برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

درمان پوسیدگی دندان با فلوراید

بعد از سرماخوردگی، پوسیدگی دندان دومین مشکل شایع انسان ها در سراسر جهان است. اگر این پوسیدگی کنترل و درمان نشود، کم کم باعث بروز درد، ناراحتی، از دست رفتن دندان و حتی گاهی آسیب به بافت لثه و استخوان می شود. حدود یک چهارم کودکان 2 تا 5 ساله و نیمی از کودکان بین 12 تا 15 ساله در جامعه با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. بزرگسالان نیز با افزایش سن، بیشتر احتمال دارد با پوسیدگی روبرو شوند. خوشبختانه درمان این مشکل بسیار آسان است و پیشگیری از آن آسان تر. این مقاله را بخوانید تا با تعریف، علل، علائم، درمان، روش متوقف کردن و نحوه تقویت دندان پوسیده آشنا شوید.

پوسیدگی دندان چیست؟

دهان شما یک اکوسیستم متعادل و پویا است که مملو از باکتری های زنده (هم از نوع خوب و هم نوع بدش) است. اکثر باکتری های داخل دهان سودمند بوده و برای دهان و دندان شما مفید هستند. اما برخی از آن ها خرابکار هستند. این باکتری های خرابکار قندها و کربوهیدرات های موجود در مواد غذایی را تجزیه کرده و آنها را به اسیدهایی تبدیل می کنند که مینای دندان را از بین برده و باعث خرابی دندان می شوند.

با ، سوراخ های ریز و درشتی در سطح و عمق دندان ایجاد خواهند شد. وجود حفره، تغییر رنگ و سایر علائم ظاهری دیگر در دندان مجموعاً پوسیدگی دندان نامیده می شود.

از کجا بفهمیم که دندان هایمان در حال پوسیدگی هستند؟

پوسیده شدن دندان علائم مشخصی دارید و احتمالا شما هم با آن ها آشنایی داشته باشید. برخی از علائم پوسیدگی دندان در همان ابتدای شروع پوسیدگی مشخص بوده و به راحتی قابل تشخیص هستند. اما برخی دیگر با پیشرفت پوسیدگی و بعدها خود را نشان می دهند. مهم ترین علائم این معضل عبارتند از:

 • که می تواند ممتد باشد و یا اینکه هرازچندگاهی شما را آزار دهد
 • حساسیت دندان به دلیل تحلیل مینای دندان و نمایان شدن لایه زیرین دندان (دنتین) که درد دندان را تشدید می کند
 • ایجاد لکه های خاکستری، قهوه ای، مشکی با سایر رنگ های تیره
 • احساس مزه نامطلوع و نامطلوب در دهان
 • ایجاد سوراخ ها و حفرات ریز و درشت در سطح یا عمق دندان
 • وجود که می تواند به صورت و کیست خود را نشان دهد.

همیشه تشخیص پوسیدگی دندان در خانه میسر نیست

علائم و نشانه های بالا تشخیص پوسیدگی دندان در خانه را تسهیل میبخشد اما در مراحل اولیه ممکن است برای ما سخت باشد که در خانه این مشکل را تشخیص دهیم. به همین جهت است که باید هر 6 ماه یکبار برای چکاپ دندان به یک دندانپزشک مراجعه کنیم تا پوسیدگی های سطحی و بسیار جزئی که توسط ما قابل مشاهده نیست را تشخیص دهد.

چه علل و عواملی باعث شروع و ادامه یافتن پوسیدگی دندان می شوند؟

پوسیدگی دندان اغلب زمانی اتفاق می افتد که غذاهای حاوی کربوهیدرات بین دندان ها گیر کرده و با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور کامل از بین نمی روند. دلایل عمده ایحاد این مشکل مصرف غذاهای شیرین، چسبناک و نوشیدنی های مضر است. هرچه مواد شیرین (حاوی قند و شکر) بیشتر مصرف شود، اسید بیشتری تولید می شود که منجر به پوسیدگی بیشتر می شود.

قندها در داخل دهان با پلاک ترکیب می شود و مینای دندان را ضعیف می کنند و در نهایت شما را در معرض پوسیدگی قرار می دهد. هر بار که یک میان وعده شیرین می خورید، تا 20 دقیقه آینده دندان های شما در معرض آسیب اسیدها قرار می گیرند. سایر علل پوسیدگی دندان عبارتند از:

 • ضعیف
 • تشکیل پلاک و سفت و سخت شدن آن
 • کاهش بزاق دهان
 • سندروم خشکی دهان
 • مصرف مواد غذایی و خوراکی های اسیدی و بسیار شیرین و گازدار
 • پرتودرمانی گردن و صورت
 • برخی بیماری های خاص
 • مصرف برخی داروهای خاص

این مقاله را هم بخوانید 👈

آشنایی با طبقه بندی ها یا انواع کلاس پوسیدگی دندان

دندانپزشکان برای ترمیم و درمان مشکل پوسیدگی، از یک سیستم طبقه بندی پوسیدگی استفاده می کنند. دلیل این کلاس بندی این است که بر اساس محل و شدت پوسیدگی، درمان ها و روش های ترمیمی لازم را اعمال کنند. بر این اساس ما 6 کلاس پوسیدگی دندان مختلف داریم که در ادامه با همه این 6 کلاس به صورت خلاصه آشنا خواهید شد.

 • پوسیدگی کلاس 1: پوسیدگی های مرتبط به سطوح جونده دندان ها خلفی (مولر و پره مولر)
 • پوسیدگی کلاس 2: پوسیدگی های مربوط به سطوح ما بین دندان های خلفی
 • پوسیدگی کلاس 3: خرابی در سطوح مابین دندان های قدامی (بین دندان های جلویی)
 • پوسیدگی کلاس 4: مشابه کلاس 3 به این شرط که پوسیدگی به نوک دندان رسیده باشد
 • پوسیدگی کلاس 5: خرابی در بخش گردن دندان یا طوق دندانی
 • پوسیدگی کلاس 6: خرابی در یکی از لبه ها و نوک دندان ها

درمان پوسیدگی دندان چیست؟

بسته به محل، میزان و عمق پوسیدگی درمان های مختلفی برای برطرف کردن پوسیدگی ها وجود دارد. به درمان پوسیدگی دندان معمولا ترمیم دندانپزشکی یا در اصطلاح عامه “تقویت دندان پوسیده” گفته می شود و شامل موارد زیر است: (تمامی درمان زیر معمولا جزء گزینه های جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی نیز به شمار می روند)

فلوراید درمانی

اگر پوسیدگی دندان در مراحل اولیه باشد می توان با کمک آن را متوقف کرده و به حالت سابق برگرداند. فلوراید یک ماده معدنی است که به تقویت مینای دندان کمک کرده و باعث بازسازی مواد معدنی در ساختار دندان می شود.  فلوراید درمانی یکی از روش های مقاوم سازی دندان یا تقویت دندان پوسیده مخصوصا در کودکان است.

جهت نوبت گرفتن از متخصص ایمپلنت در تهران کلیک کنید.

پر کردن دندان (رایج ترین روش درمان پوسیدگی دندان)

در صورتی که پوسیدگی در سطح یا عمق دندان های شما وجود داشته باشد، دندانپزشک ترمیم دندان (دندان پر کردن) را برایتان انجام می دهد. در این روش، نشانه های خرابی از دندان ها تمیز می شود و حفره های ایجاد شده پس از ازبرداشتن باقیمانده ی باکتری ها و بافت های پوسیده، با استفاده از مواد پرکننده مخصوصی پر می شود.

عصب کشی دندان

اگر پوسیدگی به عمق گسترش یافته باشد طوری که باعث عفونت پالپ یا مغز دندان شده باشد، ممکن است نیاز به عضب کشی یا درمان ریشه دندان داشته باشید. طی این روش دندانپزشک بافت عفونی در ریشه دندان را برداشته (بافت نرم شامل عروق عصبی و خونی است) و داخل ریشه را تمیز می کند.

به این فرآیند گفته می شود. در نهایت با عصب کشی شده را ترمیم میکند. در نهایت اگر آسیب زیاد باشد با روکش دندان، اقدام به ترمیم دندان عصب کی شده میکند.

کشیدن دندان

در شدیدترین موارد، هنگامی که آسیب وارد شده به پالپ برطرف نشود، دندانپزشک شما ممکن است دندانتان را بکشد. دندانپزشک پیشنهاد می کند برای جایگزینی دندان از دست رفته بریج یا بکارید. در غیر این صورت در قوس فکی یک جای خالی ایجاد شده که می تواند باعث کج شدن دندان ها شود. کج شدن دندان باعث می شود که شما دیر یا زود به نیاز پیدا کنید.

درمان پوسیدگی دندان | جلوگیری از پوسیدگی دندان | ایمپلنت رشت

چگونه باید از گسترش و یا حتی آغاز پوسیدگی دندان پیشگیری کنیم؟

با دنبال کردن موارد زیر می توانید به خوبی و بدون هیچ مشکلی در امر پیشگیری از پوسیدگی دندان مخصوصا در کودکان موفق باشید:

 • هر روز مسواک بزنید: روزی 2 بار و هر بار در 2 دقیقه مسواک بزنید. حدود 30 دقیقه تا 1 ساعت بعد از غذا مسواک بزنید.
 • نخ دندان را فراموش نکنید: برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در سطوح طرفی و بین دندانی حتما باید از نخ دندان استفاده کنید.
 • از خواص تقویتی و ترمیمی دهانشویه ها استفاده کنید: دهانشویه ها نه تنها اسیدیته داخل دهان را کاهش می  دهند که به تقویت مینای دندان کمک می کنند
 • مراقبت خورد و خوراکتان باشید: مصرف شیرینی جات و مواد قندی و اسیدی را کاهش دهید یا کاملا متوقف کنید.
 • خمیر دندان مناسب دندان های خود را تهیه کنید: خمیر دندان هایی که حاوی فلوراید هستند را امتحان کنید.
 • به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید: هر 6 ماه یکبار به یک دندانپزشک خوب مراجعه کنید.
 • فیشور سیلانت ها را امتحان کنید: اگر عمق شیارهای دندان های آسیای شما زیاد است برای پیشگیری از پوسیدگی دندان حتما فیشور سیلانت ها را امتحان کنید.
 • آب حاوی فلوراید بنوشید: فلوراید به هر شکلی به تقویت مینای دندان کمک می کند.
 • مشکلات و بیماری های مرتبط با پوسیدگی را درمان کنید
 • داروهای خاصی که باعث آسیب به دندان می شوند را مصرف نکنید

پاسخ به رایج ترین و مهم ترین سوالات درباره پوسیدگی دندانی

هزینه ترمیم دندان پوسیده چقدر است؟

بسته به میزان و عمق پوسیدگی ایجاد شدن در دندان های شما، و مهمتر از همه بسته به نوع و روش ترمیم هزینه های احیا و ترمیم یک دندان پوسیده متفاوت است.

روندتقویت دندان پوسیده چقدر طول خواهد کشید؟

بسته به روشی که قصد دارید با آن پوسیدگی را ترمیم کنید مدت زمان درمان می تواند متفاوت باشد. برای مثال پر کردن ساده طی 1 جلسه، عصب کشی طی 2 جلسه، کشیدن دندان طی 1 جلسه، طی 2 جلسه و ….

برای ترمیم و درمان پوسیدگی باید به چه دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

کار تقویت دندان پوسیده را معمولا دندانپزشکان عمومی و متخصصان ترمیمی و زیبایی دندان به صورت تخصصی انجام می دهند.

برای پوسیدگی جزئی دندان از چه مواد پر کننده ای استفاده می شود؟

از مواد پر کننده آمالگام، نقره یا کامپوزیت استفاده می شود. اما اگر قصد دارید پوسیدگی دندان جلو را برطرف کنید، بهتر است از کامپوزیت برای پر کردن دندان استفاده کنید.

یکی از شایع ترین مشکلات دندان، پوسیدگی آنها می باشد. پوسیدگی دندان با آنکه قابل درمان است اما می تواند زمینه ساز بروز مشکلات متعددی برای دندان ها شود. پوسیدگی دندان ها علل مختلفی دارد که در مقالات گذشته درباره آنها بحث کرده ایم.

پوسیدگی دندان اگر سطحی باشد می توان به راحتی آن را ترمیم نمود اما اگر پوسیدگی پیشرفت کند و باعث از بین رفتن پالپ دندان شود باید درمان ریشه یا همان عصب کشی انجام شود که مشکلات خود را به همراه خواهد داشت. پس بهتر است قبل از آنکه دندان ها به علل مختلف دچار پوسیدگی شوند آنها را مقاوم نمود و از پوسیدگی جلوگیری کرد.

اولین راه و شاید می توان گفت مهمترین راه جلوگیری از پوسیدگی دندان ها رعایت بهداشت دهان و دندان است. بعد از خوردن مواد غذایی برخی از آنها در میان دندان ها قرار می گیرند و فقط با استفاده از مسواک و نخ دندان زدوده می شوند. اما با توجه به آنکه درصد بالایی از مردم به طور صحیح مسواک نمی زنند و همچنین از نخ دندان استفاده نمی کنند پوسیدگی تبدیل به شایع ترین مشکلات مربوط به دهان و دندان شده است.

می توان گفت مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی و استفاده از نخ دندان در آخر شب مهمترین کاری است که هر فرد باید در طول روز انجام دهد. مسواک زدن صحیح به طور متوسط بین 2 الی 4 دقیقه زمان می خواهد که بسیاری از مردم کمتر از این زمان اندک مسواک می زنند. مواد غذایی میان دندان ها فقط با استفاده از نخ دندان و استفاده صحیح از مسواک زدوده می شود.

استفاده بی رویه از مواد غذایی حاوی قند و شکر مانند انواع آبنبات و شکلات و شیرینی علاوه بر اینکه برای سلامت بدن مشکل ایجاد می کنند، می توانند باعث پوسیدگی دندان ها نیز شوند. پس برای جلوگیری از پوسیدگی مصرف این نوع مواد غذایی را باید به حداقل رساند.

همانطور که بسیاری از مردم می دانند برای استحکام استخوان ها و دندان ها مصرف کلسیم تاثیر به سزایی دارد. افراد باید از سنین کودکی مصرف کلسیم خود را به حد کافی برسانند.

یکی دیگر از روش هایی که می تواند از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند. فلوراید تراپی می باشد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم

همیشه رعایت موارد بالا و همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان نمی تواند از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند، جنس دندان ها نیز در پوسیدگی تاثیر دارد. همانطور که می دانید سطح دندان ها به وسیله مینای دندان محافظت می شوند. در اصل اولین قسمتی از دندان که در برابر پوسیدگی قرار می گیرد مینای دندان می باشد. اگر مینای دندان ضعیف باشد دندان ها به سرعت پوسیده می شوند. برای محافظت از دندان ها موثر ترین ماده، فلوراید می باشد. بسیاری از خمیر دندان ها و دهانشویه ها، حاوی کافی فلوراید هستند که استفاده از آنها می تواند از پوسیدگی جلوگیری کند. پس رعایت بهداشت دهان و دندان نه تنها از پوسیدگی جلوگیری می کند بلکه باعث استحکام مینای دندان نیز می شود.

همانطور که گفته شد بسیاری از خمیر دندان ها حاوی فلوراید می باشد علاوه بر این فلوراید در برخی از مواد غذایی نیز وجود دارد. اما جدا این موارد روشی در دندانپزشکی وجود دارد که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها استفاده می شود، فلوراید تراپی روشی می باشد که با استفاده از فلوراید دندان ها را در برابر پوسیدگی مقاوم می کنند.

یون های موجود در فلوراید به مینای دندان ها نفوذ می کنند و باعث مقاومت بیشتر آنها در برابر مواد اسیدی موجود در مواد غذایی می شوند.

افرادی که جنس دندان آنها به نحوی است که مستعد پوسیدگی می باشد، می توانند از روش فلوراید تراپی استفاده کنند.

مزایای فلوراید تراپی چیست؟

مهمترین مزیت فلوراید تراپی این است که می تواند مواد معدنی را به سطح دندان ها که محل رشد باکتری ها است بیاورد. این باکتری ها مینای دندان را از بین می برند فلوراید تراپی به افراد کمک می کند که مینای دندان را ترمیم کنند. یکی دیگر از مزایای فلوراید تراپی این است که امکان مهار رشد باکتری های مضر درون دهان را دارد. این روش درمانی از ایجاد حفره های بعدی در درون دندان ها به میزان قابل توجهی جلوگیری می کند.

فلوراید این قابلیت را دارد که مواد معدنی را به سطح دندان ها یعنی جایی که مینای دندان خراب شده است را باز می گرداند و مجددا آن را ترمیم می کند. دقت داشته باشید که فلوراید تراپی موجب از بین رفتن پوسیدگی در دندان ها نمی شود. اما این قابلیت را دارد که به میزان قابل توجهی از پوسیدگی بیشتر دندان ها جلوگیری کند. افرادی که دندان های آن ها دچار پوسیدگی شده اند می توانند با استفاده از فلوراید تراپی از نفوذ پوسیدگی به داخل پالپ دندان ها پیشگیری کنند. یکی دیگر از مزایای این روش درمانی جایگزین کردن آن به جای عصب کشی می باشد.

فلوراید تراپی برای چه افرادی مناسب است

دندانپزشکان معمولا به افراد زیر توصیه می کنند که از روش فلوراید تراپی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها استفاده نمایند:

کودکان: به دلیل آنکه دندان های شیری مقاومت کمتری نسبت به دندان های دائمی دارند، همیشه در مستعد پوسیدگی می باشند. این اتفاق زمانی که دندان ها مسواک زده نمی شوند تشدید می شود. اغلب کودکان از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان اجتناب می کنند. همچنین به دلیل استفاده از برخی از داروهای خاص و عوامل دیگر، پوسیدگی دندان را تشدید می کند. به همین دلیل بهتر است کودکان زیر 6 سال از روش فلوراید تراپی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های شیری و مقاوم کردن ریشه دندان های دائمی، استفاده نمایند.

نوجوانان: وقتی دندان های دائمی شروع به رویش می کنند، در معرض پوسیدگی قرار می گیرند. همانطور که در بالا گفته شد، کودکان و نوجوانان اغلب از مسواک زدن و استفاده از نخ دندان اجتناب می کنند. به همین دلیل بهتر است در این سنین برای استحکام ریشه دندان های دائمی و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها از روش فلوراید تراپی استفاده شود.

بزرگسالان: همانطور که می دانید موارد زیادی پوسیدگی دندان را تسریع می بخشند، یکی از این موارد خشکی دهان و ترشح کم بزاق می باشد. برخی از افراد از این مشکل رنج می برند در این افراد پوسیدگی دندان بیشتر صورت می گیرد. خشکی دهان می تواند بر اثر عوامل طبیعی بدن یا به دلیل مصرف برخی از دارو ها رخ بدهد. افرادی که از خشکی دهان رنج می برند بهتر است برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها از فلوراید تراپی استفاده کنند.

همچنین افرادی که دندان های حساس دارند و در سال حداقل 2 دندان آنها پوسیده می شود بهتر است از روش فلوراید تراپی استفاده نمایند.

در برخی از درمان های دندانپزشکی مانند روکش دندان و ارتودنسی و … ، بنا بر تشخیص دندانپزشک فلوراید تراپی انجام می شود.

لازم به ذکر است بیمارانی که تحت درمان رادیوتراپی هستند مانند بیماران سرطانی بهتر است از فلوراید تراپی استفاده کنند.

فلوراید تراپی کودکان چیست؟

با توجه به اینکه مشکلات پوسیدگی دندان از کودکی شکل می گیرد می توانید از فلوراید تراپی به عنوان یکی از شیوه های مناسب برای جلوگیری از کاهش پوسیدگی در دندان های کودکان می باشد. فلوراید به عنوان یک عامل ناشناخته است که در مقابله با پوسیدگی دندان اتفاق می افتد. باکتری های اسیدی باعث می شود مینای سخت محافظت کننده ی دندان را حل می کنند. فلوراید به عنوان ماده اولیه ضد پوسیدگی دندان شناخته می شود. این ماده به صورت سیستماتیک داخل بدن انسان ها وجود دارد که به صورت موضعی عمل می کند.

فلوراید به عنوان یک معیار بسیار موثر و مطمئن در بین انسان ها برای کاهش شیوع پوسیدگی دندان ها به شمار می رود. فلوراید تراپی برای کودکان معمولا در مطب دندانپزشکان برای همه ی کودکان و نوجوانان پیشنهاد می شود. ممکن است برخی از کودکان دچار پوسیدگی دندان نباشند اما فلوراید تراپی یرای آن ها فوایدی دارد. به این ترتیب که فلوراید موضعی را به عنوان یک وسیله برای درمان و افزایش میزان فلوراید مینای دندان هایی که تازه روئیده است مقاومت دندان ها را افزایش می دهد و دندان ها را در مقابل پوسیدگی افزایش می دهد.

فلوراید تراپی کودکان چگونه انجام می گیرد؟

فلوراید تراپی برای کودکان به شکل معمول در مطب دندانپزشکی با استفاده از انواع مختلف فلوراید انجام می گیرد. این مواد می توانند به صورت کف، ژل یا موادی به نام وارنیش باشند. دندانپزشک این مواد را بر روی دندان های کودک می مالد. ژل ها و کف ها با استفاده از وسایل خاص در دهان افراد قرار می گیرد. این مواد باید به مدت 4 دقیقه در داخل دهان کودک باقی بماند. اما وارنیش را با استفاده از وسایلی مانند قلم مو تنها بر روی دندان ها مالیده می شود.

این فرایند احتباجی به بی حسی ندارد و برای کودکان دردناک نخواهد بود. معمولا فلورایدها با طعم های مختلفی ساخته شده که برای آن ها آزار دهنده نباشد.

مراحل انجام فلوراید تراپی

برای انجام فلوراید تراپی باید به دندانپزشکی مراجعه نمایید. در دندانپزشکی مراحل زیر انجام می شود.

 • سطح رویی دندان ها به وسیله مسواک برقی مخصوص تمیز می شوند.
 • تمامی دندان های به ژل فلوراید آغشته می شوند. فلوراید حدود 5 دقیقه روی دندان ها قرار می گیرد.
 • بعد از گذشت حدودا 5 دقیقه سطح دندان از مواد فلوراید با استفاده از گاز استریل پاک می شود.
 • از آنجایی که فلوراید ماده خوراکی نیست، باید حدودا نیم ساعت از قورت دادن آب دهان پرهیز نمود و باید بزاق را از دهان خارج کرد. همچنین در این مدت باید از خوردن و آشامیدن مواد غذایی پرهیز کرد.
 • فلوراید تراپی در کودکان کمی سخت می باشد. به همین دلیل اغلب برای کودکان زیر سه سال انجام نمی شود.
 • در صورتی که ژل فلوراید به مقدار زیاد همراه با بزاق قورت داده شود بهتر است برای جلوگیری از مسمومیت شیر نوشید.
 • در صورت دل درد و یا تهوع بعد از فلوراید تراپی حتما به پزشک مراجعه کنید. البته این مورد به ندرت رخ می دهد و دلیل آن خوردن ژل فلوراید است.

مراقبت های بعد از فلوراید تراپی 

 • پس از انجام فلوراید تراپی لازم است که فرد مواردی را جهت مراقبت از دندان های خود رعایت کند.
 • پس از اینکه فراید فلوراید تراپی انجام گرفت لازم استکه فرد تا یک ساعت تز خوردن و آشامیدن پرهیز کند.
 • تا صبح روز بعد از انجام این روش درمانی باید از کشیدن نخ دندان و مسواک زدن اجتناب کند.
 • باید از مصرف دهانشویه فلوراید و الکل پرهیز کند.
 • کودکان پس از انجام وارنیش باید به مدت یک روز غذاهای نرم و جذب شدنی میل کنند.
 • در هنگام فلوراید تراپی ممکن است کودک مقدار زیادی از این ماده را قورت بدهد. در صورت بروز دل درد و حالت تهوع باید به کودک مقدار زیادی شیر بخورانید.
 • برای کودکان زیر 3 سال معمولا فلوراید تراپی انجام نمی دهند به این دلیل که امکان خارج کردن بزاق دهان را ندارند.
 • معمولا فلوراید تراپی را برای دندان های دائمی و شیری انجام می دهند. اما بهتر است که این شیوه درمانی دندانپزشکی با رویش اولین دندان دائمی در شش سالگی انجام بگیرد.
 • در صورتی که دندان های کودکان در معرض پوسیدگی شدید قرار دارد می توانید وارنیش را هر سه ماه یکبار انجام دهید. اما اگر مشکل پوسیدگی دندان در آن ها چندان جدی نباشد کافیست که فلوراید تراپی را هر 6 ماه یکبار انجام دهید.

 

 • عوارض استفاده زیاد از فلوراید

مصرف بی رویه فلوراید نیز مانند هر ماده و داروی دیگری عوارضی را به همراه خواهد داشت. در صورت استفاده زیاد از فلوراید، فلوروسیس به وجود می آید. منظور از فلوروسیس پدید آمدن لکه های قهوه ای و سفید روی دندان ها است. با آنکه فلوروسیس بیماری به حساب نمی آید اما زیبایی ظاهری دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد. فلوراید تراپی فقط باید زیر نظر دندانپزشک انجام شود. این اتفاق فقط در صورت استفاده مکرر از روش فلوراید تراپی رخ نمی دهد بلکه در صورت استفاده مکرر از خمیر دندان های حاوی درصد زیادی از فلوراید یا نوشیدن همیشگی آی حاوی فلوراید نیز رخ می دهد.

در برخی موارد مصرف بالای فلوراید امکان دارد باعث مسمومیت افراد شده و استخوان ها و دندان ها را دچار آسیب می حاوی دوز بالایی از فلوراید هستند امکان دارد عوارضی مانند ابتلا به اسهال، تعریق زیاد، احساس خستگی را برای افراد به وجود کند. بیشتر خمیردندان های مخصوص کودکان فاقد فلوراید هستند. به همین دلیل است که فلوراید تراپی اکثرا به کودکان پیشنهاد می شود. در صورتی که افراد دوز بالایی از فلوراید را دریافت کنند امکان دارد با عوارض ذیل مواجه گردند.

یکی از شایع ترین عوارض استفاده بیش از حد از فلوراید ایجاد لکه های سفید بر روی دندان ها می باشد.

امکان تغییر رنگ بر روی دندان ها وجود دارد.

امکان ایجاد هموستاژ و اشکال در استخوان های فرد وجود دارد.

در برخی موارد مصرف بعضی از قرص هایی که بیاورد. در بعضی از موارد بسیار کمیاب مشاهده شده است که مصرف بیش از حد فلوراید امکان دارد باعث مرگ افراد شود. به همین علت است که همواره توصیه می شود مکمل هایی را که دارای فلوراید هستند از دسترس کودکان دور نگه دارید.

سوالات متداول

آیا فلوراید تراپی تنها برای کودکان انجام می گیرد؟

خیر . باید بدانید که فلوراید تراپی برای افراد بالغ نیز فواید زیادی دارد. به این دلیل که این روش درمان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان موثر است. معمولا از فلوراید تراپی برای کند کردن مسیر پوسیدگی دندان استفاده می کنند.

آیا احتمال مسمومیت با فلوراید تراپی وجود دارد؟

مسمومیت با این ماده بسیار کم پیش می آید و در حقیقت نادر است. این مورد هم زمانی پیش می آید که فرد مقدار زیادی از فلوراید را خورده باشد. توجه داشته باشید در مطب دندانپزشکان از مقدار معینی فلوراید استفاده می شود.

آیا میزان فلوراید موجود در خمیر دندان می تواند جایگزین فلوراید تراپی شود؟

خیر مقدار فلورایدی که در خمیر دندان ها وجود دارد برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان کافی نیست.

 

دکمه بازگشت به بالا