عمومیبرترین های کسب وکار ایرانی

پاکت نامه ملخی چیست ؟

پاکت ملخی یا پاکت نامه ابزار بسته بندی برای تمام مرسولات رسمی و غیررسمی محسوب می شود. قراردادن نامه در یک پاکت، شاید برگرفته از یک عادت قدیمی باشد؛ اما استفاده از آن مزایایی بیشتر از یک عادت دارد. در واقع، پاکت ملخی در نوع رسمی آن یک نوع از پاکت است که بیشتر در ادارات، برای ارسال نامه، اسناد یا کارت استفاده می شود. درحالی که هنر نوشتن نامه با ایمیل و شبکه های اجتماعی به عنوان شکلی از ارتباط در زندگی بیشتر مردم جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است، پاکت های تجاری همچنان به عنوان یکی از لوازم اصلی اداری در نظر گرفته می شود. ما در این مقاله سعی داریم شما را با هدایای تبلیغاتی تک گیفت بیشتر آشنا کنیم.

درباره پاکت ملخی

بسته بندی کوچک و جمع جور است که برای نگه داری قبض و کاغذهای یادداشت کوچک کاربرد دارد. وقتی شما کاغذی یا یادداشتی را در پاکت قرار می دهید، گویا به خود یا شرکت و اداره خود اعتبار می بخشید ، خصوصا این که اگر این پاکت هم شکل با ست اداری طراحی شده باشد. چندی قبل پاکت های نامه در شکلی ساده طراحی می شدند؛ اما این روزها با استفاده زیاد ادارات و شرکت ها از این محصول، طرح ها و شکل های گوناگونی از پاکت تولید و طراحی می شود. به عبارت دیگر، پاکت ها فقط به مدل های پاکت لب تیز محدود نمی شود، بلکه لب ذوزنقه ای، لب گرد، لب صاف از انواع این پاکت ها است. پاکت نامه یکی از ملزومات مکاتبات اداری است که با طرح ها و استانداردهای مشخصی چاپ می شود . سوالی که اکنون پیش می آید این است که این نوع از پاکت دقیقا چیست و چه کاربردهایی دارد؟

، یک نوع از بسته بندی اداری محسوب می شود که از مواد صاف و نازک ساخته شده است و به گونه ای طراحی می شود که یک یا چند کاغذ یا یک شی مسطح مثل کارت و نامه و امثال این موارد در آن قرار داده می شود. البته این روزها با شکل ها و اندازه های مختلفی که این پاکت ساخته می شود، می توان در صورت ضرورت اشیا دیگری همچون خودکار را در آن قرار داد؛ اما باید در نظر گرفت که صرفا برای کاغذ و اشیاء صاف طراحی شده است. ابعاد استاندارد این نوع از پاکت چیزی حدود 24 در 11 است.

شما در پاکت های اداری می توانید فاکتورها، یادداشت ها، قبوض و … را قرار دهید. در واقع قراردادن مکاتبات اداری در داخل یک پاکت به مخاطب شما این دید را القا می کند که کار شما حرفه ای است، حتی در جزییات و مسایل جزیی که شاید در نظر برخی به چشم نیاید. باید گفت که در دنیای رقابت تجاری، تفاوت دقیقا در جزییات است. پاکت نامه هم از همان جزییاتی است که مانند سایر اجزا ست اداری، حکم تبلیغات برای خدمات شرکت را دارد. تبلیغاتی کم هزینه با بازخورد مثبت که در دراز مدت می تواند تاثیر به سزایی بر کسب وکار شرکت ها بگذارد.

متریال پاکت ملخی از چیست؟

پاکت های نامه در انواع مختلفی ساخته می شوند که بنا به موقعیت های متفاوت هر کدام در جایی کاربرد دارند. برخی از پاکت ها جنس پلاستیکی و برخی دیگر جنس کاغذی دارند.

گرماژ کاغذ از فاکتورهای مهم در تعیین کیفیت کاغذ است. گرماژ کاغذ در واقع همان جرم کاغذ درنظر گرفته می شود که با واحد متر مربع تعیین می شود. برای مثال اگر گفته می شود که کاغذ تحریر گرماژهایی در اندازه های 80 و 100 دارد، به این معنا است که در هر یک متر مربع، 80 گرم یا 100 گرم کاغذ وجود دارد؛ بنابراین می توان گفت هرچه گرماژ کاغذ بالا باشد، استحکام و کیفیت کاغذ بالاتر خواهد بود. به تبع بالابودن کیفیت قیمت آن هم افزایش خواهد یافت. طبیعی است که برای پاکت های فانتزی نامه کاغذ متفاوت از کاغذ پاکت نامه اداری استفاده می شود؛ اما جنس کاغذهایی که در ساخت و طراحی پاکت های نامه رواج دارد، به شرح زیر است:

  • کاغذهای کتان که در گرماژ 120 گرم طراحی می شود. این نوع از کاغذها ساده تر و ضخیم تر است. معمولا این نوع از پاکت ها را برای محتویاتی استفاده می کنند که محرمانه تر هستند و قرار است چیزی از درون آن دیده نشود.
  • کاغذهای گلاسه که در گرماژهای 135 گرم و 120 گرم عرضه می شود و بنابه انتخاب و سلیقه مشتری و نکانی که پاکت قرار است مورد استفاده قرار گیرد، فرق می کند. کاغذهای گلاسه برای کاربردهای رسمی و غیررسمی استفاده می شود.
  • کاغذهای تحریر که در گرماژهای 80 گرم و 100 گرم و 120 گرم عرضه می شود، نسبت به سایر جنس های کاغذ وزن پایین تری دارد و به واسطه سبکی آن ظرافت بالاتری دارد.

چرا باید از پاکت ملخی استفاده کنیم؟

استفاده از پاکت نامه مزایایی دارد . فرقی ندارد شما برای دوست و آشنا نامه و مرسوله ای می خواهید ارسال کنید یا یک مرسوله رسمی را آماده کرده اید؛ در هر صورت این بسته بندی و شکل اولیه است که به چشم مخاطب شما برخورد می کند. استفاده از پاکت نامه نشان از احترام و ارزش گذاشتن به طرف مقابل است.

این مسیله در شرکت ها مهم تر جلوه می کند. حقیقت این است که فرقی ندارد شرکت شما بزرگ یا کوچک باشد، وقتی شما به مشتری یا ارباب رجوع یا هر فردی که به نحوی با اداره و شرکت شما سروکار دارد، کاغذ یادداشت، قبض یا نامه ای را می خواهید تحویل دهید، در پاکت مخصوص قرار دهید، علاوه بر احترام به فرد، به هویت برند و شرکت خود احترام گذاشته اید. به بیان بهتر شما با قراردادن نامه و اسناد و قبوض در پاکت نامه برند خود را تقویت می کنید.

در بازار رقابت کسب وکار استفاده از شیوه های غیرمستقیم تاثیرگذاری بر مشتری بیش از سایر شیوه ها جواب می دهد. طراحی ست اداری و استفاده از پاکت ملخی در اداره ها و شرکت ها هم یکی از همین شیوه ها است؛ اگرچه در نگاه کلی شاید چندان مهم جلوه نکند؛ اما در اعتماد مشتری تاثیر به سزایی دارد. از دیگر مزایای استفاده از این پاکت می توان به محافظت محتوای داخلی آن اشاره کرد. وقتی شما نامه را در پاکت قرار می دهید، طبیعی است که از تاخوردن، پاره شدن، کثیف شدن و… تا حد زیادی جلوگیری می شود و این مزیتی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. به عبارت دیگر پاکت ملخی همچون ابزار تبلیغی عمل می کند که شرکت ها و برندها بدون تحمیل شعاری به مشتری، خدمات خود را تبلیغ می کنند.

ویژگی های اساسی پاکت ملخی

یک پاکت پنجره دار ممکن است بهترین راه حل باشد تا نشانی از طریق آن نشان داده شود و در حقیقت کار را برای ارسال کننده نامه و فرد گیرنده به مراتب آسان تر می کند. برای پاکت ملخی پنجره دار بهتر آن است که از متریالی استفاده شود که گرماژ بالاتری داشته باشد تا از استحکام کافی برخوردار باشد. این نوع از پاکت به دلیل برش های خاصی که روی آن طراحی می شود و روکش ویژه ای که بر روی آن قرار داده می شود، هزینه بالاتری نسبت به سایر پاکت های ملخی دارد؛ اما در عین حال طرفداران خاص خودش را دارد؛ چراکه برخی از برندها، برخی از ادارات و سازمان ها موقعیت آن ها ایجاب می کند تا صرفا از این نوع پاکت استفاده کنند.

نکات اساسی و مهم در خصوص پاکت ملخی

در نگاه کلی، تولید و ملخی نسبت به سایر طراحی ها چندان پیچیده به نظر نمی رسد؛ اما هر کاری در هر حوزه ای وقتی از بعد تخصصی به آن توجه می کنیم، دارای ریزه کاری ها و جزییاتی است که دقت نکردن به آن ها باعث می شود تا کیفیت کار کاهش پیدا کند. برای مثال توجه به خط برش یکی از اساسی ترین آن هاست که لبه های پاکت کاملا روی هم دیگر قرار گیرد و شکل آن حالت استاندارد را داشته باشد. از دیگر نکات چاپ در پاکت ملخی استفاده از رنگ های تفکیکی و مناسب است که در کنار طراحی ساده و شکیل، جلوه ای ویژه پیدا می کند.

چنان چه پاکت نامه زیرمجموعه ای از ست اداری باشد، لازم است که از رنگ بندی و طرح کلی سربرگ ها تبعیت کند، در غیر این صورت طرح پاکت در عین سادگی باید بیانگر برند شرکت مدنظر باشد تا بتواند تاثیر خود را بگذارد. در این راستا برخی از برندها برای منحصربه فردبودن و متفاوت برند خود قالب هایی همچون پاکت لب ذوزنقه ای و لب گرد و … را سفارش می دهند تا در شکل ظاهر هم متفاوت از سایرین باشند.

یکی دیگر از نکات قابل توجه در خصوص پاکت ملخی می توان به چسب درب پاکت اشاره کرد. حتما شما هم تاکنون با پاکت هایی برخورد کرده اید که چسب های قوی نداشته اند و شما را در چسبیدن به پاکت اذیت کرده است؛ در این موارد ایراد از شما نیست، این مربوط به استفاده از مواد و نظارت بر مراحل چاپ است. رنگ پاکت بهتر است یک رنگ یا دو رنگ باشد و در استفاده از رنگ ها اغراق نشود. اگر تم این رنگ ها با فعالیت ها سازمان یا شرکت هم خوانی داشته باشد، تاثیر بیشتری را بر مخاطب خواهد گذاشت. دقت شود که لگوی شرکت حتما بر پاکت درج شود تا با جابه جاشدن پاکت نامه در واقع این نام برند شرکت باشد که در دست ها جابه جا و از یکی به دیگری منتقل و شناسانده شود. رعایت تمام موارد گفته شده می تواند کمک شایانی به بهبود چاپ پاکت نامه کند.

در این میان برای نتیجه بخش بودن کار، شرکت ها و ادارات کار را باید بسپارند به کاردان. همان طور که در بالا اشاره کردیم، بنا به موقعیت ها و شرایط مختلف، شکل و رنگ و طرح پاکت های ملخی تغییر می کند. در کنار تخصص، تجهیزات چاپ و تجربه کافی در زمینه بسیار کارساز خواهد بود. از همین رو است که شبکه چاپ با چاپ در انواع و بهترین متریال های مقوایی همچون گلاسه، مقوای کرافت، مقوای ایندربرد، جعبه های کارتنی و لمینتی، کاغذهای خاص و مرکب های خاص از رقیبان خود در این حوزه پیشی گرفته است. شبکه چاپ، برند مورد اطمینان در سطح کشور است که با چاپ باکیفیت و با سرعت بالا، در میان بازار تجاری صنعت چاپ حرف برای گفتن دارد.

خلاقیت یکی دیگر از فاکتورهای مهم در چاپ و طراحی ست اداری، پاکت نامه یا سربرگ و تقویم و جعبه ها و امثال آن هاست. شبکه چاپ در این مورد با تنوع بی نظیر تولید بیش از 25 قالب محصول چاپی در ایران، یک سروگردن بالاتر از سایرین قرار دارد. شبکه چاپ در مورد هزینه های مشتریان هم اقدامات مثبتی را انجام داده است. در واقع این شبکه با قیمت مناسب رقابتی و تکرار چاپ با هزینه مناسب تر و چاپ بی واسطه و طراحی رایگان جعبه توانسته است، مناسب ترین قیمت را برای مشتری درنظر گیرد. از آن جایی که شبکه چاپ مجری بیش از 100 برند معتبر در کشور است، در مورد بسته بندی مناسب و ارسال آن به کل کشور تمهیداتی اندیشه است. کافی شما از هر نقطه کشور سفارش خود را در سایت amazon ثبت کنید و کار را به تخصص و تجربه شبکه چاپ بسپارید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.
دکمه بازگشت به بالا