ارز دیجیتال و بورس

کندل چیست؟

شناسایی کندل ها و تحلیل آن ها یکی از اصلی ترین اصول در تحلیل تکنیکال است. تحلیل گران همواره در تلاش اند با استفاده از الگوهای مختلف، ریسک سرمایه گذاری خود را کاهش دهند و به سود بیشتری دست پیدا کنند. هر تحلیلگر می تواند از الگوهای متعددی استفاده کند؛ الگوی هارامی هم یکی از همین الگوها است. در این مطلب تلاش می کنیم شما را با الگوی هارامی، نحوه عملکرد و انواع آن در بازار بورس بپردازیم. تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

کندل چیست؟

قیمت هر دارایی در طول ساعات معاملاتی روزانه تغییر می کند. این تغییرات قیمتی به صورت یک کندل در نمودار دارایی نمایش داده می شود. به عبارت بهتر، هر کندل نشان دهنده تغییرات قیمتی یک سهم در طول یک روز معاملاتی است.

در حالت کلی هر کندل اطلاعات زیر را در اختیار تحلیل گران قرار می دهد:

 • بیشترین قیمت دارایی در روز
 • کمترین قیمت دارایی در روز
 • قیمت بسته شدن دارایی

توجه به این نکته ضروری است که کندل ها می توانند به رنگ سبز یا قرمز نمایش داده شوند. کندل سبز به معنای رشد قیمت دارایی و کندل قرمز هم نمایش دهنده کاهش قیمت سهم (نسبت به اولین قیمت معاملاتی روزانه) است.

کندل چیست؟کندل چیست؟

الگوی هارامی چیست؟

 الگو یا کندل هارامی یکی از کاربردی ترین کندل هایی است که تحلیل گران تکنیکال می توانند از آن استفاده کنند. هارامی یک واژه ژاپنی است و به معنای باردار است. هر الگوی هارامی از دو کندل با دو رنگ متفاوت تشکیل می شود که یکی از آن ها بلند و دیگری کوتاه است. به کندل بزرگتر، کندل مادر و به کندل کوچکتر، کندل بچه گفته می شود. دلیل نام گذاری کندل هارامی هم وجود دو کندل با ابعاد متفاوت است. توجه به این نکته ضروری است که در این الگو، شمع دوم نشان دهنده روند پیشروی سهم است. تحلیل گرانی که با الگوی هارامی آشنایی دارند، معتقدند که ایجاد این الگو به معنای پایان یافتن روند سهم است. البته نمی توان با اطمینان گفت که مشاهده این الگو به معنای تغییر جهت روند است. قیمت دارایی بعد از تشکیل الگوی هارامی، با توجه به شرایط بازار می تواند بدون روند ادامه پیدا کند یا معکوس شود. شماری از تحلیل گران هم اعتقاد دارند که مشاهده الگوی هارامی در نمودار یک سهم به معنای آشفتگی در بازار است.

نکته: در الگوی هارامی، نوعی شکاف قیمتی بین بسته شدن کندل بزرگتر و باز شدن کندل کوچکتر ایجاد می شود.

بهتر است بدانید هر الگوی هارامی به دو نوع صعودی و نزولی تقسیم می شود. در ادامه به معرفی هر دو نوع آن می پردازیم.

نشانه های تشخیص الگوی هارامی

معاله گران زمانی می توانند یک الگوی هارامی را شناسایی کنند که ویژگی های زیر را در کندل سهم مشاهده کرده باشند:

 • بدنه کندل اول، بلند و بدنه کندل دوم، کوتاه باشد.
 • بدنه کندل بچه داخل بدنه کندل مادر قرار بگیرد.
 • رنگ دو کندل با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

الگوی هارامی تنها در صورتی شناسایی می شود که تمام این نشانه ها قابل مشاهده باشند.

1- الگوی هارامی صعودی

در الگوی هارامی صعودی (bullish harami)، کندل مادر به رنگ قرمز و کندل بچه به رنگ سبز است و کندل اول باید بزرگتر از کندل دوم باشد. ایجاد این الگو این علامت را به تحلیل گران می‎دهد که روند نزولی رو به پایان است. تحلیل‎گران تکنیکال از الگوی هارامی صعودی برای گرفتن سیگنال خرید استفاده می‎کنند چرا که مشاهده این الگو به این معنا است که مدتی (دو یا سه روز) بعد از تشکیل الگو، روند سهم در حالت صعودی قرار خواهد گرفت. به عبارت بهتر، مشاهده یک الگوی هارامی صعودی این تصور را در معامله گران ایجاد می کند که روند نزولی، پایان خواهد یافت و به روندی صعودی تغییر خواهد کرد. این الگو در کف قیمت سهم ایجاد می شود؛ به همین دلیل به عنوان سیگنال خرید در نظر گرفته می شود و معامله گران را تشویق به خرید سهم می کند. همان طور که قبلا اشاره کردیم، روند سهم بعد از ایجاد کندل هارامی به شرایط بازار وابسته است. هر چقدر ارتفاع کندل دوم در این الگو بیشتر باشد، احتمال بازگشت روند سهم هم بیشتر می شود. در حالت کلی، کندل بچه نمایش دهنده نوسانات روزانه دارایی است، بنابراین هنگام بررسی این الگو باید توجه ویژه ای به ارتفاع کندل بچه داشت.

2- الگوی هارامی نزولی

شکل الگوی هارامی نزولی (bearish harami) دقیقا مخالف هارامی صعودی است. در این حالت، کندل مادر سبز رنگ و کندل بچه قرمز رنگ است. توجه کنید که در هر دو الگو، کندل مادر بزرگتر از کندل بچه است. مشاهده الگوی هارامی نزولی به این معنا است که روند صعودی پیشین رو به پایان است و احتمال آغاز روند نزولی وجود دارد. این الگو در سقف قیمتی سهم مشاهده می شود و به همین دلیل باعث می شود تحلیل گران در جایگاه فروشنده قرار بگیرند.

نکته: در یک بازار صعودی، الگوی هارامی نزولی می تواند نشان دهنده ادامه دار بودن روند سهم باشد.

نکات طلایی درباره کندل هارامی

همان طور که قبلا اشاره کردیم، الگوی هارامی به صورت قطعی تغییر روند قیمت را تایید نمی کند. به عبارت دیگر، قدرت این الگو در شرایط مختلف، متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، در صورتی که این الگو در محدوده حمایت یا مقاومت یک سهم ایجاد شود، می توان انتظار داشت که قدرت بالایی داشته باشد و باعث تغییر جهت روند شود. همچنین وجود شکاف زیاد بین دو کندل مادر و بچه، نشان دهنده قدرت قابل قبول الگو است.

الگوی هارامی صلیبی

در الگوی هارمی صلیبی، کندل دوم نوعی دوجی خواهد بود. به عبارت ساده تر، در شمع دوم قیمت باز و بسته شدن سهم در طول روز معاملاتی تغییر زیادی نکرده و نزدیک به هم است. در چنین شرایطی، شمع بچه شبیه به علامت صلیب می شود. به همین دلیل هم به این الگو، الگوی صلیب هارامی می گویند.

 • الگوی صلیبی هارامی صعودی:

این الگو تمام ویژگی های الگوی هارامی صعودی را دارد؛ با این تفاوت که ارتفاع کندل بچه در آن، بسیار کم است. الگوی صلیبی هارامی صعودی در کف قیمتی سهم ایجاد می شود.

 • الگوی صلیبی هارامی نزولی:

این الگو دقیقا مشابه با الگوی هارامی نزولی است؛ اما کندل دوم در آن شبیه به علامت صلیب است و ارتفاع کمی دارد. الگوی صلیبی هارامی نزولی در سقف قیمتی سهم ایجاد می شود.

ویژگی های الگوی شمعی هارامی کراس

نکات زیر از جمله مواردی هستند که هنگام مشاهده الگوی هارامی صلیبی باید به آن ها توجه کنید:

 • الگوی هارامی کراس یا هارامی صلیبی در مقایسه با الگوی هارامی ساده معتبرتر است.
 • تشکیل این الگو نشان دهنده یک روز کم نوسان برای دارایی است، چرا که قیمت آن در ابتدا و انتهای روز تغییر زیادی نکرده است.
 • تشکیل الگوی هارامی کراس در کف نمودار، سیگنال خرید صادر می کند.
 • تشکیل الگوی هارامی کراس در سقف نمودار، سیگنال سیگنال فروش صادر می کند.
 • استفاده از اندیکاتور RSI در کنار الگوی هارامی باعث می شود ریسک خطا در تحلیل کاهش پیدا کند و بتوانید با اطمینان بیشتری بر اساس نتایج تحلیل خود، تصمیم گیری کنید. استفاده از این اندیکاتور به شما کمک می کند تا نقاط مربوط به منطقه اشباع خرید و فروش را شناسایی کنید. در صورتی که الگوی هارامی در منطقه اشباع خرید ایجاد شده باشد، سیگنال فروش و اگر در منطقه اشباع فروش ایجاد شود، سیگنال خرید صادر می کند.

کلام آخر

الگوی هارامی یکی از الگوهای پرکاربرد در تحلیل تکنیکال است. با ترکیب این الگو و اندیکاتور RSI می توان سیگنال خرید و فروش دریافت کرد و با اطمینان بیشتری در جایگاه خریدار یا فروشنده قرار گرفت. شما می توانید با شناسایی این کندل در نمودار قیمتی سهم، جهت حرکت آینده قیمت سهم را پیش بینی و از این طریق سود کسب کنید.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا