تکنولوژیبرترین های کسب وکار ایرانی

مزایای نمای عایق در ایران و صرفه جویی در انرژی

نمای عایق حرارتی

نما هایی که همانند یک عایق عمل می کنند بسیار پرطرفدار شده اند و امروزه بیش تر افراد به دنبال استفاده از این نما هستند زیرا در صرفه جویی در مصرف انرژی ها باعث شده است که افراد برای استفاده از هر چیزی به مصرف انرژی آن دقت کنند تا هزینه ‌های سنگینی به دوش نکشند.

به طور متوسط بیشتر از ۵۰ درصد درآمد برای هر جامعه برای صرف تولید خرید انرژی می شود در کشورهای توسعه یافته نما یک اصل حیاتی است و الزامی می باشد.

اهمیت نما در ایران به تازگی جدی گرفته شده است یکی از عوامل مهم در برخورداری از هوای مطبوع فضای داخلی یک ساختمان جلوگیری از ورود و خروج هوای گرم و سرد است که با یک سری از قوانین فیزیک میتوان آن را کنترل کرد از نظر فیزیکی انتقال حرارت از فضای گرم به فضای سرد به سه روش امکان پذیر است.

روش اول به وسیله هدایت در مواد جامد یا مایع است؛ روش دوم وسیله همرفت که شامل حرکت فیزیکی هوا می‌شود و روش سوم به وسیله تابش از خط گرم به سطح سرد است انتقال جریان هوا اگر فیزیکی باشد باعث حرکت مولکول ها و ضربه مولکول های مجاور می شود و در نتیجه انرژی گرمایی از بین می رود سیستم نمای خشک از نظر عایق کاری سه نوع است که پوشش خارجی نما فضای تهویه و عایق حرارتی می تواند در به وجود آمدن یک نمای ساختمانی عایق کاری شده نقش داشته باشند.

طراحی و اجرای یک نمای عایق کاری شده می تواند تا ۷۷ درصد مصرف انرژی را کاهش دهد عایق حرارتی انتخاب بسیار خوبی برای نما های امروزی هستند اجرای این عایق ها مزایای بسیار زیادی دارد.

متخصصین این امر تمامی شرایط داخلی یک ساختمان را در نظر می‌گیرند، سپس با در نظر گرفتن یک سری از عوامل محیطی آن منطقه را انجام می دهند درجه حرارتی که در ساختمان ها هست مخصوصا در فصل سرد نسبت به کشورهای دیگر چندین درجه اختلاف دارد که این عامل بسیار مهمی در کاهش بیش از حد معمول می باشد.

به طور مثال اگر در خارج از کشور یک ساختمان را رعایت کنید با توجه به درجه حرارت داخلی آن ساختمان در فصل زمستان بین ۱۸ تا ۲۱ درجه می شود که در صورت استفاده از سیستم عایق ۷۰ درصد صرفه جویی می گردد.

 این عایق کاری در برخی از مواقع نمای ساختمان را زیبا می کند در درازمدت باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و هزینه های تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمان می‌شود و همچنین ارزش ساختمان را به صورت چشمگیری بالا می برد و همچنین به دلیل کاهش وزن و استحکام مصالحی که در آن به کار برده شده است در برابر خطراتی مثل: زلزله، سازه بسیار سبک است و به همین دلیل مقاوم تر می باشد در اجرای آن سرعت بسیار زیادی وجود دارد و همچنین هزینه تعمیر و نگهداری آن کم است.

نمای عایق صدا

نمای صوتی از جمله نیاز های ضروری برای شهر های پر هرج و مرج امروزی هستند و در واقع می توان از آن ها به عنوان یک امر ضروری در هر ساختمان نام بود. بسیاری از ساختمان ها اعم از اینکه تجاری هستند یا مسکونی به این عایق ها احتیاج دارند و استاندارد های لازم را باید برای جلوگیری از سر و صدا در ساختمان ها و رعایت کنیم؛

در ساخت و ساز های اخیر به دلیل حجم آلودگی های صوتی سازندگان از عایق های صوتی استفاده می‌کنند تا مانع از ورود سر و صدا به داخل ساختمان ها شود این عایق ها مقدار قابل توجهی از انتقال صوت جلوگیری می‌کنند و مکانی ایمن و آرام را برای ساکنین به وجود می آورند.

یک عایق خوب باید چه کاری مناسب داشته باشد تا بتوانند حالت اکوستیک خود را حفظ کنند به همین دلیل قبل از خرید هر نوع عایق باید از استاندارد بودن آن اطمینان داشته باشید.

از عایق صوتی به منظور ایزوله کردن برخی از دیوار های ساختمان نه تنها باعث ایجاد محیطی آرام در برابر خیابان های شلوغ می‌شود، بلکه  سیستم بسیار حرفه ای برای عایق کردن اتاق های ضبط صدا و استودیو ها هم به حساب می‌ آید.

این صدا گیر ها در برابر صدای موجود در فضا و هم در برابر صدا های ناشی از ضربه های مکانیکی مثل اسباب کشی بسیار مقاوم هستند از متریالی که در این نوع سیستم استفاده می شود پشم سنگ است که در حال حاضر یکی از بهترین عایق های صداگیر به حساب می‌آید نمای عایق صدا یکی از حیاتی ‌ترین مسائل در ساختمان های امروزی است.

منبع: بهینا نما

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا