برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

قهوه ترک چطور درست میشه

قهوه ترک دقیقاً چیست؟

قهوه ترک نوعی دانه قهوه نیست. بلکه روشی برای درست کردن قهوه است.

سالها قبل، دربار عثمانی (ترکیه امروزی) قهوه را به روشی جدید درست می کردند، که بعداً به قهوه ترک معروف شد.

نماد قهوه ترک، جذوه است. جذوه وسیله ای است که برای درست کردن قهوه ترک استفاده می شود. خواص قهوه گیاهی گانودرما چیست؟

چطور قهوه ترک درست کنیم؟

مواد لازم:

 • جذوه
 • پودر قهوه
 • آب
 • شکر

مراحل تهیه قهوه ترک

 1. ابتدا آب را در جذوه بریزید. برای هر فنجان قهوه، یک و نیم فنجان آب بریزید.
 2. پودر قهوه را داخل جذوه بریزید. یک قاشق غذاخوری پُر پودر قهوه برای هر نفر کافی است.
 3. اگر شیرین می پسندید، مقداری شکر هم به محتویات جذوه اضافه کنید.
 4. جذوه را روی حرارت ملایم قرار دهید و اجازه دهید کم کم گرم شود.
 5. همین ابتدا می توانید مواد را دو سه باری آهسته هم بزنید.
 6. پس از چند دقیقه، مقداری کف روی لبه های ظرف شکل می گیرد.
 7. وقتی قهوه شروع به کف کردن کرد، جذوه را از روی شعله بردارید و کف را با قاشق داخل فنجان ها بریزید.
 8. جذوه را بار دیگر روی شعله بگذارید و این بار که شروع به جوش کردن کرد، دیگر می توانید قهوه را در فنجان ها بریزید.

نکات درست کردن قهوه ترک

نکاتی که کمک می کنند قهوه ترک حرفه ای تری دم کنید:

 • برای تهیه قهوه ترک باید از آب سرد استفاده کنید. ترجیحا تصفیه شده باشد.
 • پودر قهوه باید ریز باشد. ریز در حد آرد یا پودر کاکائو. وگرنه طعم خوبی پیدا نمی کند.
 • از قهوه تازه  آسیاب شده استفاده کنید. قهوه  ی مانده، معمولا کیفیت ندارد.
 • قهوه ترک درست و حسابی، باید کف دار باشد. بعد از چند بار تمرین، قهوه تان کف دار می شود.
 • از حرارت ملایم استفاده کنید و هروقت احساس کردید قهوه درحال جوش آمدن است، جذوه را چند لحظه ای از روی حرارت بردارید تا دما پایین بیاید. یادتان باشد اگر شعله را بالا بکشید و قهوه سریع به نقطه جوش برسد، طعم تلخی پیدا می کند که خوشایند نیست.
 • برای اینکه قهوه کف دار شود باید از هم زدن بیش از حد یا سریع خودداری کنید. اصلا نیازی هم به هم زدن زیاد نیست.
 • قهوه را خیلی آرام در فنجان  بریزید تا کفی که داشتید از بین نرود.

طرز تهیه قهوه ترک با استفاده از ابزاری ساده در خانه امکان پذیر است. در این مقاله به بررسی جزئیات و ریزه کاری های نحوه درست کردن قهوه ترک می پردازیم و با یک دستور تهیه بی نهایت ساده شما را در تهیه فنجانی خوش طعم و عطر از قهوه ترک همراهی خواهیم کرد. قهوه فوری سوپریم چه خواصی دارد؟

مواد لازم برای تهیه قهوه ترک 

 • برای هر یک نفر بین 7 تا 9 گرم قهوه ترک
 • جذوه مسی (2 نفره)

طرز تهیه قهوه ترک

قهوه ای که برای دم کردن قهوه ترک در نظر می گیرید، باید کاملا آسیاب شده و شبیه آرد باشد. بعد از انتخاب جذوه مناسب، به ازای هر نفر، یک فنجان آب سرد در آن بریزید و یک تا دو قاشق مرباخوری معادل 7 تا 9 گرم قهوه به ازای هر نفر را به آن اضافه  کنید. اگر می خواهید قهوه شما شیرین باشد، می توانید به دلخواه کمی شکر هم به آن اضافه کنید. این نکته را در نظر بگیرید که اضافه کردن کمی شکر، باعث قوام بیش تر قهوه خواهد شد.

سپس با یک قاشق کوچک، ترکیب ایجادشده را کاملا هم بزنید تا به بافتی یکنواخت برسید. حالا جذوه را روی حرارت ملایم قرار دهید و 4 تا 5 دقیقه منتظر بمانید تا قهوه به خوبی دم بکشد و روی آن فوم تشکیل شود. برای تهیه این قهوه نباید اصلا عجله کنید؛ چون هرچه فرآیند دم آوری آهسته تر باشد، کیفیت قهوه و فوم تشکیل شده بهتر خواهد بود.

بعد از دیدن فوم روی قهوه، جذوه را از روی حرارت بردارید و با یک قاشق، فوم را جدا کرده و در فنجان ها تقسیم  کنید. در مرحله بعد، دوباره جذوه را روی حرارت قرار دهید و بعد از ایجاد فوم، این کار را تکرار و در نهایت کمی صبر  کنید تا پودر باقیمانده در جذوه ته نشین شود. قیمت قهوه فوری موکا چقدر است؟

حالا به آرامی، قهوه را در فنجان ها ریخته تا فوم قهوه روی آن باقی بماند. فوم روی قهوه نشان دهنده مهارت تهیه و کیفیت آن است. برای تهیه قهوه ترک با شیرجوش هم باید این مراحل را انجام دهید تا قهوه باکیفیت تری به دست بیاورید.

 فیلم طرز تهیه قهوه ترک

با استفاده از ویدئوی زیر می توانید مراحل کامل طرز تهیه قهوه ترک را مشاهده کنید، این ویدئو آموزشی کاملا تخصصی به روش دم آوری قهوه ترک می پردازد و تکمیل کننده ی روش متنی ذکر شده خواهد بود و قطعا به همه سوال های شما پاسخ خواهد داد.

نکات مهم در طرز تهیه قهوه ترک

حالا که با طرز تهیه قهوه ترک در قهوه جوش سنتی یا جذوه و شیرجوش آشنا شدید، خوب است با هم نکات مهم طرز تهیه قهوه ترک را هم مرور کنیم:

 •  شاید برای بسیاری از دوستان سوال باشد که علت کف نکردن قهوه ترک چیست؟ یکی از نکات مهم در طرز تهیه قهوه ترک روی گاز، این است که وقتی قهوه را روی حرارت می گذارید، نباید آن را هم بزنید. هم زدن ترکیب مانع از کف کردن آن می شود.
 • حرارت زیر ظرف باید کم باشد تا قهوه به جوش نیاید. جوشیدن باعث می شود قهوه ای نا مطلوب با بوی سوختگی و طعم ناخوشایند داشته باشید.
 •  مناسب ترین قاشق برای هم زدن قهوه ترک، قاشق چوبی است.
 • برای بهترشدن طعم قهوه ترک خود می توانید کمی هل سبز هم به آن اضافه کنید.
 • فنجان مناسب برای سرو قهوه ترک، فنجان هایی با حجم 80 تا 100 سی سی هستند.
 • برای تهیه قهوه ترک می توانید به جای آب سرد، از شیر سرد استفاده کنید. این نوشیدنی با نام قهوه یونانی شناخته می شود.
 •  حتما دیده اید که معمولا در هنگام سرو قهوه ترک، یک لیوان آب هم کنار آن قرار می دهند. نوشیدن کمی آب قبل از قهوه، مزه دهان را از بین می برد و باعث می شود طعم واقعی آن بهتر حس  شود.

مشاهده بیشتر: بررسی مشخصات قهوه دارک

طرز تهیه قهوه ترک با جذوه

برای تهیه قهوه ترک معمولا از ظرف های مسی خاصی استفاده می کنند. این وسیله سنتی که آن را در زبان ترکی به نام ایبریک و در فارسی به عنوان جذوه می شناسیم، دارای کفی پهن، دهانه ای باریک و دسته ای چوبی و بلند است.

این ظرف به شکلی خاص طراحی شده که می تواند حرارت را به طور یکنواخت به تمام سطح جذوه انتقال دهد. این ویژگی جذوه باعث می شود تا قهوه بهتر دم بکشد و نوشیدنی با کیفیت تری به دست بیاید. کف زیادی که بعد از تهیه قهوه ترک در جذوه می بینیم، به دلیل فرم خاص این وسیله است.

انتخاب جذوه باید متناسب با تعداد فنجان هایی باشد برای تهیه قهوه در نظر می گیریم. وجود هماهنگی در سایز جذوه و تعداد فنجان ها نقش مهمی در کیفیت قهوه ترک به دست آمده خواهد داشت. انتخاب جذوه بزرگ تر باعث می شود فوم یا کف به وجود آمده، به دیواره جذوه بچسبد و در نهایت قهوه  فوم کم تری داشته باشد. انتخاب جذوه کوچک برای تعداد زیاد فنجان هم باعث سررفتن قهوه می شود.

امروزه جذوه ها را معمولا از جنس آلومینیوم، استیل، مس یا برنج می سازند. به دلیل شباهت قهوه جوش جذوه به شیرجوش، برخی افراد این شیوه دم آوری را طرز تهیه قهوه ترک با شیرجوش می دانند! البته شما می توانید قهوه ترک را در این ظروف هم تهیه کنید، اما قطعا قهوه شما کیفیت و فوم یک قهوه ترک اصیل را نخواهد داشت.

تنها وسیله سنتی برای دم آوری بهترین نوع قهوه ترک، جذوه است. اگر به دنبال خرید قهوه  جوش هستید، می توانید همین حالا از طریق فروشگاه آنلاین قهوه ریو، انواعی از بهترین ابزارهای دم آوری را مشاهده و و محصول موردنظر خود را خریداری کنید.

مشاهده بیشتر: بررسی مشخصات قهوه ترک لایت

طرز تهیه قهوه ترک روی شن

روش جذاب دیگری برای تهیه قهوه ترک در میان کشورهای عرب و ترک زبان (کشورهای حاشیه دریای سیاه) وجود دارد و آن، استفاده از شن داغ برای دم کردن قهوه است. علت این موضوع را می توان به در  دسترس بودن شن با کیفیت مناسب در این کشورها مرتبط دانست. قهوه دم شده روی شن نسبت به قهوه ترک معمولی که روی گاز تهیه می شود، کیفیت بهتری دارد. اما علت آن چیست؟

در روش تهیه قهوه ترک شنی، چون  حرارت کاملا یکنواخت به جذوه وارد می شود، فرآیند دم آوری قهوه بهتر انجام شده و کیفیت نوشیدنی حاصل هم افزایش پیدا می کند. برای شیرین کردن قهوه ترک، در صورت تمایل بهتر است به جای شکر از قند استفاده کنید؛ چون طعم آن در قهوه بهتر حس خواهد شد. بهترین زمان اضافه کردن قند، در هنگام ترکیب کردن آب سرد و پودر قهوه  است.

 چرا باید در تهیه قهوه ترک از آب سرد استفاده کرد؟

به نظر می رسد هرچه زمان دم کشیدن قهوه طولانی تر باشد، غلظت قهوه ترک حاصل بیش تر و کیفیت آن هم بهتر خواهد بود. به همین دلیل بهتر است از آب سرد یا حتی یک تکه کوچک یخ استفاده کنید تا فرآیند گرم شدن آب، باعث بهبود کیفیت قهوه شود.
البته این زمان کاملا دقیق و حساب شده است و نباید از حد مشخصی بیش تر شود؛ چون پس از آن کیفیت قهوه افت خواهد کرد. این یک نکته کاملا علمی و ثابت شده است و برای داشتن یک قهوه ترک اصیل لازم است که آن را رعایت کنید. 

سوالات متداول طرز تهیه قهوه ترک

در بخش زیر به بررسی سوالاتی خواهیم پرداخت که ممکن است در حین تهیه قهوه ترک با آن ها مواجه شوید، در پاسخ به این سوالات جزئیاتی مطرح شده اند که دانستن آن ها خالی از لطف نخواهند بود.

چرا قهوه ترک من کف نمی کند؟

 • قهوه ترک شما با کیفیت باشد,برای داشتن کف مناسب برای قهوه ترک حتما باید ترکیب مناسبی از چند نوع قهوه با کیفیت  که جدا از طعم و عطر مناسب , کف یا فوم مناسب ایجاد کند.
 • قهوه جوش از جنس مس (جذوه)با  دهنه باریک بسیار مناسب قهوه ترک است و روی کف یا فوم قهوه ترک بسیار تاثیر گزار است و درصورت عدم وجود قهوه جوش مسی میتوانید از  جنس روی استفاده کنید
 • و سعی کنید که از قهوه جوشهای جنس استیل و تفلون استفاده نکنید.
 • توجه داشته باشید که سایز قهوه جوش متناسب با تعداد نفرات باشد وبطور مثال برای درست کردن  قهوه برای 1 نفر از قهوه جوش نهایتا 2 نفره استفاده شود و نه 4 نفره.
 • شعله باید ملایم باشد در صورتی که شعله زیاد باشد زمان دم اوری کم میشود و درنتیجه قهوه شما نه
 • کم مناسب و نه طعم و عطر مناسب خواهد داشت.
 • قهوه ترک شما کهنه است یا کاملا ریز آسیاب نشده است. هر چه قهوه تازه تر باشد و ریزتر آسیاب شود، کف بهتری ایجاد می کند.
 • شکر قهوه زیاد است. اضافه کردن مقدار زیادی شکر به قهوه ترک یکی از عواملی است که جلوی کف کردن مناسب آن را می گیرد البته شکر کم برای قهوه ترک پشینهاد میشود.

بهترین روش دم کردن قهوه ترک چیست؟

به ازای هر فنجان قهوه حدود 50 میلی لیتر آب سرد و یک قاشق چای خوری قهوه ریز آسیاب شده و کمی شکر را در جذوه یا ایبریک بریزید. مخلوط را به خوبی هم بزنید و آن را بر روی حرارت ملایم قرار دهید تا کف کند. قهوه شما آماده است.

مشاهده بیشتر: بررسی مشخصات قهوه ترک مدیوم

قهوه ترک را چند دقیقه بجوشانیم؟

برای دم کردن یک قهوه ترک عالی با کف مناسب لازم است که قهوه برای مدت سه تا چهار دقیقه روی حرارت ملایم قرار داشته باشد. با گرم شدن تدریجی قهوه، کف روی آن شکل می گیرد. جوشاندن بیش تر یا کم تر از این مقدار باعث تغییر در طعم و میزان کف قهوه ترک می شود.

طعم دلنشین قهوه ترک در هر خانه

قهوه ترک یک نوشیدنی گرم و جذاب برای شروع یک روز پرمشغله است. علاقه مندان این قهوه معتقدند نوشیدن آن در طول روز، انرژی بیش تری برای ادامه فعالیت های روزانه به آن ها می دهد. این قهوه سریع آماده می شود و کافئین بالایی دارد. چنین ویژگی هایی این قهوه را به یک نوشیدنی محبوب در میان مردم تبدیل کرده است. اگر قصد خرید قهوه ترک را دارید، لازم است به زمان تهیه محصول و کیفیت دانه های قهوه استفاده شده توجه کنید. بهترین راه تهیه قهوه ترک از وب سایت رسمی قهوه ریو می باشد. شما می توانید تمامی لوازم جانبی قهوه ترک را از این وب سایت خریداری کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا