آیا به معامله در فارکس معتاد شده اید؟

آیا شما نیز دچار اعتیاد به معامله گری شده اید؟

از جمله رایج ترین مشکلات در میان افرادی که تازه وارد معامله گری شده اند، است. اما نشانه های اعتیاد به معامله گری چیست؟ چگونه بفهمید دچار اعتیاد به معامله گری شده اید؟ چگونه اعتیاد به معامله گری را درمان کنید؟ اینها سوالاتی هستند که قصد داریم در این مقاله به آنها پاسخ دهیم. اعتیاد به معامله گری در بورس و بازارهای مالی نشانه های اعتیاد به معامله گری چیست؟ افراد دارای اعتیاد به معامله گری به خاطر غرق شدن بیش از حد در معامله گری زندگی شخصی خود را از دست می دهند. این افراد فکر می کنند معامله گری تمام زندگی آنها است. اینگونه افراد، اطرافیان خود را نادیده می گیرند. انگیزه خود برای شغلی اصلی خود را از دست می دهند.

افراد دارای اعتیاد به معامله گری ، مدام درحال ترس از باخت و بدنبال آن ترس از دست دادن همه چیز هستند. سایر جنبه های زندگی و سایر لذت ها را فراموش می کنند. تنها هدف آنها در زندگی معامله گری می شود و انگیزه دیگری در زندگی ندارند! اینها خلاصه ای از نشانه های اعتیاد به معامله گری هستند. اگر به تازگی وارد معامله گری شده اید مشاهده سایت ژورنال معاملاتی را از دست ندهید . مراقب این علائم و رفتارها باشید. اعتیاد به معامله گری در بورس و بازارهای مالی چگونه بفهمید دچار اعتیاد به معامله گری شده اید؟ البته برخی دارای تمام نشانه های اعتیاد به معامله گری نیستند. برای اینکه بفهمید دچار اعتیاد به معامله شده اید یا خیر، به این سوالات پاسخ دهید:

آیا از سایر جنبه های زندگی خود دور شده اید؟ آیا مدام وسواس دارید هر لحظه چارت را بررسی کنید؟ آیا زمانی که معامله گری نمی کنید بی قرار هستید؟ آیا معامله گری باعث ناآرامی خواب شما شده است؟ آیا معامله گری باعث کاهش میل جنسی شما شده است؟ آیا هیچ جایگزین و انگیزه ای غیر از معامله گری ندارید؟ اگر پاسخ شما به موارد فوق مثبت باشد به احتمال خیلی زیاد دچار اعتیاد به معامله گری شده اید. اگر در درون خود احساس خلا بزرگی می کنید و درهنگام معامله گری حس می کنید این خلا پر شده، شما دچار این مشکل شده اید. اما اگر به وجود این مشکل پی برده اید می توانید با رعایت توصیه هایی، اعتیاد به معامله گری را درمان کنید.

چگونه اعتیاد به معامله گری را درمان کنید؟

اگر این حقیقت را بپذیرید که دچار اعتیاد به معامله گری شده اید و این اعتیاد می تواند باعث از دست دادن خیلی از ارزشها و داشته های زندگی شما شود، خیلی راحت تر می توانید این مشکل را درمان کنید و آرامش بیشتری می یابید. کافی است روزهای خوبی که قبل از معامله گری داشتید را دوباره برای خود یادآوری و مرور کنید. روزها و خاطرات شیرین پر از ارتباطات خود، ارتباطات با دوستان، خانواده و همسر را برای خود یادآوری کنید. اگر در یادآوری آنها مشکل دارید می توانید دوباره برای آینده تلاش کنید و به  خود انگیزه دهید که چنین روزهایی را بسازید. به این فکر کنید که اگر خودتان را تغییر ندهید، این سبک معامله گری باعث از دست رفتن زندگی شخصی شما می شود و چه ضرری بالاتر از از دست رفتن زندگی شخصی!

همچنین برای رفع عادت چک کردن مدام چارت، می توانید یک سیستم معاملاتی برای خود ایجاد کنید و نقطا ورود و حد ضرر را مشخص کنید و بگذارید سیستم کار خود را پیش ببرد. با این کار حسخطرات پنهان بد نیست نگاهی به تاثیر روانی معاملات فارکس بیاندازیم. یکی از موضوعاتی که کمتر در میان معامله گران خرد به بحث گذاشته می شود ذات اعتیاد آور معاملات فارکس است. دلایل این نادیده گرفتن نیز روشن است. بروکرها می خواهند تا جایی که ممکن است معامله گران به معامله بپردازند چرا که این امر درآمد آن ها را افزایش می دهد.

در نتیجه در پشت این پنهان کاری انگیزه ای مالی وجود دارد. برای بروکرهای بی وجدان اعتیاد به فارکس فقط یک امتیاز اضافی برای بهره برداری از معامله گران خرد است. از طرف دیگر معامله گران خرد نیز حاضر نیستند نکته ی بدیهی که معامله در فارکس زمان بر است را قبول کنند. در این مقاله به بررسی دلایل اعتیادآور بودن فارکس، نشانه های تاثیر آن بر روی ما و اینکه چه کاری می توان در مقابل آن انجام داد می پردازیم. اولین نکته ای که باید بدان توجه داشت اعتیاد آور بودن معاملات فارکس است. درست همان طور که الکل یا مواد مخدر می تواند اعتیادآور باشد معاملات فارکس نیزمی تواند تمامی توجه و تمرکز ما را به خود جلب کند.

تفاوت آن با اعتیاد به الکل یا مواد مخدر این است که همان اول زنگ خطر را برای ما به صدا در نمی آورد. کشش معاملات فارکس نیرومند است اما در آغاز راه آشکار نیست. کشش معاملات اگر الکل یا مواد مخدر به شما وعده ی رهایی از درد ورنج را می دهند معاملات فارکس این رهایی را به نوعی دیگر به شما عرضه می کنند. کافی است برای لحظه ای به برخی از مزایای معامله گری فکر کنید: کار کردن برای خودتان، قابلیت اینکه در هر مکانی قادر به کار کردن باشید، امید به استقلال مالی و پتانسیل کسب درآمد زیاد. برخی از شاخص های اصلی که ممکن است نشان دهنده ی این باشد به فارکس معتاد شده اید:

به ظاهر حضور دارید اما ذهنتان جای دیگری است فرض کنید با خانواده خود در تعطیلات به سر می برید، قادر نخواهید بود آن طور که باید و شاید به آن  ها توجه کنید. اگر زمانی که بایستی به خانواده خود توجه نشان دهید تمام فکر و ذهنتان مشغول بازار است پس وقت آن است که واقعا چند سوال مهم از خود بپرسید. اینکه در هر مکان و زمانی می توانید معامله کنید بدین معنی نیست که حتما باید این کار را انجام داد. به عنوان کسی که صاحب فرزند هستم به شما توصیه میکنم با فرزندان خود وقت بگذرانید چرا که دیگر این اوقات تکرار نمی شود. اگر واقعا نمی توانید موقع تعطیلات از این کار دست بردارید این امر سیگنالی جدی است مبنی بر اینکه یک جای کار می لنگد.

شاید بد نباشد نظر خانواده ی خود را در مورد معامله گری جویا شوید. شاید آن ها بگویند بله می توانی معامله کنی اما وقتی که در رختخواب هستیم یا بعد از اینکه خواب رفتیم میتوانیم این کار را انجام دهیم؟ شاید دریابید که آن ها نظرات جدی ای در مورد معامله کردن یا نکردن دارند. این امر می تواند به شما کمک کند تا تصمیمی بهتر بگیرید و برای معاملات خود در ساعات عادی حد و مرزی تعیین کنید. من با صدها معامله گر مشتاق برخورد کرده ام و هر از گاهی بعضی از آن ها همسر خود را نیز در جلسات به همراه می آورند تا به آن ها دلگرمی دهد. من همیشه از افرادی که این کار را می کنند تعریف می کنم و این پیوند آن ها باعث می شود تا در مقابل مشکلات اعتیاد به فارکس نیز محافظت شوند.

آیا معامله گری تمام فکر و ذهن شما را به خود مشغول می کند؟

نیازی نیست زمان چندانی را در بازارهای مالی سپری کرده باشید تا متوجه شوید که چه نیروی جذب کننده ای دارند و تمام فکر و ذهن شما را به خود مشغول می کنند. این نکته زمانی که در گیر معامله ای هستید کاملا ملموس است. مدام از خود می پرسید اوضاع چطور پیش می رود؟ آیا ترامپ توئیت تازه ای زده است؟ بنابراین آیا واقعا وقتی که در تعطیلات به سر می برید باید این حجم از حواس پرتی را بر خود و عزیزانتان تحمیل کنید؟ معامله گری روزانه با داشتن کاری منظم چیزی نیست که واقعا بخواهید امتحان کنید. این امر باعث می شود که نتوانید بر روی خانواده و کارتان تمرکز کنید. از دیگر معامله گران بپرسید برای تصمیم گیری در این مورد چرا از دیگر معامله گرانی که می شناسید سوال نمی کنید؟ آیا آن ها در تعطیلات به معامله می پردازند؟ اگر آری آیا از این کار راضی هستند؟

معامله گری در فارکس چه تاثیری بر اطرافیان آن ها دارد؟ شاید پرسشگری و در میان گذاشتن این موضوع با سایرین بتواند به شما کمک کند. از دست دادن پول، خانه و روابط این مورد سختی است. آیا تا به حال در فارکس سرمایه زیادی از دست داده اید؟ خود من با افراد زیادی مواجه شده ام که  سرمایه قابل توجه ای از دست داده اند. اما برای هر کس این میزان قابل توجه پول/ سرمایه فرق می کند. برای بعضی از دست دادن 50 هزار پوند در یک روز مسئله چندان مهمی نیست. اما برای برخی از دست دادن ده هزار پوند در سال نیز می تواند فاجعه باشد

بنابراین نکته مهم این است که آیاشمامبلغ قابل توجهی از دست داده اید؟ آیا این امر بر روابط شما تاثیری گذاشته است؟ به خاطر آن شریک زندگی خود را از دست داده اید؟ در اوایل دهه ی 2000 میلادی من برای کمک به افراد بی خانمان داوطلب شدم و شاهد هزینه ای که این افراد بابت اعتیاد داده بودند بودم. هزینه ای که  به قیمت از دست دادن دوستان، خواب راحت، همسر و خانه و سلامتی شان برایشان آب خورده بود. اینکه بدانیم معاملات فارکس نیز می تواند عواقب مشابهی در پی داشته باشد می تواند به ما آگاهی ببخشد.

راه چاره چیست؟

اولین کاری که می توانید انجام دهید فکر کنید که معامله گری را کنار بگذارید و بروید دنبال کار دیگری. دومین کار این است که اعتراف کنید دچار مشکل هستید. با کسی این مسئله را در میان بگذارید تا حمایت شوید. راه سوم ارزیابی مجدد معاملاتتان است. آیا در حالی که واقعا وقت ندارید می خواهید روزانه به این کار بپردازید؟ نیم نگاهی به معاملات سویینگی هم داشته باشید. از لوریج خیلی زیاد استفاده نکنید این تاثیر گذارترین روش برای جلوگیری از اعتیاد به معاملات و دلیل اصلی سفت و سخت تر شدن قوانین در سراسر جهان است.

دکمه بازگشت به بالا