برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

علائم زگیل تناسلی در زنان

زگیل تناسلی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی است. تقریبا تمامی افرادی که از نظر جنسی فعال اند، در طول زندگی خود حداقل به یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV مبتلا شده اند.

HPV ویروسی است که منجر به زگیل تناسلی در افراد می شود. زگیل تناسلی بر بافت مرطوب ناحیه تناسلی تاثیر می گذارد.

زگیل ها می توانند شبیه به برجستگی های کوچک باشند و در بسیاری از موارد به قدری کوچک اند که قابل مشاهده نیست.

برخی از انواع HPV می تواند منجر به زگیل تناسلی و برخی دیگر منجر به سرطان شود. واکسن هایی در دسترس است که می تواند فرد را در برابر انواع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی محافظت کند.

علائم اولیه زگیل تناسلی

زگیل تناسلی به صورت برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ است که روی قسمت هایی مانند فرج، دهانه رحم، واژن، آلت تناسلی، بیضه یا مقعد ایجاد می شود.

شکل ظاهری زگیل به صورت یک تکه کوچک از گل کلم است. ممکن است یک زگیل یا چندین زگیل روی قسمت های نام برده شده داشته باشید که می تواند بزرگ یا کوچک باشد. همچنین امکان احساس خارش وجود دارد؛ اما اغلب مواقع درد ندارد.

زگیل تناسلی چه علائمی دارد

در خانم ها این عارضه پوستی می تواند در قسمت فرج، دیواره های واژن، قسمت بین اندام تناسلی خارجی و مقعد، مجرای مقعد و دهانه رحم رشد کند. در آقایان نیز ممکن است در آلت تناسلی، بیضه یا مقعد ایجاد شود.

زگیل تناسلی همچنین می تواند در دهان یا گلوی فردی که تماس جنسی با فرد مبتلا داشته است، ایجاد شود. علائم و نشانه های زگیل تناسلی به شرح زیر است:

 • تورم  کوچک قهوه ای یا صورتی رنگ در ناحیه تناسلی
 • ایجاد چندین زگیل کوچک در کنار یکدیگر
 • خارش یا علائم ناراحت کننده دیگر در ناحیه تناسلی
 • خونریزی حین مقاربت

گاهی زگیل تناسلی می تواند آنقدر کوچک و صاف باشد که به هیچ وجه مشاهده نباشد. در مواقع نادر نیز ممکن است زگیل تناسلی به اندازه و تعداد زیادی ایجاد  شود.

در صورت بروز برجستگی یا زگیل در ناحیه تناسلی حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم زگیل تناسلی در زنان

اگر بخواهیم با جزئیات در خصوص علائم خانم ها بگوییم، باید به این موارد اشاره کنیم:

 • ایجاد ضایعه گوشتی یا خاکستری در اطراف واژن، بالای ران و مقعد
 • ضایعات شبیه به بافت گل کلم
 • ایجاد ضایعات درونی
 • خارش یا خونریزی از مقعد یا واژن
 • تغییر در جریان ادرار

علائم زگیل تناسلی در آقایان

زگیل در آقایان ممکن است روی بیضه، آلت تناسلی و اطراف مقعد ایجاد شود. از دیگر علائم این عارضه در آقایان می توان به چنین مواردی اشاره کرد:

 • ترشحات غیر طبیعی از آلت تناسلی
 • احساس سوزش، درد یا خونریزی هنگام ادرار کردن یا حین رابطه جنسی

هم در آقایان و هم در خانم ها این عارضه می تواند روی دهان، لب ها، زبان و گلو نیز ظاهر شود.

زگیل تناسلی پس از چه مدتی نمایان می شود

عفونت HPV از طریق رابطه جنسی از مقعد، واژن یا دهان، از فردی به فرد دیگری انتقال پیدا می کند. امکان پخش شدن این ویروس وجود دارد حتی اگر به صورت فیزیکی زگیل قابل مشاهده نباشد.

ممکن است این عارضه 6 هفته تا 6 ماه پس از سرایت قابل مشاهده نباشد، حتی ممکن است تا سال ها متوجه این عارضه در خود نشوید.

چه افرادی در معرض زگیل تناسلی قرار دارند

اکثر افرادی که از نظر جنسی فعال اند در برخی از مواقع ممکن است به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا شوند. عواملی که می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد به شرح زیر است:

 • داشتن رابطه جنسی متعدد با افراد مختلف
 • وجود یک عفونت مقاربتی دیگر
 • داشتن رابطه با فردی که اطلاعی از سابقه جنسی او ندارید.
 • شروع فعالیت جنسی از سنین پایین
 • سیستم ایمنی ضعیف مانند داشتن ویروس HIV یا مصرف داروهای پیوند عضو
 • مصرف سیگار

مطالب مرتبط:

چه عوارضی دارد؟

در صورت آلوده شدن به چندین گونه از عارضه HPV به خصوص انواع پرخطر آن، عفونت می تواند باعث ایجاد عوارضی مانند ترشحات غیرطبیعی از واژن، سرطان دهان یا حلق، سرطان دهانه رحم، فرج، سرطان آلت تناسلی یا مقعد در آقایان شود.

علت ایجاد زگیل تناسلی چیست

HPV سی تا چهل نوع دارد که می تواند روی اندام تناسلی تاثیر بگذارد؛ اما، تعداد کمی از این موارد می تواند منجر به زگیل تناسلی شود.

این بیماری از طریق تماس پوست با پوست قابل انتقال است، به همین جهت به عنوان بیماری مقاربتی شناخته می شود.

با این حال این ویروس همیشه با عوارضی مانند زگیل تناسلی ایجاد نخواهد شد. در حقیقت در اغلب مواقع ویروس خود به خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی فرد ایجاد نمی کند.

انواع زگیل تناسلی

زگیل مقعدی نوعی عفونت پوستی است که بیش از 100 نوع دارد که هر مورد یک قسمتی از بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. تقریبا 30 نوع HPV وجود دارد که نواحی مقعدی و تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد؛ اما تنها دو نوع 6 و 11 در اغلب مواقع منجر به زگیل تناسلی می شود.

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود

برای تشخیص این عارضه پزشک سوالاتی در خصوص سلامتی عمومی و سابقه جنسی شما خواهد پرسید. همچنین معاینات فیزیکی نیز برای بیمار انجام می گیرد.

تشخیص زگیل تناسلی در خانم ها

از آنجایی که زگیل تناسلی می تواند در اعماق بدن خانم ایجاد شود، ممکن است نیاز به معاینه لگن داشته باشد.

پزشک گاهی از محلول اسیدی ملایمی استفاده می کند تا به نمایان شدن زگیل تناسلی کمک کند. از دیگر روش های تشخیصی این بیماری انجام تست است.

برای زگیل تناسلی باید به چه دکتری مراجعه کرد؟

در صورتی که چنین علائمی دارید برای تشخیص و بررسی می توانید به متخصص زنان یا متخصص پوست مراجعه کنید. متخصصین در صورت نیاز شما را به دیگر مراکز برای درمان ارجاع می دهند.

آیا زگیل تناسلی درمان دارد؟

این عارضه قابل کنترل است؛ اما کاملا رفع نمی شود. به  طوری که با شروع پروسه درمانی زگیل ها را از بین می برید؛ اما همچنان مبتلا به hpv که منجر به زگیل تناسلی می شود، هستید.

گاهی اوقات ممکن است hpv خودبه خود برطرف شود. برخی مجدد دچار این عارضه می شوند و برای برخی دیگر اینطور نیست.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود

با این حال که زگیل های تناسلی قابل مشاهده با گذشت زمان از بین می روند؛ اما، ویروس پاپیلومای انسانی ممکن است در سلول های پوست باقی بماند. در واقع به این معنی است که می تواند در طول زندگی شیوع داشته باشد.

به همین جهت باید این بیماری کنترل شود؛ چراکه، احتمال انتقال به شریک جنسی وجود دارد. با این حال حتی اگر زگیل تناسلی قابل مشاهده نباشد قابلیت انتقال به دیگران را دارد.

ممکن است برخی از بیماران به دنبال راهکارهای درمانی باشند تا علائم را تسکین دهند و علائم ظاهری را به حداقل برسانند.

درمان های موضعی که ممکن است برای زگیل تناسلی تجویز شود به شرح زیر است:

 • ایمیکویمد
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس
 • تری کلرواستیک اسید

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذشت زمان برطرف نشود، ممکن است جهت برداشتن آنها نیاز به یک جراحی جزئی باشد. روش های دیگری که برای برداشتن زگیل در نظر می گیرند، به شرح زیر است:

 • الکتروکوتر برای سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی
 • سرما یا انجماد زگیل
 • لیزر درمانی
 • برش زگیل
 • تزریق داروی اینترفرون

درمان خانگی

با وجود اینکه برای کنترل این عارضه باید به پزشک مراجعه کنید؛ اما راهکارهای خانگی نیز وجود دارد که برای کنترل علائم کمک کننده هستند:

 • روغن درخت چای
 • فندق جادوگر (جهت درمان بیماری های پوستی)
 • چای سبز
 • عصاره سیر
 • سرکه سیب

این موارد را می توانید به صورت موضعی استفاده کنید و همچنین:

 • مصرف سبزیجات
 • مصرف مولتی ویتامین و مکمل ها برای مقابله با عفونت ها

بهتر است قبل از هرگونه اقدامی جهت کنترل و درمان با پزشک مشورت داشته باشید.

علائم بهبود زگیل تناسلی

زمانی که به این عارضه مبتلا می شوید پس از مراجعه به پزشک، داروهایی برای بهبود تجویز می شود. شما باید از داروهای زگیل تناسلی تا زمانی که دیگر زگیلی قابل مشاهده نباشد، مصرف کنید و مانند سایر قسمت های پوست به نظر برسد.

در این مواقع می توان گفت شما در حال بهبودی و درمان هستید. نباید هیچ نقطه سیاه یا قسمتی شبیه به بافت دانه دانه ببینید.

چگونه می توان از زگیل تناسلی جلوگیری کرد

برای کاهش خطر ابتلا به این عارضه باید هنگام رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی از کاندوم استفاده کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید حتی در صورت استفاده از کاندوم نیز ممکن است احتمال ابتلا به این عارضه وجود داشته باشد؛ چرا که کاندوم کل ناحیه تناسلی را پوشش نمی دهد.

علائم و 6 روش درمان زگیل تناسلی زنان و مردان - داروخانه دکتر خسروی

واکسن HPV به نام «گارداسیل» می تواند آقایان و خانم ها را از شایع ترین گونه های ویروس پاپیلومای انسانی محافظت کند و همچنین در برابر گونه های HPV که با مرتبط هستند، محافظت خواهد کرد.

افراد از سن 9 تا 45 سالگی می توانند این واکسن را دریافت کنند و بسته به سن هر فرد در یک تا سه سری تزریق می شود.

واکسن باید قبل از شروع رابطه جنسی تزریق شود؛ چراکه، تنها قبل از قرار گرفتن در معرض این ویروس موثر است. استفاده از کاندوم از دیگر روش های موثر است که می تواند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهد.

زگیل تناسلی چگونه منتقل می شود؟ آیا واگیردار است؟

زگیل تناسلی نوعی عفونت شایع مقاربتی است که به واسطه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) منتقل می شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست از فردی که دچار ویروس است، به فرد دیگر منتقل شود.

آیا زگیل تناسلی درد دارد؟

معمولا بیمار دردی احساس نمی کند، اما ممکن است خارش یا دیگر علائمی داشته باشید که برای شما آزاردهنده باشد.

عکس زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

کلام آخر

زگیل تناسلی یک عارضه ناشی از عفونت HPV است که شایع و قابل درمان است. زگیل تناسلی می تواند با گذشت زمان از برطرف شود؛ اما درمان برای جلوگیری و بازگشت آنها و هرگویروس اچ پی وی HPV یا پاپیلوم انسانی

ویروس های پاپیلومای انسانی (HPV) فقط انسان ها را آلوده می کنند.ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی (HPV) ویروسی است که از طریق تماس پوست با پوست و روابط جنسی منتقل می شود. بیش از 100 نوع ویروس HPV وجود دارد که از طریق تماس جنسی قابل انتقال است و می تواند بر اندام تناسلی، دهان و گلو تاثیر بگذارد. به همین ترتیب اچ پی وی شایع ترین بیماری روابط جنسی است. اغلب افرادی که روابط جنسی زیادی دارند نوعی از آن را دریافت می کنند. در برخی از موارد عفونت HPV تناسلی ممکن است باعث ایجاد مشکلات سلامتی شود. با این حال، برخی از انواع اچ پی وی می توانند منجر به ایجاد زگیل تناسلی و حتی سرطان دهانه رحم، مقعد و گلو شود.

ویروسی که عامل عفونت HPV است، از طریق تماس پوست به پوست انتقال می یابد. اکثر افراد از طریق تماس جنسی مستقیم، از جمله واژینال، مقعد و رابطه جنسی دهانی، این عفونت را دریافت می کنند. بسیاری از افراد مبتلا به ویروس اچ پی وی هستند و از آن اطلاعی ندارند، این به معنی است که افراد می توانند این ویروس را حتی از فردی که هیچ علائمی ندارد، نیز دریافت کنند.

علائم ویروس اچ پی وی

    

اغلب ویروس اچ پی وی علائم قابل مشاهده ای ندارد. برخی از انواع این ویروس حتی بعد از 2 سال از ورود آن به بدن هیچ علامت و نشانه خاصی را به همراه ندارند و این یعنی ممکن است فرد آن را بدون اطلاع به بدن شریک خود انتقال داده باشد. اما در هر صورت این ویروس، می تواند مشکلات جدی مانند زگیل های تناسلی و زگیل در گلو (شناخته شده به عنوان پاپیلوماتوز تنفسی) ورا به همراه داشته باشد. همچنین عفونت HPV عامل سرطان دهانه رحم و سایر سرطان های تناسلی، سر، گردن و گلو شناخته می شود.

البته انواع دیگری از ویروس اچ پی وی که موجب زگیل می شوند، از انواع سرطانی آن متفاوت است. بنابراین، داشتن زگیل های تناسلی ناشی از ویروس HPV به این معنی نیست که سرطان وجود دارد. سرطان های ناشی از این ویروس اغلب تا زمان پیشرفت علائمی را ایجاد نمی کنند و تنها راهکار تشخیص غربالگری منظم است، غربالگری می تواند به تشخیص مشکلات بهداشتی مرتبط با HPV کمک کند و شانس بقا را افزایش دهد.

زگیل تناسلی در زنان: علائم، علت، درمان و پیشگیری

یکی از شایع ترین بیماری های جنسی و مقاربتی زگیل تناسلی می باشد که ناشی از ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. آلوده شدن به گروهی از ویروس های اچ پی وی در زنان میتواند منجر به سرطان رحم و سرطان دهانه رحم شود. برخی دیگر از انواع ویروس اچ پی وی میتواند باعث ابتلا به سرطان روده بزرگ شوند. عفونت HPV ویروسی به شدت مسری است که از شایع ترین بیماری های جنسی به شمار می رود. زگیل تناسلی در زنان بسیار خطرناک تر از مردان می باشد.

علائم زگیل تناسلی در زنان

این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی و سرطان در زنان شده و یا گاهی اوقات بدون علائم است. از علائم و نشانه های زگیل تناسلی در زنان می توانیم به خارش، سوزش، یا حساسیت در اطراف واژن اشاره کنیم. از علائم و نشانه های دیگر زگیل های تناسلی در زنان می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • ممکن است زگیل ظاهری شبیه به گل کلم داشته باشد.
 • زگیل تناسلی می تواند در هر بخشی از بدن که در معرض تماس جنسی قرار می گیرد، ایجاد شود به طور مثال، زگیل در زنان در نواحی مانند واژن، دهانه رحم یا کشاله ران، دهان، گلو و (در مردان، آلت تناسلی، اسکروتوم، ران یا کشاله ران) ظاهر می شود.
 • ایجاد خارش، درد و سوزش در ناحیه تناسلی از علائم این بیماری است.
 • زنانی که دچار زگیل تناسلی در داخل واژن می شوند، ممکن است علائمی از قبیل خونریزی پس از رابطه جنسی یا علائم غیر طبیعی واژن داشته باشند. همچنین اگر زگیل در مجاری ادرار ایجاد شود، ممکن است موجب انسداد مجاری ادرار شود.

آیا زگیل تناسلی زنان دردناک است؟

اگر در زمان مناسب برای درمان زگیل تناسلی اقدام شود، معمولا زگیل های تناسلی دردناک نیستند، گرچه ممکن است با خارش، حساسیت یا سوزش در محل زگیل همراه باشند.

علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در زنان

ویروس اچ پی وی عامل ظاهر شدن زائده ها در قسمت های تناسلی زنان می باشد. این ویروس از طریق رابطه جنسی واژن، مقعدی و دهانی منتقل می شود. اکثر کسانی که گرفتار این ویروس شده اند، متوجه علائم شریک جنسی خود نبوده اند. به همین علت این ویروس جنسی به طور شایع بین زنان و مردان در حال انتقال می باشد.

حقایقی در مورد زگیل تناسلی در زنان

 

  نکاتی که باید درباره این زائده ها بدانید، شامل موارد زیر هستند:

 • ویروس اچ پی وی (زگیل تناسلی) مسری است و از طریق تماس پوست با پوست یا تماس جنسی منتقل می شود؛ با این حال، ممکن است، زگیل بدون رابطه جنسی انتقال یابد.
 • هیچ درمان طبی طبیعی، خانگی یا درمان های دیگر نمی تواند این ویروس را به طور کامل از بدن خارج کند.
 • درمان های کنترلی برای زگیل های تناسلی در دسترس هستند، اما ممکن است زگیل ها در آینده مجدداً عود نماید.
 • استفاده از کاندوم مانع انتقال ویروس اچ پی وی در طول فعالیت جنسی می شود، اما به طور کامل از عفونت ویروس اچ پی وی جلوگیری نمی کند (زگیل تناسلی).
 • محققان تخمین زده اند که حداقل 75 درصد از مردان و زنان در سن بلوغ آلوده به ویروس اچ پی وی هستند.
 • هیچ درمانی برای ویروس اچ پی وی وجود ندارد، و تنها راه حل حذف زگیل های تناسلی است.
 • یک زگیل تناسلی در نواحی مرطوب مثل ناحیه تناسلی رشد می کند.
 • زگیل تناسلی (اچ پی وی) شایع ترین بیماری های جنسی است.

چه زنانی در معرض ویروس اچ پی وی قرار دارند؟

ویروس اچ پی وی یا زگیل تناسلی شایع ترین بیماری منتقله از طریق ارتباط جنسی است. حدود 75٪ مردان و زنان به زگیل های تناسلی مبتلا می شوند. به طور تقریبی هر ساله در حدود 30 میلیون نفر به این ویروس آلوده می شوند که حدود 50٪ از مبتلایان بین سنین 15 تا 25 سال هستند.

در کشورهای توسعه یافته، غربالگری و درمان اولیه تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم، به طور چشمگیری میزان بروز سرطان دهانه رحم را کاهش داده است. در کشورهای در حال توسعه که دارای زیرساخت های پزشکی یا مالی برای اجرای یک برنامه غربالگری هستند، احتمال بروز سرطان دهانه رحم ناشی از ویروس اچ پی وی بسیار بالاتر است. در واقع سرطان دهانه رحم هر سال در سراسر جهان حدود پانصد هزار زن را درگیر می کند. این بیماری در بسیاری از کشورها شایع ترین علت مرگ و میر ناشی از سرطان است.

دوره نهفتگی برای زگیل های تناسلی

بازه ورود ویروس اچ پی وی به بدن تا ایجاد زگیل تناسلی در افراد مختلف متفاوت است. از آنجایی که اکثر زنان مبتلا به ویروس هیچ نشانه ای ندارند و زگیلی ایجاد نمی شود، امکان تعیین زمان دقیق برای عود مجدد زگیل وجود ندارد. زگیل ممکن است روزها، ماه ها یا حتی سال ها پس از ورود عفونت مجدداً ایجاد شود.

بیش از 100 نوع از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می توانند انسان ها را آلوده کنند و از این تعداد، بیش از 40 نوع از آنها دستگاه تناسلی و مقعد مردان و زنان را آلوده می کنند. گاهی اوقات ضایعات تناسلی به نام زگیل های وریدی ایجاد می شوند. همچنین زیر گروهی از HPV ها می توانند به تغییرات پیش سرطانی در رحم و سرطان گردن رحم منجر شوند.

انواع ویروس اچ پی وی که موجب سرطان دهانه رحم می شوند، با سرطان های مقعد و آلت تناسلی در مردان و همچنین یک گروه سرطان سر و گردن (اوروفارنکس) در زنان و مردان مرتبط است.

زگیل تناسلی و عفونت ویروس اچ پی وی عمدتا از طریق رابطه جنسی منتقل می شود و خطر انتقال عفونت با تعدد شریک جنسی افزایش می یابد.

چه کسانی می توانند واکسن گارداسیل اچ پی وی را دریافت کنند؟

درمان زگیل تناسلی در زنان

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای از بین بردن این ویروس از بدن وجود ندارد، و راهکار درمانی شامل حذف زگیل و ضایعات از روی پوست است. درمان های موجود برای ضایعات زگیل تناسلی، عبارتند از:

 • دارو و پماد که برای درمان زگیل های خیلی کوچک که در مراحل ابتدایی هست می تواند موثر باشد.
 • کرایو تراپی (انجماد زگیل تناسلی با نیتروژن مایع).
 • لیزر زگیل تناسلی که با استفاده از لیزر حتی ریشه زگیل نیز سوزانده می شود.

پیشگیری از بارداری در برابر عفونت ویروس اچ پی وی محافظت می کند؟

استفاده از برخی روش های پیشگیری از بارداری می تواند از گسترش ویروس اچ پی وی از طریق تماس جنسی جلوگیری کند.

برخی از محققان بیان کرده اند که عفونت اچ پی وی از مادر به نوزاد هنگام زایمان منتقل میشود. انتقال ژن های آلوده از سایر روش های انتقال این ویروس به نوزاد است.

ویروس اچ پی وی معمولاً از طریق تماس جنسی مستقیم در طول فعالیت جنسی منتقل می شود. این ویروس از طریق مایعات بدن و یا خون یا ارگان هایی که برای پیوند برداشت می شود، منتقل نمی شود. استفاده از کاندوم باعث کاهش خطر ابتلا به ویروس اچ پی وی در طول فعالیت جنسی می شود، اما به طور کامل از عفونت ویروس اچ پی وی جلوگیری نمی کند. همچنین روش های کنترل و پیشگیری از بارداری هورمونی نمی توانند از گسترش عفونت HPV جلوگیری کنند.

آیا تست برای تشخیص زگیل تناسلی وجود دارد؟

گاهی اوقات ویروس اچ پی وی را با تغییراتی که در پاپ اسمیر ظاهر می شود، شناسایی می کنند. زیرا پاپ اسمیر، سلول های غیر طبیعی پیش سرطانی را شناسایی می کنند و عفونت ویروس اچ پی وی منجر به تغییرات پیش سرطانی در گردن رحم می شود. اگر نتیجه تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، لازم است تست های پیشرفته تری انجام شوند. همچنین ویروس اچ پی وی می تواند از طریق بیوپسی شزگیل تناسلی زنان یکی از بیماری های جنسی و مقاربتی شایع در زنان است که از ویروس اچ پی وی یا ویروس پاپیلومای انسانی زنان به  وجود می آید. ویروس HPV زنان باعث ایجاد سرطان دهانه رحم و سرطان رحم در زنان می شود. نوع دیگری از ویروس اچ پی وی در زنان عامل ابتلا به سرطان روده بزرگ است.

عفونت ناشی از ویروس HPV سرایت پذیری بالایی دارد و به همین دلیل است که بیماری ویروس اچ پی وی زنان جزء شایع ترین بیماری های جنسی طبقه بندی می شود. بیماری زگیل تناسلی در زنان به  مراتب خطرناک تر از زگیل تناسلی در مردان است. در ادامه این مطلب با ما باشید تا با زگیل تناسلی زنان، علائم، علت و درمان ویروس HPV زنان بیشتر آشنا شوید.

زگیل تناسلی زنان چیست؟

میزان سرایت زگیل تناسلی زنان بسیار بالا است و معمولا در اولین تماس جنسی بلافاصله به بدن سرایت می کند. تغییر سبک زندگی و عادات جنسی در دنیای مدرن امروزی باعث کاهش سن شیوع این بیماری تا 12 سالگی و افزایش آمار مبتلایان شده است. بهترین روش برای پیشگیری از زگیل تناسلی زنان واکسن اچ پی وی یا است که از عفونت ناشی از ویروس اچ پی وی در بانوان و ابتلا به سرطان رحم جلوگیری می کند.

علائم زگیل تناسلی زنان

به نقل از «» ویروس اچ پی وی در زنان گاهی می تواند بدون علائم باشد و گاهی هم باعث ایجاد سرطان و زگیل تناسلی در زنان می شود. سوزش، خارش یا حساسیت اطراف واژن از نشانه های رایج اچ پی وی در زنان هستند، اما این ویروس پاپیلومای انسانی زنان نشانه ها و علائم دیگری هم دارد که عبارتند از:

 • ایجاد زائده های سفت، برجسته و گوشتی شکل اطراف و روی واژن و مقعد که گاهی شبیه گل کلم هستند.
 • هر قسمتی از بدن که در معرض رابطه جنسی قرار دارد، احتمال ابتلا به عفونت HPV دارد. یعنی واژن، دهانه رحم، کشاله ران، گلو و دهان در زنان و آلت تناسلی، ران، کشاله ران و اسکروتوم در مردان در معرض ابتلا به ویروس اچ پی وی هستند.
 • درد، خارش و سوزش ناحیه تناسلی
 • اگر زگیل تناسلی زنان در قسمت داخلی واژن باشد، خونریزی بعد رابطه جنسی یا نشانه های غیرطبیعی در واژن می توانند از علائم زگیل تناسلی زنان باشند.
 • انسداد مجاری ادراری در صورتی که زگیل تناسلی در مجاری ادرار باشد.
 • ایجاد زگیل و برآمدگی در اطراف دهان، زبان، لب، گلو در افرادی که رابطه جنسی دهانی با فرد مبتلا دارند.
 • ترشح و رطوبت غیرعادی در ناحیه برآمدگی ها

اگر زگیل تناسلی زنان در قسمت داخلی واژن باشد، خونریزی بعد رابطه جنسی یا نشانه های غیرطبیعی در واژن می توانند از علائم زگیل تناسلی زنان باشند.

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟

زگیل تناسلی زنان برآمدگی و زائده هایی به رنگ پوست یا متمایل به صورتی هستند که روی واژن، دهانه رحم یا مقعد ایجاد می شوند. این زائده های گوشتی از نزدیک شبیه گل کلم هستند. زگیل تناسلی زنان معمولا بدون درد است، اما خونریزی و خارش دارد. حواستان باشد که جوش پوستی یا عفونت پوستی را با زگیل تناسلی اشتباه نگیرید. برای اینکه بفهمید اچ پی وی تناسلی دارید یا خیر، در صورت مشاهده علائم اولیه حتما به پزشک متخصص و دکتر زنان مراجعه کنید و آزمایش بیماری مقاربتی یا آزمایش HPV بدهید.

برای بررسی علائم زگیل تناسلی زنان به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

برای بررسی علائم زگیل تناسلی زنان نخستین دکتری که باید به آن مراجعه کنید، دکتر زنان است. دکتر عفونی، متخصص اورولوژی، پزشک زنان و زایمان، و متخصص بیماری های مقاربتی هم باید در لیست پزشکانی باشند که برای بررسی علائم اچ پی وی تناسلی در زنان باید به آن ها مراجعه کنید. در صورت مشاهده علائم نگران کننده در ناحیه واژن یا مقعد پس از داشتن رابطه جنسی پرخطر و محافظت نشده باید حتما بدهید. می توانید از مشاوره تلفنی با دکتر زنان هم کمک بگیرید.

اگر علائم HPV دارید یا رابطه جنسی خطرناکی داشته اید، حتما برای بررسی این بیماری به یا مراجعه کنید. شما می توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین متخصصان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان وجود دارد.

خارش شدید واژن داری و علائم زگیل تناسلی رو مشاهده کردی؟

همین الان برای درمان فوری مشاوره بگیر!

علت زگیل تناسلی در زنان

ویروس اچ پی وی علت اصلی زگیل تناسلی در زنان است. علت این بیماری در زنان که بیشتر در افراد زیر 30 سال شیوع دارد انتقال ویروس HPV از طریق راه های زیر است:

 • واژن
 • مقعد
 • رابطه دهانی
 • تماس پوستی با پوست آلت تناسلی آلوده به ویروس HPV
 • زایمان

به  خاطر داشته باشید که اچ پی وی تناسلی در زنان بلافاصله بعد از آلوده شدن بدن به ویروس اچ پی وی بروز پیدا نمی کند و ممکن است چند ماه یا حتی چند سالی طول بکشد تا بیماری ظاهر شود.

زگیل تناسلی در دختران مجرد

زگیل تناسلی در زنان بیماری مقاربتی به  شدت مسری ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی زنان است که لزوما از طریق رابطه جنسی با دخول ایجاد نمی شود. هرگونه تماس پوست ناحیه تناسلی با پوست آلوده به ویروس اچ پی وی می تواند باعث انتقال ویروس HPV زنان شود. رابطه جنسی مقعدی، دهانی و تماس پوست با کاندوم آلوده به ویروس HPV می تواند علت ایجاد زگیل تناسلی در دختران مجرد باشد که رابطه جنسی محافظت نشده با شریک نامطمئن دارند. ویروس HPV زنان از طریق آغوش، دست دادن، حمام یا استفاده از توالت مشترک منتقل نمی شود.

هرگونه تماس پوست ناحیه تناسلی با پوست آلوده به ویروس اچ پی وی می تواند باعث انتقال ویروس HPV زنان شود.

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص بیماری زگیل تناسلی باید به دکتر زنان مراجعه کنید تا شما را معاینه بدنی کند. دکتر زنان با معاینه بدنی ساده و مشاهده زائده ها می تواند تعیین کند که برآمدگی ها اچ پی وی تناسلی هستند یا خیر. گاهی هم علائم اچ پی وی تناسلی زنان، روی آلت تناسلی دیده نمی شوند و در قسمت های داخلی دستگاه تناسلی و مقعد، دهانه رحم یا داخل واژن ظاهر می شوند. در چنین مواردی یا در صورت مشاهده علائم زگیل تناسلی احتمال ابتلا به ویروس اچ پی وی را می دهد و برای تشخیص وجود ویروس پاپیلومای انسانی زنان دو آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش خون را برای فرد بیمار تجویز می کند.

تست پاپ اسمیر برای تشخیص زگیل تناسلی زنان

زنان بالای 35 سال باید سالانه یک بار بدهند. تست پاپ اسمیر یک آزمایش زنانه است که بخشی از سلول های دهانه رحم و واژن را برای بررسی و آزمایش نمونه برداری می کنند. تست پاپ اسمیر علاوه بر تشخیص اچ پی وی برای تشخیص عفونت و سرطان های دستگاه تناسلی زنان هم تجویز می شود. برای نمونه برداری، دهانه رحم را با دستگاه اسپکولوم کمی باز می کنند و با یک برس استریل از سلول های دیواره رحم و واژن نمونه برمی دارند.

آزمایش خون برای تشخیص زگیل تناسلی زنان

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی بیماری مقاربتی شایع اما قابل درمانی است که روش های مختلفی برای درمان دارد. در صورت مشاهده علائم و اطمینان از ابتلا به ویروس اچ پی وی آرامش خود را حفظ کنید و به دکتر عفونی یا دکتر زنان مراجعه کنید.اگر در مراحل اولیه امکان مراجعه حضوری ندارید یا از معاینه توسط دکتر زنان خجالت می کشید می توانید از هم کمک بگیرید.

البته یادتان باشد که زمان فاکتور مهمی در درمان زگیل تناسلی محسوب می شود و هرچقدر زودتر شروع کنید، درمان راحت تر پیش می رود. پس برای درمان بیماری خجالت را کنار بگذارید و پس از مشاهده علائم غیرعادی حتما به متخصص زنان مراجعه کنید. بسته به اندازه زگیل و محل ایجاد زگیل، درمان هم متفاوت خواهد بود. شیوه های رایج درمان اچ پی وی عبارتند از:

 • پماد زگیل برای کنترل و درمان بیماری
 • درمان با لیزر
 • کرایوتراپی
 • سوزاندن زائده ها با الکتروکوتر
 • درمان خانگی
 • دارو درمانی
 • عمل جراحی

انتخاب پزشک متخصص و مجرب نقش بسیار مهمی در درمان اچ پی وی دارد. بنابراین، پیش از مراجعه به کلینیک یا پزشک، حتما تمام جوانب را بررسی کنید و پزشکی مجرب و متخصص با مرکزی مجهز را انتخاب کنید. درحال حاضر لیزر درمانی و بهترین روش های درمان اچ پی وی به  شمار می آیند.

زمان فاکتور مهمی در درمان زگیل تناسلی محسوب می شود و هرچقدر زودتر شروع کنید، درمان راحت تر پیش می رود.

پماد برای درمان زگیل تناسلی

درمان خانگی زگیل تناسلی زنان

به نقل از «» بیماری مقاربتی زگیل تناسلی بیش از یک میلیون نوع دارد و روش های درمان هر کدام هم متفاوت است. گاهی پس از مراجعه به دکتر زنان می توانید با صلاح دید پزشک از درمان خانگی اچ پی وی کمک بگیرید. روش های درمان گیاهی یا درمان خانگی اچ پی وی عبارتند از:

 • سرکه سیب
 • روغن درخت چای
 • سیر
 • روغن کرچک
 • آلوئه ورا
 • درخت چای
 • زردچوبه
 • سبزیجات
 • پیاز
 • عصاره آناناس
 • پیچک دیواری
 • نارون کوهی

برای درمان زگیل تناسلی به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای درمان زگیل تناسلی باید به دکتر متخصص زگیل تناسلی مراجعه کنید که می تواند متخصص ارولوژی یا دکتر عفونی متخصص بیماری های مقاربتی باشد. این تیم متخصص از روش های درمانی مختلف مثل کرایوتراپی یا درمان دارویی برای درمان زگیل تناسلی کمک می گیرد.

اگر علائم HPV دارید یا رابطه جنسی خطرناکی داشته اید، حتما برای بررسی این بیماری به یا مراجعه کنید. شما می توانید از طریق سایت دکترتو با بهترین متخصصان در ارتباط باشید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان وجود دارد.

همین حالا برای درمان بیماری عفونی مقاربتی اقدام کن!

زنان مبتلا به ویروس HPV در صورت حاملگی با عوارض و خطرات زیر مواجهند:

 1. اگر بیمار مبتلا به ویروس اچ پی وی زنان با روش طبیعی زایمان کند، ممکن است ویروس HPV به نوزاد منتقل شود.
 2. مشکلات ادراری و انسداد مجاری ادراری در خانم های باردار مبتلا به زگیل تناسلی وسیع از دیگر عوارض اچ پی وی است.
 3. ویروس پاپیلومای انسانی زنان عامل اصلی سرطان سرویکس یا در خانم ها محسوب می شود. ویروس اچ پی وی با تغییر سلول های دهانه رحم باعث سرطانی شدن سلول ها در طول سال ها می شود.
 4. سرطان واژن یکی دیگر از عوارض اچ پی وی است.
 5. سرطان مقعد یا آنال کنسر هم در صورت پیشروی ویروس اچ پی وی و درگیرشدن ناحیه مقعد از عوارض احتمالی اچ پی وی است. رابطه جنسی آنال می تواند باعث گسترش ویروس زگیل تناسلی به ناحیه مقعد شود.
 6. سرطان دهان و گلو هم از عوارض اچ پی وی است. به خصوص افرادی که رابطه جنسی دهانی با شریک مبتلا به ویروس اچ پی وی دارند.

ویروس پاپیلومای انسانی زنان عامل اصلی سرطان سرویکس یا سرطان دهانه رحم در خانم ها محسوب می شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی

طبیعی است که نخستین راه برای پیشگیری از زگیل تناسلی زنان رعایت احتیاط و اقدامات ضروری در رابطه جنسی است. داشتن شریک های جنسی متعدد و برقراری رابطه محافظت نشده می تواند خطر ابتلا به را تشدید کند. برای پیشگیری از زگیل تناسلی در زنان این توصیه ها را جدی بگیرید:

 • سکس با کاندوم: استفاده از کاندوم در رابطه جنسی می تواند خطر ابتلا را کاهش دهد. هرچند که نمی تواند راه پیشگیری 100 درصدی باشد، چرا که تمام آلت تناسلی با کاندوم پوشیده نمی شود و امکان ابتلا هست.
 • واکسن: واکسن زگیل تناسلی از ابتلای شما به این ویروس پیشگیری می کند. بهترین سن برای تزریق واکسن زگیل تناسلی 11 تا 12 سالگی است و خانم ها می توانند در فاصله سنی 13 تا 26 سال هم این واکسن را تزریق کنند. جهت پیشگیری از بروز حساسیت حتما پیش از تزریق با پزشک مشورت کنید. خانم های باردار بهتر است واکسن نزنند.

انتخاب سبک زندگی سالم، تغییر عادات غذایی، ترک سیگار و نداشتن شرکای جنسی متعدد از دیگر ترفندهای طلایی برای پیشگیری از زگیل تناسلی هستند.

زگیل تناسلی در زنان بیشتر کجا می زند؟

اچ پی وی بیشتر در قسمت داخلی واژن، ناحیه رحم و اطراف مقعد دیده می شود. در آقایان هم زگیل ها بیشتر روی نوک آلت، بیضه ها، اطراف آلت تناسلی یا ناحیه مقعد ظاهر می شود.

بهترین دکتر برای زگیل تناسلی زنان

انتخاب روش درمان و بهترین دکتر برای اچ پی وی اهمیت زیادی دارد، چرا که بی دقتی و عدم مهارت و تخصص پزشک می تواند علائم را تشدید کند. برای انتخاب بهترین دکتر برای اچ پی وی حتما جستجوی کافی داشته باشید و سابقه، تخصص و شهرت دکتر را در نظر بگیرید.

نتیجه گیری و راهنمای مراجعه به پزشک

اچ پی وی برآمدگی گوشتی نرم در ناحیه تناسلی، مقعد یا داخل واژن است که باعث سوزش، خارش، درد و ناراحتی در ناحیه دستگاه تناسلی می شود. این عفونت مقاربتی از ویروس پاپیلومای انسانی به  وجود می آید. رابطه جنسی محافظت نشده و شرکای جنسی متعدد و نامطمئن از دلایل انتقال ویروس اچ پی وی هستند.

بهترین روش برای جلوگیری از مبتلا نشدن به ویروس اچ پی وی زنان نداشتن رابطه مقاربتی محافظت نشده از طریق واژن، مقعد و دهان است. از آنجایی که ممکن است شریک جنسی تان بدون علائم مبتلا باشد، بهتر است سراغ سکس با کاندوم بروید که احتمال انتقال را کاهش می دهد. تزریق واکسن اچ پی وی تا قبل 15 سالگی و تمدید هر 6 ماه یکبار و انتخاب شریک جنسی مطمئن از روش های پیشگیری زگیل تناسلی هستند.

در صورت مشاهده علائم غیرعادی حتما به متخصص و دکتر زنان مراجعه کنید و در صورت ابتلا شریک جنسی خود را در جریان بگذارید. می توانید از خدمات مشاوره آنلاین و مشاوره تلفنی با دکتر زنان هم کمک بگیرید.

اگر علائم HPV دارید یا رابطه جنسی خطرناکی داشته اید، حتما برای بررسی این بیماری به یا مراجعه کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا