آموزشبرترین های کسب وکار ایرانی

دلایل خرابی گیاهان در آپارتمان و خانه

امروزه بسیاری از مردم جهت ایجاد محیطی زیبا و برای دکوراسیون خانه خود از گیاهان استفاده میکنند. بسیاری از آنها توجه چندانی به محیط خانه، میزان نور، گردش هوا یا اینکه گلدان را در چه مکانی میخواهند قرار دهند از قبل توجه ندارند. البته علاقه مندان بسیاری هم با توجه به شرایط محیطی خانه خود اقدام به خرید انواع گیاه یا کاکتوس ها میکنند که این موضوع میتواند به حفظ سلامتی آن کمک زیادی کند.

در این مطلب قصد داریم با بهره گیری از وب سایتهای معتبر در زمینه پرورش و مراقبت از گیاهان به بررسی علل خرابی برخی از گیاهان در محیط خانه بپردازیم.

مکان قرار دادن گیاه در خانه

اولین دلیلی که باید قبل از خرید گیاه به آن توجه کرد مکان قرارگیری گلدان است. توجه به این مسئله از قبل از خرید و آوردن گیاه به خانه می‌تواند تا حد زیادی به نگهداری گیاهان آپارتمانی شما کمک کند. حتماً با توجه به شرایط محیط خانه خود و موارد نگهدرای گیاه اقدام به خرید آن کنید. برخی از گیاهان نیاز به نور زیاد و برخی دیگر نیاز به نور زیاد نخواهند داشت. البته این نکته حائز اهمیت است که در مجموع برای مراقبت از گیاهان حتماً نیاز به نور است. و در محیطهای بدون نور و تاریک امکان مراقبت از آنها میسر نیست.

معمولاً در آپارتمانها نزدیکی پنجره جنوب خانه می‌تواند بیشترین نور را به گیاه شما برساند. مخصوصاً برای کاکتوسها که ساعات بیشتری به روشنایی نیاز خواهند داشت. بنابراین اگر خانه شما از قسمت جنوبی امکان دریافت نور مناسب را ندارد از خرید گیاهانی با نیاز نوری زیاد خودداری نمایید.

زرد شدن برگ های گیاهان و عدم رشد مناسب از دلایل عدم دریافت نور در گیاهان است. آنها زبان ندارند و با علائمی روی اندام خود ما را متوجه مشکل خود می‌کنند. عدم رسیدن نور کافی به گیاه عمل فتوسنتز و ساخت کلروفیل را در برگها کاهش داده و باعث زرد شدن برگ خواهد شد.

آبیاری و نکات مهم آن برای گیاهان

حال که با اولین و مهمترین دلیل خراب شدن گیاه در خانه و آپارتمان خود آشنا شدید به نکته دوم و مهم خواهیم پرداخت. آبیاری یکی از موارد مهم و اساسی در مراقبت از گیاهان است. عدم آبیاری مناسب می‌تواند به سرعت باعث از بین رفتن گیاه شما شود. مخصوصاً در کاکتوس که نیاز کمتری به آب دارد، آبیاری بیش از حد می‌تواند منجر به خرابی و پوسیدگی آن شود. پس دومین نکته‌ای که باید در نگهدرای گیاهان در خانه به آن توجه بسیار کرد آبیاری است.

برخی گیاهان به آبیاری بیشتر نیاز خواهند داشت و برخی دیگر آب را در اندام خود ذخیره می‌کنند. نمی‌توان زمانبندی آبیاری را برای گیاهی خاص بیان کرد. آن هم به این دلیل که بسیاری از شرایط مانند شرایط آب و هوایی، دما، گردش هوا و نور، همچنین گلدان و خاک گیاه نیز در زمانبندی آبیاری گیاهان مهم و دخیل هستند. بنابراین هیچ کس به غیر از خود شما نمی‌تواند بداند که چه زمانی باید گیاهتان را آب دهید.

خرابی گیاهان به دلیل بروز آفات و بیماری

تا کنون دو دلیل خرابی گیاهان در آپارتمان را برای شما گفتیم. مورد بعدی که باید بسیار به آن توجه کرد خرابی گیاه در اثر آفات و بیماریهایی است که هنگام خرید گیاه همراه با آن به خانه ما می آیند. حتماً توجه داشته باشید که بلافاصله بعد از خرید گیاه آپارتمانی یا کاکتوس آن را در محل سایر گیاهان خود قرار ندهید. حتماً تمام اندام آن را بررسی و از عدم وجود آفات و بیماری های واگیر دار اطمینان حاصل نمایید. آفات ریز و ذره بینی وجود دارند که به سرعت می‌توانند به سایر گیاهان شما هجوم آورند. بنابراین بعد از اطمینان از عدم وجود آفات گیاه تازه خریداری شده خود را به محل سایر گیاهانتان انتقال دهید.

گلدان و اهمیت انتخاب آن

اشتباهی که بسیاری از علاقه مندان به گیاه انجام میدهند و باعث خرابی آن در محیط خانه می‌شوند، انتخاب گلدان نامناسب یا تعویض بی‌موقع آن است. دقت داشته باشید که گیاهان هم همانند ما نیاز به استراحت دارند و در فصول سرد اکثر آنها رشد خود را متوقف کرده و انرژی برای رشد در فصل بهار را ذخیره می‌کنند. در این زمان نباید اقدام به تعویض گلدان و باعث بروز استرس به آنها شد. این کار ممکن است به مرگ گیاه شما منجر شود. همچنین برای تعویض گلدان کاکتوسها باید نکات مهمی را رعایت کرد.

نگهداری کاکتوس در خانه امروز به یک علاقه تبدیل شده است. نیازهای اندک این گیاهان آنها را به گزینه های مناسبی برای همه علاقه مندان تبدیل کرده است. برخی بلافاصله بعد از خرید این گیاهان اقدام به تعویض گلدان می‌کنند که این کار باعث مرگ گیاه خواهد شد. دقت داشته باشید همانطور که گفتیم نکات مهمی برای تعویض گلدان این گیاه وجود دارد که می‌توانید با مراجعه به وب سایتهای معتبر در این زمینه مانند کاکتوس ایران از نکات و موارد مهم هنگام تعویض گلدان اطلاع پیدا کنید.

مورد بعدی که قبل تر به آن اشاره کردیم انتخاب گلدان برای گیاه است که باید با توجه به سایز آن انجام شود. سایز بزرگ گلدان یا عمیق بودن آن باعث ماندن آب در اطراف ریشه ها و جلوگیری از رسیدن اکسیژن و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. پس دقت بسیاری را برای انتخاب آن انجام دهید. امروزه بسیاری از مردم به راحتی فریب ظاهر گلدانهای تزئینی را خورده و اقدام به خرید گل مورد نظر می‌کنند. این مشکل امروزه با توجه به گسترش علاقه مردم زیاد به چشم میخورد و اکثر فروشندگان بدون توجه به سایز گیاه و به خاطر فروش راحت تر از گلدانهای نامناسب استفاده می‌کنند.

دما، رطوبت و هوای محیط گیاه در خانه

از جمله موارد مهم دیگر که در سلامت گیاهان نقش مهمی دارد دما و رطوبت محیط و حتی هوای محیط نگهداری گیاه است. با توجه به اینکه اکثر گیاهانی که توسط فروشندگان به مردم عرضه میشوند، بومی مناطق استوایی هستند باید رطوبت محیط نگهداری آنها بالای 50 درصد باشد. همین دلیل است که می‌بینید گیاهان در مناطق شمالی کشور بهتر رشد کرده و شادابی بیشتری دارند. گردش هوا نیز باعث عدم هجوم آفات، خشک شدن سریعتر خاک مخصوصاً برای کاکتوسها و سلامتی و شادابی گیاه خواهد شد. دما نیز باید متعادل باشد و دمایی که خود شما در آن احساس راحتی کنید برای گیاهان هم مناسب است.

زرد شدن برگ گیاهان، ریزش برگ و سیاه شدن برگ و ساقه آنها می تواند به دلیل سردی هوا یا نزدیکی آنها به دستگاه های گرمایشی یا سرمایشی باشد. برای سلامتی تمام گیاهان خود به این نکات حتماً توجه داشته باشید و شرایط ذکر شده در این مطلب را حتماً مورد بازبینی قرار دهید.

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا