اهمیت استفاده از کپسول های آتش نشانی CO2

انواع کپسول آتش نشانی هر کدام ویژگی های مختص به خود را دارند که یکی از انواع آن CO2 است. در این مقاله شما را با سه کاربرد مهم کپسول آتش نشانی CO2 و مزایا و معایب کپسول co2 و این که چه خطراتی می تواند داشته باشد آشنا می کنیم. بسیاری از افراد می پرسند از کدام گاز در کپسول استفاده می شود با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابید.

سه کاربرد اصلی خاموش کننده CO2

شما باید به کاربرد هریک توجه ویژه ای داشته باشید تا با کمترین هزینه بتوانید بهترین خرید ممکن را انجام دهید. این امر در مورد کپسول آتش نشانی نیز صدق می کند. در این جا کاربرد انواع کپسول آتش نشانی از نوع CO2 را بررسی می کنیم:

1- خاموش کردن آتش سوزی ناشی از مایعات قابل اشتعال

انواع آتش سوزی های مایعات قابل اشتعال توسط کپسول co2 آتش نشانی خاموش می شوند که می توان از مخازن رنگ، کارخانجات اسپری، مخازن نفتی، مخازن ترکیبی، ماشین های لباسشویی، بویلرها، مخازن مایعات شیمیایی و اتاق پمپ های آتشنشانی نام برد.

2- خطرات و آتش سوزی های وسایل برقی

چون گاز CO2 از مقاومت الکتریکی بیشتری نسبت به هوا برخوردار است (به طوری که هدایت الکتریکی آن یک ششم هدایت الکتریکی هواست) برای خطرات گوناگون برقی بسیار مناسب است که می توان از خطرات برقی ژنراتورها، فیوزها، ترانسفورماتورها، تاسیسات حرارت مرکزی، تابلوهای برق، کامپیوتر، پست های انتقال برق ایستگاه های مخابراتی، لوکوموتیوهای برقی و غیره نام برد.

بهترین خاموش کننده برای حریق برق

بهترین خاموش کننده برای حریق

در هر مکانی که سیم کشی برق وجود داشته باشد استعداد حریق کلاس c یا همان آتش سوزی های برق وجود دارد که به دلایل مختلف مثل سیم برق آسیب دیده، ورود بیش از حد برق و یا بار الکتریکی به وجود می آید. بی گدار به آب زدن و یک عمل بدون فکر در زمان اطفاء حریق این نوع آتش ممکن است که ضرر های جبران ناپذیری به شما بزند برای خاموش کردن این آتش نمی توان از آب یا کپسول فوم استفاده نمود چرا که با توجه به اینکه آب رسانای جریان برق است می تواند به جای خاموش کردن باعث گسترده تر شدن آتش شود به همین دلیل برای خاموش کردن آتش نوع C باید از کپسول های مخصوص یعنی کپسول آتشنشانی برق استفاده نمود.

وقتی شما می خواهید یک آتش سوزی که در اثر الکتریسیته به وجود آمده است را خاموش کنید باید حداقل یکی از عواملی که باعث پایداری آتش شده است را از بین ببرید.

سه عامل اصلی پایداری آتش که آن ها را با نام مثلث آتش نیز می شناسند عبارتند از:

 • ماده سوختنی (که در اینجا منظور نیروی الکتریسیته است)
 • حرارت
 • اکسیژن

کپسول آتشنشانی CO2 (دی اکسید کربن) نیز یکی از پر استفاده ترین کپسول های آتش نشانی برای خاموش کردن آتش سوزی الکتریکی است. این علاوه بر این که اکسیژن را از مثلث آتش حذف می کند و به زبان ساده آتش را خفه می کند و علاوه بر آن به دلیل این که گازی کربن دی اکسید زمان خروج از کپسول بسیار سرد است باعث می شود که حرارت آن قسمت از برود و روند خاموش شدن آتش سریع تر و ایمن تر پیش برود.

3- خاموش کردن آتش مواد کربن دار

ارزش بعضی از مواد چنان است که فقط از بهترین عوامل خاموش کننده آتش می توان برای خاموش کردن آتش آن ها استفاده کرد. البته حتی کپسول خاموش کننده co2 نیز نمی تواند یک خاموش کننده بسیار ایده آل به حساب آید. نمونه های آن عبارتند از آرشیوها، گالری های هنری موزه ها، انبار فیلم و اسناد مهم نام برد.

مزایای استفاده از کپسول های آتش نشانی CO2

 • این گاز از نظر شیمیایی یک ماده پایدار است و کیفیت خود را از دست نمی دهد.
 • یک ماده غیر سمی، غیر خورنده و عایق الکتریکی است.
 • ارزانترین خاموش کننده گازی شکل است که برای آتش سوزی های مکرر مناسب است.
 • تمیز و خشک است و آسیبی به تجهیزات نمی رساند و هیچگونه رسوبات یا آشغالی پس از خاموش کردن از خود به جای نمیگذارد.
 • برای آتش های کلاس B ، A و C مناسب است و تنها عامل گازی شکل مناسب برای آتش سوزی های گسترده است. این ماده در داخل ترک ها و شکاف ها و هرگونه تورفتگی نفوذ می کند که آب و فوم قادر به چنین کاری نیستند.
 • بدون ایجاد هیچگونه خطری در مجاورت برق به کار می رود.
 • به دلیل عدم تشکیل محصولات تجزیه ای، طول مدت ماقبل سوختن از اهمیت کمتری برخوردار است.
 • زمان تخلیه کوتاه مدت آنچنان مهم نمی باشد.
 • کاربرد موضعی و جارویی دارد و تنها عامل خاموش کننده گازی شکل با کاربرد موضعی است.
 • تلورانس نشتی آن از سیستم های هالوژنی بیشتر است.
 • به دلیل دسترسی داخلی به کپسول آتش نشانی CO2 باعث صرفه جویی ارزی می شود.

معایب استفاده از خاموش کننده های CO2

 • غلظت این ماده زیاد است و تخلیه اتوماتیک آن نیاز به ایزوله شدن محیط دارد تا جان افراد به خطر نیفتد.
 • در بعضی از محیط ها منجر به خنک شدن هوا و میعان هوا می شود.
 • باعث افزایش فشار محیط ها یا مکان های بسته می شود.
 • تخلیه زیاد گاز CO2 باعث خطر جانی از قبیل کمبود اکسیژن و محدود شدن دید می شود. در محیط های خفه شده (پس از خاموش کردن آتش) به اکسید کربن تبدیل می شود که برای سلامتی افراد بسیار خطرناک است.

کپسول آتشنشانی CO2 برای خاموش کردن آتش در موارد زیر مناسب نیست

بهتر است در موارد زیر از برای خاموش کردن آتش استفاده نشود.

مواد شیمیایی اکسیژن دار از قبیل نیترات سلولز
فلزات راکتیو از قبیل سدیم، پتاسیوم، منیزیوم، تیتانیوم، زیرکونیوم و آلومینیوم
هیدریت های فلزی
لاک پیروکسیلین به صورت یک پوشش ضخیم لاک خشک

خطرات کپسول co2

هنگام استفاده از کپسول CO2 دقت داشته باشید چرا که گاز CO2 در اثر ترکیب با هوا و با بهم زدن تعادل اسید و باز اثرات تخریبی خطرناکی بر روی بدن افراد دارد. همین طور گاز CO2 در فضاهای بسته باعث خفگی می شود و غلظت های سمی گاز CO2 هیچ علائم هشداردهنده ای مانند بو ندارد.

از کدام گاز در کپسول آتشنشانی استفاده می شود؟

نوع گاز در کپسول آتش نشانی

در کپسول آتش نشانی از گاز با هدف کمک به انجام عملیات پاشش بوسیله ایجاد فشار و همچنین خنک کردن محل آتش سوزی استفاده می شود. دو نوع گاز در کپسول استفاده می شود که هر کدام خصوصیاتی دارد.

گازهای مورد استفاده در کپسول:

 • گاز کربن دی اکسید یا CO2
 • هوای خشک

در کپسول های مختلف از این گازها بنا بر نوع ماده خاموش کننده ای که در کپسول بکار رفته استفاده می شود.

گاز دی اکسید کربن پرکاربردترین گازی است که در کپسول آتشنشانی بکار می رود. این نوع گاز به دلیل اینکه فشرده سازی راحت تری نسبت به سایر گازها دارد بیشتر استفاده می شود.

همچنین وقتی این گاز فشرده شود دمای آن تا حد زیادی پایین می آید و در زمان آتش سوزی حرارت را به سرعت پایین می آورد و باعث می شود آتش سوزی سریع تر مهار شود.

از گاز دی اکسید کربن یا CO2 در موارد زیر استفاده می شود:

از هوای خشک و فشرده در موارد زیر استفاده می شود:

 1. کپسول های آتش نشانی آب و گاز
 2. کپسول های آتش نشانی فوم

به دلیل این که گاز co2 در زمان آزاد شدن به شدت کاهش دما پیدا می کند و در نهایت کپسول آتشنشانی دچار یخ زدگی می شود پس بهتر است در کپسول های آتش نشانی آب و گاز و از همان هوای خشک و فشرده استفاده کرد.

شرکت ماهان گستر همگام به آدرس اینترنتی https://mahangostarhamgam.com/ از سال 1378 در زمینه خدمات رسانی ایمنی و آتش نشانی شروع به فعالیت نموده است و افتخار دارد که به عنوان یکی از پیشروان در عرصه تجیهزات تخصصی ایمنی فردی، صنعتی و مبارزه با حریق در خدمت مردم شریف ایران باشد. سعی و اهتمام مسئولان این شرکت، معرفی و عرضه تجهیزات آتش نشانی، شارژ و فروش انواع خاموش کننده ها، نوع سازی، شات پلاست و رنگ آمیزی انواع سیلندرها، شیرهای آتش نشانی و قطعات دیگر و نصب سیستم های اعلام و اطفا حریق و تجهیز و تعمیر خودروهای آتش نشانی با بهترین کیفیت است.

جهت ارتباط با شرکت ماهان گستر همگام می توانید با شماره های 02133500154 | 02133500469 | 09013740116 | 09126081171 در تماس باشید.

دکمه بازگشت به بالا