فن برج خنک کننده چگونه می توان عمر آن را افزایش داد؟

افزایش راندمان برج خنک کن به معنی بهینه  سازی برج خنک کننده جهت افزایش ظرفیت خنک کاری، کاهش مصرف انرژی، کاهش مصرف آب، افزایش طول عمر قطعات و کاهش هزینه  های جاری می  باشد. روش  های بهینه سازی و افزایش راندمان برج خنک کن بسته به متفاوت می  باشد. بنابراین اولین قدم آشنایی با نوع و مکانیزم برج خنک کننده می  باشد. پس لازم است برج خنک کننده و را مشخص نمایید. سپس با استفاده از اقداماتی که در این مطلب از به شرح آن می  پردازیم نسبت به بهینه سازی کولینگ تاور اقدام کنیم.

فن برج خنک  کننده |انواع فن برج خنک کن،محاسبه فن برج خنک کننده|بادران تهویه صنعت

چندین اقدام جهت افزایش راندمان برج خنک کن که در همه برج  های خنک کننده قابل اعمال است، موثر می  باشند که در ادامه به بررسی آنها می  پردازیم.

 • افزایش راندمان برج خنک کننده از طریق تخلیه زیرآب برج خنک کننده از قسمت آب گرم
 • افزایش راندمان برج خنک کننده از طریق نصب آفتابگیر یا گریل
 • افزایش راندمان برج خنک کننده با استفاده از سیستم کنترل هوشمند
 • افزایش راندمان برج خنک کننده با بررسی و بهینه سازی سیستم توزیع آب
 • افزایش راندمان برج خنک کننده با بررسی توان الکتروموتور برج خنک کننده و تقویت فن
 • افزایش راندمان برج خنک کننده با افزایش حجم یا تغییر نوع سطوح انتقال حرارت

تخلیه زیرآب برج خنک کننده از قسمت آب گرم

بین دمای ورود و خروج از برج خنک کننده اختلاف دما وجود دارد که با نام رنج شناخته می  شود. جهت جلوگیری از اتلاف انرژی بهتر است که تخلیه از قسمت آب گرم ورودی به برج خنک کننده و قبل از خنک شدن آن باشد.بطورکلی قیمت فن برج خنک کننده بسته به کیفیت و مقدار متریال مورد استفاده در ساخت آن، نوع رزین مورد استفاده در بدنه، ظرفیت کولینگ تاور، مکعبی و یا مخروطی بودن برجها و مونتاژ یا دمونتاژ بودن دستگاه مشخص میشود.

معمولاً تخلیه زیر آب برج خنک کن از ناحیه تشت آبسرد برج خنک کننده انجام می  شود که اشتباه است. تخلیه زیرآب برج خنک کننده از ناحیه آب گرم به میزان 1 تا 2 درصد افزایش راندمان برج خنک کن و سیستم تهویه مطبوع را به دنبال خواهد داشت.

افزایش راندمان برج خنک کننده با نصب آفتابگیر یا گریل

معمولاً قطعات و در معرض نور خورشید قرار دارند. همانطور که در مطلب اشاره کردیم، تابش نور مستقیم آفتاب به آب کولینگ تاور موجب رشد جلبک در سیستم برج خنک کن خواهد شد. این رشد جلبک موجب آسیب به که نقش اصلی انتقال حرارت را دارد می  شود و موجب گرفتگی ، قطعات و سیستم خواهد شد، در نتیجه راندمان برج خنک کن پایین خواهد آمد.

بنابراین برای افزایش راندمان برج خنک کن و جلوگیری از تشکیل جلبک، در قسمت بالای برج خنک کن آفتابگیر یا گریل نصب نمایید که جلوی تابش مستقیم آفتاب به داخل را بگیرد، ضمن اینکه باید توجه نمود که در مسیر خروج هوا و فشار هوا تداخل ایجاد نکند. بهتر است در هنگام نصب برج خنک کننده آن را در محلی که سایه بیشتری دارد نصب کنید، زیر سایه ساختمان بهترین مکان می  باشد.

افزایش راندمان برج خنک کننده با استفاده از سیستم کنترل هوشمند

همانطور که قبلا بررسی شد سیستم با اندازه گیری لحظه  ای دمای خروجی از برج خنک کننده با وسیله اینورتر دور موتور را کنترل می  کند و در مصرف آب و انرژی به طور قابل ملاحظه  ای صرفه جویی می  نماید. همینطور این سیستم در هنگام راه  اندازی به صورت نرم سیستم متحرک را به حرکت می  اندازد و در نتیجه از آسیب رسیدن به قطعات برج خنک کننده جلوگیری می  کند.

افزایش راندمان برج خنک کن به معنی بهینه  سازی برج خنک کننده جهت افزایش ظرفیت خنک کاری، کاهش مصرف انرژی، کاهش مصرف آب، افزایش طول عمر قطعات و کاهش هزینه  های جاری می  باشدبرای افزایش راندمان کولینگ تاور، راه  های تخصصی وجود دارد که نیاز به کارشناسی دقیق دارد، زیرا تنظیمات و تغییر می  کند و ممکن است نیاز به باشد.

افزایش راندمان برج خنک کننده با بررسی و بهینه سازی سیستم توزیع آب

در یک برج خنک کننده هر چه قطرات ریزتری تولید نماید و بروی سطوح انتقال حرارت توزیع کند، راندمان برج خنک کن بالاتر می  رود. با پیشرفت تکنولوژی امروزه نازل  هایی طراحی و ساخته شده است که آب را به صورت یکنواخت و به صورت قطرات ریز بروی پکینگ  ها می  پاشد. تغییر سیستم توزیع آب یا نازل برج خنک کن باید توسط کارشناس طراحی برج خنک کننده صورت پذیرد.

بررسی توان الکتروموتور برج خنک کننده و تقویت فن

میزان کشش آمپر را اندازه  گیری می  کنیم. میزان آمپر مصرفی الکتروموتور باید به آمپر نامی نزدیک باشد، ولی اگر فاصله معنی  داری بین این دو وجود داشت و الکتروموتور آمپر کمتری می  کشید، می  توان نسبت به تقویت فن برج خنک کننده اقدام کرد تا دبی هوای بیشتری را در برج خنک کن به جریان بیاندازد.

البته باید در نظر داشت که افزایش دبی هوا در برج خنک  کننده در محدوده استاندارد انجام شود تا افزایش پرتاب آب را به دنبال نداشته باشد. جهت تقویت فن و افزایش راندمان برج خنک کن می  توان زاویه بلیدها را افزایش داد و یا به تعداد پره  های آن اضافه نمود و یا دور آن را بالا برد که این کار حتماً باید مطابق با نظر کارشناس انجام شود.

افزایش راندمان برج خنک کننده با افزایش حجم یا تغییر نوع سطوح انتقال حرارت

یکی دیگر از راه  های افزایش راندمان برج خنک کن، افزایش حجم سطوح انتقال حرارت و یا حتی تغییر نوع آن می  باشد. لازم است تا با بررسی ابعاد برج خنک کن و همینطور ملاحظه فاصله پاشش آب تا پکینگ  ها، امکان اضافه نمودن سطوح انتقال حرارت سنجیده شود. مسلماض در صورت افزایش حجم پکینگ به صورت اصولی راندمان برج خنک کننده افزایش خواهد یافت.

قبلاً اشاره کردیم که پکینگ برج خنک کننده دارای انواع مختلفی می  باشد. برخی پکینگ  ها فواصل کمتری داشته و سطح تماس گسترده  تری میان آب و هوا ایجاد می  نمایند.

بنابراین با بررسی می  توان نسبت به تغییر سطوح انتقال حرارت به نوعی با سطح تماس بیشتر اقدام نمود که افزایش راندمان برج خنک کن را به دنبال خواهد داشت. این اقدامات همگی باید زیر نظر کارشناس برج خنک کننده انجام شود تا در محدوده نسبت  های استاندارد صورت پذیرد و آسیبی به عملکرد برج خنک کن وارد نشود.

عملیات آبی در برج های خنک کننده

سطوح انتقال حرارت و پکینگ برج خنک کننده باید به طور متناوب بررسی شود تا از تشکیل رسوب، رشد جلبک و تخریب در امان باشد. تشکیل ذرات و رسوب موجب اختلال در عملکرد برج خنک کننده و کاهش راندمان آن تا 5 درصد خواهد شد.

بنابراین راه آن انجام است که با بالا بردن نقطه اشباع تشکیل رسسلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.بهبود کارایی برج خنک کننده و دانستن مزایا و معایب انواع مختلف فناوری برج خنک کننده برای ارائه یک محیط راحت با نرخ مقرون به صرفه ضروری است. این توصیه ها را از سازنده برج خنک کننده بخوانید.

توضیح کارایی و راندمان برج خنک  کننده

به طور کلی  در مباحث علمی برابر میزان توان مطلوب به توان کل می  باشد. به طور مثال برج خنک کن 100 تن که با توان الکتروموتور 1.5 کیلووات کار می  کند، راندمان بالاتری از برج خنک کن 100 تن دارد که با توان الکتروموتور 2.2 کیلووات کار می  کند.

این موضوع به این معنی است که کولینگ تاور اول با صرف انرژی کمتر می  تواند 100 تن تبرید تحویل دهد و بنابراین راندمان بالاتری دارد. آیتم دیگر، ارتفاع دستگاه می  باشد که در این موضوع مطرح می  باشد؛ به این طریق که هر چه ارتفاع بیشتر باشد، نیاز به قدرت پمپ بیشتر و در ادامه، صرف توان بیشتر است؛ در نتیجه کارایی و راندمان کلی دستگاه کمتر می  شود.

بهینه  ترین حالت این است که با صرف کمترین و بهینه  ترین مقدار مواد و قطعات، پول، زمان و انرژی برای کولینگ تاور با راندمان مشخص می  باشد، یعنی بدست آوردن توان خنک کاری با کمترین اتلاف انرژی می  باشد. به طور مثال یعنی اینکه بتوان با صرف مواد کم، مبلغ کم و زمان کم برج خنک کنی ساخت که دارای عمر و کاکرد مناسب باشد.

اهمیت کارایی برج خنک کننده

برج های خنک کننده برای افزایش سطح فرآیند انتقال حرارت طراحی شده اند. مقادیر قابل توجهی آب باید به طور منظم از سیستم عبور کند. کارایی و طول عمر این مکانیسم های خنک کننده به مدیریت صحیح و کاهش مصرف آب بستگی دارد.

نظارت بر کارایی برج خنک کننده بسیار مهم است تا تاسیسات شما بتواند:

 • انرژی را ذخیره کن
 • عمر سرویس تجهیزات را افزایش دهید
 • مقدار آب مصرفی را کاهش دهید
 • کاهش تعداد مواد شیمیایی مورد نیاز برای تصفیه آب
 • هزینه های عملیاتی کلی را کاهش دهید

برج خنک کننده قدیمی در مقابل برج خنک کننده جدید

تجهیزات جدید برج خنک کننده با استفاده از فن آوری موتور درایو بهبود یافته می تواند کارایی کلی برج  خنک کن را افزایش دهد و در عین حال کاهش نویز، قابلیت اطمینان و ایمنی را نیز بهبود بخشد. این موضوع  به دو شکل از درایوهای فرکانس برج خنک کننده ارائه می شود:

 • درایو فرکانس متغیر (VFD)
 • شروع کننده نرم ولتاژ کاهش یافته (RVSS)

برج های خنک کننده با راندمان بالا

قبل از اینکه بتوانید کارایی برج خنک کننده خود را افزایش دهید، باید با نوع مکانیزم خنک کننده و نحوه عملکرد آن آشنا شوید. برج  های خنک کننده صنعتی معمولاً به روش  های مختلفی دسته  بندی می  شوند و بسیاری از دستگاه  ها بر اساس موارد زیر در بیش از یک دسته قرار می  گیرند:

 • این که آیا هوا به صورت عمودی یا افقی از سیستم عبور می کند
 • خواه از پیش نویس مکانیکی یا همرفت طبیعی برای هدایت جریان هوا استفاده کنند
 • فن ها در کجا قرار دارند و چگونه هوا را به داخل برج خنک کننده می برند

انواع مختلف  برج های خنک کننده  نیز در معرض آلاینده های مختلف قرار دارند و برای کارکردن تا حد امکان روان نیاز به درمان های خاصی دارند.

 

 

دکمه بازگشت به بالا