌ای بزرگ هستند که از وانت برای حمل آن استفاده می‌شود. نزدیک ولنتاین، مغازه‌ها پر می‌شوند از خرس‌های زیبای پولیشی با دوخت‌های تمیز و قرمز در سایزهای مختلف.

توصیه به پسران عاشق

شاید آقایان مثل خانم‌ها حواس جمع نباشد و ندانند ولنتاین چه روزیه؟ اما در این مورد خاص باید حسابی حواسشان باشد که ولنتاین چه روزیه و خود را برای این روز خاص آماده کنند. توصیۀ ما به پسران دلباخته این است که برای روز ولنتاین، یک خرس قرمز پولیشی سایز بزرگ خریده و در یک دست خرس، یک قلب کوچک پولیشی و در دست دیگر آن، گل مورد علاقۀ معشوقۀ خود به همراه ماگ حرارتی با تصویر وی را گذاشته و آن را در روز ولنتاین به همراه یک دست نوشتۀ عاشقانه به او هدیه دهند. بدون شک این کار او را به شدت هیجان زده کرده و روز خاطره انگیزی را برایش رقم خواهد زد و هیچ وقت فراموش نخواهد کرد که ولنتاین چه روزیه.

چرا کادوهای ولنتاین قرمز هستند؟

در گذشته‌های دور، شوالیه‌ها برای به دست آوردن معشوقۀ خود، کارهای مختلفی انجام می دادند. یک از کارهای رایج، مبارزه با رقیب عشقی بوده است. برای مبارزه، ربان قرمزی توسط دختر عاشق دور بازوی شوالیه بسته می‌شد تا همه متوجه شوند که دختر، عاشق کدام شوالیه است. گفته می‌شود نبرد شوالیۀ عاشق با ربان قرمز، باعث شده رنگ قرمز نمادی از روز ولنتاین باشد.

اگر چه در صحت این داستان و داستان پیدایش ولنتاین، اختلاف‌ نظرهایی میان تاریخ نگاران وجود دارد، اما در مورد اینکه ولنتاین چه روزیه، شکی نیست. در مورد این داستان‌ها، سعی کردیم چیزهایی که شنیده‌ایم را انتقال دهیم.

کادوی ولنتاین پسرانه

فروشندگان کادوهای ولنتاین، دقیقاً می‌دانند ولنتاین چه روزیه و قبل از ولنتاین انواع و اقسام کادوهای این روز را در ویترین مغازه هایشان می‌گذارند. اما اکثر کادوهای ولنتاین، دخترانه هستند که این موضوع، کار را برای خانم‌ها سخت‌تر می‌کند.

اما با توجه به اینکه خانم ها بسیار ریزبین بوده و توجه زیادی به جزئیات دارند، خیلی خوب می‌توانند با یک نگاه به پسر مورد علاقۀ خود، متوجه شوند که چه کادویی مناسب او خواهد بود. اما اگر می‌خواهند یک هدیۀ خیلی خاص برای ولنتاین بخرند، توصیه می‌شود حتماً توجه زیادی به سایز و رنگ کادو داشته باشند. چرا که آقایان، به لوازم مینی سایز علاقۀ بیشتری نشان می‌دهند. لوازمی مثل عطر و ادکلن، عینک آفتابی، کیف پول، ساعت، کتاب، پیراهن و موارد این چنینی، می‌تواند انتخاب خوبی برای آقایان باشد. البته بهتر است که کادوی مورد نظر، ارزش مادی نسبتاً بالایی داشته باشد.

حالا هر چیزی که می‌خواهید کادو بدهید، در کنارش یه خرس هم قرار دهید. البته که خرس بزرگ، به هیچ وجه برای آقایان مناسب نیست. اندازۀ خرس باید طوری باشد که آن را در گوشه‌ای از جعبه کادو قرار داده یا از قسمتی از کادو آویزان کنید.

کادوی ولنتاین دخترانه

در انتخاب کادوی ولنتاین برای خانم‌ها، توجه کنید که صرفاً ارزش مادی کادو مدنظر نباشد، بلکه احساس پشت آن و تقدیم با عشق است که این کادو را برای او ارزشمند می‌کند. در غیر اینصورت، خوشایند دختر خانم‌ها نخواهد بود. البته بدان معنا هم نیست که ارزش مادی هدیه دست کم گرفته شود و فقط ارزش معنوی آن مد نظر باشد. کادویی بخرید که برازندۀ او باشد. دو مورد مادی و معنوی در کنار هم، باعث خوشحالی خانم‌ها خواهد شد.

در این روز هدایایی مثل شکلات، خوراکی‌های خوشمزه، زیورآلات، تابلو نخی، ساعت، عینک آفتابی، کتاب و موارد اینچنینی، می‌تواند به خانم‌ها کادو داده شود. البته در کنار همۀ اینها خرس تدی فراموش نشود.

ایده خلاقانه برای روز ولنتاین

یک ایدۀ جالب برای روز ولنتاین این است که یک بطری خیلی زیبا و شیک کوچک تهیه کرده و آن را تزئین کنید. سپس پیام‌های عاشقانۀ خود را لوله کرده و درون بطری بگذارید. کنجکاوی در مورد اینکه چه چیزی داخل آن کاغذها نوشته شده، برای طرف مقابل شما هیجان انگیز خواهد بود.

نتیجه گیری

با متنی که خواندید متوجه شدید که ولنتاین چه روزیه، داستان شکل‌گیری این روز چه بوده و تاریخ ولنتاین به میلادی و شمسی کدام است. همچنین گفتیم که چرا در برخی سال‌ها در ایران، تاریخ ولنتاین 26 بهمن است. در ادامه برخی از هدایای مرسوم روز ولنتاین را نام برده و اشاره کردیم که چرا خرس، تبدیل به نماد ولنتاین شده و علت قرمز بودن رنگ کادوهای ولنتاین چیست. همچنین راهنمایی‌ها در مورد خرید کادوهای مناسب خانم‌ها و آقایان در روز ولنتاین ارائه دادیم.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا