برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

کود اوره برای درخت بادام

 

درخت بادام از پر بازده ترین و اقتصادی ترین درختانی است که توسط باغداران عزیز مورد پرورش قرار میگیرد؛ ارزش صادراتی بادام به کشورهای مختلف جهان، طولانی بودن عمر باردهی درخت بادام، جای دادن مواد معدنی، ویتامین و داشتن ارزش غذایی بالا، بر میزان مصرف این محصول مغزی افزوده است و اگر در فکر بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام نباشیم احتمال دارد برای مدتی پاسخگوی نیاز مردم نباشد. لذا ما در این مقاله از سایتدر نظر داریم مطالب مهمی پیرامون موضوع بهترین کود برای رشد سریع درختان بادام خدمت شما عزیزان ارائه دهیم تا به کمک راهکار های صحیح به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

مقدار استفاده از بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام

پیش از آشنایی با بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام، لازم به ذکر است اکثر باغ هایی که درخت بادام در آنها پرورش داده میشود، خاک های آهکی، سنگلاخی، دارای درصد مواد آلی پایین و به عبارتی فقیر دارند. شرایط حاکم بر باغات بادام ایجاب میکند پیش از وخیم شدن اوضاع و کاهش بهره وری نه تنها در پی بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام باشیم، بلکه در کنار استفاده کودهای شیمیایی همراه با کودهای آلی، در پی اصلاح و غنی سازی خاک برای آینده نیز باشیم.

قیمت نهال بادام پوست کاغذی در نهالستان پالیز چقدر است؟

اکنون سوالی که در ذهن شما رژه میرود این است که بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام چیست؟ چه کود یا کودهایی بر عملکرد درخت بادام، کیفیت محصول و آماده سازی و غنای خاک کمک می نماید؟

یکی از نکاتی که پیرامون این موضوع بایستی خدمت شما عزیزان ذکر کنم این است که نیاز هر باغ نسبت به بهترین کود برای درخت بادام متفاوت است لذا حتما از خاک باغ و برگ درختان بادام نمونه برداری انجام دهید تا از میزان آهکی بودن خاک، شوری زمین، عناصر موجود در برگ و خاک باغ بادام و در کل وضعیت عمومی درختان بادام تان را بسنجید تا در نهایت طبق یک برنامه تغذیه ای صحیح، از بهترین کود برای رشد سریع درختان بادام نتیجه بگیرید .

اهمیت کوددهی در رشد سریع درخت بادام

اگر میخواهید سالانه درختان بادام پرباری داشته باشید، توصیه میکنم برای شروع قدرتمند و سریع رشد ریشه در زمستان این کار را به پاییز موکول کنید تا شاهد رشد سریع درختان بادام خود شوید. پس از ذکر نکته کاشت در زمان صحیح، نوبت به کوددهی هوشمندانه میرسد.

بادام به عنوان میوه مغزی به عناصر مختلفی نیاز بالایی دارد تا تبدیل به یک آجیل مغزی عالی شود ابتدا برای درختان بادام بسیار ایده آل است پیش از کاشت، کودهای فسفره، پتاسه و ازت چالکود شود اما چرا؟

کاربرد کود فسفره در رشد سریع درخت بادام

فسفر در خاک بسیار کند حرکت کرده و از طرفی با توجه به مصرف نادرست کودهای شیمیایی و آبشویی عناصر ضروری درخت، نمیتوان به فسفر انتقال یافته به نهال اکتفا نمود لذا بایستی در باغ های در حال احداث، حتما در چالکود از کودهای 10.52.10 یا سوپر فسفات تریپل، کودهای دارای ریز مغذی و اسید هیومیک برای تامین فسفر کافی درخت استفاده نمود تا نیاز به فسفر نهال تا سن باردهی برطرف گردد.

اهمیت کود اسید هیومیک برای رشد سریع درخت بادام

از آنجایی که درختان بادام فسفر موردنیاز خود را از خاک میگیرند، در شرایطی که آزمون خاک و برگ کمبود این عنصر را نشان داده باشد، بهترین گزینه استفاده از هیومیک اسید میباشد. این ماده ارگانیک و مطمئن، افزون بر تامین مواد آلی خاک، به جذب عناصر غذایی توسط درخت بادام کمک کرده و با افزایش دسترسی ریشه درخت به فسفر، آن را گسترش میدهد. با وجود هیومیک اسید از تعادل عناصر غذایی در درخت، به ویژه در صورت استفاده نادرست از کودهای شیمیایی مطمئن خواهید شد زیرا از تاثیرات منفی بر خاک و درخت جلوگیری کرده و اصلاح می نماید.

کاربرد کود سولوپتاس در رشد سریع درخت بادام

درخت بادام علاوه بر فسفر، به عنصر پتاسیم نیز برای رشد سریع نیاز دارد. پتاسیم در پر شدن مغز بادام و بهبود کیفیت آن و طعم عالی آن تاثیر گذار بوده و با توجه به اینکه هر تن بادام برداشت شده میزان13-15 کیلوگرم پتاسیم را از دسترس خاک خارج میکند، حتما بایستی نسبت به تامین آن اقدام نمود.

معمولا به ازای سن درخت، مقدار کود پتاسه بایستی مصرف گردد هم چنین این کود بهتر است به همراه کود فسفره در فصل پاییز استفاده شود.

نکته: ضرورت استفاده از کود سولفات پتاسیم به جای کلرور پتاسیم این است که درختان هسته دار مانند بادام نسبت به کلر حساس بوده و بهتر است کود سولوپتاس جایگزین کلرور پتاسیم گردد تا بعدا باغ و درختان دچار مشکل نشوند.

کاربرد کود ازته برای رشد سریع درخت بادام

کودهای ازته برای رشد رویشی و تولید شاخ و برگها در ابتدای فصل رشد اهمیت دارند و با توجه به اینکه سریع جذب شده و تنها با یک بار استفاده نمیتوان نیاز درخت به این عنصر را تامین نمود، در سه نوبت از کود ازته استفاده می گردد: پاییز، فروردین و اردیبهشت

در حالت کلی برای هر درخت بادام توصیه میشود از 50 گرم سولفات آمونیوم و یا 20 گرم اوره استفاده شود. بهتر است بدانید نیاز درختان بادام به پتاسیم، بالاتر از نیتروژن است.

ضرورت کود آهن در رشد سریع درخت بادام

درختان بادام کمتر دچار کمبود آهن میشوند اما باغاتی وجود دارند که کمبود آهن مشکل اصلی آنها به شمار می رود. برای تامین این عنصر از کود سولفات آهن یا کود کلات آهن به میزان یک کیلوگرم برای درخت بالغ بارور می توان استفاده نمود.

از چه روش کوددهی برای رشد سریع درخت بادام استفاده کنیم؟

برطرف نمودن نیاز درختان بادام نسبت به عناصر را میتوان از طریق محلول پاشی کود، چالکود کردن یا استفاده در آب آبیاری برطرف نمود. با در نظر گرفتن آهکی بودن خاک باغات بادام و هم چنین آهکی بودن آب آبیاری به دلیل وجود بیکربنات زیاد، استفاده از روش چالکود و محلول پاشی ارجحیت دارد. البته استفاده از روش آبیاری در صورت موثر واقع خواهد شد.

کود میکرو کمپلکس مایع بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام

درختان بادام در کنار نیاز به تامین عناصر پر مصرف، به عناصر ریز مغذی نظیر: روی، بور، منگنز، منیزیم، مولیبدین و … دارند که این عناصر با وجود کم مصرف بودن بسیار پر اهمیت هستند. کود میکروکمپلکس مایع به طور کامل نیاز درخت بادام نسبت به ریز مغذی ها را تامین می نماید و درختان بادام را از اثرات مخرب کمبود کودهای کم مصرف در امان نگه میدارد.

برای بالا رفتن عملکرد و کیفیت محصول بادام درختی جهت داشتن بادامی سالم و شاداب، باید عناصر غذایی کافی در زمان مناسب به درخت بادام تزریق کنیم.

برنامه ریزی صحیح و درست برای کوددهی بادام درختی داشته باشیم. قبل از کود دهی برای آنالیز خاک حتماً خاک مورد کشت را آزمایش کرده و میزان ریز مغذی ها و درشت مغذی های موجود در آن را بررسی کنیم.

عناصر غذایی که باعث حاصلخیزی خاک شده و در تغذیه و کوددهی درخت بادام مفید است را بشناسیم. کوددهی برای این است که شاخه های بیشتر و کیفیت محصول بادام بالاتر رود.

در این مقاله ما به بررسی کود های لازم برای باروری بهتره درخت بادام می پردازیم. چنانچه به دنبال اطلاعاتی در مورد کود دهی بادام درختی هستید این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

شناخت بادام درختی

بادام درختی 3الی 4 سال اول میوه نمی دهد. این درخت به دو نوع کوددهی احتیاج دارد. یک نوع قبل از کاشت نهال به منظور تقویت خاک مورد کشت بوده و نوع دوم کودهی زمانی است که درخت کاهش باردهی و مشکلات دیگری در آن به وجود آمده باشد، یا درخت شما دچار کمبودی است که باید به وسیله کود آن را جبران کنید.

شما می توانید از دو را متوجه کمبود مواد غذایی در درخت شوید. راه اول از طریق تشخیص علائم ظاهری درخت بوده و راه دوم نیز بر اساس آزمایش خاک یا برگ است که معمولاً در خرداد یا تیر ماه انجام می شود.

البته بسته به نوع خاک، کوددهی نیز متفاوت خواهد بود. بعضی از خاکها بسیاری از عناصر کمیاب را در خود داشته و در نتیجه کود کمتری نیاز دارند. بعضی از خاک ها فقیر بوده و حتماً باید با کودهای آلی و کودهای شیمیایی آنها را تقویت کنیم.

میزان کوددهی هم نسبت به سن، حجم درخت بادام و فصل کود دهی متفاوت خواهد بود. از آنجا که بادام درخت گسترده ای است معمولاً در تمامی دوران زندگی خود به کود نیاز دارد.

نتیجه کمبود پتاسیم در خاک

پتاسیم عملکرد بادام را افزایش داده و چنانچه پتاسیم در خاک بادام درختی کم باشد، باعث کوچک شدن برگها خواهد شد. همچنین با کمبود پتاسیم رشد شاخه های درخت کم شده و حاشیه برگها به سمت بالا خواهد رفت. در این صورت اندازه محصول بادام درختی نیز کوچک خواهد شد.

نتیجه کمبود فسفر در خاک

هر نوع خاک به فسفر احتیاج دارد، زیرا فسفر ماده ای است که در خاک حرکت می کند. اگر فسفر در خاک کم باشد اندازه برگ کاهش پیدا کرده و طول شاخه و برگ کوتاه خواهد شد.

نتیجه کمبود روی و بور بر بادام

عناصر بور و روی بر شکل میوه موثر بوده و کیفیت گیاه در زمان جوانه زنی را افزایش می دهد. چنانچه در زمان مناسب به بادام کود تزریق نشود موجب کوچک شدن میوه ها شده و شکوفه های گیاه را به زمین می اندازد.

کوددهی روی و بور معمولا قبل از پاییز و پس از برداشت محصول، در هنگام شروع فصل رشد، قبل از جوانه زنی انجام می شود.

 نتیجه کمبود کود نیتروژن در خاک

معمولاً کود نیتروژن را در سه مرحله در ماه های: بهمن، اسفند و اوایل فروردین به خاک اضافه می کنند. چنانچه نیتروژن در خاک کم باشد درختان دارای برگ های رنگ پریده و کوچک شده و شاخه های کوچک درخت خشک می شوند.

نیتروژن باعث رشد بهتر درخت خواهد شد و گرده افشانی درخت به وسیله نیتروژن افزایش یافته و محصول تولید شده با کیفیت تر است.

استفاده از کود گوگرد در بادام درختی

از آنجا که بیشتر زمین های ما ph بالایی داشته و آهکی هستند، در نتیجه استفاده از گوگرد برای آنها ضرورت بسیاری دارد.

گوگرد بر فعل و انفعالات شیمیایی خاک تاثیر گذاشته و ph خاک را نیز کاهش می دهد.

به طور کلی می توان گفت که گوگرد می تواند باعث افزایش باردهی، کنترل بیماریهای آفات، اصلاح شوری و قلیایی و آهکی خاک شود. همچنین مقاومت درخت بادام و تولید پروتئین را افزایش می دهد.

از آنجا که گوگرد قابلیت انحلال خوبی در آب دارد می توان از روش محلول پاشی در مصرف آن استفاده کرد.

تاثیر اسید هیومیک بر درخت بادام درختی

شما با برنامه غذایی منظم و تزریق کودهای مناسب می توانید بعد از چند سال بالا ترین میزان برداشت محصول منطقه را داشته باشید.

اگر می خواهید درخت بادام شما افزایش عملکرد و باردهی عالی داشته باشد از اسیدهیومیک استفاده کنید. اسید هیومیک می تواند در همان سال اول باردهی بین 30 تا 40 درصد باروری درخت شما را افزایش دهد.

تاثیر ریز مغذی ها بر بادام درختی

بادام درختی به عناصر ماکرو بیشتر احتیاج دارد تا به عناصر میکرو. اما کمبود ریزمغذی ها می تواند تاثیرات منفی بر درخت بادام داشته باشد. ریز مغذی ها همچون ویتامین ها در بدن انسان هستند که باید حتماً وجود داشته باشند. در ادامه به چند تن از این ریز مغذی ها و تاثیرات آن اشاره می کنیم.

کمبود مس در بادام درختی

اگر رشد درخت شما کم بوده، پوست بادام خشک، مغز بادام چروکیده و برگها پلاسیدگی و ریزش دارند، می توانیم بگوییم که درخت با کمبود مس روبرو شده است.

کمبود کلسیم بر بادام درختی

کمبود کلسیم، کیفیت و ماندگاری محصول را کم کرده و مقاومت ریشه در برابر سرمازدگی نیز کاهش میابد. همچنین خشکیدگی برگها، نامنظم و پاره پاره شدن حاشیه برگها و تغییر شکل آنها به صورت فنجانی می تواند از علائم کمبود کلسیم در بادام درختی باشد.

آهن

درخت بادام به آهن زیادی احتیاج ندارد، اما اگر دچار کمبود شود برگ ها زرد شده و تنها رگه های سبز در آن باقی می ماند. می توانیم از روش چالکود برای کمبود آهن استفاده کنیم.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی عناصر و مواد مغذی مورد نیاز بادام درختی پرداختیم. به این نتیجه رسیدیم که بادام درختی به خاطر گسترده بودن رشدش به انواع ریز مغذی ها و درشت مغذی ها برای تولید بادام مرغوب و بازارپسند احتیاج دارد.

اما تهیه تمامی این کودها برای باغداران محترم مقرون به صرفه نیست، اگر شما بتوانید کودی کامل تهیه کرده و تمامی مواد مورد نیاز درخت خود را تامین کنید، از لحاظ اقتصادی بسیار برای شما به صرفه می باشد.

ما برای شما یک پیشنهاد ویژه داریم؛ شما می توانید با تهیه کود کامل شوک 10 ایکس آمریکایی تمامی ریز مغذی ها و درشت مغذی های مورد نیاز گیاه خود را به آن تزریق نمایید.

قیمت نهال گردو کانادایی پالیز در نهالستان سعید قاسمی چقدر است؟

با تهیه این کود از سایت آل کود از 5 درصد تخفیف نیز برخوردار شوید. چنانچه در مورد تهیه کود شوک 10 ایکس آمریکایی، میزان کوددهی سوالی دارید کارشناسان آل کود در پاسخ به 2 سوال دربارهکود اوره برای درخت بادام

1: عناصر شیمیایی کود اوره برای درخت بادام شامل چه چیزهایی می باشد؟

کود اوره برای درخت بادام شامل نیتروژن، پتاسیم و فسفر می باشند.

2: علت محبوبیت کود اوره برای درخت بادام چیست؟

علت محبوبیت بالای کود اوره برای درخت بادام کیفیت بالای آن می باشد.

خدمت شما هستند.

 

دکمه بازگشت به بالا