نکات محوطه سازي طراحی باغ ویلا سنتی

طراحی باغ ویلا فرآیندی است که با داشتن یک سری مهارت و دانش اولیه و کافی می توان بنا و یا قسمتی از ویلا که قصد طراحی آن را دارید به مکانی بسیار آرام بخش شبیه به بهشت تبدیل گردد. در این مقاله قصد داریم به موضوع طراحی ویلا باغ و ابعاد مختلف آن بپردازیم پس در ادامه با ما همراه باشید. نظر اکثر افراد این است که با استفاده از گل و گیاه و بوته ها و درختان متفاوت می توان یک منظره زیبا و حیرت انگیز خلق کرد. اما آیا به تنهایی این موضوع امکان پذیر است؟ چیزی که مطمئنم جواب ماست این است که استفاده از گل و گیاه و درختان متفاوت به تنهایی کارساز نیست. صرفاً فقط استفاده از گل و گیاه و درختان متفاوت برای به دست آوردن ویو و منظره عالی و مورد نظر ما، در طراحی باغ ویلا و باغچه ویلا کافی نیست. برای خرید نهال کلیک کنید.

 

یکی از مهمترین مواردی که در هنگام طراحی باغ ویلا باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم و همچنین می تواند در زیباتر شدن و لوکس تر شدن کلی باغ نقش اساسی داشته باشد، فضای سبز و باغچه های موجود در حیاط ویلا می باشد. توجه به موضوع ترکیب رنگها و تناسبی که میان این رنگها و گیاهان مورد استفاده در طراحی باغ با مصالح و متریال به کار رفته در ساخت ویلا، نقش بسیار مهم و اساسی در طراحی ویلا باغ و باغچه ویلا، و به وجود آمدن یک نمای کلی زیبا و آرامش بخش دارد.

در هنگام طراحی باغ ویلا ساده با متریال چوبی باید گلها و گیاهانی که با منظره چوبی دارای تناسب و سنخیت هستند به کار گرفته شوند. همچنین در زمانی که بنا دارای ساختار بتنی یا فلزی هست، باید از گیاهان و درختان و یا گل های متناسب با متریال بنا در طراحی ویلا باغ استفاده گردد. همچنین بسیاری از افراد تمایل دارند تا در طراحی باغ خود از متریال و مواد سنتی و قدیمی و کلاسیک استفاده نمایند. تا در نهایت آنها به سمت طراحی سنتی و نوستالژیک برود.

سبک های مختلف طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا نیز مانند طراحی ویلا شامل سبک های متفاوتی می باشد.
همانطور که ویلای شما می تواند ویلا مدرن یا ویلا کلاسیک، یا ویلا دوبلکس باشد، طراحی باغ ویلای لاکچری شما هم می تواند شامل انواع مختلفی چون مدرن، کلاسیک، سنتی و یا روستیک باشد. در همه این سبک ها، محوطه سازی باغ ویلا و المان های به کار رفته و کارایی همه آن ها یکسان است، تنها مدل و جنس متریال این المان ها است که طراحی باغ شما را متمایز می کند. برای شما ذکر چند نمونه این تفاوت ها را بیشتر توضیح می دهیم.

اگر طراحی باغچه ویلای شما به سبک مدرن انجام می شود، می توانید در کنار باغچه و درختان نیز از فلاور باکس، پرگولا های فلزی و شیشه و ترموود ها و یا شومینه های گازی مدرن استفاده کنید. در یک باغ ویلا کلاسیک، معمولا متریال غالب سنگ است. اکثر المان ها سنگی هستند و کاملا شیک و کلاسیک مانند قصر های افسانه و یا حتی کاخ های سلطنتی. آلاچیق های سنگی، راه های سنگی، شومینه و یا در صورت وجود برکه مصنوعی، پل ها سنگی روی برکه.
سبک دیگری از طراحی باغ، سبک روستیک است، در این سبک طراحی بیشتر از چوب های کنده ای استفاده میکنیم، آلاچیق ها و نیمکت های چوبی و میز هایی که از الوار ها و کنده های قطور درست شده اند.

شومینه هایی گازی اما با نمای هیزمی نیز در این نوع از طراحی ویلا باغ بسیار دیده می شود. در همه موارد فوق شما فضایی گرم و صمیمی در محوطه سازی و طراحی باغ خود دارید که مناسب دورهمی ها و جمع های صمیمانه تان خواهد بود. تنها سلیقه شماست که تعیین میکند از چه سبکی استفاده شود.
شرکت مدرن ویلا  با تیم تخصصی و مجرب خود، پاسخگوی تمام سلیقه ها و سبک های طراحی و معماری است.

اصول طراحی باغ ویلا چیست؟

 • ثبت ابعاد زمین باغ ویلا
 • توجه به جهت طلوع و غروب خورشید در طراحی باغچه ویلا
 • جا نمایی ساختمان، زمین بازی، آبنما، استخر و کلیه فضاهای مورد نیاز ویلا باغ
 • طراحی راه های ارتباطی مناسب بین فضاها
 • طراحی داخلی فضای باغ  با توجه به میزان نورگیری، ارتفاع طبقات و کاربردهای مد نظر
 • انتخاب نوع متریال مصرفی در فضاهای داخلی و خارجی باغ ویلا

توجه به تناسب رنگ گیاهان با مصالح ساختمانی در طراحی باغچه ویلا

زمانی که رنگ قهوه ای با رنگ سبز گیاهان و درختان ترکیب می شود تاثیر بسیار زیاد و چشمگیری در طراحی ویلا با باغ داشته و نما و شکوه یک بنا را چندین برابر می نماید. بناها و ویلا های فراوانی هستند که در سقف آنها از نمای شینگل آسفالتی استفاده می شود و در قسمت دیوارها از سنگهایی به رنگ سفید استفاده می گردد. در هنگام طراحی باغ ویلا سنتی چنین بناهایی لازم است در فضای باغ و حیاط حتماً از رنگ قهوه ای و سبز استفاده گردد تا شکوه باغ ویلا دو چندان شود.

ایجاد تناسب میان سنگ پشت حیاط ویلا در طراحی باغ

در صورتی که در یک ویلا و یا بنا قسمت سقف از پوشش شینگل سنگی استفاده شده باشد، پس به موضوع لوکس بودن و جلال و شکوه ویلا توجه ویژه شده و اهمیت زیادی قائل گشته اند. پس لازم است برای ایجاد تعادل و تناسب میان فرم ساختمان و رنگ های به کار رفته در آن از مصالح و متریالی در طراحی باغ ویلا لاکچری استفاده گردد که با نمای سنگ به کار رفته در ساختمان تطابق و هارمونی داشته باشد.

گروه مدرن ویلا می تواند پروژه ها و سازه های بنایی شما را در دست گرفته و متناسب با سلیقه شما پروژه مد نظر شما را ارائه نماید. همچنین گروه مدرن ویلا ارائه دهنده خدماتی مانند ، طراحی ویلا کلاسیک، طراحی ویلا مدرن و و همچنین ارائه خدماتی مانند طراحی محوطه ویلا به متقاضیان و درخواست کنندگان گرامی می باشد.

سقف شینگل مورد بسیار مهم در طراحی باغچه ویلا

در حالت کلی در طراحی باغ ویلا که دارای انواع مختلف سقف شیبدار هستند، متداول ترین و محبوبترین پوششی که از آنها به عنوان استفاده می گردد شینگل است. البته در بعضی مواقع و مواقع لزوم از بتن و آسفالت برای پوشش سقف استفاده می گردد، اما در حالت کلی بهترین نوع پوشش برای  سقف های شیبدار شینگل می باشد. از مهمترین مزیت های سقف شینگل نسبت به دیگر متریال به کار رفته در سقف بناها هماهنگی و هارمونی این نوع متریال با انواع مختلف دکوراسیونها و فضای سبز به کار رفته در طراحی باغ می باشد.

شینگل دارای طرحها و رنگ های متفاوتی می باشد که هر کدام از این طرحها دارای مشتریان خاص خود هستند. همچنین افرادی که به جلال و شکوه و لوکس بودن ویلاهای خود توجه ویژه ای دارند معمولاً پوشش سقف شینگل سنگی را برای استفاده در بنای خود انتخاب می کنند. البته در صورتی که شما به دنبال تنوع رنگی زیادی هستید می توانید پوشش شینگل آسفالتی را برای استفاده در بنای خود به کار ببرید. همچنین افرادی که به دنبال استفاده از نمای چوبی در طرح بنای خود هستند می توانند پوشش شینگل با طرح های چوبی را انتخاب نمایند.

طراحی محوطه باغ ویلا

محوطه سازی باغ ویلا بسته به نوع سلیقه کارفرما می تواند به هر سبکی باشد، معمولا محوطه سازی در باغ ویلا مدرن  غیر متقارن و در باغ ویلا کلاسیک و سنتی بصورت متقارن است.
اما به طور کلی هیچ محدودیتی در محوطه سازی یک باغ ویلا شخصی وجود ندارد.
پس شما می توانید کاملا سلیقه و کاربردی در مورد محوطه سازی باغ ویلایی خود تصمیم بگیرید اما با این وجود اصول و چارچوب کلی که معمولا در طراحی محوطه باغ ویلا به کار می رود به شکل شرح زیر است.

 • نورپردازی: روشنایی کافی برای راه ها و باغچه ها و دیواره محوطه و باغ
 • استراحتگاه ها و نشیمن های باغی: می توان برای استراحت از انواع آلاچیق و سایه بان و به همراه نشیمن و آتشدان و… استفاده کرد
 • جایگاهی برای اتومبیل میزبان و حتی مهمانان: محل پارک اتومبیل به همراه سایبان.
 • تعبیه فضایی برای طبخ غذا: طراحی و ساخت باربیکیو در کنار آلاچیق
 • زمین بازی: فضایی برای بازی کودکان و یا زمین های تنیس و والیبال
 • استخر روباز یا سرپوشیده در داخل یا خارج ویلا
 • دیوار چینی و مشخص کردن مرز باغچه ها، جوی ها و آبراهه ها

فضای سبز باغ ویلا

برای طراحی یک فضای سبز چشم نواز برای باغ ویلا با استفاده از گل ها، گیاهان، درختان و درختچه های تزئینی و تلفیق آنها با گونه های گیاهی مختلف می توان فضایی فوق العاده را بوجود آورد اما تنها زیبایی نباید مد نظر باشد، کاربردی بودن و با دوام بودن این فضای سبز نیز دو ویژگی مهم هستند که لازمه یک فضای سبز مناسب و ایده آل می باشند. برای کابردی بودن یک فضای سبز باید به تلفیق و بکارگیری درست و مناسب المانهایی چون آلاچیق، آبنما، برکه، مبلمان، چمن مصنوعی، راه های سنگ چین شده، ایجاد حصارهای چوبی و دیوار سبز توجه داشت; و همچنین انتخاب مناسب گیاهان با توجه به شرایط اقلیمی دوام فضای سبز باغ ویلا شما را تضمین خواهد کرد.

دکمه بازگشت به بالا