برترین های کسب وکار ایرانیعمومی

چرا وقتی قهوه میخورم تپش قلب میگیرم؟

امروزه قهوه یکی از معروف ترین نوشیدنی های جهان محسوب می شود که بیش از 70 درصد مردم روزانه قهوه می نوشند. اما قطعا این نوشیدنی برای بعضی از افراد مضراتی خواهد داشت که برای دانستن آن حتما باید به پزشک مراجعه کنید. کافئین موجود در قهوه یک ماده روانگردان میباشد که در دانه های قهوه باعث میشود که موجودات نتوانند به ریشه آن آسیبی برسانند. نه تنها قهوه بلکه نوشیدنی هایی مثل چای سبز،نوشیدنی های انرژی زا،نوشابه ها، چای سیاه ،شکلات، دارای کافئین هستند و به عنوان یک محرک در بدن ما عمل میکنند.

در بیشتر مواقع که کار زیادی دارید و می خواهید توان کافی برای انجام دادن آنها را داشته باشید به سراغ نوشیدنی هایی می روید که دارای کافئین باشند مثل قهوه که نوشیدن آن باعث بیدار ماندن و هوشیار ماندن شما می شود.فعالیت مغز شما را افزایش و خستگی را کاهش می دهد. اما همانطور که در ابتدا گفتیم قهوه ممکن است بعضی از افراد عوارضی به همراه داشته باشد.

مثل تپش قلب، اختلال در خواب ،ضربان قلب نادرست، اضطراب شدید، افزایش تحریک پذیری و افزایش احساس خستگی زیاد می باشد. چندین سال پیش تحقیقاتی به روی قهوه، فواید و عوارض آن انجام گرفت. که تمامی فواید آن را نقض کردند و به این نتیجه رسیدند که قهوه عوارضی برای قلب ندارد. البته این نتایج رد شدند. زیرا قهوه آنتی اکسیدان و مواد مغذی بسیار زیادی دارد که آزمایش تک تک این مواد به روی انسان و جدا کردن کافئین از دانه ها کار راحتی نخواهد بود. همچنین آنتی اکسیدان موجود در دانه های قهوه برای قلب فواید بسیار زیادی دارد.

راههای کاهش تپش قلب بعد از نوشیدن قهوه

_نوشیدن دو لیوان آب
_دوش آب سرد
_کمپرس آب یخ به روی صورت
_آرام دراز بکشید
_کاهش مصرف نوشیدنی هایی مثل الکل،انرژی زا

عوارض قهوه برای قلب

همان طور که گفته شد آنتی اکسیدان موجود در قهوه موکا گانودرما بیز برای قلب شما فواید زیادی دارد. اما متاسفانه کافئین موجود در آن سکته مغزی و بیماری قلبی و تپش قلب  را افزایش می دهد. همچنین با تاثیری که بر روی عصب گذاشته است،باعث فشار خون در افراد می شود. و فشار خون بالا باعث حمله قلبی خواهد شد. و یا ممکن است با بسته شدن جریان عروق، جریان خون به قلب و مغز شما را مسدود کرده باعث عوارضی شود.

طبق مطالعاتی بیشتر افرادی که دچار مشکلات قلبی شده اند، مصرف کافئین بالایی داشته اند مثل مصرف نوشیدنی های انرژی زا. یک تحقیق دیگر بر روی افرادی که بیماری های قلبی داشتند صورت گرفته. آنها بعد از نوشیدن قهوه فراوان هیچ احساس ناخوشایندی در قلب خود نداشتند. چنانچه بعد از نوشیدن قهوه دچار تپش قلب شدید حتما باید مصرف کافئین در روز را کاهش دهید.
میزان مصرف مجاز قهوه گانودرما سوپریم برای زگیل تناسلی در روز فقط 400 میلی گرم می باشد. البته کافئین تنها در قهوه بلکه در انواع مواد غذایی و نوشیدنی های مختلف موجود می باشد به همین علت فقط در روز 400 میلی گرم، با توجه به میزان کافئین که روی بسته آنها نوشته شده است مصرف کنید. کودکان فقط اجازه دارند به ازای هر یک کیلوگرم وزن خود 3 میلی گرم کافئین مصرف کنند. یک فنجان قهوه حدود 200 میلی گرم کافئین دارد. پودر قهوه های فوری در هر فنجان173 میلی گرم کافئین دارند.

تپش قلب چیست؟

اغلب اوقات، احتمالا از ضربان یا ریتم قلب خود بی اطلاع هستید. ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت 60 تا 100 ضربه در دقیقه است و قلب هنگام تپش ریتم مشخصی دارد. معمولا تا وقتی که قلب شما تند یا شدید نزند، متوجه تپش آن نخواهید شد. تپش قلب احساسی است که قلب شما نامنظم می زند. ممکن است احساس کنید که در حال تپش، ضربان بیش از حد سریع است. علل شایع تپش قلب عبارتند از فشار، ورزش ، داروهای خاص

مصرف قهوه می تواند در برخی افراد باعث افزایش ضربان قلب شود یا حتی شود . اثر قهوه بر ضربان قلب بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله میزان مصرف قهوه، حساسیت هر فرد به کافئین، سلامت قلب و عروق، مصرف دیگر مواد محرک، و وضعیت جسمانی فرد. برخی افراد ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به کافئین داشته باشند و در نتیجه مصرف قهوه باعث افزایش ضربان قلبشان شود. بهتر است قبل از استفاده از انواع قهوه گانودرما و کاربردهای آن اطلاع داشته باشید.

علت تپش قلب ناشی از خوردن قهوه چیست؟

کافئین در دوزهای بالا سطح اپی نفرین خون شما را افزایش می دهد. اپی نفرین همان چیزی است که اغلب ما آن را به عنوان آدرنالین می شناسیم. اپی نفرین می تواند فشار خون را افزایش دهد، انقباض یا نیروی قلب را افزایش دهد و در نهایت ضربان قلب را به طور ملایم افزایش دهد. در بیمارانی که مستعد ابتلا به ریتم غیرطبیعی قلب هستند، دوزهای بالای کافئین می تواند باعث ایجاد ضربان قلب از اتاقک های فوقانی یا تحتانی قلب یا تپش قلب ناشی از ریتم سریع قلب شود. مصرف قهوه همچنین روی بخش ها دیگری از بدن نظیر سیستم عصبی، سیستم گوارشی،قلب و… میگزارد و به همین خاطر توصیه میشود که رعایت شود

زمانی که دوزهای بالای کافئین مصرف می شود، ممکن است شخص احساس ناراحتی از ضربان قلب داشته باشد. این معمولا به دلیل افزایش خفیف ضربان قلب و افزایش نیروی هر ضربان قلب است. این علائم پاسخ های طبیعی قلب در مواجهه با اپی نفرین هستند . اما می توانند منجر به علائم ناراحت کننده شوند. با پاسخ های طبیعی قلب، علائم معمولا زمانی بهبود می یابند که سطح کافئین بدن کاهش یابد. اگر کافئین باعث ضربان غیرعادی قلب شود، ریتم غیرطبیعی قلب می تواند حتی پس از اینکه سطح کافئین در بدن بسیار کم یا حتی وجود نداشته باشد، ادامه پیدا کند.

اکثر افرادی که از محصولات کافئین دار لذت می برند باید این نکته را بدانند که بدن ما به مرور زمان نسبت به کافئین تحمل پیدا می کند و اثرات آن بر قلب کاهش می یابد. اما برای اکثر بیمارانی که سال ها بدون تغییرات قابل توجه کافئین مصرف کرده اند، ایجاد ریتم های غیرعادی قلب جدید معمولاً مستقل از کافئین است. با این حال، خوب است که همیشه در صورت تجربه ریتم غیرطبیعی قلب یا علائم جدید قلبی بعد از مصرف قهوه، آزمایشی برای قطع محصولات کافئین دار در نظر بگیرید. یا حداقل با روش های درمان تپش قلب حاصل از خوردن قهوه علائم خود را کاهش دهید.

روش های درمان تپش قلب حاصل از خوردن قهوه

اولین کاری که باید بکنید این است که منتظر بمانید تا پس از صرف قهوه، مقدار کافئین خونتان کاهش پیدا کند. این فرایند ممکن است 4 تا 6 ساعت طول بکشد، مگر اینکه شما یکی از معدود بدشانس هایی باشید که به کافئین حساس هستند. در این صورت ممکن است مجبور شوید خیلی بیشتر صبر کنید. اما در حالی که منتظر هستید، در اینجا چند مورد برای درمان تپش قلب بعد از خوردن قهوه وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند تا کافئین قهوه سریع تر از بدن شما خارج شود.

استفاده از این مواد غذایی تپش قلب را کاهش میدهند

برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها می توانند تأثیر قهوه را بر بدن کاهش دهند. در زیر تعدادی از این مواد غذایی و نوشیدنی ها را ذکر می کنم:

آب: مصرف آب به مقدار کافی می تواند به تعادل الکترولیتی بدن کمک کند و اثر قهوه را کاهش دهد. همچنین، آب می تواند احساس هیدراته بودن و رفع احتمال دیگر عوارض ناشی از قهوه را بهبود بخشد.

موز: موز حاوی پتاسیم است که می تواند به تنظیم فعالیت عضلات قلب کمک کند. مصرف موز می تواند به کاهش تأثیرات مزمن مصرف قهوه بر تپش قلب کمک کند.

نعناع: مصرف نعناع به صورت تازه یا به صورت نعناع خشک شده می تواند برای آرامش عضلات و تنظیم تپش قلب مفید باشد. نعناع می تواند احساس تازگی و آرامش را ارتقا دهد.

شاهی: شاهی دارای خواص آرامش بخش است و مصرف آن می تواند تأثیر قهوه را بر روی تپش قلب کاهش دهد. شاهی سبز و شاهی چای سفید به خصوص معروف به خواص آرامش بخش خود هستند.

روغن ماهی: روغن ماهی حاوی اسیدهای چرب امگا-3 است که می تواند به سلامت قلب و عملکرد آن کمک کند. مصرف روغن ماهی می تواند عوارض مصرف قهوه را کاهش دهد.

دیگر قهوه و نوشیدنی ها و خوراکی های کافئین دار مصرف نکنید

امروز دیگر کافئین مصرف نکنید. ممکن است چیزی واضح به نظر بیاید اما مطمئن شوید که به اشتباه موقع خوردنِ میان وعده چایی، شکلات و دیگر مواد غذایی کافئین دار را مصرف نکنید.

مقدار زیادی آب بنوشید

کافئین موجود در قهوه ادرارآور است. به این معنی که برای جبران آنچه که ادرار می کنید، باید آب بیشتری بنوشید. کم آبی بدن را به مشکلات خود اضافه نکنید.

قدم زدن

اگر انرژی زیادی احساس می کنید، پیاده روی کنید تا مقداری از آن را خرج کنید. اما اگر متوجه اتفاق غیرعادی در ضربان قلب خود شدید- مانند افزایش سریع ناگهانی- آن را متوقف کنید.

نفس عمیق بکشید

اگر ضربان قلب دارید، این احتمال وجود دارد که تنفس شما سریع و غیرعمیق باشد. این مورد باعث افزایش بیشتر ضربان قلب شما می شود. نفس های آهسته، عمیق و عمدی بکشید تا تنفس خود را به حالت عادی برگردانید و ضربان قلبتان را کاهش دهید.

توصیه پزشکی برای افرادی که بیماری قلبی دارند

قطعاً کافئین نمی تواند جایگزین ورزش، خواب مناسب و تغذیه درست باشد. شما حتماً باید برای جلوگیری از عوارض کافئین در آینده، مصرف آن را کاهش دهید. و فقط 400 میلی گرم در روز قهوه بنوشید. کافه ممکن است برای بعضی از افراد حساسیت ها و عوارضی داشته باشد، پس باید به مرور زمان آن را کاهش دهید، تا از بروز عوارض جلوگیری کنید. بعد از نوشیدن یک فنجان قهوه، کافئین حدود 6 ساعت در بدن شما باقی می ماند. از مصرف قهوه در هنگام ظهر و یا عصر جلوگیری کنید تا تنظیم خواب شما را دچار اختلال نکند.

سخن آخر

اگر سابقه بیماری قلبی نداشته باشید، به احتمال زیاد بدون آسیب دائمی بهبود خواهید یافت. پس زیاد نگران نباشید. فقط توجه داشته باشید که میزان مصرف قهوه و میزان کافئین دریافتی در یک روز خود را کنترل کنید. عدم اعتدال در مصرف کافئین می تواند علاوه بر مشکلات قلبی، باعث مشکلات دیگری نیز در بدن شود. اگر علائم تپش قلب شما ادامه دار شد، حتما پیش یک متخصص بروید و توصیه ها و درمان های تخصصی دریافت کنید. زیرا تپش قلب می تواند نشانه یک بیماری جدی در قلب شما باشد و نمی تواند نادیده گرفته شود.

دکمه بازگشت به بالا