برترین های کسب وکار ایرانیخدمات صنعتی

لیفتراک، انواع لیفتراک + مشخصات فنی آن

تاریخچه لیفتراک

اواسط قرن نوزدهم تا اوایل قرن بیستم شاهد تحولاتی بود که به لیفتراک های مدرن امروزی منجر شد. پیشگامان لیفتراک مدرن بالابرهایی با نیروی دستی بودند که برای جا به جا کردن بار از آنها استفاده می کردند. در سال 1906، راه آهن پنسیلوانیا کامیون های باتری دار را برای جابجایی چمدان ها در ایستگاه قطار آلتونا، پنسیلوانیا، معرفی کرد. در سال 1917، کلارک در ایالات متحده شروع به توسعه و استفاده از تراکتورهای برقی و بالابر برقی در کارخانه های خود کرد.

توسعه مستمر و گسترش استفاده از لیفتراک تا دهه 1920 و 1930 ادامه یافت. معرفی نیروی هیدرولیک و توسعه اولین لیفتراک های برقی در اواخر دهه 1930، به افزایش محبوبیت لیفتراک ها کمک کرد. امروزه لیفتراک ها در انواع و ظرفیت های گوناگون با لاستیک های توپر (Solid Tire) و لاستیک های بادی (Penumatik Tire) برای کاربردهای مختلف در صنایعی مانند بنادر و کشتی سازی، صنایع فلزی، صنایع ساختمانی، کارگاه های تولیدی، انبارها و .. ساخته می شوند.

لیفتراک چیست؟ آشنایی با لیفتراک

با توجه به پیشرفت تکنولوژی صنعتی، برای پیش برد بهتر کارها و جا به جایی وسایل سنگین این نیاز را برای افراد ایجاد می کند که به دنبال ابزار و وسایلی باشند که این کار را برایشان آسانتر و بازدهی کارشان را بیشتر کند. یکی از وسایل پر کاربرد برای جا به جایی وسایل سنگین استفاده از لیفتراک صفر است. لیفتراک وسیله ای است که دو شاخک در جلوی خود دارد و از آن برای بالا و پایین بردن وسایل و همچنین جا به جایی آن ها استفاده می شود. لیفتراک وسیله ای است که دو شاخک در جلوی خود دارد و از آن برای بالا و پایین بردن وسایل و همچنین جابه جایی آن ها استفاده می شود.

این ماشین دارای یک دکل، شاخک و الحاقیات است که با توجه به نوع فعالیت آن ها در انبار کردن بار، حمل ونقل و جابجایی طراحی و ساخته می شود. لیفتراک نو یک کامیون صنعتی موتوردار است که برای بلند کردن و جابجایی کالاها روی پالت در محوطه انبار، تأسیسات ذخیره سازی و مرکز توزیع استفاده می شود. بسته به طراحی، برخی از لیفتراک ها به اپراتورها اجازه می دهند در هنگام رانندگی یا کار با دستگاه بنشینند.

این ماشین دارای یک دکل، شاخک و الحاقیات است که با توجه به نوع فعالیت آن ها در انبار کردن بار، حمل ونقل و جا به جایی طراحی و ساخته می شود. بار مجازی که هر لیفتراک می تواند جا به جا کند توسط کارخانه بر روی آن درج می شود.

محل استفاده از لیفتراک

خرید لیفتراک ها از لیفتر ایران را بیشتر برای انبار های بزرگ و همچنین در مکان های ساختمانی صورت می گیرد. ای وسیله در مقایسه با بالابر های قیچی مانند می تواند به راحتی وسایل سنگین تری را بدون خطر واژگونی به هرجا منتقل کند. راننده گان لیفتراک باید به صورت کامل از نحوه کار لیفتراک و وزن باری که می خواهند حمل کنند توجه داشته باشند زیرا خساراتی که ممکن است وارد شود بسیار سنگین است.

ویژگی ها و مشخصات فنی لیفتراک کوماتسو

لیفتراک های کوماتسو دارای مدل ها و سری های مختلفی می باشند. در ادامه به برخی از مشخصات فنی لیفتراک کوماتسو اشاره خواهیم کرد:

ظرفیت بارگیری

محدوده ظرفیت بارگیری لیفتراک کوماتسو ممکن است متغیر باشد و به طور کلی بین 1 تا 25 تن متغیر است.

ارتفاع دکل

لیفتراک های کوماتسو دارای ارتفاع دکل متفاوتی می باشند که به تحمل وزن و ارتفاع محیط کاری بستگی دارد. معمولا این ارتفاع بین 3 تا 7 متر قرار دارد. طراحی این دکل ها به گونه ای است که باعث می شود دستگاه تعادل خوبی داشته باشد.

نوع موتور

لیفتراک های کوماتسو با موتورهای دیزلی یا الکتریکی عرضه می شوند. موتورهای دیزل برای کاربردهای سنگین تر و موتورهای الکتریکی برای محیط های داخلی و حساس به آلودگی صوتی استفاده می شوند.

سیستم تعلیق

برخی از لیفتراک های کوماتسو دارای سیستم تعلیق هیدرولیکی یا پنوماتیکی می باشند که تاثیر بسیاری در کارایی و راحتی در زمان حمل ونقل بار دارد.

انواع لیفتراک کوماتسو

در این بخش به بررسی مهم ترین و کاربردی ترین انواع آن ها می پردازیم:

لیفتراک دیزلی

یکی از پرفروش ترین و کاربردی ترین انواع لیفتراک ها، لیفتراک های دیزلی هستند. در حال حاضر، این لیفتراک ها، نسبت به دیگر انواع لیفتراک ها از قدرت و سرعت بیشتری برخوردار هستند و برای فعالیت های سنگین تری استفاده می شود. متاسفانه، به دلیل این که این لیفتراک ها حجم زیادی از بخارات سمی را از اگزوز خود خارج می کنند، از این لیفتراک ها می توان فقط در فضاهای باز استفاده کرد.

همچنین، یکی دیگر از معایبی که این لیفتراک ها دارند، سر و صدای نسبتا بالای آن ها است که اگر از آن ها در کارخانه استفاده می کنید، این صدا نسبت به دیگر صدا ها ناچیز خواهد بود. همچنین، موتور لیفتراک کوماتسو معمولا طوری طراحی می شود تا کمترین صدا و گاز های سمی از آن خارج شود.

لیفتراک دوگانه سوز

یک ابزار حمل ونقل صنعتی است که علاوه بر استفاده از سوخت معمولی لیفتراک ها، قابلیت استفاده از گاز طبیعی را نیز داراست. این نوع از لیفتراک ها نسبت به استفاده از بنزین و یا گازوئیل به صرفه تر است و می تواند در کاهش هزینه های شما تاثیرگذار باشد. با این حال، استفاده از گاز ممکن است منجر به کاهش سرعت و قدرت لیفتراک شود و هزینه نگهداری آن نیز نسبتا بالاست.

لیفتراک برقی

یک نوع دیگر از لیفتراک ها که در سایت ایران لیفتراک نیز موجود می باشد لیفتراک برقی است که برخلاف دیگر انواع لیفتراک ها، از انرژی الکتریکی برای تامین نیرو استفاده می کند. این نوع از لیفتراک ها هیچ گونه سر و صدای بالا یا تولید بخارات سمی ندارند و می توانند در فضاهای کاملا سربسته نیز استفاده شوند.

اما از معایب اصلی آن می توان به هزینه بالاتر به علت وجود باتری و شارژر گران قیمت در آن اشاره کرد. همچنین، متاسفانه در زمان شارژ نمی توان از این دستگاه استفاده کرد، مگر اینکه برای آن یک دست باتری اضافی تهیه شود که نوعی هزینه اضافی دیگر به شمار می آید.

کاربرد لیفتراک

استفاده از این وسیله در محل هایی که ساخت وساز بیشتر است کاربرد ویژه ای دارد زیرا این دستگاه به راحتی می تواند مصالح و وسایل ساختمانی را بلند کرده و به هرجایی منتقل کند. لیفتراک ها در انبارها به راحتی و در سطوح وسیع می توانند وسایل را جابه جا کنند.

شاخک  لیفتراک این وسیله می توانند بالاتر از خود لیفتراک بالا برود و وسایل را در بالاترین سطح وسایل دیگر قرار دهند و به همین دلیل به آسانی می توانند برای بارگیری کامیون ها از این وسیله استفاده کرد.

لیفتراک دستگاهی است با سه یا چهار چرخ و یک فرمان که در صنایع مختلف قابل استفاده است. در بسیاری از صنایع مانند ساخت پلاستیک، شیشه و سیمان استفاده می شود.

صنعت ساخت پلاستیک: لیفتراک در صنعت ساخت پلاستیک برای جابجایی ظروف سنگین حاوی پلاستیک استفاده می شود. فرآیند جابجایی کانتینرها از مکانی به مکان دیگر توسط لیفتراک انجام می شود. لیفتراک می تواند کانتینرها را به صورت افقی و عمودی حرکت دهد و از این رو بارگیری و تخلیه کانتینرها از کامیون آسان است.

صنعت تولید شیشه: شرکت های تولید شیشه از لیفتراک برای اهداف مختلفی از جمله حمل پالت های شیشه ای از مکانی به مکان دیگر و انتقال شیشه از یک ماشین به ماشین دیگر استفاده می کنند.

صنعت تولید سیمان: شرکت های تولید کننده سیمان از لیفتراک برای بارگیری کیسه های سیمان در کامیون ها استفاده می کنند تا بتوانند به نقاط مختلف مورد نیاز مشتریان منتقل شوند.

اپراتورها باید هنگام استفاده از لیفتراک در مکان های نزدیک مراقب باشند زیرا در صورت عدم استفاده صحیح می توانند خطرات ایمنی جدی ایجاد کنند. صدمات ناشی از استفاده نادرست از لیفتراک شامل شکستگی استخوان، کشیدگی عضلانی و صدمات کمر ناشی از بلند کردن وزن بیش از حد یکباره یا خم شدن بیش از حد به جلو در حین کار است.لیفتراک ها یک راه عالی برای حمل بارهای بزرگ در یک انبار یا تاسیسات تولیدی هستند. آنها همچنین یک راه آسان برای جابجایی پالت ها، جعبه ها و سایر مواد در اطراف کارخانه ارائه می دهند.

منبع: لیفتراک ایران

مجله خبری ای بی سی مگ

ای بی سی مگ یک وب سایت خبری و علمی در حوزه فیلم و سینما، تکنولوژی و لوازم خانگی با جدیدترین اخبارهای این حوزه می باشد. خوشحالیم بتوانیم مطالب مفیدی را برای شما ارائه دهیم.
دکمه بازگشت به بالا