عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد

وقتی حرف از مصالح ساختمانی به خصوص میلگرد به میان میاید، قیمت آن و عواملی تاثیر گذار بر قیمت میلگرد بسیار اهمیت پیدا می کند. قطعا برای فعالان در حوزه ی ساخت و ساز قیمت مصالح خریداری شده و در نتیجه قیمت تمام شده ی پروژه بسیار مهم بوده و از آنجایی که این نوع از مصالح به جزئی جداناپذیر از سازه های بتنی تبدیل شده اند، شناخت عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد کمک می کند تا در هنگام خرید آن برای پروژه های گوناگون، با در نظر داشتن این عوامل، بهترین و اقتصادی ترین انتخاب را داشته باشیم.

در ادامه  ما عوامل تناثیر گذار بر قیمت میلگرد را به دو دسته ی عوامل داخلی و عوامل خارجی تقسیم می کنیم و هر یک از عوامل مربوط به این دو دسته را به طور جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم. پس با ما همراه باشید.

عوامل داخلی

قیمت تمام شده ی مواد اولیه

در مرحله ی ابتدایی ساخت، مواد اولیه ی استفاده شده و هزینه ی آنها از عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد محسوب  می شود. برای ساخت میلگرد از مواد اولیه ای مانند: قراضه ی آهن و سنگ آهن و دیگر مواد اولیه ی پایه ای مانند نیکل و کروم استفاده می شود. اگر به هر علتی (مانند کمیاب شدن و کم شدن عرضه ی این نوع مواد اولیه) قیمت آنها افزایش می یابد، تاثیر مستقیم  روی قیمت نهایی میلگرد خواهد داشت.

حجم عرضه و تقاضا در بازار

در هر بازاری عرضه و تقاضا از مهمترین عواملی هستند که برای قیمت گذاری اجناس به آنها  توجه می شود. کاملا بدیهی است که با افزایش تقاضای یک کالا از طرف خریداران و یا در صورت کاهش عرضه ی آن محصول( به هر دلیلی)، قیمت ها افزایش یافته و بالعکس. یعنی با پایین آمدن تقاضای خرید در بازار و افزایش موجودی آن کالا، بیش از اندازه ی تقاضای آن، قاعدتا قیمت ها کاهش می یابند.

بازار خرید و فروش میلگرد نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ زیرا این اصل در تمامی بازارهای اقتصادی صدق می کند. پس می توان به صراحت اعلان کرد که حجم  عرضه و تقاضای در بازار هر دو از عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد محسوب می شوند.

نوسانات شاخص بورس

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد که در داخل کشور می تواند نقشی مهمی در قیمت گذاری این نوع از مصالح داشته باشد، بازار بورس کالا است. شاخص بورس را می توان به عنوان یکی از مشخصه های سطح عمومی قیمت سهام شرکت های فعال در هر بخش از صنعت به حساب اورد، از این رو، عرضه و ارائه سهام هایی به کارخانه های تولید کننده و در نتیجه نوسانات ایجاد شده در این شاخص می تواند روی قیمت نهایی میلگرد تاثیر به سزایی داشته باشد.

سیاست گذاری های داخلی کشور

قطعا هر عاملی که بتواند بر روی ارزش پول ملی یک کشور تاثیر بگذارد می تواند نقش کلیدی در تغییرات قیمت محصولات فولادی از جمله میلگرد داشته باشد. بنابراین می توانیم بگوییم که سیاست گذاری های نادرست اقتصادی دولت ها  باعث پایین امدن ارزش پول ملی میشوند، یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد است. حتی عکس آن نیز می تواند اتفاق بیافتد؛ به این صورت که اگر سیاست های اقتصادی مناسب و کارآمدی به اجرا درآیند، می تواند مستقیما باعث کاهش قیمت میلگرد شوند.

کارخانه ی سازنده ی میلگرد

بدیهی است که کیفیت و برند بودن سازنده ی یک کالا می تواند تاثیر فراوانی در قیمت آن داشته باشد همین مسئله در مورد میلگرد نیز صدق می کند. به این صورت که میلگردهای باکیفیت تولید شده توسط برترین کارخانه های سازنده ی میلگرد، متقاضی و خریدار بیشتری داشته و در نتیجه برای خرید آن محصولات باید هزینه ی بیشتری پرداخت کرد.

در ضمن برای آشنایی بیشتر با کارخانه های تولید کننده ی میلگرد می توانید مقاله ی آهن رویال را در این رابطه مطالعه کنید.

هزینه های حمل و نقل کالا

هزینه حمل و نقل یا اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، قیمت سوخت (نفت یا بنزین) مصرف شده برای جابه جایی میلگردها، یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد است. از آنجایی که محصولات فولادی مانند میلگرد در حجم بالا خریداری می شوند، هزینه ی حمل و نقل آنها توسط کامیون یا کاشتی، جزئی از هزینه های سنگین مربوط به این محصولات است که قابل چشم پوشی نیست. در نتیجه بدون شک این هزینه بر قیمت تمام شده ی آن تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

تغییرات فصول

افرادی که در صنعت ساخت و ساز مشغول به کارند به وضوح می دانند که شرایط آب و هوایی و فصل های مختلف سال، تاثیر زیادی بر ساخت و ساز دارد. در فصل های سرد، میزان ساخت و سازها کاهش یافته، در نتیجه تقاضای میلگرد کمتر می شود. و برعکس آن، در فصل های گرم سال، ساخت و ساز رونق گرفته و با توجه به افزایش تقاضا، قیمت میلگرد نیز افزایش می یابد.

پس قابل درک است که تعطیلات، پارامترهای آب وهوایی، تغییر فصل ها را از عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد بدانیم.

نوع میلگرد

همان طور که می دانید، میلگردها در سایزها، وزن ها، ابعاد، جنس ها و حتی تحت استاندارهای متفاوتی تولید می شوند. در نتیجه نوع میلگرد مورد نظر با توجه به تمامی این شاخص های ذکر شده، می تواند از عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد محسوب شود.

برای مثال قیمت میلگردی با سایز 20 از میلگردی با سایز 8 بیشتر است، چون قطعا وزن بیشتری از آن دارد. همچنین، همان طور که پیش تر مشخصات میلگرد a1 ،a2 ،a3 و تفاوت آن ها را در مقاله ای بررسی کرده بودیم، می دانیم که در ایران از استاندارد روسی برای ساخت میلگردها استفاده می شود، و هر کدام از این 4 نوع میلگرد داری ضخامت و آلیاژ متفاوتی است که بدون شک روی قیمت آن تاثیر می گذارد.

عوامل خارجی

تغییرات نرخ ارز

مهمترین عامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد در مقیاس جهانی، بدون شک قیمت ارز است. قیمت میلگرد و مقاطع فولادی نیز مانند تمامی اجناس مستقیما تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز قرار دارد.

از مهمترین دلایل این رخداد این است که ایران با در اختیار داشتن منابع طبیعی و معادن سرشار ، یکی از بزرگترین صادرکنندگان آهن آلات محسوب می شود. در نتیجه، با بالا رفتن حجم میلگردهای صادر شده، قطعا نوسانات نرخ ارز، می تواند تاثیر چشمگیری در قیمت میلگرد در داخل کشور داشته باشد.

از طرف دیگر به علت تفاوت ارزش پول کشورها (ارزش بیشتر ارزهای خارجی) و سود هنگفت حاصل از صادرات، تولیدکنندگان میلگرد، بیش از پیش تمایل به صادرات این کالا نشان می دهند که خود این امر باعث بالا رفتن قیمت میلگرد در بازارهای داخلی می شود.

تورم در مقیاس جهانی

در مباحث اقتصادی تورم همچون بیماری مسری و واگیرداری می ماند که در صورت صادرات و واردات از دیگر کشورها می تواند تاثیر مستقیمی در تورم داخلی کشور مقصد و مبدا داشته باشد. در نتیجه بدون شک قیمت جهانی آهن بر قیمت میلگرد در بازار داخلی ایران تاثیرگذار است. علاوه بر آن، تورم جهانی و افزایش قیمت محصولات فولادی در کل دنیا بر قیمت محصولات فولادی و آهنی در داخل کشور ایران نیز ثاتیر می گذارد.

میزان صادرات و واردات

آخرین مورد از عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد در مقیاس جهانی، میزان صادرات و واردات این نوع محصول فولادی است. از آنجایی که ارزش پول کشورهای دیگر در مقایسه با ایران بیشتر است و همان طور که قبلا اشاره شد، میل تولیدکنندگان میلگرد به صادرات در دهه های اخیر افزایش یافته است و خود عاملی برای افزایش قیمت میلگرد در داخل کشور شده است.

از سوی دیگر واردات میلگرد و سیاست هایی که دولت برای واردات و صادرت آن وضع می کند، هردو تاثیر به سزایی در قیمت آن دارند.

دکمه بازگشت به بالا